Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2012., 15:18   #21
Quote:
*Baby Kate* kaže: Pogledaj post
Iz čega nastaje ta pohlepa? Strah može uzrokovati bilo što. Recimo da i pohlepa nastaje prvenstveno iz straha ali ako u ovom slučaju izostavimo strah?
To je prije svega bolesna pohlepa i totalni neodgoj. Meni se smuči kada vidim one poneke penzionere kako se ponašaju za 1. Maj. Kao gladne hijene. Civilizacijsko dno.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:19   #22
zar se čovjeka najbolje ne upozna ako mu se da volan

kako sad ovo o besplatnom
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:19   #23
meni je to isto uvjek bilo fascinantno. dozivio sam par puta,i to od osoba od kojih to ne bih ocekivao. primjerice,otvaranje City Centra Jankomir,ogromne guzve,djeljenje torte,pica,palacinki. sasvim normalno,ocekujes starije osobe,umirovljenike,rome(u blizini je kozari bok) i slicno,a ne gospodu u odjelima s Iphoneima kako se guraju za besplatnu palacinku ili slicno. ne razumijem cemu to???
__________________
2 cup,0 girls
Joza Cimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:35   #24
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
sâma za sebe, je "zapunjavanje unutrašnjih rupa": nešto ti fali pa vjeruješ da ćeš tu rupu začepiti zgrtanjem ovoga ili onoga, ili si svjestan da tu rupu nećeš nikako začepiti, ali zgrtanjem pokušavaš barem ublažiti bol koju ti ta rupa pričinja.
Ovo mi je jasno.

Quote:
Ovdje govorim o pohlepi koliko-toliko "običnih" ljudi - pohlepa bogatuna i njihova nesposobnost zaustavljanja zgrtanja je nešto drugo, meni nerazumljivo...
Ovo nikako nije. Zato sam otvorila temu. Što pobuđuje pohlepu kod ljudi koji sve imaju?
*Baby Kate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:39   #25
Quote:
Joza Cimir kaže: Pogledaj post
meni je to isto uvjek bilo fascinantno. dozivio sam par puta,i to od osoba od kojih to ne bih ocekivao. primjerice,otvaranje City Centra Jankomir,ogromne guzve,djeljenje torte,pica,palacinki. sasvim normalno,ocekujes starije osobe,umirovljenike,rome(u blizini je kozari bok) i slicno,a ne gospodu u odjelima s Iphoneima kako se guraju za besplatnu palacinku ili slicno. ne razumijem cemu to???
Baš to! Tom ponašanju tražim uzrok.
*Baby Kate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:42   #26
Quote:
*Baby Kate* kaže: Pogledaj post

Ovo nikako nije. Zato sam otvorila temu. Što pobuđuje pohlepu kod ljudi koji sve imaju?
To je već patologija, iako možda nije svrstano u priručnike za klasifikaciju bolesti...

Ja na mnoge političare, tajkune, bankare, menadžere... iz citiranih razloga gledam kao na patološke ličnosti koje su ujedno i tumor društva, koje je nesposobno uravnotežiti ih i poslati ih na liječenje...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:45   #27
Quote:
*Baby Kate* kaže: Pogledaj post
Što pobuđuje pohlepu kod ljudi koji sve imaju?
Nikad ne možeš imati "sve". Uvijek postoji veće, brže, skuplje...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:48   #28
Koliko košta toliko i valja, bilo da se radi o konkretnoj stvari ili vrijednosti/kvaliteti atmosfere događaja gdje se dotično "dijeljenje" odvija. Kod dijeljenja tipa 1.Maj ili npr. otvaranja trgovačkih centara po meni ne radi se toliko o gladi ni pohlepi nego sam puno puta na pitanje kaj ti to treba ta gužva i sve, znao dobiti odgovor tipa: "to smo sve mi njima platili", (ono kao državi, društvu...), "zašto ne bi nešto i uzeli", "to sve nama pripada" itd. Užas.

Quote:
*Baby Kate* kaže: Pogledaj post

Što pobuđuje pohlepu kod ljudi koji sve imaju?
Tko ima sve? Što je to sve?
nef is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:50   #29
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To je već patologija, iako možda nije svrstano u priručnike za klasifikaciju bolesti...

Ja na mnoge političare, tajkune, bankare, menadžere... iz citiranih razloga gledam kao na patološke ličnosti koje su ujedno i tumor društva, koje je nesposobno uravnotežiti ih i poslati ih na liječenje...
Sve to stoji, ali koji je uzrok?

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nikad ne možeš imati "sve". Uvijek postoji veće, brže, skuplje...
*Baby Kate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:52   #30
Quote:
*Baby Kate* kaže: Pogledaj post
Iz čega nastaje ta pohlepa? Strah može uzrokovati bilo što. Recimo da i pohlepa nastaje prvenstveno iz straha ali ako u ovom slučaju izostavimo strah?
Pohlepa nastaje iz želje za kontrolom a strah - od smrti.
Private spice is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 15:57   #31
Fora tema ali nije baš točna.Čovjeka najbolje upoznaš kad mu daš značku i palicu tj.neku poziciju moći.
Čini mi se da ne postoji neko crno na bijelo objašnjenje,ta pohlepa je jednostavno taj neki jadni poriv iznutra kao i ovisnost.
Mislim da se radi o "grabljenju prilike" kao npr.kad kupiš nešto što ti netreba ali je bilo na ogromnom sniženju.
Možda osjećaj neke male pobjede da si dobio nešto za ništa?-sebičnost?
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 16:01   #32
Svi ljudi su u svojoj osnovi sebični, a iz toga onda proizlaze sve ostale negativne osobine uključujući i pohlepu i lakomost. Naravno, neki to kroz život i svoj duhovni razvoj i suzbiju, a neki samo nauče vješto prikrivati. Kladim se da je ta "masa" u pravilu i nenaobražena te s manjkom empatije i kulture.

Mene više fascinira što se tu na forumu neće javiti nitko takav a znamo da ih u društvu ne nedostaje. Dakle, ili se ovdje radi o hipokriziji ili čovjek ima privilegiju komunicirati s naprednijim jedinkama koje baš i nema priliku sresti vani. Otpadnici od društva koji se skrivaju u svojim mračnim zakutcima i vise na kompjuteru. Ili možda čak i šutljiva većina, ali inertna, indolentna i kukavna do boli pa čovjek stekne dojam da i ne postoje!?
Asterion369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 16:04   #33
Quote:
nef kaže: Pogledaj post
Koliko košta toliko i valja, bilo da se radi o konkretnoj stvari ili vrijednosti/kvaliteti atmosfere događaja gdje se dotično "dijeljenje" odvija.
S boldanim se ne bih složila. Ali to i nije tema.

Quote:
"to smo sve mi njima platili", (ono kao državi, društvu...), "zašto ne bi nešto i uzeli", "to sve nama pripada" itd.
Ovo je nažalost, istina. Ali to nije razlog da gubimo svoje dostojanstvo u određenim situacijama.

Quote:
Tko ima sve? Što je to sve?
Neki imaju i previše. Po meni je "sve", sve ono što nadilazi standardne potrebe za život. Iako se pojam "standardne potrebe", rastegao.
*Baby Kate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 16:27   #34
Quote:
Private spice kaže: Pogledaj post
Pohlepa nastaje iz želje za kontrolom a strah - od smrti.
Mislim da si tu na tragu istini. Što više posjedujemo, veću moć imamo.

Kaže se da bogatašima koji i dalje teže prikupljanju bogatstva, nije više cilj bogaćenje, cilj im je moć. Jer, put do bogatstva je popločan potrebom za blagostanjem a dalje se ide samo iz potrebe za moći (nećemo uzimati u obzir naučnike ili bilo koje inovatore koji su se usput obogatili i ne želeći to).

Samo se ovdje želim osvrnuti na te minorne stvari.

Quote:
Asterion369 kaže: Pogledaj post
Svi ljudi su u svojoj osnovi sebični, a iz toga onda proizlaze sve ostale negativne osobine uključujući i pohlepu i lakomost. Naravno, neki to kroz život i svoj duhovni razvoj i suzbiju, a neki samo nauče vješto prikrivati.
Istina.

Quote:
Kladim se da je ta "masa" u pravilu i nenaobražena te s manjkom empatije i kulture.
Ne. Imam dovoljno primjera iz života koji pokazuju suprotno.

Quote:
Mene više fascinira što se tu na forumu neće javiti nitko takav a znamo da ih u društvu ne nedostaje. Dakle, ili se ovdje radi o hipokriziji ili čovjek ima privilegiju komunicirati s naprednijim jedinkama koje baš i nema priliku sresti vani. Otpadnici od društva koji se skrivaju u svojim mračnim zakutcima i vise na kompjuteru. Ili možda čak i šutljiva većina, ali inertna, indolentna i kukavna do boli pa čovjek stekne dojam da i ne postoje!?
Zato jer malo tko ima moć objektivne introspekcije. Mnogi misle da su dobri upravo onakvi kakvi jesu, nažalost. I ako uoče neku pogrešku u svom ponašanju, koja se kosi s njihovim svjetonazorima, nađu si neki razlog koji to po njima, opravdava. Mada smatram da su rijetki oni koji imaju introspektivnu moć.

Zadnje uređivanje *Baby Kate* : 16.10.2012. at 17:18.
*Baby Kate* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 17:43   #35
Quote:
Joza Cimir kaže: Pogledaj post
meni je to isto uvjek bilo fascinantno. dozivio sam par puta,i to od osoba od kojih to ne bih ocekivao. primjerice,otvaranje City Centra Jankomir,ogromne guzve,djeljenje torte,pica,palacinki. sasvim normalno,ocekujes starije osobe,umirovljenike,rome(u blizini je kozari bok) i slicno,a ne gospodu u odjelima s Iphoneima kako se guraju za besplatnu palacinku ili slicno. ne razumijem cemu to???
Dijelim mišljenje s ovim boldanim. Zbilja je fascinantno. To me sjeća na neke davnije dane koje pamtim, kad je na TV kao zanimljivost bila prikazivana hajka na rasprodaje u zapadnim zemljama. Nije besplatno, ali je isti oblik ponašanja.
To je nešto atavističko u čovjeku, kao kad stoka juri na pojilo.

I dokaz više da odijelo ne čini gospodina.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 18:52   #36
Quote:
*Baby Kate* kaže: Pogledaj post
Sve to stoji, ali koji je uzrok?
Bolest, ako mene pitaš. (iako se, nažalost, službeno ne vodi tako... no, možda dođe vrijeme kad hoće...)

Zadnje uređivanje - Sizif - : 16.10.2012. at 19:08.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 20:20   #37
Prošle godine sam bio na jednom sportskom turniru za pomoć bolesnoj djeci i bio je štand sa dvije studentice koje su dijelile besplatno majice. Majice ništa posebno, obične bijele za 10kn na placu.
Ali gužva je bila kao da su dijelile zlatno prstenje. Staro i mlado je okružilo njihov stol i čupalo majice iz ruku, a kada cure nisu uspjele toliko brzo dodavati onda su ih počeli gurati i pokušali uzeti kutije od ispod stola.
Sva sreća pa im je ponestalo majica, mislim da bi inače život izgubile.

Slično je bilo na otvaranju velikog Konzuma prije par godina. Par sati prije otvaranja je već bila gužva pred vratima. Penzići se gurali kao da se otvaraju vrata raja. Mislim da je u novinama pisalo da su iz drugih gradova hodočastili. Jednog dedeka pritisnuli na vrata dok nije nešto slomio pa je opet hitna dolazila, a drugu babu su pregazili u stampedu.

Malo kad čitam temu, mislim da nije riječ o pohlepi. Kako netko profitira jeftinom majicom ili time da je prvi prošao kroz vrata trgovačkog centra?

Čini mi se da je to posljedica frustracije. Recimo, kada čekamo u redu u ljekarni pa uvijek netko želi prijeći preko reda. Pa onda pustimo jednog ili dvoje, ali većina ipak drži red. Ali kada ih je više stotina, onda se onih jedan-dva pretvore u desetak-dvadesetak, pa brzo i ostali odustanu od reda.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 22:01   #38
Ja sam tip ljudi koji voli uzimati besplatno što mu se ponudi, tipa neki uzorci i slično, ali nisam takav tip osobe da bi se otimala. Idem mišlju ako mi netko želi nešto ponuditi zašto ne, čak uzmem i letke od jehovinih svjedoka . Naravno ne padam na one gluposti tipa ako dođete na besplatnu večeru možete dobiti neke darove i slično, gdje predstavljaju madrace i sl.

Volim kad nešto dobijem na ''dar'' (barem ja to tako gledam) i zato uzimam takve stvari. Iako zbog te tvrtke koja mi je ponudila nešto besplatno neću pasti na njihov marketing, i neću se odlučiti za kupnju njihovih proizvoda samo zbog besplatnog uzorka.

Ukratko svi vole darove i darivanje, zato mislim da ljudi koji si i mogu to priuštiti svejedno dobivaju osjećaj nekakvog darivanja pa to uzimaju. Samo kad bi večina takvih ljudi i darivali sami.
Tracy Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 09:08   #39
Mislim da to ima veze a djetiljnstvom, odrastanjem ... Onaj ko je u mladosti imao prosječno, da nije žudio za običnim stvarima, neće ni u kasnijem odrastanju imati potrebu da se otima za šankom. Ovo još ima veze, kako ja na to gledam, sa samonagrađivanjem, tj. pohvalom sebe da je ostvario neki lični mali uspjeh, najeo se, a nije ništa platio, popio 3 pića, besplatno, dobio majicu, džaba ...
winstonblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:22   #40
Ja mislim da je ta pohlepa izgleda osobito izražen kod starijih ljudi koji su rođeni za vrijeme ratnih i poslijeratnih godina koji su osjetili kako je to nemati ništa, a željeti svašta, kako je to kad svega nedostaje i što je to glad.


Isto kolektivno iskustvo neimaštine tih generacija stoji iza gomilanja po ormarima više decenija stare robe, cipela, starih teća i lonaca, pokidanih šalica, rasparenih setova tanjura, žlica i vilica iz vremena kad su dinosaurski hodali zemljom itd.


Među mlađim ljudima, osobno, ne vidim tako izraženu tendenciju za besplatnim obrokom, besplatnim promocijskim materijalima kao što su kalendari, upaljači, kemijske olovke i rokovnici, također mislim da mahom stariji ljudi, a rijeđe mlađe generacije, iz hotela uzimaju bočice sa sapunom, šamponom, regeneratorom, plastične kape za tuširanje, a iz aviona papuče, čarape ili vlažne maramice.

Naravno, možda griješim kad mislim da su u pitanju prije svega stariji ljudi, ali tome u prilog govori recimo ovogodišnje prvomajsko dijeljenje fažola na splitskom Marjanu gdje su nagrnuli vremešniji ljudi, i upravo oni, a ne mlađarija, napravili takav nered i gužvu da ih je tako razularene policija morala držati pod kontrolom..

kako je to patetično izgledalo može se vidjeti ovdje.

Zadnje uređivanje Aries13 : 17.10.2012. at 14:40.
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.