Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2009., 09:12   #81
Quote:
amiklic1 kaže: Pogledaj post
fora je u tome što zakonodavac nigdje nije propisao koliki se to dohodak treba utvrdit i koliko se auto mora službeno ili privatno voziti da bi se troškovi 100% priznali
mala, zgodna rupica u zakonu
provjerena na više strana (kod revizora, poreznih savjetnika i dobrodušnih poreznih inspektora[/B][/I]
Znači, kako sam razumio, ja direktoru iznajmim auto, a pošto se to tretira kao drugi dohodak, po toj osnovi mu moram uplatiti sve doprinose, i to je to. Od tad samo peglaj trošak...
Odakle ti takve gluposti?
Kao osnovicu za obračun doprinosa moraš uzeti 20% rate leasinga.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 15:37   #82
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Odakle ti takve gluposti?
Kao osnovicu za obračun doprinosa moraš uzeti 20% rate leasinga.
OK, poštivam tvoje mišljenje. Te "gluposti" sam našao na MojNovac forumu.

Svejedno ako uzmem 20% kao osnovicu (ipak, zanima me i temeljem čega se uzima 20% ako recimo iznajmim auto na samo jedan dan) opet je sve 100% priznato.

Ajde malo pojasni ako nije problem. Hvala unaprijed.
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 17:34   #83
Kada zaposlenik koristi automobil u privatne svrhe to je primitak u naravi i to je regulirano Zakonom o porezu na dohodak. Imaš i ovdje:

http://www.porezna-uprava.hr/content...ROSPEKT_70.pdf

Ne spominje se najam na jedan dan ali troškovi rent a cara su priznati 70%. (po Zakonu o porezu na dobit).

U praksi recimo da je rata operativnog leasinga 3000 kn (sa PDV-om) ako je 70% priznato na 30% (900 kn) platiti ćeš 180 kn poreza na dobit i moći ćeš iskoristiti 378 kn pretporeza.
Ako je 100% priznato na 20% rate (600 kn) platiti ćeš doprinose i iskoristiti 540 kn pretporeza.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 09:45   #84
Da, tako se obračunavaju doprinosi.

međutim, ono šta je zanimljivo je da zakonodavac ne govori koliko se auto treba koristiti (u periodu u kojem je osnova tog korištenja plaćanja doprinosa) kako bi se (i u kojem periodu) troškovi vezani uz isti priznavali u iznosu 100%.

Tako, iznajmiš auto jedan tjedan zaposleniku, na osnovu toga mu obračunaš doprinose na gore prikazani način i onda cijelo vrijeme pravdaš troškove 100%.

Zakonski, to je tako. Jednostavno zgodna rupica koju treba iskoristiti. Porezna možda misli drukčije, al' treba dobar argument za djelovanje protiv toga. Ili možda griješim?
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 12:36   #85
Hm, ja ne vidim tu rupu i zakonu i nije mi jasno što želiš reći
Na svaku ratu leasinga moraš obračunavati tih 20% doprinosa i onda ju knjižiti kao 100% trošak. Ne možeš samo na prvu nego i svaku slijedeću.
Naravno iza toga mora stajati i odluka odgovorne osobe i tamo bi trebao biti naveden neki vremenski rok.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 19:25   #86
Piše gore:
...svi troškovi u 100%-tnom iznosu za osobne automobile porezno priznati ako se na temelju njihove upotrebe utvrđuje dohodak
fora je u tome što zakonodavac nigdje nije propisao koliki se to dohodak treba utvrdit i koliko se auto mora službeno ili privatno voziti da bi se troškovi 100% priznali
znači iznajmiš auto nekom zaposleniku odlukom uprave (npr. Juri se odobrava korištenje službenog auta u privatne svrhe... ( ) ... i taj račun mu prikažeš kao plaću, tj platiš na taj iznos sve poreze, prireze i doprinose iz i na

kako si utvrdio dohodak po tom autu, svi troškovi su porezno priznati, nema nepriznatog PDV-a, nema na 30%+PDV poreza na dobit.


Znači, iznajmiš jedan tjedan auto (ili jedan dan ili jedan mjesec, svejedno), i zauvijek pravdaš 100% troškova nakon toga.

Kužiš? Na osnovu tog auta su se jednom obračunali doprinosi (nevažno u kojem trajanju i koliki je iznos), pa ga to odmah svrstava u razred priznavanja 100% troškova. O tome govorim. Odluka direktora treba samo za korištenje službenog auta u privatne svrhe. Čim se na temelju korištenja tog auta jednom obračunaju doprinosi, možeš uvijek nakon toga pravdati 100% troškova.
__________________
Samo se ludjaci nadaju.

Ostali rade...
amiklic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 11:00   #87
UZAS

Quote:
Kyra kaže: Pogledaj post
Hvala, ali ja sam mislila na iskustva korisnika a ne na njihove web stranice.
BOLJE TI JE NE UPUŠTAJ SE S NJIMA U KOMBINACIJE, MALA SU KUĆA I POKUŠAVAJU ISTO KAO I POLITIČARI KAD TEK DOĐU NA VLAST, UKRASTI MAXIMALNO !!
Bolje izaberi neki drugi leasiung koji ima tradiciju, mada će te okrasti i ti samo je njima trbuh manji...
penke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 20:49   #88
Ja imam keša, firma prema papirima ne previše - kako do leasinga

Zanima me da li je netko bio u sličnoj situaciji -

uspješno dobio leasing za auto iako ima malu firmu koja prema papirima i ne obrće neke novce, ali je zato imao keša za polog i da ga stavi na račun?

Dakle, mene muči što ja moram predavati za dobivanje leasinga kojekakve stastistike, račune dobiti i gubitka i sl., koji su, naravno, kao i moja plaća - minimalni.

No, sa kešem sasvim ok stojim ...
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 10:43   #89
počni uredno sve raditi preko računa i izdavati fakture a ne na crno pa nećeš biti u ovakvim problemima.
erri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 17:59   #90
Tko kaze da ne radim preko racuna, mozda mi je samo jos mali promet, a imam nesto ustedjevine.
__________________
A census taker once tried to test me. I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti.
Laa Laa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 19:55   #91
moras pitat leasing kucu sta ti sve treba od papira jer to varira od leasing kuce do leasing kuce... meni je zadnji put trebalo uz uobicajeni izvod iz statistike i rjesenje s trgovackog - zadnja tri TSI-PODa i zadnja dva GFI-PODa i naravno bon-1 i bon-2... ako das dovoljno velik polog moguce da ce ti odobriti uz mali promet... iako su leasing kuce sad jako izbirljive jer im se gomilaju oduzeti auti koje ne mogu nikako prodati da se pokriju niti se naplatiti od firmi jer nemaju para na racunu..
fukodlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 11:05   #92
operativni leasing nekretnine

ponukan novonajavljenim porezima na dobit krenuo sam u razmisljanje kako suzbiti dobit.

dakle, auto po isteku leasinga mogu kupiti za inicijalno ugovoreni ostatak vrijednosti + jamcevina + PDV na to. dakle to ja privatno mogu kupiti a korisnik/ugovaratelj/placatelj leasinga je bila moja firma. s obzirom da sam ugovorio 0% ostatak vrijednosti namjerno - moram kao fizicka osoba ispljunuti iznos u visini jamcevine(jamcevina se vraca pravnoj osobi - firmi) + PDV.. sto je u principu 20% vrijednosti auta + PDV. ocito ako sam ugovorio leasing na 3 godine auto vrijedi sigurno vise od 20% + PDV od originalne cijene. s obzirom da sam ja kao fizicka osoba postao vlasnik auta za te novce a on trzisno vrijedi vise ispada kao da sam oprao tu razliku iz firme. nisam primjetio da postoji bilo kakva obveza po tom pitanju koja bi ponistila taj efekt?

ako je to zbilja legalno, onda sam oprao nesto novca... ali to i nije nesto bajno jer sam uspus kao firma spusio hrpu novca na gubitak vrijednosti auta sto i ne cini taj model uspjesnim za pranje novca ali opet cinjenica da si nesto povoljnije prosao sa autom covjeka veseli.

no stvar se drasticno mijenja ako je predmet operativnog leasinga nekretnina - koja (inace) ne gubi na vrijednosti. ako stvar funkcionira jednako, i ja kao privatna osoba mogu kupiti nekretninu po isteku leasinga za iznos jamcevine + PDV - a leasing je placala moja firma - onda sam oprao hrpu novca? s obzirom da je u principu vrijeme povoljno za kupnju nekretnina - ovo je idealan nacin za suzbit dobit ako je to sve legalno.

u svakom slucaju cu skratit rok na postojeci leasing auta sa 5 godina na 3 godine... i nadat se da ce nakon 3 godine vec maknut taj harac na dobit

realno placam hrpu poreza na dobit... placam porez na dobit na preko 60% prihoda... tako da moram to suzbit a s ovih 4% dodatnog haraca imam dodatni motiv.


pomozite!
fukodlak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 09:14   #93
Zatvaranje leasinga na auto i dizanje kredita

Dakle, imam leasing na auto jos 2,5 godine, negdje sam na pola. Trenutno sam u situaciji gdje bih trebao nekih 15000€ za sto mi naravno treba kredit. Posto vec imam leasing pretpostavljam da nisam kreditno sposoban jer mi ide dobar dio place na to.
E sad, situacija je sljedeca. Meni na racun dolazi nekih 4200-5000 kn mjesecno ali imam taj leasing. Ja bih zelio dici nekih 22000€ na 10 godina(nenamjenski) sa cime bih otplatio leasing na auto i ostalo potrosio na neko renoviranje kuce. Rata leasinga mi je nekih 1800 kn(200kn vise nego na pocetku zbog svicaraca) tako da sam vjerovatno ne mogu dici kredit. Leasing je u Unicreditu.
Zaposlen sam za stalno u drzavnoj firmi vec 3 godine(prije toga 3 na ugovoru), cura mi je zaposlena u toj istoj firmi na odredjeno i ona prima nekih 5500kn mjesecno, nekad i do 6000 ali posto nije za stalno ne moze dici kredit. Imam moguceg suduznika koji radi za stalno u drzavnoj firmi i ima oko 6000kn primanja, nema nikakvih obaveza.

Sto da ja napravim da mogu dici taj kredit? Mogu li ja dobii kredit ako nisam kreditino sposoban a imam suduznika koji je sposoban? Da li mi cura moze dici kredit ako nije za stalno a ima suduznika koji je sposoban? Placanje tog kredita nije upitno, jedino ne znam da li ga mozemo dobiti na neki nacin. Cura ce dobiti za stalno ali ne jos neko vrijeme jer je politika firme takva da tek nakon 3 godine rada dobijes ugovor na neodredjeno(osim ako imas jako dobru vezu sto mi u ovom trenutku nemamo).


Cemu sluzi suduznik? Ja sam, citajuci uvjete u bankama, shvatio da ako nisi kreditno sposoban a imas takvog suduznika mozes dobiti kredit bez obzira na svoju sposobnost. Gledajuci malo po forumu cini mi se da nije tako, da i onaj koji trazi kredit i suduznik moraju biti kreditno sposobni. Ako je tako onda ne vidim cemu suduznik osim kao dodatno osiguranje banci. Sto napraviti, dajte neki savjet.

P.S. Novu temu sam otvorio jer sam postavio pitanje u onoj o kreditnoj sposobnosti a nisam dobio nikakav odgovor. Vidim da tu ima ljudi koji znaju dosta o ovome pa sam tu napisao u nadi da ce netko odgovoriti nesto. Hvala.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 09:27   #94
Mogu ti dati neke odgovore po svom iskustvu....

Ti s obzirom na svoju plaću,nemožeš dobiti tako veliki kredit,trebao bi ti sudužnik sa 10.000kn plaće i isti takav jamac još.....ali možeš tražiti taj kredit ali pod uvjetom da ćeš zatvoriti ovaj leasing,šta znači da u banku doneseš ostatak duga po leasingu i oni ti to uplate,a ostatak novca dobiješ na ruke....a tvoja cura s obzirom da nema ugovor na neodređeno nemože ništa!
inesskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 12:28   #95
Sad citam da OTP banka nudi kredit u kojem ti se kreditna sposobnost racuna tako da ako imas suduznika koji zivi u istom kucanstvu sa tobam onda vam se place zbrajaju i kad se skinu sve obaveze koje moras platiti i ta njihova rata kredita mora ti ostati nekih 2500 kn. U ovom slucaju bih ja mogao dignuti taj kredit, problem je sto daju maksimalno 15000€ ali povoljna je kamata tako da bih placao sve skupa i leasing od auta i ratu ovog krediti oko 3200 kn, sto bi se nakon 2,5 godine smanjilo na 1400 kn. Nadam se da je ovo sto im na netu pise bar priblizno tocno, i da bih mogao dobiti taj kredit. Valjda nesto i znaci to sto sam vec 8 godina u toj banci(najprije dalmatinska, pa Nova pa sad OTP) i nikad nisam imao problema a i firma u kojoj radim je drzavna i jako stabilna. Kad sam kupovao auto rekli su mi da donesem neke potvrde o firmi i neke gluposti pa kad sam rekao koja je firma rekli su da ne treba, samo prosjek place, da je ta firma ok posto je drzavna ...bla bla...


Ne znam kakva su iskustva sa kreditima u OTP, cuo sam da su ok. Mislim, znam da banka gleda samo svoje interese ali nisam cuo za neke jako lose stvari o ovoj banci za razliku od npr ZABE.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 12:57   #96
Tvoja cura nemože biti kreditno sposobna dok nema ugovor na neodređeno,niti može biti jamac,tako da ti ovo sa kućanstvom ne pali.....mislim da ti je najpametnije da digneš kredit pod uvjetom da ti oni zatvore leasing....inače splitska banka daje nenamjenske do 25.000e,dizala moja šogorica prije mjesec dana,radi u državnoj firmi,plaća 7000.00 nema ništa na njoj i dali joj bez problema...ali moraš biti njihov klijent,a to nije problem prebacit se!
inesskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 13:20   #97
Quote:
inesskica kaže: Pogledaj post
Tvoja cura nemože biti kreditno sposobna dok nema ugovor na neodređeno,niti može biti jamac,tako da ti ovo sa kućanstvom ne pali.....mislim da ti je najpametnije da digneš kredit pod uvjetom da ti oni zatvore leasing....inače splitska banka daje nenamjenske do 25.000e,dizala moja šogorica prije mjesec dana,radi u državnoj firmi,plaća 7000.00 nema ništa na njoj i dali joj bez problema...ali moraš biti njihov klijent,a to nije problem prebacit se!
Ne mislim na curu nego na roditelja kod kojih sam na istoj adresi, valjda se to vodi kao jedno kucanstvo. Kredit dizem za renoviranje kuce gdje bih se preselio ali u papirima bih i dalje bio na istoj adresi. Zajednicko kucanstvo ne mora biti brak, nego je dovoljno zivjeti sa nekim na istoj adresi, pretpostavljam?

Splitska banka mi je isto zanimljiva, vazem opcije i nadam se da cu naci nacina. Ne znam ima li veze ako poznajem nekoga u banci, moze li on tu nekako utjecati. Ono, ne direktora nego nekog na salteru ili voditelja neke poslovnice.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 13:28   #98
Da vrijedi ti kućanstvo za roditelje ako živite na istoj adresi,mislim prijavljeni ste,nemoraju oni znat di ti stvarno jesi!
A pomoglo bi ti da nekog znaš u banci samo tako što ga bez beda možeš zvati svaki dan da vidiš jel prošao kredit...a kad bi znao voditelja poslovnice onda bi dobio kredit bez pol muke
Najbolje ti je da prošečeš po bankama i izvidiš situaciju,oni mijenjaju pravila svaki dan....nekaj kaj se prije nije moglo sad se može ili obrnuto!
inesskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 13:37   #99
E super to za kucanstvo. Znam da mi je najpametnije otici po bankama i pitati sto nude i kako ali ipak se prije zelim na netu informirati da znam sto mogu ocekivati. Lako je doci u banku, oni ti ponude tebi izgleda super i onda za 2 godine vidis da su te zajebali. Vec par dana surfam i trazim podatke tako da sada vec znam neke stvari. Hvala na pomoci
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 22:12   #100
Ne vidim u tekstu, da li si provjerio da li se taj leasing uopće vidi kao opeterećenje (Banka kod koje npr. tražiš kredit, zatraži od HROK-a popis tvojih dugovanja po karticama, kreditima...).

Ja imam leasing, također na auto, kao fizička osoba (kao i ti) i nema mi tog leasinga na popisu mojih dugovanja.(Zvala leasing kuću, rekli mi da ne daju sve leasing kuće podatke HROK.u)

Mada, po nas je bolje da ne srljamo u više toga paralelno. Good luck!
__________________
...more, kojim plove, ja tu na kopnu dublje od njih znam.

H.D. THOREAU
Majda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:54.