Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2006., 17:09   #1
Korelacija između psihičkih poremećaja i kvocijenta inteligencije

Postoji li?

Mislim i generalno (znači je li veća vjerojatnost za nekog s višim IQ-om da dobije bilo koju psihičku bolest) i na određene slučajeve (tipa da od opsesivno kompulzivnog obolijevaju mahom ljudi s višim IQ-om). Pa ako netko zna.

Molio bih i potkrijepu citatom.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 17:58   #2
de si se samo nafcil tu rec korelacija...kaj vas decu ne vuce nekve hrvatske reci neg sam te tudjice, il to sam zato jer oces ispasti pameten f drustvu?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 19:50   #3
Quote:
*_spike kaže:
Postoji li?

Mislim i generalno (znači je li veća vjerojatnost za nekog s višim IQ-om da dobije bilo koju psihičku bolest) i na određene slučajeve (tipa da od opsesivno kompulzivnog obolijevaju mahom ljudi s višim IQ-om). Pa ako netko zna.

Molio bih i potkrijepu citatom.


-mislim da će ljudi s višim IQ prije potražiti pomoć i samim tim ih je više u evidenciji
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 23:32   #4
Quote:
labellina kaže:
-mislim da će ljudi s višim IQ prije potražiti pomoć i samim tim ih je više u evidenciji
Žao mi je ako ću ispasti bahat i napuhan, ali topic nisam postavio da čujem tuđa mišljenja, nego saznam činjenice.

Ako netko ima činjenice, molio bih ga da ih podijeli s nama.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 22:44   #5
Quote:
*_spike kaže:
Žao mi je ako ću ispasti bahat i napuhan, ali topic nisam postavio da čujem tuđa mišljenja, nego saznam činjenice.

Ako netko ima činjenice, molio bih ga da ih podijeli s nama.
ok. jel činjenica da je naša ordinacija više zaradila od " inteligentnijih" ? il oni češće dolaze jer imaju više para ?
-a topic si postavio da se praviš važan, sorry,
ja sam ovdje ful nova pa te pozdravljam ZBOGOM
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 22:47   #6
naravno. netko ko brze misli sigurno ima i brzi protok informacija među neuronima, veci energetski potencijal i vecu mogucnost kratkog spoja uslijed pojacane aktivnosti mozga.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 01:10   #7
Quote:
Natch kaže:
naravno. netko ko brze misli sigurno ima i brzi protok informacija među neuronima, veci energetski potencijal i vecu mogucnost kratkog spoja uslijed pojacane aktivnosti mozga.
Hvala ti na tvom mišljenju, Natch.

Postoji li koji znanstveni rad na tu temu?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 01:15   #8
Ne. Svi ljudi koji su se okusali da prouce tu temu su prolupali.
Il Bestione is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 01:54   #9
Quote:
*_spike kaže:
Žao mi je ako ću ispasti bahat i napuhan, ali topic nisam postavio da čujem tuđa mišljenja, nego saznam činjenice.

Ako netko ima činjenice, molio bih ga da ih podijeli s nama.
nisi ispao bahat ni napuhan nego mali debilcek
di si ti nasao trazit cinjenice...
na forum.hr
da te zanimaju cinjenice, stvarno, vjerujem da bi se bolje "snasao" da do njih dodes...
a pretpostavila bih da si sposoban ako te zanima takvo jedno pitanje...
samo sto je vjerojatno u pitanju:
Quote:
labellina kaže:
topic si postavio da se praviš važan, sorry,
eto ti cinjenice...
__________________
!!!
ugly duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 10:49   #10
jesi ti kad čuo za normanu ditribuciju??????????????
jel si se možda pitao da je velika vjerojatnost da funkcionira i po tom tvom pitanju?

slažem se sa ugly duck...
da te to fakat interesira............. okrenuo bi internet naglavačke da nađeš činjenice.

ili te interesira populacija na Forumu, koliko je inteligentna i dal pati od kakvih poremećaja??? pa želiš konkretno izjašnjavanje, smatrajući da je to konkretna činjenica.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 11:54   #11
offtopic: hehehe...jesu te...
btw. slažem se - krivo si mjesto odabrao za tražiti znanstvene dokaze.
Ovo je forum i svaku informaciju koju saznaš ovdje uzmi s deeebeeeelom rezervom i provjeri je pet puta prije nego poduzmeš nešto u svezi s njom

ontopic: ukoliko i postoji neka korelacija između tih poremećaja i IQ-a, pitanje je koliko je ona uopće statistički signifikantna...
__________________
Sapienti sat!
Primostenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 14:24   #12
Došao sam ovdje jer sam mislio da je podforum koncipiran kao podforum "Prirodne znanosti", ali sam se nažalost prevario i vidio da sve vrvi od debila.

Hvala vam na pomoći, a da već nisam pokušao googleati za tim ne bih ni otvarao topic. A da sam se želio praviti važnim, onda sigurno ne bih otvorio ovakav "pitalački" topic. Nema veze, sad bar znam kakav je ovo podforum. Sretno vam u životu, trebat će vam
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 15:02   #13
Quote:
*_spike kaže:
Postoji li?

Mislim i generalno (znači je li veća vjerojatnost za nekog s višim IQ-om da dobije bilo koju psihičku bolest) i na određene slučajeve (tipa da od opsesivno kompulzivnog obolijevaju mahom ljudi s višim IQ-om). Pa ako netko zna.

Molio bih i potkrijepu citatom.
Na hrvaškom nisam ni gledala, ali google je pun svega i svačega i ta je tema itekako zanimljiva i o njoj se piše itekako u svijetu i provode istraživanja, evo za početak samo jedan sažetak iz časopisa, čisto da vidite da toga ima.

Br J Psychiatry. 2005 Nov;187:407-15. Related Articles, Links
Click here to read
IQ and mental disorder in young men.

Mortensen EL, Sorensen HJ, Jensen HH, Reinisch JM, Mednick SA.

Department of Health Psychology, Institute of Public Health, University of Copenhagen, Oster Farimagsgade 5A, PO Box 2099, 1014 Copenhagen K, Denmark. [email protected]

BACKGROUND: Most research investigating the relationship between IQ and risk of mental disorder has focused on schizophrenia. AIMS: To illuminate the relationship between IQ test scores in early adulthood and various mental disorders. METHOD: For 3289 men from the Copenhagen Perinatal Cohort, military IQ test scores and information on psychiatric hospitalisation were available. We identified 350 men in the Danish Psychiatric Central Register, and compared the mean IQ test scores of nine diagnostic categories with the mean scores of 2939 unregistered cohort controls. RESULTS: Schizophrenia and related disorders, other psychotic disorders, adjustment, personality, alcohol and substance-use-related disorders were significantly associated with low IQ scores, but this association remained significant for the four non-psychotic disorders only when adjusting for comorbid diagnoses. For most diagnostic categories, test scores were positively associated with the length of the interval between testing and first admission. ICD mood disorders as well as neuroses and related disorders were not significantly associated with low IQ scores. CONCLUSIONS: Low IQ may be a consequence of mental disease or a causal factor in psychotic and non-psychotic disorders.

PMID: 16260814 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Šta kažete na to ??????
haligali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 15:14   #14
haligali, nitko od nas nije rekao da se na tu temu ne provode istraživanja. bilo bi to suludo za pomisliti da ne istražuju.

ali moraš priznati da si ti odmah našla sažetak i predočila nam isti, a *_spike googlao i googlao pa ništa. mislim kako to da ti odmah nađeš, a on eto nam priča kako nama treba sreće u životu.

ma baš me briga, tko traži taj i nađe!
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 15:20   #15
Hvala haligali, ali mnogo bi mi korisniji bio cijeli rad od samog reviewa. Možeš to nekako iskopati s PubMeda?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 15:36   #16
*_spike dat ću ti jedan dobronamjeran i korisan savjet

cjeloviti članci istraživanja se rijetko objavljuju na internetu. možeš naći sažetak konkretnog istraživanja sa adresom autora, ali cjeloviti rad ne.
čak i u bazama podataka (za koje moraš imati password, a da bi ga dobio moraš platit. pa taj password imaju ustanove kao što su fakulteti i prstup imaju profe) nisu objavljeni u cjelosti.

ako te ta tema interesira nađeš sažetke radova uz koje je obično navedena adresa, e-mail autora, i onda se njemu obratiš da ti pošalje originalan članak.

neki ti odgovore, neki ne...

ja imam pozitivna iskustva s time.

u ovom slučaju ti preporučam da se obratiš autoru na e-mail, koji ti je haligili također prenesla.
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 16:13   #17
Quote:
haligali kaže:
Šta kažete na to ??????
pa evo, ja bih rekla da shizofrenija ima puno vise veze s (ranim) zlostavljanjem i zanemarivanjem nego s inteligencijom.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 16:25   #18
Quote:
*_spike kaže:
Hvala haligali, ali mnogo bi mi korisniji bio cijeli rad od samog reviewa. Možeš to nekako iskopati s PubMeda?
Žao mi je ali ja ti nemam pristup, nisam ga nikad ni imala, znam da password znaju imat profesori na faksu ali isto tako znam da nemaš beda uputiti email autorima i zamolit ih da ti ga mejlaju. Ako ti literatura treba za ozbiljno za faks, neki rad ili sl. kao što ti je zordi napisao lijepo ti je napisao stvarno je tako, čak i neki profesori šalju emajlove tim autorima da ne bi morali plaćat. A frikovi im jedva čekaju odgovorit i poslat primjerak, onda luduju od sreće kad ih netko zatraži, godi egu. Ovisi i koja si struka jesi filozofski, medicina itd, ako ti trebaju neki linkovi napiši koja si struka pa možda netko od nas ti i iskopa nešto. Inače čini mi se da je preko carneta moguć na određenim lokacijima pristup tim radovima ne mislim na pub med nego i na CC radove za sve žive struke ludnica, ali je to užasno skupo tako da ne možeš dobit password za doma nego recimo neke ustanove kao Institut Ruđer Bošković, i još dosta ustanova i prirodnih i društvenih ne znam na pamet imaju takva računala s kojih je dozvoljen pristup. Ta računala su smještena u tim ustanovama tipa u knjižnicama i sl. Vjerujem da bi ti izašli u susret kad bi ih zatražio pomoć. Moj prijedlog ti je prvo nazvat carnet i zamoliti ih da ti objasne šta bi mogao poduzeti. (ovo je pod pretpostavkom da nisi na faksu koji ima pristup, iako mislim da ih sad skoro svi imaju jer je ta usluga dio carnetove akademske mreže).

Koliko ja god (ne)željela ne mogu se oteti dojmu da su psihički problemi jedan vid neinteligencije, nek mi bog oprosti na tome jer onda sama sebi govorim da sam glupa. Odgovorila sam na ovaj post jer sam i sama razmišljala par puta o tome, a i oduvijek sam bila anatiprotivna, tako da bi mogla reći da mi ponašanje nije nikad bilo prilagođeno, niti sam ja htjela da mi bude. Moji su problemi počeli kad sam nakon nekih doživljenih neuspjeha to podnijela kao traumu i zatim se pokušala prilagoditi sustavu, u čemu nisam uspijela a tek sad ne vidim kako bi mogla. A sad ako znamo da je inteligencija sposobnost snalaženja u novim situacijama, onda se zaključak vrlo lako može donijeti, emocionalna mi je inteligencija na nuli, ako ne i ispod. Jedina sretna okolnost je ta šta na svu sreću inteligentni ljudi nisu ništa uspješniji od neinteligentnih ili malo manje inteligentnih, dapače navodno oni totalno prosječni uspiju skroz. Joj pade mi na pamet Kerum, kad ga vidim s onom čelenkom, ovčjim kovrčicama, nomatterwhatweather košuljom dugačkiju rukava koja mu se prelijeva po seljačkim prstima i rasčetvorava prsa nakićena zlatnom lančugom i neuspijevambitiutrenduimoderanakolikotojaimammilij unaeurajebosve torbicom, onda mi je pinku lakše. Jebote kako je uspio ostat onako ljigavo ružan sa svom tom lovom. To je fenomen. E to ti je inteligencija.
haligali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 17:52   #19
ja sam malo lutala bankama podataka, na brzinu ne naletih ni na sto sto bi govorilo o nekoj opcoj vezi iq u psihickih smetnji. ako ti bas ne treba za neki rad ili da se stvarno zanimas za temu, ne bih dalje lutala.
kopirala sam par abstracta, i vecinu tih clanaka imam online, ako hoces da ti posaljem da pogledas jel te nesto od toga zanima.
ako je pitanje iz ciste radoznalosti, onda cu, zajedno s tobom, cekati da se javi netko tko se vec "probijao" kroz literaturu
nikakva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 01:40   #20
Hvala svima, ovdje se ipak mogu dobiti neki ozbiljni odgovori

Pitanje je bilo iz čiste radoznalosti, ali sam svejedno želio pročitati istraživanja na tu temu, a ne (kako to inače bude) 100 mišljenja ljudi koji veze s psihologijom i znanstvenim radom nemaju. Ispričavam se ako sam ispao neugodan, nije bila namjera.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.