Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2004., 23:16   #1
financiranje gradnje apartmana

ovako; postoji li kod nas običaj da banke pristanu kreditirati gradnju malog apartmanskog kompleksa

Dakle, ne stambeni kredit (jer onda dolazi do izražaja ona famozna trećina plaće; naravno da nemam plaću čija trećina može izdržati kredit od nekih 200-300 kiloojra)

Naravno, ja bih osnovao d.o.o. ili zadrugu ili što već treba ...

Pirtanje je daju li banke na temelju biznis plana novim firmama takav kredit???

Dakle, imam zemljište (koje bih naravno dao pod hipoteku također) imam plan napraviti desetak apartmana, ja bih izganjao o svom trošku (ili d.o.o. svejedno) dozvole, a onda tražim za izvođenje kredit... pristajem čak da banka sama plaća izođače i materijal (ono tipa kreditno pismo) i sve dajem pod hipoteku što izgradim, a onda lagano otplaćujem dijelove kredita.

?
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 23:39   #2
je. prije godinu dvije bili su nekakvi krediti u turističke svrhe..
najbolje pitat u banku..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2004., 23:50   #3
ak imas nekog druga utjecajnog iza sebe onda bi i moga sredit tak nesto
a ak si solo igrac, zaboravi na to
popusil bus prije neg si krenul u igru
Ivic Pasalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 00:00   #4
ti Iviću valjda znaš

(šalim se, hvala...)

problem je što tu stvarno nema nikakvog rizika za banku! ako takve stvari ne financiraju, što onda prate!?? Petrokemije? Lence... Željezare?
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 08:18   #5
ma kod nas ti je problem što tzv. kreditni referenti ili kako ih sve već ne zovu su u biti obične babuskare koje su prije nešto već radile u banci pa su sad nazovi kreditni experti...i onda one odlučuju koji je projekt dobar a koji nije...

i ne znam baš da bi kreditirali apartmane. pa sad ti je hajka protiv apartmanizacije obale...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 10:00   #6
Re: financiranje gradnje apartmana

Quote:
Commodus kaže:
ovako; postoji li kod nas običaj da banke pristanu kreditirati gradnju malog apartmanskog kompleksa

Dakle, ne stambeni kredit (jer onda dolazi do izražaja ona famozna trećina plaće; naravno da nemam plaću čija trećina može izdržati kredit od nekih 200-300 kiloojra)

Naravno, ja bih osnovao d.o.o. ili zadrugu ili što već treba ...

Pirtanje je daju li banke na temelju biznis plana novim firmama takav kredit???
Sumnjam.

Ali, da kupuješ auto, dali bi ti kredit koliko ti god treba!!!
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 10:05   #7
može. to se zove turistički kredit. ima to svaka banka, s manje više sličnim uvjetima..

otprilike ovakvim..

TURISTIČKI KREDIT
NAMJENA KREDITIRANJA

· financiranje izgradnje, adaptacije i opremanja turističkih kapaciteta u obiteljskom, ruralnom i agroturizmu:
- vanjski građevinski radovi
- unutarnji građevinski radovi i postavljanje instalacija
- opremanje vanjskom i unutarnjom građevinskom stolarijom
- opremanje klima uređajima
- opremanje kuhinja i kupaonica (pločice, sanitarije...)
- opremanje podnim oblogama (parketi, tepisoni...)
- nabava namještaja i električnih aparata
- ostali radovi unutarnje adaptacije i modernizacije postojećih turističkih apartmana kapaciteta
- uređenje okoliša
- postavljanje bazena

UVJETI KREDITIRANJA

Iznos kredita i rok otplate 2.500 EUR - 10.000 EUR - rok otplate od 1 do 5 godina
10.000 EUR – 25.000 EUR - rok otplate do 10 godina
25.000 EUR - rok otplate do 15 godina
Poček do najviše 12 mjeseci; za vrijeme poček korisnik kredita mjesečno podmiruje samo kamatu
Kamatna stopa Redovna kamatna stopa iznosi 6,9%.
Interkalarna kamatna stopa istovjetna je redovnoj kamatnoj stopi. To je kamata koja se obračunava na iznos glavnice za period od isplate (korištenja) do početka otplate kredita, uključujući period počeka ako je ugovoren. Interkalarna kamata naplaćuje se mjesečno.
Kamatna stopa je godišnja, promjenjiva; primjenjuje se dekurzivni način obračuna, proporcionalna metoda.

Efektivna kamatna stopa od 7,38% do 8,02%
izračun efektivne kamatne stope temelji se na nominalnoj kamatnoj stopi uključujući sve troškove koje korisnik kredita plaća Banci (interkalarna kamata, naknada,…)
Naknada 1,5% od iznosa kredita za iznose kredita od 10.000 EUR
2% za iznose kredita do 10.000 EUR
Naknada je jednokratna; naplaćuje se prilikom korištenja kredita.


PREDUVJETI

Krediti se odobravaju kreditno sposobnim državljanima RH koji se bave turizmom odnosno na čije ime glasi Rješenje o obavljanju djelatnosti građana u domaćinstvu i Rješenje o kategorizaciji objekta (izdaje ih županijski Ured za turizam).
Kreditno sposobnom smatra se ona fizička osoba koja ima mjesečna primanja trostruko veća od iznosa mjesečnog anuiteta. Kreditnu sposobnost tražitelja kredita može svojim primanjima poboljšati sudužnik koji potpisuje ugovor o kreditu i solidarno odgovara za naplatu svih tražbina Banke po kreditu.


Kreditna sposobnost:

Za kredite od 10.000 € Za kredite od 2.500 € do 10.000 €
- zbir mjesečnih primanja dužnika i sudužnika (mogućnost dodatnog sudužnika) moraju biti 3 x veća od iznosa mjesečnog anuiteta
- kreditnu sposobnost dužnik može poboljšati štednjom u Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. - mjesečna primanja jamaca trostruko veća od iznosa mjesečnog anuiteta

Korištenje i otplata kredita:
u kunama po srednjem tečaju Banke;
otplata kredita vrši se u jednakim mjesečnim anuitetima


Osiguranje vraćanja kredita:
Za kredite od 10.000 € Za kredite od 2.500 € do 10.000 €
- dužnik i sudužnik (mogućnost dodatnog sudužnika)
- bez jamaca
- upis prava zaloga (hipoteke) na nekretninu koja je instrument osiguranja
- omjer iznosa kredita i procjenjene vrijednosti nekretnine je 1:1,5
- polica osiguranja imovine
- 1 vlastita mjenica
- ostali instrumenti osiguranja po potrebi - 1-3 kreditno sposobna jamca
- izjava o zapljeni primanja
- izjava o obustavi primanja
- 1 vlastita mjenica
- zadužnica po potrebi


Potrebna dokumentacija:

1. Opis planiranog ulaganja

2. Popunjeni obrasci Banke koji se sastoje od:
- obrasca Zahtjev za kredit
- obrasca Osnovni podaci za svakog sudionika u kreditu po 1 (jedan) popunjen primjerak (za dužnika i sudužnika)
- obrasca Potvrda - izjava za svakog sudionika u kreditu (dužnik i sudužnik) po 3 (tri) od poslodavca ovjerena primjerka

3. Dokaz vlasništva nad nekretninom:
- izvadak iz zemljišne knjige (ne stariji od mjesec dana)
- prijepis posjedovnog lista i izvadak iz katastra

4. Troškovnik građevinskih radova i popis potrebne opreme
- ako se radi o dogradnji ili nadogradnji, priložiti izvedbeni nacrt i pravomoćnu građevinsku dozvolu
- nekoliko fotografija predmetne investicije

5. Za dužnika i sudužnika potrebno je priložiti: platne liste za zadnja tri mjeseca, preslike osobnih iskaznica i porezne kartice za prošlu godinu.

6. Ako je poslodavac za kojeg rade dužnik i sudužnik privatna tvrtka, potrebno je dostaviti: obrazac BON-1 (ili Bilancu & Račun dobiti i gubitka za zadnje 2 godine) i obrazac BON-2.
Ako je poslodavac obrtnik, potrebno je dostaviti: Rješenje PU o dohotku, Uvjerenje o zaduženju za zadnje 2 godine te obrazac BON-2 (koji izdaje FINA) ili SOL-2 (koji izdaje poslovna banka). Ako je dužnik ili sudužnik vlasnik tvrtke, treba dostaviti: Izvadak iz sudskog registra ne stariji od mjesec dana, Karton deponiranih potpisa i Obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD; a ukoliko je vlasnik obrta, tražimo Izvadak iz obrtnog registra ne stariji od mjesec dana.

7. Rješenje o kategorizaciji objekta županijskog Ureda za turizam

8. Rješenje o obavljanju djelatnosti građana u domaćinstvu (ili seljačkom domaćinstvu) županijskog Ureda za turizam

9. Osobe koje tek započinju s turističkom djelatnošću ugovorom se obvezuju gornja rješenja dostaviti po završetku investicije

10. Procjena nekretnine od strane bankovnog procjenitelja (po odobrenju kredita)
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 10:11   #8
Ukratko: Ne znam. Država daje dosta povoljnih "turističkih" kredita ali im ciljana skupina nije izgradnja apartmana pa neznam da li se za njih može nešto dobiti. Uglavnom ne gine ti obilazak svih (dobro barem većine) banaka i raspitivanje konkretno u banci. I nedaj se obeshrabriti s stvarima tipa:to se ne može, ti si mali igrac i sl.

Još nešto: Ni informacija koju dobiješ u banci na šalteru od tete nije 100% točna. One znaju za "klasične" scenarije i čim pitaš za malo drugačije od tog scenarija odmah nastaju problemi. Još ako kaže "ne znam, provjeriti ću" je dobro ali ja sam doživio da mi tvrdi jedno što se kasnije ispostavilo da nije točno.


Kaj se tiće izgradnje i iznajmljivanja apartmana ako te zanimaju neke konkretne brojke javi mi se na PM
BlueBird is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 10:16   #9
Quote:
nn-st1 kaže:
može. to se zove turistički kredit. ima to svaka banka, s manje više sličnim uvjetima..

otprilike ovakvim..

TURISTIČKI KREDIT
NAMJENA KREDITIRANJA

· financiranje izgradnje, adaptacije i opremanja turističkih kapaciteta u obiteljskom, ruralnom i agroturizmu:
- vanjski građevinski radovi
- unutarnji građevinski radovi i postavljanje instalacija
- opremanje vanjskom i unutarnjom građevinskom stolarijom
- opremanje klima uređajima
- opremanje kuhinja i kupaonica (pločice, sanitarije...)
- opremanje podnim oblogama (parketi, tepisoni...)
- nabava namještaja i električnih aparata
- ostali radovi unutarnje adaptacije i modernizacije postojećih turističkih apartmana kapaciteta
- uređenje okoliša
- postavljanje bazena

UVJETI KREDITIRANJA

Iznos kredita i rok otplate 2.500 EUR - 10.000 EUR - rok otplate od 1 do 5 godina
10.000 EUR – 25.000 EUR - rok otplate do 10 godina
25.000 EUR - rok otplate do 15 godina
.........
Da ali mislim da je taj kredit namjenjen uređenju apartmana i eventualno nadogradnji. Sa 25 000 eura sagraditi 6 apartmana? Teško. Ali nikad se ne zna.....
BlueBird is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 10:17   #10
Quote:
BlueBird kaže:
Da ali mislim da je taj kredit namjenjen uređenju apartmana i eventualno nadogradnji. Sa 25 000 eura sagraditi 6 apartmana? Teško. Ali nikad se ne zna.....
Morali bi biti za neke vrlo nezahtjevne turiste....
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 12:07   #11
nn-st1

i svi ostali

samo bojim se da, što vojky kaže, niste baš razumjeli... ja se ne bavim sada turizmom... nemam namjeru ni baviti se, osim prodati te apartmane, i 25 000 eura mogu uložiti i bez kredita!

Dakle, htio bih napraviti na mojem zemljištu objekt sa svim komforom, jedno desetak apartmana (stanova, praktično!) i ponuditi na engleskom tržištu jer imam neke veze, a znam da kupuju ko ludi (jedan je u istri kupio kućicu od 80 kvadrata staru, van velikih središta za 180 000 funti!!!!! i još se hvali kako je dvije godine tražio i konačno našao ono što mu se sviđa... objektivna cijena je barem 50% niža )

prednost, to bi bilo 10 km od trogirskog aerodroma, pa bi se njima isplatilo kupiti jer si čarterom za 2 sata tu... tako kupuju u Tunisu, npr.

Dakle, po vama ništa?

morat ću opljačkati banku ili svoju ideju i mogućnosti prokockati velikom igraču u zamjenu za kikiriki
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 12:20   #12
ne mora bit sad kad si malo opisao...

daj sav taj teren na procjenu, a kako sam ja skužio ima tu zemljišta na atraktivnoj lokaciji, pa uzmi hipotekarni kredit. dobiješ otprilike trećinu procijenjene vrijednosti.

vjerujem da bi u tom slučaju i banke lakše zagrizle za projekt
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 12:23   #13
Quote:
Commodus kaže:

Dakle, po vama ništa?

Kako ništa? Pa samo smo zaključili da ti ovi "turistički" krediti nisu dovoljni. Moraš u banku i raspitati se. Ajd postaj tu rezultat razgovora (ono načelno) jesi uspio ili nisi. Baš me zanima...
BlueBird is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 17:09   #14
Re: financiranje gradnje apartmana

Quote:
Commodus kaže:
ovako; postoji li kod nas običaj da banke pristanu kreditirati gradnju malog apartmanskog kompleksa

Pirtanje je daju li banke na temelju biznis plana novim firmama takav kredit???
Vjerojatno bi mogao dobiti kredu. Ali kud bas apartman? Nekako mi se cini da je obala vec prezasicena apartmanima do bola. Sto ne bi neku uslugu ili sadrzaj organizirao?
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 17:36   #15
arash's prijatelju ne planiram se baviti turizmom, samo imam priliku malo zaraditi (oplemeniti i nabrzinu prodati!)

dobro, otići ću u banku, ali već vidim tetu kako kaže "žao mi je ali trećina vaše plaće..."
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 06:40   #16
kao početnik ćeš jako teško dobiti kredit.

Banke će tražiti tvoje učešće i ti ćeš reči pa dajem zemlju. Ali to nije dovoljno. Nemaš iskustva u građevini i ne znaš koliko stvari može poći po zlu. Banka se ne želi naplaćivati od prodaje tvoje zemlje nego od tebe.

Ono što bi pomoglo:
- da osim zemlje imaš jedno 20-30% svoje love
- da imaš predugovore s ljudima koji bi kupili tvoje apartmane
- da probaš prodati unaprijed i da se financiraš od te love, ali za to moraš imati registriranu firmu, projekt i izvađene dozvole - kada bi to sve odradio možda bi i mogao dobiti kredit za materijal i radove.

Banka neće pitati za plaću ako kredit traži pravna osoba. Možeš li možda nabaviti sudužništvo neke druge uhodane, poznatije pravne osobe? Možda netko od rodbine ima dobrostojeću firmu i spreman je pomoći?

Pozdrav,
gogo

p.s. turistički krediti su za osobe koje se žele baviti turizmom , a ne za građevinare.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 07:36   #17
hebem ti onda nase banke...izgleda da kad trebas kredit da im moras dokazati da ga u stvari ne trebas pa da bi ti ga onda dali.

ali da treba za auto...no problemos.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 08:08   #18
za auto su ipak u pitanju puno manje cifre pa lakše ide... osim toga poznato je da su građani (fizičke osobe) najuredniji platiše.

Kad hoćeš kredit na firmu e onda nastaju problemi, a ti kao fizička osoba nemreš imati tako veliku plaću da ti oni posude 300 tis EUR-a!
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 11:12   #19
Iskreno, zacudio bih se da mu bilo koja banka dade kredu jer je apartmanski bussiness u velikim problemima u HR. Ima gomila gotovih apartmana na trzistu koji se ne mogu prodati. Trzoste je zasiceno apartmanima. I banke to znaju
Ono cega nema i za cim je velika potraznja su manje vikse radjene u autohtonom stilu.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2004., 21:42   #20
Quote:
Juraj kaže:
Iskreno, zacudio bih se da mu bilo koja banka dade kredu jer je apartmanski bussiness u velikim problemima u HR. Ima gomila gotovih apartmana na trzistu koji se ne mogu prodati. Trzoste je zasiceno apartmanima. I banke to znaju
Ono cega nema i za cim je velika potraznja su manje vikse radjene u autohtonom stilu.
Djelomično točno , male vile su isto tako u zasičenju . Ima puno malih obrtnika koji rade kamene i ostale kuće po željama kupaca .

Već sada idu samo autohtone na DOBROJ LOKACIJI za koje se ne pita za cijenu . Ostalo je jako slabo .
ljuban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.