Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2004., 02:09   #1
splitska vs. privredna banka

kad sam u sedmom mjesecu kupovao laptop od nekih 9000 kuna, na tekucem racunu u splitskoj banci imao sam oko 25000 kuna. dosao sam sa visa karticom na blagajnu prodavaonice i pruzio je blagajnici. "nije vam proslo" - ona ce meni. "ma kako nije" zacudih se. pozvah besplatni broj visa centra splitske banke, a ljubazni sluzbenik sa druge strane me obavjesti kako taj iznos prekoracuje mjesecni limit koji mi banka dozvoljava. "ma sta mi vi imate dozvoljavat, pa ne idem ja u minus, provjerite stanje mog racuna" "zao mi je politika nase banke je ... bla, bla, bla" ostajem paf. gledam se u ogledalo i vidim veeelike magarece usi. povjerio sam im novac na cuvanje, naplacuju mi trosak vodjenja racuna, ne placaju mi kamatu ili je zanemariva i onda kad mi taj novac zatreba nece da mi ga daju.

ajde, prihvatio sam ulogu magarca i navikao se na takav sistem, ali nedavno mi u getroa ne prolazi racuncic od 300 kuna. na racunu preko 10000 kuna! opet zovem visa centar - "smanjen vam je mjesecni limit" "pa sta ce mi onda kartica, jel vi to meni
sugerirate da podignem novac i da ga drzim u djepu? pa ja sam otvorio tekuci i uzeo kreditnu karticu upravo zbog toga da ne moram razmisljati o novcu i da mogu ponekad ici u minus" "zao mi je, ja sam tu samo sluzbenik ... bla, bla, bla"

zaradim nesto na internetu i onda mi stizu cekovi sa dolarima pa ih ja upisujem na deviznu knjizicu i ne dizem ih. sad je dolar slab, pa to ostavljam ako bog da da se jednom digne. to su vecinom mali iznosi, ali ih stize vise mjesecno pa se knjizica brzo popunjava. kazu u splitskoj banci da cu novu knjizicu morat platit 100 kuna. pitam u privrednoj banci koliko stoji nova knjizica - "nista, vi nama ostavljate novac na koristenje, knjizice vam dajemo besplatno"


danas sam preuzeo kreditnu karticu u privrednoj banci i odmah sam uzeo internet bankarstvo. maloprije se prvi put spajam tamo preko tokena, a kad tamo sve vidljivo, sve pregledno. placa uredno upisana i vidim stanje 4200 i jos 1600 kuna dozvoljenog minusa. ukupno raspolozivo 5800. dakle toliko mogu potrosit na karticu. i ne samo to. gledam devizni racun - uredno upisana kamata koju jos u knjizicu nisam upisao.


ajde moja splitska banko lovit rake govnjare.


toliko.
peepman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 02:58   #2
He he, i meni malo stali na mozak; Imam Visu electron koju sam koristio samo za kupovinu preko neta i obično je držim praznom. Stavim nekidan lovu da kupim nešto i ne prolazi nikako... nazovem ih i kažu da su od prije par mjeseci zabranili korištenje na internetu i da moram uzeti kreditnu bla bla... Glavno da ću njima sada platiti naknadu za promet po kartici za ništa!
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 10:01   #3
Peep, kojom visom si kupovao, debitnom ili charge?

Splitska je zadnje smeće u kartičnom, što se tamo sve događalo, neupućen ne bi mogao vjerovati.
A štedne knjižice su za penziće... Kome još treba upisan saldo na papiru, kad isto nože viditi na internetu ili bankomatu?
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 11:35   #4
debitna ili charge? da budem iskren ne razumijem te izraze. kvragu, sta je ovo doslo - zar cemo morati odslusati par semestara ekonomije da bi mogli kupit vricicu spize, a da nas ne zajebu.

u splitskoj banci sam imao plavu visa classic i ljubicastu visa electron. problemi su nastali nakon sto su uveli ovu ljubicastu. naime kad sa njom kupujes potroseni iznos ti se skida odmah sa racuna, a kad kupujes plavom iznos se skida tek 20-og u mjesecu. limit na visa classic su uveli kako bih bio prisiljen koristiti ljubicastu i oni tako usicarili par kuna kamate za tih maksimalno mjesec dana. to su ti strani kapitalisti koji nam uz pomoc nase vlastite vlasti sad deru kozu.

dobro, splitska banka je imala i neke dobre stvari.
prvo bih spomenuo veoma ljubazne i nadasve strpljive zaposlenike koji su i sami bili svjesni apsurdnih situacija u kojima sam se nalazio i koji su na moj ostriji ton reagirali smireno.
druga dobra stvar je koristenje kartice na webu. mjesecno platim bar dva - tri racuna i sad to postaje veoma nesigurno. stvar smo rijesili tako da bi jednostavno zakljucali karticu za koristenje na webu i onda bih se ja javio na njihov besplatni telefon visa centra, rekao im iznos koji zelim potrositi i za desetak minuta transakcija bi bila omogucena. to je funkcioniralo 24 sata na dan, jednom sam zvao u 3 ujutro i cak tad nisam primjetio neljubaznost
operatera. ne, zbilja na same zaposlenike spltske banke nemam prigovora.

sad mi za stopostotnu sigurnost na webu u privrednoj banci preporucaju da otvorim jos jednu karticu koju cu koristiti samo za to, drzati je praznom i bez mogucnosti minusa, te je putem internet bankarstva napuniti iznosom koji uskoro mislim potrositi. to bi bilo veoma zgodno, samo jos moram provjeriti kolika je mjesecna naknada za tu "praznu" karticu.

sto se tice stednih knjizica one mi sluze samo da izbjegnem placanje provizije kad donosim cekove. njih ionako moram sam donositi u poslovnicu. ako odmah uzmes novac naplate ti proviziju, mislim da je nekih 10 posto. ako ostavis novac kod njih ne naplacuju nista. tako ja vec dvije godine samo trpam na knjizicu. sad cu ipak otvorit devizni racun kako bih eventualno mogao prodat ili kupit devize na netu.


nego, sve mi je u dolarima, propadoh nacisto. zna li ko, dokle ce ovo padat. sta da radim? evo ja drzim, sutim i molin boga u sebi da bushu prosvitli pamet.
peepman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 11:49   #5
zaboravih:

"limit na visa classic su uveli kako bih bio prisiljen koristiti ljubicastu i oni tako usicarili par kuna kamate za tih maksimalno mjesec dana."

- problem nastaje jer u prodavaonicama u kojima najcesce kupujem visa classic prihvataju, a visa electron ne prihvataju
peepman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 12:23   #6
ne treba ti par semestara, nego samo pročitati upute banke

electron je debitna tj. vezana na saldo + dozvoljeni minus na tekućem, tereti odmah tekući račun i može se plaćati na POS-u ali ne na imprinteru ("pegli")
classic je charge tj. troškovi se kumuliraju u mjesec dana, pa ti pošalju obavijest da ti ukupan dug skidaju s tekućeg za 10 dana od obavijesti, može na POS i imprinter

jedna od mjera sigurnosti kod krađe i gubitka su hrpe raznih limita koje svaka kartica ima, na iznos pojedine transakcije, iznos u 24 sata, broj transakcija u danu... možda ti je jednokratna dozvoljena transakcija manja od 9000 iako imaš saldo?

vrstu kartica koje prihvaća, trgovina ugovara s bankom od koje je dobila POS uređaj... ako ugovori classic, sigurno ima i electron
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 12:27   #7
zaboravih:

avista devizna knjižica i devizni račun u suštini su isto, ista kamata, iste transakcije, podliježu osiguranju uloga... u tom smislu, čemu uopće knjižica? da se diviš brojki bez spajanja na net?
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 18:35   #8
Re: splitska vs. privredna banka

Quote:
peepman kaže:
.....toliko.
pa nisi ni u privrednoj baš profitirao. njihovo internet bankarstvo izgleda kao bojanka za desetogodišnjake a o evidenciji uplata i isplata (čitaj: kad ti sjedne plaća) da i ne pričam. dok zblajhana teta s trajnom dobije izvod sa uplatom.....

pročitaj i nauči

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=269
__________________
forumaš s iskustvom
soultaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2004., 23:30   #9
Re: splitska vs. privredna banka

Quote:
peepman kaže:
brzo popunjava. kazu u splitskoj banci da cu novu knjizicu morat platit 100 kuna. pitam u privrednoj banci koliko stoji nova knjizica - "nista, vi nama ostavljate novac na koristenje, knjizice vam dajemo besplatno"
ma da? nema dugo vremena napravila sam novu knjižicu besplatno.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2004., 02:29   #10
Quote:
peepman kaže:
....dobro, splitska banka je imala i neke dobre stvari.
prvo bih spomenuo veoma ljubazne i nadasve strpljive zaposlenike koji su i sami bili svjesni apsurdnih situacija u kojima sam se nalazio i koji su na moj ostriji ton reagirali smireno....
Mora da se šališ?
Ima 2 godine sam otišao iz Splitske baš radi neljubaznosti i čekanja po uru vrimena po šalterima.
Prešao sam u Zagrebačku di su me opet zajebali. Rekli su da mogu imat dozvoljeni minus od 1ipo mirovinu a kad sam se prebacio onda nemože prvih 3 mj. a to mi odma nisu rekli. Zoto sam odrezak od mirovine u ruku i pravac na Raifajzen banku(nemam pojma kako se piše) i sadsam tamo i zadovoljan sam. Službenici su ludilo ljubazni i susretljivi, imam i elektron i kreditnu karticu i nikad nije bilo problema ako sam 2-3 dana u nedozvoljenom.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2004., 15:47   #11
"čekanja po uru vrimena po šalterima"

a to sam skroz zaboravio. poslovnica u mom mjestu uvijek je bila prepuna. i sad umjesto da to na neki nacin rijese - oni su jos dodatno ukinuli rad poslijepodne.
peepman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2004., 20:06   #12
i ja sam mahnuo privrednoj kad su me pokusali otvoreno opljackati i otisao u rajfajzen
za sada je sve ok i zadovoljan sam njihovim jednostavnim i transparentnim nacinom poslovanja
dizao sam i kredit i bio je rijesen u 48 sati
svaka cast , nisu slucajno vec narasli do 3. pozicije u hrvatskoj
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.