Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2011., 13:32   #41
Balansni ventili

Ja sam jedan od predstavnika stanara u Virovitici, moraju se ugraditi balansni ventili da bi se izbjegao šum u vertikalama za grijanje, mi već imamo tri godine razdjelnike i na godinu idemo sa balansnim ventilima da bi se izbjegao šum i "buka" u cijevima...
VitoVtc is offline  
Old 14.12.2011., 00:25   #42
Quote:
clik kaže: Pogledaj post
montirali su nam na radijatore tzv. razdjelnike, stavili nove regulacijske ventile... prvih dana sve O.K. da bi radijatori tj. cijevi polako sve jače počele šumjeti, šištati, biti veoma bučne, prvo se čuo samo šum kada bi se pojačao stupanj grijanja, ali sada cijevi šume stalno, a kada se ventil otvori na najjače (5) šum je doista iritantan...kada su cijevi hladne i grijanje ne radi (tokom noći) šuma napokon nema...blažena tišina
zna li netko zašto se to dešava i na koji način se može ukloniti šum???

Ovo vaše mi zvuči kao uvod u roman sa krimi sadržajem ...
Šumjeti može svašta. A naklapanje o tome nije put do rješenja.

Angažirajte stručnog izvođača (montera, koji nije muljator) da vam:
1. obavi stručni pregled (snimku stanja) instalacije radijatorskog grijanja
2. utvrdi i pribilježi stvarne probleme u sustavu radijatorskog grijanja
3. zamijeni ili ugradi dodatno potrebne elemente za regulaciju tokova
4. odzrači i propisno nadtlači kompletan sustav radijatorskog grijanja
5. uregulira protoke ogrijevne vode po dionicama (zonama) razvoda grijanja
6. uregulira protoke ogrijevne tople vode po radijatorima pojedine zone
7. obavi testne probe rada cijele instalacije pred predstavnicima stanara
8. izda pisano jamstvo i zapisnik sa testnih probi i obavljenom servisu (zamjene ili dogradnje komponeneta) radi funkcionalnosti sustava grijanja
9. izda jamstvo za kvalitetu obavljenih radova i ugrađene elemente
10. naplati stvarno izvedene radove i ugrađene elemente (a ne neučinjeno)
11. ne zavlači s radovima, ne postavlja se "prijateljski" nego poslovno, ...

Uzroci buke (šumova) mogu biti prevelike brzine prostrujavanja ogrijevne vode kroz cijevi i radijatore, kao i ploveći mjehurići zraka u toj istoj struji ogrijevne vode, odn. hidraulički udari u cijevima, na ventilima, radijatoima, itd. Ogrijevnu vodu pogoni cirkulacijska pumpa, pa ogrijevna voda stalno cirkulira brzinom koja je namještena na pumpi i stalno može stvarati buku ako u sustavu postoje elementi kao izvori koji pogoduju stvaranju buke. (jača pumpa stvara veće protoke i brzine strujanja ogrijevne vode, odn. veću buku gdje postoje neumjereni ili nereguliani protoci)
Kad se isključi pumpa, prestaje cirkulacija vode i stvaranje buke.
Naravno da ne predlažem da držite isključenu pumpu za grijanje.

Da ne fitiljim dalje ...
Instalaciju grijanja treba provjeriti onaj tko zna što treba tražiti i riješiti.
Ne cicijajte oko majstora koji su sposobni riješiti problem i jamčiti vam s pisanim i od majstora vlastoručno potpisanim jamstvom za normalan rad servisiranog sustava grijanja, da funkciionira bez buke u sustavu, sa uravnoteženim grijanjem, itd.

Zadnje uređivanje Shwake : 14.12.2011. at 00:32.
Shwake is offline  
Old 14.12.2011., 15:29   #43
normalno je da se kod prigusenja termostatskog ventila smanjuje protok, to je valjda svima jasno. koliko znam, napomene sa da ce u slucaju debalansiranog sustava prilikom ugradnje t. ventila doci do sumova, buke, i sl.

medjutim, to je stvar onoga tko odrzava sustav grijanja - distributera u nekim slucajevima(ovisi o vlasnistvu podstanica) i samih stanara(upravitelja, predstavnika, ...).

tko bi ugradio razdjelnike kad bi unaprijed sve isao ispitivati - znate li koliko kosta naknadna izrada projekta mreze centralnog grijanja sa svim snagama po vertikalama i ostalim sta sve treba(pumpe, ventili i dr.)?

sta je s onim ljudima koji su mijenjali radijatore i stavljali duplo jace?

ili oni koji su skidali da si smanje grijanu povrsinu jer negdje i na tja nacin placaju grijanje?

kako bi vi to rijesili? i kako bi zabranili daljnju manipulaciju s radijatorima koji su vlasnistvo stanara?
andrej01 is offline  
Old 15.12.2011., 05:18   #44
Quote:
andrej01 kaže: Pogledaj post
normalno je da se kod prigusenja termostatskog ventila smanjuje protok, to je valjda svima jasno. koliko znam, napomene sa da ce u slucaju debalansiranog sustava prilikom ugradnje t. ventila doci do sumova, buke, i sl.

medjutim, to je stvar onoga tko odrzava sustav grijanja - distributera u nekim slucajevima(ovisi o vlasnistvu podstanica) i samih stanara(upravitelja, predstavnika, ...).

tko bi ugradio razdjelnike kad bi unaprijed sve isao ispitivati - znate li koliko kosta naknadna izrada projekta mreze centralnog grijanja sa svim snagama po vertikalama i ostalim sta sve treba(pumpe, ventili i dr.)?

sta je s onim ljudima koji su mijenjali radijatore i stavljali duplo jace?

ili oni koji su skidali da si smanje grijanu povrsinu jer negdje i na tja nacin placaju grijanje?

kako bi vi to rijesili? i kako bi zabranili daljnju manipulaciju s radijatorima koji su vlasnistvo stanara?

to je bit svega .....nema projekta pa se radi fušerski i bez veze ,kad nema dosta protoka digne se tlak u sistemu a kad počnu pucat radijatori nikog briga ....

pa meni nije jasno da neko danas u ovo doba radi bez plana i projekta tj proračuna....?????

ako niste pismeni da napravite projekt i proračun ne trebate se ni hvatai posla,jer to je fušeraj....i to zadnji

al sve je jasno ,lova vas zanima,al posao,ma ko ga ebe
Mahun is offline  
Old 15.12.2011., 21:34   #45
Kolika je cijena kalorimetra i njegove ugradnje?
pljucpljuc is offline  
Old 20.12.2011., 23:18   #46
pa jel bi to sve platili unaprijed a puno puta je nepotrebno?

nije to fuserski nego o nekim stvarima treba puno znati a vi ocito raspolazete samo povrsnim informacijama.
andrej01 is offline  
Old 26.12.2011., 07:07   #47
Quote:
andrej01 kaže: Pogledaj post
tko bi ugradio razdjelnike kad bi unaprijed sve isao ispitivati - znate li koliko kosta naknadna izrada projekta mreze centralnog grijanja sa svim snagama po vertikalama i ostalim sta sve treba(pumpe, ventili i dr.)?
sta je s onim ljudima koji su mijenjali radijatore i stavljali duplo jace?
ili oni koji su skidali da si smanje grijanu povrsinu jer negdje i na tja nacin placaju grijanje?
kako bi vi to rijesili? i kako bi zabranili daljnju manipulaciju s radijatorima koji su vlasnistvo stanara?
Snimka postojećeg stanja instalacije centralnog grijanja neke zgrade je nužda, a ne luksuz. Ona je polazni podatak za doći do rješenja za umjeravanje (balansiranje) sustava u cijeloj građevini, a na temelju kojeg umjeravanja će onda tek svi radijatori u zgradi moći biti opsrkrbljeni s količinom topline kolika je pojedinoj prostoriji dostatna.

Snimku postojećeg stanja morao bi imati predstavnik stanara, jer bi on morao znati što se sve u građevini događa, adaptira ili mijenja, i imati to ubilježeno, ukoliko je stvarno zainteresiran obavljati brigu za sustave u zgradi. Ukoliko on to nema, onda je opet njegova briga priskrbiti zgradi takvu dokumentaciju. Njegova je briga onda kontaktirati projektne urede, i tražiti od njih ponudu sa cijenom za izradu eventualno nedostajućeg projekta izvedenog stanja instalacija zgrade po stanovima.

Lokalna mjerila topline ("razdjelnici grijanja") tek onda će imati smisla ugrađivati, kad se u biti priredi instalacija grijanja da bude svima u funkciji. A potrošnja topline, koju će oni očitavati, bit će o trošku pojedinog vlasnika a ne cijele zgrade, pa je nebitno ima li on gdje veći ili manji radijator, kad neće plaćati po kvadraturi stana nego po stvarno utrošenoj toplini u stanu.

Krivi put je traženje od ljudi na forumu da rješavaju probleme zgrada.
Jer, svaki je objekt zasebna priča, i na slijepo se nema što pametovati.
Već se o tome na ovoj temi prije pisalo, pa je nepotrebno ponavljati se.
Do cijena može svatko doći i sam, a za pojedine tipove projekata postoji i
Cjenik Komore inženjera arhitekture, graditeljstva, strojarstva, itd. (u NN)
Ako predstavnik stanara to ne zna ili neće, stanari trebaju izabrati drugoga.
Shwake is offline  
Old 19.01.2012., 21:27   #48
pozdrav svima
pročitala sam malo temu pošto će se (valjda)naša zgrada upustiti u tu investiciju da se ugrade razdjelnici.
mene samo zanima ovo; naš stan je orijentiran SJ-I,vanjski zid po cijeloj dužini stana mi je sjeverni a iznad cijelog stana je terasa(znači ravan krov),da li nam je uopće isplativo ugraditi razdjelnike ili se gubi previše topline?
i kako to mogu saznati?da ih ne ugradimo,pa da se ne smrzavamo ni mi,ni dijete.
hvala
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Old 27.02.2012., 13:14   #49
Pročitah tu svašta s čim se kao laik dijelom mogu složiti. Očito je da se u promjenu treba ulaziti planski s nekim projektom i poznavanjem činjeničnog stanje. E, sad nemožete očekivati od predstavnika stanara da poznaje materiju neznam kako. Zato i postoje upravitelji zgrada da zastupaju stanare u takvim poslovima. Oni moraju poznavati materiju i tražiti ponude izvoditelja te upozoriti skupa s izvoditeljom stanare (barem predstavnika, a on dalje) da su mogući problemi nakon postave tih osjetnika i dojavljivača topline. Zapravo od kud i Upravitelji zgrada da poznaju problematiku kad je toliko malo izvedenih poslova? Očito je da treba dobro pripremiti natječaj i maximalno zaštititi stanare od izvođača (to mi se čini da se u pravilu ne radi). Zapravo želim reći da bi (je li to utopija?) i izvođači trebali postaviti određene preduvjete prije izvođenja radova kako do ovih stvari ne bi došlo makar i po cijenu nedobivanja posla (to je sigurno utopija?). Ne bi li se zapravo dio provjera koje Shwake navodi u postu 50 trebalo napraviti prije izvođenja takvih radova? Nije li ispravno toplinski zaštiti zgradu prije takvog posla? Po meni je Poanta trošiti manje, što možeš ako imaš manje gubitaka ili ako sjediš u jakni.
Koliko čitam u gore spomenutom članku problem je i zatvaranje ventila i sl. Može li to zapravo ispravno funkcionirati bez konstantnog nadzora?

Zadnje uređivanje GrayWolf : 27.02.2012. at 13:35. Reason: Dodatno pitanje za ventile
GrayWolf is offline  
Old 12.04.2012., 15:39   #50
vidim da je ovdje puno pametnih gospodja ili gospodicni koje kao da pisu na forumima "sponzorirane" pa bi mogli i o tim stvarima malo razgovarati.

tko je odgovorio na moje pitanje kakvi su bili natjecaji, tko je dobio poslove i na koji nacin i koliko su i da li su pojedinci imali osobne koristi?

pa sad gledajte sta se desava - neka firma ima transparentne racune, sve vidljivo i jasno, neka sve krivo obracunato, mimo pravilnika i nejasno(ali se predstavnici "ne smiju buniti". zasto nitko o tome ne govori a unaprijed se govorilo koje su prednosti i nedostatci no koliko znam pojedinci su "iz nekog razloga" odabrali tko ce raditi posao.

razdjelnici slabo griju a dobro sviraju - napisano, ali nije napisano da od druge firme na kovacica takodjer jako dobro trube - pa napisite onda da postoji cijeli orkestar!

zna se sta je sustav centralnog grijanja a stanari bi trebali najprije poci od samih sebe i pitati se kako je dozvoljeno da neki stanovi nemaju uopce radijatore, neki po jedan a neki po pet ili vise? kako je moguce da stan od pet radijatora ima svih pet od drugog proizvodjaca i neprojektiranih snaga?

i onda se cudite kad treba izbalansirati sustav. kosta projekt oko 1000EUR ili vise i onda jos svi radovi i materijal koji je potreban. e kad se kaze ljudima sve sta bi se trebalo napraviti onda kazu ipak ce vidjeti da li ce se nesto dogadjati ili ne pa onda ici dodatne radove napraviti.

candek 23a - i preko 40% je usteda! kako se gleda, najjednostavnije za ove koje vole filozofirati - uzmite godine kada nisu bili razdjelnici za par zgrada s istog podrucja i kad su ugradjeni razdjelnici i pratite trend - jako jednostavno i pouzdano ukoliko nije doslo do nekih promjena u medjuvremenu(odnosi se na podstanice, izolaciju zgrade i sl.).
andrej01 is offline  
Old 18.04.2012., 08:35   #51
nije mi jasno nešto - sad sam vidio na "Baza odobrene RiTT opreme" da samo 2 firme imaju dozvolu za razdjelnike a samo jedna za sakupljače signala.

uvjet za sve natječaje je bio 2 valjane ponude, obavezno daljinsko očitavanje(sa sakupljačima signala) - znači sve je ništavno, svi koji su ugradili od onog koji nema dozvolu imaju sustav koji nema dozvolu.

šta slijedi?
andrej01 is offline  
Old 26.09.2012., 15:23   #52
firme u Hrvatskoj

Može li netko u kretko dati neki pregled firmi koje se bave ovim poslom?
Piše se o šumu u instalacijama, ventilima itd. ali me zanima kratak popis tvrtki. To ne smatram reklamom ako se navede nekoliko njih.
Također, ako imate ugrađene te razdjelnike, može li netko reći tko im je to ugradio i koja je marka/proizvođač tih razdjelnika? Jeste li zadovoljni obavljenim poslom i trenutnom uslugom?
Poznanik mi je rekao da je u Sloveniji na početku bilo 60-tak tvrtki koje su se bavile tim poslom, a da ih je sada ostalo 15-tak.
Unaprijed hvala.
Šubidubi is offline  
Old 28.09.2012., 10:44   #53
@Šubidubi,Ovdje nešto detaljnije kažu stanari: link1.

a ovdje je 1 firma: link2.

Mene isto zanima ugradnja razdjelnika.
ExAuPair is offline  
Old 12.10.2012., 08:39   #54
Quote:
Šubidubi kaže: Pogledaj post
Može li netko u kretko dati neki pregled firmi koje se bave ovim poslom?
Piše se o šumu u instalacijama, ventilima itd. ali me zanima kratak popis tvrtki. To ne smatram reklamom ako se navede nekoliko njih.
Također, ako imate ugrađene te razdjelnike, može li netko reći tko im je to ugradio i koja je marka/proizvođač tih razdjelnika? Jeste li zadovoljni obavljenim poslom i trenutnom uslugom?
Poznanik mi je rekao da je u Sloveniji na početku bilo 60-tak tvrtki koje su se bavile tim poslom, a da ih je sada ostalo 15-tak.
Unaprijed hvala.
Ja sam se također raspitivao za firme koje se bave razdjelnicima.
Imaju čini mi se 4 firme...najrazvikanija je BRUNATA, to je danska firma koja ima navodno hrpetinu para i najbolje uvjete ali sam čuo da gotovo sve zgrade u koje su ugradili razdjelnike odustajali poslije...navodno koriste svoju dansku opremu koja baš i nije kvalitetna. Imaju 2 firme koje montiraju uređaje od SIEMENSA...a znamo kakva je njemačka kvaliteta...to su firme TISAN i AEROTEH...nakon raspitivanja u HEP-TOPLINARSTVU rekli su mi da je tvrtka AEROTEH prva u Hrvatskoj počela ugrađivati razdjelnike i imaju jako puno zgrada gdje su radili...pogotovo u Zagrebu. TISAN je radio više van Zagreba. Stupio sam u kontakt s nekim predstavnicima u Zagrebu koji su ugrađivali razdjelnike i do sad nisam čuo ništa loše. Eto...kupujmo Hrvatsko
blesavitata is offline  
Old 18.11.2012., 00:33   #55
pogledajte na web stranicama od firmi tko je i koliko ugradio i sta sve nude.

nije tisan nego ti-san.
andrej01 is offline  
Old 19.01.2013., 21:07   #56
Iznos racuna, po kvadratu

Drustvo, vi koji imate ugradjene razdjelnike, jel se isplatilo ugraditi? Koliko vam je cijena po kvadratu?

Jel su ista racuni manji, smanjuje te kada vas nema doma, kolika vam je temperatura u sobama?

Hvala
ibica is offline  
Old 22.01.2013., 17:50   #57
Oko razdjelnika najbitnije je koliki je postotak ugrađenih na mjerno mjesto. ostalo ovisi samo o tome koliko se ti griješ.
mrgud10 is offline  
Old 22.01.2013., 21:36   #58
Mrgud,

Nisam bas tehnicki strucnjak,
Mislis, koliki je postotak ugradjenih razdjelinika u ulazu/zgradi?
ibica is offline  
Old 23.01.2013., 17:22   #59
Najmanji dozvoljeni je 51% po zakonu, a najbolje je 100%.
Firma koja je ugradila kod mene je preporučila da nebude manje od 80 %
mrgud10 is offline  
Old 05.02.2013., 17:50   #60
http://www.energetika-net.com/vijest...ije-losa-16206
mrgud10 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.