Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2009., 15:21   #1
Lightbulb Waldorfska škola i slične pedagoške metode

bok!
molim vas pišite ako netko zna nešto o Waldorfskoj školi?
iskustva, mišljenje?
edukacija?
ja gledala na netu wiki kaže sve pozitivno o toj školi
razmišljam da bi postala učitelj u Wldorfskoj školi
wenus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 08:36   #2
Quote:
wenus kaže: Pogledaj post
bok!
molim vas pišite ako netko zna nešto o Waldorfskoj školi?
iskustva, mišljenje?
edukacija?
ja gledala na netu wiki kaže sve pozitivno o toj školi
razmišljam da bi postala učitelj u Wldorfskoj školi
Želiš li ozbiljne informacije onda nađi i ozbiljne izvore, a ne samo jedan i to wikipedija! Nemam ništa protiv nje, ali mišljenja i tekstovi bez imena i prezimena mogu biti nepouzdani i apsolutno subjektivniji od onih koji prođu recenzije.
Quote:
ja gledala na netu wiki kaže sve pozitivno o toj školi
razmišljam da bi postala učitelj u Wldorfskoj školi
Ako ovakav način komunikacije rabiš i inače onda najprije poradi malo da tvoj hrvatski nije u stilu "ja Tarzan, ti Jane".

To je moje mišljenje!
ichbines is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 11:28   #3
Quote:
ichbines kaže: Pogledaj post
Ako ovakav način komunikacije rabiš i inače onda najprije poradi malo da tvoj hrvatski nije u stilu "ja Tarzan, ti Jane".
Potpuno se slažem sa svim što si napisala, uz malu napomenu da bi ovdje trebalo reći da ne bude.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 14:51   #4
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Potpuno se slažem sa svim što si napisala, uz malu napomenu da bi ovdje trebalo reći da ne bude.

I ja se slažem. Sigurno sam bila "zaražena".
ichbines is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 15:25   #5
Quote:
wenus kaže: Pogledaj post

Molim vas pišite ako netko zna nešto o Waldorfskoj školi? Iskustva, mišljenje? Edukacija?
Ta se škola temelji na religiji new agea, tj. antropozofskom pokretu. Ako nisi sklona tome, ne možeš biti učiteljica kod njih.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 15:29   #6
pišem ja tarzan ti đejn jer imam malo vremena za forum

puno znam o štajneru i sve mi se to jako sviđa

jedino mislim da neše primitivno društvo nije spremno za takve škole
pa mislim da lagano moram brisati van
wenus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 15:30   #7
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ta se škola temelji na religiji new agea, tj. antropozofskom pokretu. Ako nisi sklona tome, ne možeš kod njih biti učiteljica.
Antropozofija?
Imam doma par antropozofskih knjiga. Pogledao sam to i... ajme.
Nema stranice na kojoj ne piše nešto što bi sa stanovišta lingvistike, semiotike ili kognitivne znanosti bilo teška bedastoća.
S druge strane, neke aspekte takvih škola ne smatram lošima... ali forsiranje duhovnosti - a-a.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 15:57   #8
Quote:
wenus kaže: Pogledaj post

Puno znam o Štajneru, i sve mi se to jako sviđa. Jedino mislim da naše primitivno društvo nije spremno za takve škole. Pa mislim da lagano moram brisati van.
Idi na potforum "Religija", utipkaj u tražilicu "antropozofija". Tamo imaš temu "Waldorfske škole". To nije tema za ovaj potforum.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 17:31   #9
Quote:
wenus kaže: Pogledaj post
pišem ja tarzan ti đejn jer imam malo vremena za forum

puno znam o štajneru i sve mi se to jako sviđa

jedino mislim da neše primitivno društvo nije spremno za takve škole
pa mislim da lagano moram brisati van
Nekoliko je besmislica u ovome postu, pocevsi od ideje da je normalno da osoba pise na losem hrvatskom zato sto nema vremena za forum.

Hrvatsko drustvo, odnosno neki njegovi elementi mogli bi se okarakterizirati kao primitivni u nekim aspektima, ali "nase primitivno drustvo" izlizana je sintagma iz istog kosa kao i "samo na Balkanu". Po mom iskustvu, takve argumente rabe ozbiljno uglavnom osobe niskih intelektualnih dosega.

Sto se tice same Waldorfske skole, da si malo poguglala, nasla bi da je 2003. jedan forumas pokrenuo temu na podforumu Roditelji i djeca. A vidjela bi da postoji skola i u Rijeci. Dalje nisam trazila.

Mozda se varam, ali imam osjecaj da ne znas ni za skole Montessori, kojih takodjer ima u Hrvatskoj.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 18:19   #10
Bio je nedavno u Jutarnjem clanak o slicnoj skoli, mislim da nije Waldorfska ali nesto slicno...

Evo, nasla sam:
http://www.jutarnji.hr/kod-nas-ne-po...riteti/316708/

Tema moze ostati ovdje ako se bude(mo) fokusirali na pedagoske aspekte takvih skola. Ako zelis da fokus bude na antropozofiji, ide na Duhovnost
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:17   #11
U svakom slučaju najbolja škola koja se kod nas nudi. Svi koji kažu suprotno su jednostavno zavidni.
A-D is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 20:53   #12
Quote:
A-D kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju najbolja škola koja se kod nas nudi. Svi koji kažu suprotno su jednostavno zavidni.
Svizac, cokolada...
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 21:27   #13
Naravno da svaka alternativna škola ima svojih prednosti i mana. Meni je osobno jedan od velikih upitnika uspije li se većina djece nakon takvog tipa škole uspješno prilagoditi srednjim školama. Mišljenja sam da su waldorfska i montessori pedagogija najprikladnije u ranoj dobi, vrtić i prva 2 razreda škole, zbog slobodnijeg pristupa otkrivanju svijeta i neke spoznaje samog sebe. Što se tiče konvencionalnih škola, ne bi bilo loše da neke ideje pokupe, al je hrvatski školski sustav ionako priča za sebe.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 23:22   #14
Quote:
A-D kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju najbolja škola koja se kod nas nudi. Svi koji kažu suprotno su jednostavno zavidni.
I moj je tata najjači na svijetu, moja mama najljepša u galaktici, a moja cura ima najveće sise na kontinentu. Tko kaže suprotno, jednostavno je zavidan.

Oćemo se sad normalno razgovarati? Onak, argumentirano?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 01:55   #15
Bio je jucer prvi nastavak mini serije o Mariji Montessori na HRT-u. Kasno, doduse. Je li itko gledao?

Moram priznati da sam ja jucer prvi puta vidjela o cemu se tu radi, inace sam samo povrsno nacula nesto o tome. I sviđa mi se, pogotovo te didakticke metode koje se koriste kod ucenja djece - "djeca uce kroz osjete, ne mislju." Kad bih imala djece, definitivno bih razmisljala o tome da ih upisem u neku slicnu skolu.

Iako je zapravo dobro pitanje kako se ta djeca poslije snađu, kad poslije takve skole zavrse u klasicnoj srednjoj skoli? Kako se uklope, uspiju li se uopce uklopiti?
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 02:28   #16
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Kako se uklope, uspiju li se uopce uklopiti?
Jedan moj kolega s posla je imao klinca koje je bio malo čudan, nigdje se nije mogao dobro uklopiti, imao je problema sa učenjem, malko je bio zvrkast, poludivlji pa su ga poslali u Waldorfsku školu i išao je tamo do trećeg razreda, no međutim, mali još sa svojih 10 godina nije znao pisati slova
Iako sam ja zagovornik duhovnosti, ne sviđa mi se takav sustav jer djetetu ne usađuje nikakav osjećaj za obaveze, odgovornost, rad i disciplinu, barem u tragovima, a to je nužno u odgoju.
Netko je gore spomenuo waldorfski vrtić - to mi se, recimo, čini kao sjajna ideja, ali škola ne.. Zapravo, možda bi i bilo zanimljivo napraviti neku fuziju takvog i klasičnog školskog programa, jer mi se s druge strane klasične škole nekad čine prestrogima
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 12:00   #17
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Iako je zapravo dobro pitanje kako se ta djeca poslije snađu, kad poslije takve skole zavrse u klasicnoj srednjoj skoli? Kako se uklope, uspiju li se uopce uklopiti?
A čak i da imaju mogučnost završiti srednju školu tog tipa, pa možda i fakultet, u jednom se trenutku ipak moraju prestati igrati. Ako ne prije, a onda kad se zaposle.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 13:17   #18
Problem je što se djeca neće nikako prilagoditi srednjoj školi.
A ovo što piše u članki zvuči jako glupo, ja imam samo 16 i roditelji me nisu tukli ali ipak pravila treba biti.
Da djeca sama biraju hoće spavati ili neće, hoće nosit sami šlape ili ne, kasnije ta djeca po mome mišljenju mogu postati malo pre lijena, nauče se da se mogu odmoriti kada im je dosta da ne moraju to i to i nemaju osjećaj za odgovornost a u srednjoj ili osnovnoj(ako su išli u takav vrtić) ih samelju sa pravilima.
Lukok is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 14:19   #19
Ja mislim da je alternativa svemu uvijek poželjna, pa i u odgoju i obrazovanju.

Imam iskustvo sa Montessori školom i mogu reći da je jako pozitivno.

Ono što primjećujem u većini komentara ovdje je izvjesni strah od 'nedovoljne discipline', ali to smatram posve neutemeljenim i mislim da takvo nešto mogu reći samo oni koji se nisu susreli sa drugačijim tipom pedagogije. A u Hrvatskoj, ruku na srce, teško da se itko susreo sa ičim osim standardnim obrazovnim sustavom (pogotovo u osnovnoškolskom obrazovanju), koji, iskreno, sucks big time

Kruta disciplina je obično nadomjestak za pažnju, koju je jako teško dati pojedinom učeniku kad ih je u razredu 30, pa i više.
Dioniz Lusios is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 14:33   #20
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
A čak i da imaju mogučnost završiti srednju školu tog tipa, pa možda i fakultet, u jednom se trenutku ipak moraju prestati igrati. Ako ne prije, a onda kad se zaposle.
Zasto Didi? Pa, ako dozivljavaju ucenje kao igru, ne znaci da su ne ozbiljni i da bi morali zato prestajati igrati se. Djeca nisu ne ozbiljna, ali iz nekoga razloga mi ih ne ozbiljno shvacamo. I stvarno ne znam zasto je to tako? Mogu biti ne dovoljno spremna prihvatiti neke odgovornosti, obveze, ne dovoljno zrela za shvatiti neke drustvene odnose, ali ne ozbiljna?

Pa, sada ako cemo gledati tu "ozbiljnost" kroz waldorfsku skolu, mislim da je sve to relatvno. Mozda se tu vise radi na onom duhovnom, aspektu i stvaranju jace veze s samim sobom, pa i dobivanje bolje slike o sebi - sto opet razvija nase zelje, teznje ...a ove poticu na njihovo ispunjenje itd. Da bi se mozda moglo govoriti da ta skola razvija svijest o sebi, samopostovanju i samopouzdanju uz naravno, toleranciju.

Zadnje uređivanje lilaamrit : 01.12.2009. at 14:43.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.