Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2016., 16:39   #4161
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zašto onda više ljudi ide u Irsku nego neke bogatije EU zemlje tipa Švedska? Zašto nema Hrvata sezonaca u Francuskoj?
Mladi Hrvat zna engleski, poneki znaju njemački i nešto u Istri talijanski, to je maltene sve
Kakve veze ima Irska s UK?
Da niste vi nesto pobrkali?
Naime, Irska nije UK.

Osim toga broj Hrvata u Irskoj je zanemariv, kao i broj Hrvata u UK ili onih koji tamo zele.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 31.05.2016., 17:00   #4162
Koje je danas inaće najčešće ime za novorođeno muško dijete u Londonu? Sigurno ne John, Peter, Andrew ili Thomas, jelda? Skoro bi se kladio, da je to Mohammed.

Nemam se za šovinista, ali ipak ne gledam sa veseljem, da će se oćito autohtono britansko utopiti u migrantskom moru. Prvo u Londonu i većim gradovima. Onda polako vjerovatno i u malim gradovima i na selu. Kako izgledaju perspektive mijenjanja etnićke strukture ruralnih dijelova Britanije? Prije ili kasnije, će se, ja mislim, i to dogoditi.

Izvorni grijeh je po meni ipak, više od globalizacije, manjko pronalitetne politike zapadne Europe u cijelo vrijeme od WW2 nadalje. Ako bi odlućili za politiku svih mogućih stimulacija i subvencija porodičnog života i toga, da na obitelj u prosjeku dođu 2-3 djeteta, danas bi bila demografska situacija potpuno druga.

I u Britaniji i drugdje u Europi. U Njemačkoj ili Italiji je ta slika još gora. Danas nema druge, nego uvoziti ljude. Puno njih. Čak da se danas odlućimo za oštru pro-natalitetnu strategiju, i o tome valja razmislit, prvi rezultati na tržištu rada stignu tek za 20-25 godina.
kranjski janez is offline  
Old 31.05.2016., 17:05   #4163
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
je, ali Dada je stavio link o clanku u britanskim novinama, ne hrvatskim.
Nema veze gdje je objavljen, ako netko govori o "negativnom imageu" onda je sasvim legitimno raspraviti o tome jel taj negativni image istina ili laz. Koji je point diskutirat o necemu ako se temelji na sasvim pogresnoj pretpsotavci. Zato i kazem da te teme vrlo lako eskaliraju jer ih ne mozes ograniciti. Ne mozes se "ljutit" na nekoga ako samo prenosi istinu. A to jel istina ili ne, oko toga se ni u RH ljudi nikad nece slozit.
rama6 is offline  
Old 31.05.2016., 17:06   #4164
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Ali ovdje sigurno ima manje šovinizma, nego u Hrvatskoj.
OK, fala. To je bila i moja percepcija. Pogotovo kad se usporede manje sredine/sela u UK i u recimo Austriji/Njemackoj i pogotovo Hrvatskoj.
rama6 is offline  
Old 31.05.2016., 17:19   #4165
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Nema veze gdje je objavljen, ako netko govori o "negativnom imageu" onda je sasvim legitimno raspraviti o tome jel taj negativni image istina ili laz. Koji je point diskutirat o necemu ako se temelji na sasvim pogresnoj pretpsotavci. Zato i kazem da te teme vrlo lako eskaliraju jer ih ne mozes ograniciti. Ne mozes se "ljutit" na nekoga ako samo prenosi istinu. A to jel istina ili ne, oko toga se ni u RH ljudi nikad nece slozit.
ustvari nije tako bilo - jer pocelo se o britanskom clanku i britanskom 'uglu gledanja' i na to se (ukratko) osvrnulo.

buduci si sam vise puta napisao da se onda otislo u offtopic s nekim stvarima, pretpostavlajm si slobodan obratiit se ovima tu sto moderiraju i prate teme svakodnevno.

samo to. pozz.
Grazia is offline  
Old 31.05.2016., 17:21   #4166
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Nemam se za šovinista, ali ipak ne gledam sa veseljem, da će se oćito autohtono britansko utopiti u migrantskom moru. Prvo u Londonu i većim gradovima. Onda polako vjerovatno i u malim gradovima i na selu. Kako izgledaju perspektive mijenjanja etnićke strukture ruralnih dijelova Britanije? Prije ili kasnije, će se, ja mislim, i to dogoditi.
Naravno. Citav svijet se mijenja, globalizacija, ratovi, podjela resursa... to je cinjenica i relanost. To sto na simptome toga "ne gledamo sa veseljem" je malo bezvezna formulacija jer em govoris o posljedicama em nitko ne zna sta se tu tocno moze promijeniti. Pitanje koje treba postaviti je zelimo li provesti "de-globalizaciju", "de-kolonizaciju", pacifikaciju... dakle inverzne procese.
Ovi koji kukaju samo zato sto sad odjednom kraj njih ne zive isti ljudi kao i prije 40 godina su ljudi koji bas i ne prate zbivanja u svijetu i nista zivo ne kuze. Pogotovo u VB: ne mozes godinama na bliski istok slati oruzje vrijedno na deseetine milijardi dolara i rusit tamosnje rezime, crpit resurse... i onda se cudit otkud izbjeglice. To je ista logika kao i u bilokojoj drugoj zemlji svijeta, VB nije izuzeta od toga. Mi u Austriji smo dobili predsjednika ciji su roditelji imigrnati, i Lodoncani su dobili gradonacelnika ciji su roditelji imigranti. I ja se sjecam svoje skole u Zagrebu - od nas 40tak bio je samo jedan decko ciji su roditelji ili iz Zagreba, mi svi ostali smo bili "dosljaci". Svaka je sredina u zadnjih nekoliko desetljeca radikalno promjenila svoju strukturu.

Quote:
Izvorni grijeh je po meni ipak, više od globalizacije, manjko pronalitetne politike zapadne Europe u cijelo vrijeme od WW2 nadalje. Ako bi odlućili za politiku svih mogućih stimulacija i subvencija porodičnog života i toga, da na obitelj u prosjeku dođu 2-3 djeteta, danas bi bila demografska situacija potpuno druga.
Da, sigurno bi ovisnost o mladim ljudima imigrantima bila manja. Ali ako gledas big picture, trend rasta ljudi i resurse koje imamo na raspolaganju, jasno je da ovako ne moze jos dugo. Smanjit upotrebu resursa, uravnotezit natalitet (povecat na zapadu, smanjit na istoku)... recimo u Indiji je natalitet prosle godine porastao za 1,2% (ako se dobro sjecam). Da je natalitet na zapadu i 4 djece po paru, ako se ne smanji natalitet na istoku i ako ne smanjimo nasu glad za resursima, svejedno ce doci do raspada. Indirektni driver za silne migracije i seobe su ipak podjele resursa. Ni zid od 10 metara te ne moze (dugorocno) spasiti. Nama treba "Earth v2.0".

Quote:
I u Britaniji i drugdje u Europi. U Njemačkoj ili Italiji je ta slika još gora. Danas nema druge, nego uvoziti ljude. Puno njih. Čak da se danas odlućimo za oštru pro-natalitetnu strategiju, i o tome valja razmislit, prvi rezultati na tržištu rada stignu tek za 20-25 godina.
Tocno. S time da je meni fascinantno koliko su zapravo ove pro-natalitetne poltike neefikasne. U Austriji su na papiru zene dobile prilicno puno prava u odnosu na prije 10-20 godina, porodiljni i stimulacija za muskarce, posao te ceka, egzistencija osigurana... i opet nista, ljudi radije imaju pse i macke umjesto djece. Bojim se da je zapad s takvim mentalittom osudjen na propast, i za to nam nece biti krivi ni migranti ni srbi ni Ustase ni partizani. Taj individualizam ce nas doci glave.
rama6 is offline  
Old 31.05.2016., 17:34   #4167
Quote:
organiceko258 kaže: Pogledaj post
brojači glasova imaju strah.
zato se šalju upute o ispunjavanju papiriča.
da ne bi bilo...


http://www.zerohedge.com/news/2016-0...l-ballot-fraud
prema danasnjim objavljenim statistikama:

46% anketiranih su za LEAVE (izlazak)

44% za REMAIN (ostanak)

(sve koje sam pitala u zadnjih par dana o tome su za LEAVE)...

(onda clanak u politickim novinama o tome da cak i kada bi REMAIN opcija pobijedila na referendumu, vrlo izgledno je da ce Cameron odstupiti od vodstva Torijevaca ili dobiti otkaz jer birachi su se poprilicno okrenuli protiv njega osobno tijekom ove pred-referendumske kampanje. George Osborne, kojeg bi on onda predlozio i predlaze kao svog nasljedinika za lidera stranke, isto tako nije prvi izbor biracha ili Torijevaca 'in general'.

tko ostaje, pita se politicki editor na kraju tog clanka? Boris Johnson -- je odgovor.

ovo sve skupa ce biti i komplexnbije i neizvjesnije nego je itko ocekivao izgleda.
Grazia is offline  
Old 31.05.2016., 17:44   #4168
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima Irska s UK?
Da niste vi nesto pobrkali?
Naime, Irska nije UK.

Osim toga broj Hrvata u Irskoj je zanemariv, kao i broj Hrvata u UK ili onih koji tamo zele.
Broj jest mali, oko 6.000 službeno, ali s obzirom da je 2012., prije ulaska Hrvatske u EU ih tamo bilo samo 80, pazi osamdeset, mislim da govorimo o velikom porastu?

E sada, ne zaboravimo da je Dublin glavno odredište i jedini veliki grad tamo. Britanija ima skoro 20 puta veću populaciju i desetak velikih gradova.

Da su nam otvorili tržište 2013. Ili 2015., barem 50.000 ljudi bi već otišlo tamo
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 31.05.2016. at 19:01.
Michael Collins is offline  
Old 31.05.2016., 17:46   #4169
nismo deca, znamo da buju(te) ostali u eu.
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Old 31.05.2016., 18:04   #4170
Slazem se s organiceko, ostat ce Britanija u EU..elite ce sve poduzeti da ostane.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 31.05.2016., 18:11   #4171
Zadnju riječ ima ona...znamo svi tko je gazdarica...kraljica...za mnoge zemlje i boginja...moćna monarhistica već decenijama...strah i trepet...
__________________
logika je da nema logike
felga is online now  
Old 31.05.2016., 19:20   #4172
Ne pratim u detajle, ali mislim da iz monarhične familije ni rijeći o tome, koju opciju bi oni preferirali. Ni Elisabetha, ni Charles, ni njegova dva sina. Možda i nisam u pravu, ali mislim, da si oni jako žele, da ne dođe do Brexita.

Sa Brexitom se prvo jako povečavaju šanse za secesionizam Škotske.

I u svim ključnim državama Commowealtha ( Kanada, Australija, Novi Zeland) razpoloženje naroda, a isto stajališta vladajućih su jako kontra Brexita. Dakle sa Brexitom se dalje uzdmra i budućnost Commonwealtha.

Skoro sva zapadna Evropa i SAD isto žele, da Britanci ostanu. Osim desnih populista - Le Pen i Putin si žele Brexit, a Trump kaže, da ne sugerira nešto tako, ali misli, da bi bilo Britancima bolje vani.
kranjski janez is offline  
Old 31.05.2016., 19:44   #4173
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
prema danasnjim objavljenim statistikama:

46% anketiranih su za LEAVE (izlazak)

44% za REMAIN (ostanak)

(sve koje sam pitala u zadnjih par dana o tome su za LEAVE)...

(onda clanak u politickim novinama o tome da cak i kada bi REMAIN opcija pobijedila na referendumu, vrlo izgledno je da ce Cameron odstupiti od vodstva Torijevaca ili dobiti otkaz jer birachi su se poprilicno okrenuli protiv njega osobno tijekom ove pred-referendumske kampanje. George Osborne, kojeg bi on onda predlozio i predlaze kao svog nasljedinika za lidera stranke, isto tako nije prvi izbor biracha ili Torijevaca 'in general'.

tko ostaje, pita se politicki editor na kraju tog clanka? Boris Johnson -- je odgovor.

ovo sve skupa ce biti i komplexnbije i neizvjesnije nego je itko ocekivao izgleda.

Jako nelogično, da bi Cameron dobio referendum za remain, a da bi onda trebao odstupiti od vodstva Torijevaca u korist onoga, koji bi izgubio referendum kao vodeća figura na strani leave - Borisa Johsona. To je čisti nonsens.

Nema odstupanja, naravno, ako dobije referendum. Cameron je time ojačan. Inaće on je prva jaka, dinamična, inteligentna i karizmatićna figura konzervativaca poslije vremena Margareth Thatcher. Prvi sposoban pobjeđivati. Bilo bi slično samoubojstvu, ako bi se ga njegovi previše lako odrekli.

Ako izgubi referedum, onda će se vrlo vjerovatno trebat povući. Ali mislim, da neće Johnson preuzeti vodstvo stranke. Prvo, on nije neki veliki dugogodišnji insider stranke. Nema ni većine slićno mislećih u vodstvu torijaca. A oni, koji od torijaca nisu eksplicitno za Brexit, a za izlazak je manjina viših funkcionera, sigurno ne gledaju na njega samo kao na odpadnika u vezi pitanja EU, nego na nekoga, koji je krenuo protiv vlastite stranke i lidera vlastite stranke.

Nema šanse Johnson za preuzimanje torijaca. Može se poćeti udruživati sa UKIPom i tražit svoju politićku budučnost kod njih. Ili osnovati neku novu stranku ( sa minimalnim šansama unutar većinskog biračkog sistema).
kranjski janez is offline  
Old 31.05.2016., 22:34   #4174
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Ne pratim u detajle, ali mislim da iz monarhične familije ni rijeći o tome, koju opciju bi oni preferirali. Ni Elisabetha, ni Charles, ni njegova dva sina. Možda i nisam u pravu, ali mislim, da si oni jako žele, da ne dođe do Brexita.

Sa Brexitom se prvo jako povečavaju šanse za secesionizam Škotske.

I u svim ključnim državama Commowealtha ( Kanada, Australija, Novi Zeland) razpoloženje naroda, a isto stajališta vladajućih su jako kontra Brexita. Dakle sa Brexitom se dalje uzdmra i budućnost Commonwealtha.

Skoro sva zapadna Evropa i SAD isto žele, da Britanci ostanu. Osim desnih populista - Le Pen i Putin si žele Brexit, a Trump kaže, da ne sugerira nešto tako, ali misli, da bi bilo Britancima bolje vani.
Iskreno receno, nisam nesto puno pratio zbivanja oko Brexita, ali nije nelogicno da se monarhija formalno drzi po strani. Bilo bi samoubojstvo da naginju na jednu stranu i da onda izgube. Reagirali bi samo ako bi bilo previse za izgubit i ako bi bili sigurni da mogu utjecati na (pozitivan) ishod. Sve drugo bi im bila katastrofa.
Ja osobno nisam fan europske unije, ali s obzirom da su nacionalne drzave vec davno razmontirane i disfunkcionalne, formalni raspad EUa (ili slabljenje unije) vidim vise kao jedan vakuum nesigurnosti. Britanci nikad nisu bili timski igraci pa i sam imam dojam da je clanstvo bilo iskljucivo interesnog karaktera. To je naravno sasvim legitimno, ali EU malo gubi smisao i efikasnost sa takvim "individualcima". Tako da uopce ne znam za kakav ishod da navijam, ali bio Brexit ili ne, EU ali i same drzave clanice ostaju sa velikim problemima.

Trump, Putin i slicni... naravno, oslabi i posvadjaj neprijatelja, nista cudno.
rama6 is offline  
Old 31.05.2016., 23:47   #4175
protiv BREXIT-a se upregla kuka i motika. predsjednici drzava, bankari iz city-ja, lobisti, lokalni politicari, novinari, bbc...

jedno brexitovcima ide na ruku: motiviranji su i u vecem broju ce izaci na referendum.ako ankete uoci referenduma pokazu tijesan rezultat brexit pobjedjuje.

eu na otoku nije popularna, cak je i malobrojni zagovornici uzimaju kao nuzno zlo. nema tu ljubavi, samo ekonomska racunica.

postoji podatak da uk uplacuje u zajednicku kasu 36 miljuna funti svakog dana

u slucaju brexita, uk bi pretrpjela ekonomsku stetu u vidu zastitnih carina na proizvode. smanjio bi se bdp, funta bi oslabila, neke multinacionalke bi se preselile...

ekonomski argumenti za napustanje eu-a su dosta slabi.
milko84 is offline  
Old 01.06.2016., 08:37   #4176
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
protiv BREXIT-a se upregla kuka i motika. predsjednici drzava, bankari iz city-ja, lobisti, lokalni politicari, novinari, bbc...

jedno brexitovcima ide na ruku: motiviranji su i u vecem broju ce izaci na referendum.ako ankete uoci referenduma pokazu tijesan rezultat brexit pobjedjuje.

eu na otoku nije popularna, cak je i malobrojni zagovornici uzimaju kao nuzno zlo. nema tu ljubavi, samo ekonomska racunica.

postoji podatak da uk uplacuje u zajednicku kasu 36 miljuna funti svakog dana

u slucaju brexita, uk bi pretrpjela ekonomsku stetu u vidu zastitnih carina na proizvode. smanjio bi se bdp, funta bi oslabila, neke multinacionalke bi se preselile...

ekonomski argumenti za napustanje eu-a su dosta slabi.
Britanija je globalna država a London je poslije New Yorka najvažniji svijetski grad.
Normalno da južne, po nekim stvarima i gotovo socijalističke državice kao su Grčka ili Portugal imaju drukčije potrebe od EU nego oni.
Grčka nikada neće izaći iz EU, jer je isključivo ili turistička zemlja ili živi od zaduživanja kojima plaća državni aparat, na što te to podsjeća?

Britanija ipak može preživjeti bez EU pa i bez EEA, dok ove tri članice ne bi makar bez EEA.

O kulturi i nekoj "povezanosti" je smiješno govoriti, njima je milijun puta bliži Kanađanin ili Australac nego Litvanac ili Slovenac.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 01.06.2016., 12:27   #4177
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Ne pratim u detajle, ali mislim da iz monarhične familije ni rijeći o tome, koju opciju bi oni preferirali. Ni Elisabetha, ni Charles, ni njegova dva sina. Možda i nisam u pravu, ali mislim, da si oni jako žele, da ne dođe do Brexita.
Kraljica i njena obitelj se ne smije mjesati u politiku, pa, ako i imaju neko misljenje o Brexitu, ne smiju to kazati.
Blues Dada is offline  
Old 01.06.2016., 15:23   #4178
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Kraljica i njena obitelj se ne smije mjesati u politiku, pa, ako i imaju neko misljenje o Brexitu, ne smiju to kazati.
Politika je vrlo široka stvar. Princ Charles je npr. sigurno izražavao do sada i neke politićke stavove: npr. u vezi urbanizma i arkitekture u Londonu i drugim gradovima, u vezi ekologije i poljoprivrede itd. Ako pogledamo nazad - Edvard VIII, koji je abdicirao iz privatnih razloga, imao je prilićno jasne politićke stavove, među kojima su bile i simpatije do nacista i Hitlera osobno.

Inaće, nisam pratio, kako je bilo kod škotskog referenduma. Jeli je netko od kraljeve obitelji ipak barem indirektno izrazio želju, da Škotska ostane dio Udruženog kraljestva ili je već to previše? Mi se ćini ipak suvišno, ako je i to previše. I kraljica ili princ može biti čovjek, ne samo funkcija. Persona libera.
kranjski janez is offline  
Old 01.06.2016., 15:53   #4179
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
...
jedno brexitovcima ide na ruku: motiviranji su i u vecem broju ce izaci na referendum.ako ankete uoci referenduma pokazu tijesan rezultat brexit pobjedjuje. ...
Kod ovako tijesnih prognoza motivacija se vrlo pažljivo procjenjuje. U obradi, tj. korigiranju, sirovih podataka, tvrtke koje provode anketu itekako uzimaju u obzir vjerojatnost hoće li pojedinac izići na izbore (odnosno referendum). To je, dakle, već uračunato u objavljene rezultate.
jhnp is offline  
Old 01.06.2016., 15:54   #4180
naravno, britanija je intelektualna, kulturna i civilizacijska super sila, oni će fino živjeti i bez eu.
švicarska i norveška nisu u eu i imaju zavidan životni standard.

pitanje je jel britancima eu dovoljno mrska da su spremni na određeni ekonomski rizik.
milko84 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:10.