Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2007., 02:15   #21
Quote:
2B_or_not_2B kaže: Pogledaj post
Povrijedila sam nekog užasno. Nekog iz svoje najbliže okoline. Prošlo je već više od godinu dana. Još uvijek mislim na tu osobu, sanjam ju, osjećam krivnju i savjest mi neda mira, a ne postoji šansa da ikad više pričam s njom.
Mislim da se ta osoba više nikad neće oporaviti. Oduzela sam joj puno toga, a prije svega povjerenje u ljude. Ispričala sam se, dala do znanja da mi je žao. Isprika mi nikad nije bila uvažena i sva vrata su mi od strane te osobe zatvorena.
Osvjestila sam svoju krivnju i naučila živjeti sa spoznajom da sam se okrutno ponjela i da znam biti odvratna i grozna. Ali ništa od toga nije dovoljno.
Kako ne mogu popraviti stvari s tom osobom, možda bi trebala napraviti nešto dobro za nekog drugog što i nastojim od toga dana, svakog dana.
Da li se to računa? hoće li mi biti bolje?

Imate li sličnih iskustava? Kako se nosite s krivnjom?

Kao prvo, nisi ti NIŠTA KRIVA, niti si ti išta oduzela toj osobi. Takvi smo mi ljudi, svakodnevno netko nekoga nagazi, uvrijedi, povrijedi i 300 puta gore stvari napravi i svi to rade i ta osoba koju si ti povrijedila je to napravila ili će napraviti. Možda će onda biti "mekša" prema ovome što si ti njoj napravila, a što ni nakon tvoje isprike i toga da ti je žao ne želi shvatiti. U tom svemu ti si ponešto shvatila o sebi i kad tebi netko napravi nešto slično znat ćeš prijeći preko toga, a to je već velika stvar. Krivnja je naučena reakcija i bit će ti bolje ako i kad shvatiš da nitko nizašto nije kriv.
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 17:51   #22
Quote:
2B_or_not_2B kaže: Pogledaj post
Povrijedila sam nekog užasno. Nekog iz svoje najbliže okoline. Prošlo je već više od godinu dana. Još uvijek mislim na tu osobu, sanjam ju, osjećam krivnju i savjest mi neda mira, a ne postoji šansa da ikad više pričam s njom.
Mislim da se ta osoba više nikad neće oporaviti. Oduzela sam joj puno toga, a prije svega povjerenje u ljude. Ispričala sam se, dala do znanja da mi je žao. Isprika mi nikad nije bila uvažena i sva vrata su mi od strane te osobe zatvorena.
Osvjestila sam svoju krivnju i naučila živjeti sa spoznajom da sam se okrutno ponjela i da znam biti odvratna i grozna. Ali ništa od toga nije dovoljno.
Kako ne mogu popraviti stvari s tom osobom, možda bi trebala napraviti nešto dobro za nekog drugog što i nastojim od toga dana, svakog dana.
Da li se to računa? hoće li mi biti bolje?

Imate li sličnih iskustava? Kako se nosite s krivnjom?
možda bi bilo najbolje da ju još jedno vrijeme ostaviš na miru, a teško je reći jer ne znam što si napravila

mene je na najgori način iznevjerila prijateljica koju znam cijeli život koja mi je bila poput sestre i s kojom sam prošla toliko stvari da nas jednostavno neke veze vežu za cijeli život, ali ja bez obzira na to za nju ne mogu i ne želim čuti

konkretno, ona se cijeli život osjećala kao da je u mojoj sjeni, to mi je kasnije rekla (iako zaista nije imala razloga za to, ali to je bilo nešto u njezinoj glavi i što su joj i drugi dugo usadjivali), uglavnom saznala sam da je godinama okretala ljude protiv mene, moje prijatelje i ljude koje ja uopće niti ne poznam, a oni su mene znali i to joj je bilo dovoljno, ja sam toga pred kraj i bila svjesna ali nisam mislila da bi moglo toliko daleko otići, zadnje stvari koje sam čula su gadosti koje ne bih ni ponavljala

jako me povrijedila, znale smo se cijeli život, odrasle smo zajedno, znam da me je i potkradala dok smo bile klinke ali i kasnije, šminka i sl. preko svega sam prelazila, jednostavno sam ju voljela, i iako su me drugi upozoravali nisam slušala.. ona kaže da joj je žao znam da nije jer te netko ne može sustavno povrijeđivati i onda tvrditi nije namjerno, zao mi je...

ne znam koja je vaša priča, i što se točno dogodilo ali možda ti jednostavno ne vjeruje da ti je zao i ne želi se ponovno dovesti u istu situaciju, možda ti je ovo samo lekcija da više ne ponoviš sa nekim drugim, sori ali za prijateljstvo više nema nade, barem ako je ona pametna, sori ali to je moje mišljenje...
maxxie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 18:11   #23
mozda bi koristilo da razgovaras sa svojom "savjescu". sta ta savjest hoce od tebe? shvatila si sta si napravila, priznala si gresku, trudis se raditi dobre stvari, nadas se da to vise neces ponoviti...i sta jos, nebesa?

pomiri se s tim da s tom osobom vise nista neces imati. mislim da te to muci, a ne tvoja "greska". mozes li se prestati raspitivati o njoj, skroz se maknuti iz njezinog zivota?

ja sam nedavno povrijedila jednu svoju dugogodisnju prijateljicu. i to me bas muci. vise nego situacije u kojima su drugi povrijedili mene. najteze je oprostiti sam sebi. ali nadam se da me nece, kao u tvom slucaju, muciti godinu dana. da, i ja mogu biti kucka, nisam savrsena kako sam volila misliti o sebi. da, u stanju sam povrijediti drugoga samo zato sto mi je to dopustio.
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 06:26   #24
Teško se nosim sa krivnjom,samo što sam naučila u životu da i ako nekoga povrijedim nesvjesno (jer nikad neidem sa namjerom) da toj osobi moje iskrena isprika nemože izbrisat bol već pokazati istinski da mi je žao i da nije namjerno...

Uvijek u životu trebamo krenuti od sebe i kako bi se osobno osjećali -samo što je razlika situacija od situacije ,te osoba od osobe,....svi smo mi jedinke na ovome svijetu i nitko nije isti...

Ja samu životu povrijedila uistinu osobe koje doista jako volim i koje su dio mene i dio mog života i žao mi zbog toga ,ali spoznaja da moja isprika nemože nikada izbristi"bol" koju sam im nanijela (moramo naučiti živjeti sa tim i znati se nositi...).... osobno i ja sam to doživjela .... neljutim se samo što te rane ostaju (naravno zavise od veličine)...na neki način svi smo mi "osjetljive biljke".... a što znači da obično učinimo to onim osobama koje voljimo,cijenimo ,...i koje su dio "našeg svemira"....

Najbitnije je kad shvatimo da razgovaramo o tome bez obzira koliko je to teško nama ili drugima ,....u krajnoj liniji pa ljudi smo....

Najgore je ostaviti "da visi u zraku" a ja imam x primjera nerješeni iz straha da još više nepovrijedim osobu (ali to je moj izbor-možda krivo mislim ) i iz straha da ih neizgubim i još više udaljim,...strahovi su grozni ali se teko"hvati" sa njima,...

Život bi nam bio lakši kad nebi toliko komplicirali i toliko se opterećivali sa nekim stvarima koje su prošlost....divno mi je rekao jedan prijatelj..."okreni stranicu,živi ovaj trenutak i misli što će biti sutra ,a sad već je prošlost i ti to nemožeš mijenjati i negubi energiju bespotrebno,..."-lijepo zvuči ali osobno ja priznajem sebi da sam "slabić" da me previše "tuši prošlost" koju doista bi voljela zatvoriti i zbog nje doista si uništavam ljepotu sadašnjosi....
__________________
Ako duboko pogledaš u moje oči, vidjet ćeš mi dušu...
i znat ćeš kakva sam i što osjećam ...
al' molim te šuti, jer to je samo tvoja spoznaja...
Antibacterial is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 06:50   #25
Quote:
maxxie kaže: Pogledaj post
mene je na najgori način iznevjerila prijateljica koju znam cijeli život koja mi je bila poput sestre i s kojom sam prošla toliko stvari da nas jednostavno neke veze vežu za cijeli život, ali ja bez obzira na to za nju ne mogu i ne želim čuti
oprosti ,ali i ja sam imala sličan slučaj i moje iskustvo je ostavilo duboku bol u mom srcu i opet bez obzira na sve ja svaki put upitam za nju i sretna sam kad čujem da je dobro ....bez obzira što je ona izabrala put "bez mene" ... život je takav da nas spaja i razdvaja ,ali meni je žao što pustimo tako lako da "ode" ,ali isto sam svijesna da ja sama nemogu ništa učiniti ako ta druga strana nema interes ....
__________________
Ako duboko pogledaš u moje oči, vidjet ćeš mi dušu...
i znat ćeš kakva sam i što osjećam ...
al' molim te šuti, jer to je samo tvoja spoznaja...
Antibacterial is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 07:05   #26
Spoznala si krivnju ,...ispričala se,...shvatila si grešku,...ali bol ostaje ,...daj vremena,...razgovaraj ponovno i stvarno ako ti je stalo do kontakta reci joj ,...ima načina samo što možda nevidiš ,..pokaži joj da ti je stalo do nje bez obzira šta če ti reči .... to nećeš ispraviti sa dobrim dijelima (ali ih čini)ti tražiš "nadopunu",mir,ali to češ samo nači kad prihvatiš realitet ,kada vidiš šta ta osoba misli,...nemoj bježati od toga nego učini sastanak sa tom osobom i ako ona neželi onda znaš na čemu si ,...nemoj tražiti ispriku i opravdanje u drugima ako činiš dobro i misliti da nadomještaš sa tim to "izgubljeno"(mislim da me razumiješ šta ti želim reči) teško je ali znam da će te to "osvijestiti" i dati ti snage za dalje...
Sretno!
__________________
Ako duboko pogledaš u moje oči, vidjet ćeš mi dušu...
i znat ćeš kakva sam i što osjećam ...
al' molim te šuti, jer to je samo tvoja spoznaja...
Antibacterial is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 13:13   #27
Quote:
Vilenica: pomiri se s tim da s tom osobom vise nista neces imati. mislim da te to muci, a ne tvoja "greska". mozes li se prestati raspitivati o njoj, skroz se maknuti iz njezinog zivota?
Da. tako je. uvijek kad ju sanjam, ako ju sanjam, to su neke situacije u kojima ju slučajno srećem ili ona prilazi meni i ja vidim da mi je oprostila. uvijek mi na neki način daje do znanja "sve je ok. jebi ga. zajebala si, ali sve je ok" s time da san uvijek završi mojim zaključkom kako će trebati proći još puno vremena da se vratimo u normalu.

To si tumačim upravo ovime što si ti rekla, odnosno time da se ne mogu pomiriti kako te osobe više nikad neće biti u mom životu.

Moja greška me muči iz razloga koji nadilaze sebičnu želju za njenim oprostom ili obnavljanjem prijateljstva. Muči me iz straha da sam joj nanjela trajnu štetu u njezinim budućim odnosima s ljudima.
Muči me zato jer nisam bila svijesna koje posljedice je moj postupak imao za nju.

Ja sam puno jača, odlučnija i samopouzdanija. Oprostit ću sebi jer sam učinila sve, ali baš sve što je bilo u mojoj moći da ispravim situaciju. Očekujem da će mi se jednog dana sve to vratiti ako mi se već nije i naučila sam obuzdati svoju sebičnost i bezobzirnost. Naučila sam paziti na tuđe osjećaje i ostvarivati svoje ciljeve bez gaženja po drugima. Prihvatila sam sebe ko osobu koja je sposobna učiniti groznu stvar, koja može povrijediti ali si to više nikada neće dozvoliti.

Ona je puno nesigurnija, zatvorenija i ne snalazi se. Ostala je izgubljena i bijesna.

Moj osjećaj krivnje se zapravo pretvorio u brigu. Brinem se za nju, a to je toliko jadno i kontradiktorno, pa čak i licemjerno. Jer ja sam bila uzrok, a sad se brinem. S njezinog gledišta to je toliko iritantno, da ima pravo mrziti me i zbog toga.

Mislim da li je to uopće moguće? Znati oprostiti sebi, osloboditi se osjećaja krivnje a i dalje se brinuti za tu osobu? ma joj. ne znam.

Poništite me. :-)
2B_or_not_2B is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 11:02   #28
Ček, ček

Pa kaj je to moglo biti tako gadno što si joj napravila da je to uzrok svih njezinih problema?

Da ne preuveličavaš malo?

Svi mi znamo biti đubrad, dobro ne svi- al većina, i povrijedimo druge jer smo sami shebani i iskompleksirani

Objasni joj zašto si to napravila, očito ti se nekaj zamjerila tad da si bila gad

Ne znam, daj nam sve reci kaj je bilo!
Šmizla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 01:20   #29
Quote:
2B_or_not_2B kaže: Pogledaj post
Kako ne mogu popraviti stvari s tom osobom, možda bi trebala napraviti nešto dobro za nekog drugog što i nastojim od toga dana, svakog dana.
Da li se to računa? hoće li mi biti bolje?
Kao prvo i osnovno... Ako već radiš nešto dobro za drugog, čini to zbog te osobe, a ne da sa sebe spereš osjećaj krivnje. To ti je najbolji put prema poboljšanju kvalitete svog života, to je korak ka preobrazbi u nesebičnu i kvalitetniju, a s time i zadovoljniju osobu.
Tim da radiš nešto dobro za drugoga samo da bi se ti osjećala bolje ne postižeš ništa osim što 'hraniš' sebičnost u sebi.
Dakle, jednostavno se prestani zamarati prošlošću, ispričala si se toj osobi i sada je vrijeme da u životu pokušaš raditi na drugi, bolji način sve ono što si krivo radila, da učiš na svojim greškama i potrudiš se promijeniti neke loše navike koje su prouzrokovale osjećaj krivice u tebi.
Svedi sebičnost na minimalu i pokušaj osobama pomoći i biti uz njih zaista iz ljubavi i zbog njih samih.
Želim ti puno sreće!
Tigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 11:00   #30
čuj, nemoj zamjerit što ti aktualiziran temu

al da te pitam - jesi se oslobodila osjećaja krivnje?
Šmizla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 11:05   #31
a bolje je. bolje...a ti bi tak rado da znaš šta je bilo...jelda? :-)))))
evo ti hint pa ćeš sama zaključiti...ona, ja i njezin bivši. klasika...
2B_or_not_2B is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 11:12   #32
Quote:
2B_or_not_2B kaže: Pogledaj post
a bolje je. bolje...a ti bi tak rado da znaš šta je bilo...jelda? :-)))))
evo ti hint pa ćeš sama zaključiti...ona, ja i njezin bivši. klasika...
ma joooj to, oslobodi se ženo!

all is fair in love and war

dešava se, nisi kriva
Šmizla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 11:17   #33
eh da. događa se. a kad sam tak blesava. zaljubim se i onda sve ode...znaš gdje...
2B_or_not_2B is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 11:35   #34
Quote:
2B_or_not_2B kaže: Pogledaj post
eh da. događa se. a kad sam tak blesava. zaljubim se i onda sve ode...znaš gdje...
kad se zaljubiš -sve je oprošteno jer se izgubi razum.. ne znam...

razumijem tu poziciju, nisam je doživjela - uf, fala bogu, al sam razmišljala o tome...kad sam bič (ti vjerojatno nisi kad se tolke godine grizeš)

nemoj se više mučiti, nekog skrši- nekog ne...

čuj i da ti i nikad ne oprosti - nije bed, mislim da ni ne može baš ono zapravo, a nije ni tebi taj oprost tooliko potreban

dobra si osoba koja je iz ljubavi i gluposti, eto povrijedila si frendicu al zaboravi i nemoj kopat više po tom! ( a nek dio krivnje snosi i on)
Šmizla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 13:55   #35
Quote:
2B_or_not_2B kaže: Pogledaj post
a bolje je. bolje...a ti bi tak rado da znaš šta je bilo...jelda? :-)))))
evo ti hint pa ćeš sama zaključiti...ona, ja i njezin bivši. klasika...


Ma daj me nemoj za*ebavati....
Pa oko cega ti razbijas glavu????
Devojko draga, pa nije BIVSI njeno vlasnistvo.

OK, mozda joj to bas nije prijalo, mozda je malo popizdela ali tolika drama...??

Imam prijateljicu koja voli da skace na sve sto je musko...Takva je, ima neke neresene probleme, nesigurnost, bla, bla...u sustini je dobra osoba, jako dobra.

Pre dosta godina bile smo cimerke i zatekla sam je kako sedi u krilu mog TADASNJEG decka. Znaci nije bio bivsi. Ne znam sta su radili pre toga ali scena je bila upecatljiva.

Decko je dobio sut kartu ODMAH a sa njom sam malo detaljnije popricala o svemu. Bile smo u nekom zahladjenju jedno par meseci ali smo se izmirile prvom prilikom. Mene je ON povredio tada a "ona" je mogla biti bilo koja. Danas smo nas dve i dalje dobre drugarice, imamo preko 15 godina staza i ne bih je se odrekla pa makar da mi to opet uradi (ali bih je ovaj put isprasila po dupetu, verovatno).

Ne zelim uopste da te branim. Samo zelim da ti kazem da nemas razloga za grizu savesti. Nju boli sujeta, njena nesigurnost, povredjen ego... i kao vecina zena nece da prizna da je - ako uopste pricamo o krivici - problem u njenom bivsem decku i njihovom odnosu a ne u tebi.

Meni je ta njena reakcija jako sebicna a to sto glumi zrtvu mi je tek skroz gadno. Pa zar ste vas dve tako malo imale da sacuvate kad je jedan kiks mogao da vas razdvoji, i to uz sve tvoje posipanje pepelom.

Ma nemas uopste razloga da se jedes, ona se davno oporavila samo sad uziva u ulozi "devojke sa bolnim iskustvom" i mislim da joj bas prija sto zna da se ti osecas ko *ovno. E pa, okreni ti novi list i zaboravi na to.

Naravno, nemoj opet da vezbas tu disciplinu ako bas ne moras, vidis da posledice mogu biti neprijatne
Arli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 08:17   #36
čitam sve od početka i nemam ti što reć osim da se slažem sa Arli.
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 09:33   #37
Quote:
tadukepa kaže: Pogledaj post
čitam sve od početka i nemam ti što reć osim da se slažem sa Arli.
e žena je
Šmizla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.