Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2003., 19:38   #1
Mjesoviti brakovi

U Ex.Yu je bilo jako mnogo mjesovitih brakova, sto je bilo i normalno u visenacionalnoj drzavi.
Moji roditelji su iz mjesovitog braka, bio je to skladan i harmonican brak.
Ja sam Hrvatica, a udata vec dugo za Srbina.
Udala sam se prije rata i to mi nije uopste smetalo.
Medjutim, nakon nacionalnog rata kod nas, znam dosta slucajeva da su se parovi razdvojili i razveli.
Meni to nije ni palo na pamet, jer volim svoga muza kao i prvog dana.
Dosta sam o tome citala, pa sa sigurnoscu mogu reci da je sada mnogo, mnogo manje takvih brakova. Mladi se zene-udaju iskljucivo za svoju naciju, ponukani dogadjajima 90-95.
Da li novi - mjesoviti brakovi mogu opstati?
Da li vi mislite da se vasa djeca trebaju udati samo za svoju naciju i zasto?
ninam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 19:58   #2
Naravno da takvi brakovi mogu da opstanu. Imaju par problema vise nego nemesani parovi, ali ako im je ljubav i njihova veza bitnija, mogu da opstanu.
Ne mislim da treba da se pri izboru partnera ogranicavamo na nasu naciju. Ako smo imalo tolerantni i mozemo da trpimo razlike, onda mozemo da prezivimo i u mesanoj vezi.
Moje su sve veze bile na relaciji Srpkinja-Hrvat, i ni jedna nije pukla zbog razlika, vec zbog toga sto se vise nismo voleli.
I sada sam u takvoj vezi, i znam da sam dosta naucila od pre pa mi vremenom predstavlja sve manji problem ta razlika u nacionalnostima.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 19:59   #3
A i kazu da su deca iz mesanih brakova najlepsa
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:00   #4
mogu opstati,zasto ne,ak su ljudi normalni....
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:03   #5
Meni je moj deka dao recept za srecan brak. Samo jos tri reci pored ljubavi
Tolerancija
Postovanje
Smirenost
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:12   #6
... ja sam za - [nekako mi je slade jebat tudu vjeru]
__________________
kako TANJUG javlja - volim te
cabon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:12   #7
ne smje se slusati primitivna okolina!

Cura je dovela momka (mulat i musliman)kod nas u Dalmaciju na ljetovanje,nije smjela doci u svoj grad da ga upozna sa obitelji.
Rekli su joj na ih ne sramoti i da ne zele cuti za nju dok e sa njm!
To roditelji?
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:32   #8
Quote:
Minam kaže:
Moje su sve veze bile na relaciji Srpkinja-Hrvat, i ni jedna nije pukla zbog razlika, vec zbog toga sto...
...su Hrvati u kurcu.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:35   #9
ja sam dijete mijesanog braka

strasno sam ponosna na svoje roditelje sto se i danas vole i slazu cak mozda i vise nego na pocetku svog braka i sto nikad nisu dozvolili da pitanje nacionalnosti ili religije stane izmedju njih

naucili su nas toleranciji i postovanju i naravno u obiteljskom duhu ja sam se udala za covjeka trece vjere (luteran), a moja seka se zabavlja vec dugo sa anglikancem

nikad nam to nije smetalo, cak sto vise, uvijek smo imali dva slavlja za Bozic i za Uskrs

a moja djeca kad ih budem imala jednog dana - samo nek se udaju/zene s onima s kojima su sretni - uopce mi nije vazna vjera, boja koze ili slicne stvari

ako taj neko moje dijete cini sretnim i ja sam odmah sretna
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:39   #10
Cak ni "Bog ne gleda ko je ko"
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:43   #11
Moze li mi netko reci postoji li vani ta formulacija "mijesani brak"? Mislim da u njemackoj, engleskoj i kajtijaznam, a pogotovo u ameriki vise niko ni ne gleda tko je koje vjere.
Osim mozda nekih zatucanih koji opet potjecu s ovih prostora...
__________________
blade of darkness
poisoniry is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 20:49   #12
Quote:
poisoniry kaže:
Moze li mi netko reci postoji li vani ta formulacija "mijesani brak"? Mislim da u njemackoj, engleskoj i kajtijaznam, a pogotovo u ameriki vise niko ni ne gleda tko je koje vjere.
Osim mozda nekih zatucanih koji opet potjecu s ovih prostora...
ne znam za druge zemlje ali ovdje u Canadi definitivno ne postoji termin "mijesani brak" - smislu u kojem se kod nas koristi

jedino se govori o interracial marriage - ako su supruznici razlicite rase

moj se muz cudom cudio kad sam mu rekla da je po "nasim" standardima i on iz mijesanog braka - mama katolkinja otac mu luteran

a on veli - pa jesam iz mijesanog braka - mama mi je zensko a tata musko - to je moj sreckovic
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 23:23   #13
mjesani brak moze uspjeti, ako su ljudi dovoljno prizemljni da ne krive politiku i vjeru za svoje osobne nesporazume.

Quote:
Moje su sve veze bile na relaciji Srpkinja-Hrvat, i ni jedna nije pukla zbog razlika, vec zbog toga sto se vise nismo voleli.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 23:27   #14
Quote:
Winona kaže:
mjesani brak moze uspjeti, ako su ljudi dovoljno prizemljni da ne krive politiku i vjeru za svoje osobne nesporazume.
Potpisujem kao i quote......
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 23:30   #15
Zapravo malo je drugacije za parove koji su se uzeli pre rata, i nas mladje sad, koji se tek nalazimo. Svaka cast veteranima koji su pregurali zajedno rat i ostali u ljubavi. To je za posebno divljenje.
Ali je zanimljivo kako se sad ljudi odnose prema novim vezama (Srpsko-hrvatskim).
Kad covek ulazi u takvu vezu mora da se naoruza sa dosta humora i smirenosti.
Na pomen da mi je decko Hrvat, dozivljavala sam komentare tipa :"Pa zar tako nesto nije odavno izumrlo" (misli se na tip veze naravno)
Ili komentar "Izdajico roda svoga" i sl.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 23:32   #16
Meni svi frendovi, Hrvati skoro kao i ja, uzasno zavide da imam Beogradjanku.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 23:34   #17
Ti imas beogradjanku?Ma daj...super
Ja imam Zagrepcanina.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 23:34   #18
cuj,znam takav jedan par. ak ne zelis slusati glupe komentare oko sebe,nemoj ni govoriti sto je on. reci da je srbin i bok! sto se to nekog uopce i tice
osim ak se ne zove francek
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 23:35   #19
Disclaimer: ne, nismo Minam i ja..
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 23:36   #20
E da, a da dodam nesto po pitanju komentara "Zar nisu takve veze vec davno izumrle"
Iskreno, to sam i ja nekad pre mislila. Ali kad prvi put sednes u voz Beograd-Zagreb, pa kad se za tih 6 sati puta upoznas sa gomilom ljudi, onda vidis da je svaki drugi krenuo u poseti svojoj ljubavi u drugom gradu. Ja sam srela bar petoro ljudi...i to mi je razbilo predrasudu.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.