Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2016., 00:30   #21
Quote:
-Marija kaže: Pogledaj post
Inače se ne fokusiram na to, ali danas sam baš to pratila i nisam mogla vjerovati kakav je score.
Inače, ja u dućanu ne pozdravljam prva. Učili smo negdje da trgovac mora prvi pozdraviti kupca.
Iš'o medo u dućan
nije rek'o dobar dan
ajde medo van
nisi rek'o dobar dan

Doš'o medo drugi dan
pa je rek'o dobar dan
dali su mu šećera
da mu bude večera

Mene su ucili(roditelji) da je red da prva pozdravim kada negdje ulazim(u kucu,ducan,kafic,gdje god) a i logicnije je nego doci i stati ko mumija i cekat da te netko kome si došao pozdravi
Što se tvoje muke tice,pojma nemam zašto si ignorirana,pa ono....
možda da zbilja pokušaš pozdravit kad ulaziš u prostor?
PsychoSweety is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 00:45   #22
Zanimljiva tema... nisam nikad obraćala pažnju na pozdravljanje i tko koga kako mora... ono da trgovci moraju prvi pozdraviti sam prvi put čula, inače znam samo da smo kao mala djeca učili da trebamo pozdravljati starije.

Ja se zaletim, upadnem unutra... ako je netko blizu da me vidi kažem neki pozdrav, ako je dalje onda se samo nasmijem i to je to. Čak nisam ni sigurna tko prvi pozdravi.

Pročitala sam negdje zanimljivu foru, lik je u trgovini primijetio ženu na kojoj je bilo preočito njeno snobovsko ponašanje. Otišao je do nje i pitao ju da li ona radi tamo i da li mu može pomoći s nečim, onda se smijao njenim zgroženim facama.

A što se tiče tvog "problema"... ne zamaraj se. Po mom mišljenju, uslužnost prodavačice kasnije kad ti treba pronaći nešto, ili donijeti drugi broj dok si polugola u kabini je puno bitnija od samog pozdravljanja. Možda svim tim ljudima djeluješ tako pristupačno i normalno da osjećaju kako s tobom nisu obvezni slijediti norme. Ne vjerujem da je njima baš neki gušt pozdravljati ama baš svaku osobu koja uđe unutra!
Awakening is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 09:44   #23
nije utjeha ali nisi jedina. jednostavno postoje ljudi koji su "neprimjetni".
to se događalo jednom mom poznaniku pa sam u šali isipao savjet kako treba ući dvaput u jednom pokušaju.
koliko god to bezveze zvučalo, nakon što mu je dojadio takav tretman isprobao je moj šaljivi savjet.
znaš šta? - i mene je iznenadilo kad je rekao da stvar funkcionira. čak kaže da su obratili veću pažnju na njega.
__________________
1N73LL1G3NC3
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 17:30   #24
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Možda ih ne gledaš, primjetiš.
Pozdrav na ulazu je vjerojatniji od onoga na izlazu, ako ništa nisi tražila, birala, trgovac te nagovarao i sl, ili ništa kupila...motivirani su intresom, valjda.
Potpis....
Quote:
-Marija kaže: Pogledaj post
Inače se ne fokusiram na to, ali danas sam baš to pratila i nisam mogla vjerovati kakav je score.
Inače, ja u dućanu ne pozdravljam prva. Učili smo negdje da trgovac mora prvi pozdraviti kupca.
Ah, jadna.

Tko ulazi - bilo gdje - pozdravlja. Tom prilikom gleda u oči drugu osobu. Ako je to u dućanu - puno prostora, muzika, onda reci i dovoljnojasno i glasno.
U mnogim dućanima prodavači imaju naputak da ne nasrću na kupce. Da ih ne zaskaču pitanjima što im treba i sl, već da čekaju da im se kupci obrate.
Svaki dućan ima svoju politiku ponašanja.

A to što dramiš oko toga tko te primjećuje ili ne, Who cares...
Primijetićete onoliko koliko se sama pokažeš.
Ako si pokunjena, tiha i "nevidljiva" nitko te neće niti primjećivati.
Tvoj odabir.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 21:20   #25
To ti ima veze s osobnim zračenjem. Nikakve veze ova tema nema s kulturom i pristojnošću nego s osobnim potpisom koji iako nevidljiv - ipak se itekako osjeti.
To nema veze s time jesi li spremna nešto kupiti ili ne, imaš li u novčaniku golden american card i spremna si je dobro ispeglati. To ima veze s tvojom osobnom karizmom.
Da li ti se i u drugim životnim okolnostima događa ignor?
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 10:37   #26
Quote:
-Marija kaže: Pogledaj post
Samo ne znam kako ja to izgledam i djelujem kada spadam u 1% onih koje se ne pozdravlja. Da ne pozdravljaju 40% ljudi ne bih ništa rekla. Govorim o dućanima koji ne pozdravljaju samo mene.





Što se tiče mog izgleda i zračenja osobnosti na van, meni osobno se čini da nema nekih odstupanja od ostatka populacije, ali možda ja to ne mogu dovoljno dobro procijeniti. Ne znam više što bih rekla. Jedino sam primijetila da u shoppingu ima dosta žena sređenih kao da idu na dejt, a ja se često jedva malo našminkam.





I da, ne tražim pogledom odmah prodavače kad ulazim u dućan. Fokus mi je na artiklima.


Da, to ti je. Energija, stav, izgled. Bezopasna, nista se necw dogoditi ako se ne potrude.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 11:21   #27
a jesi se probala srediti pa otići na ista mjesta, vidjeti ima li razlike? pa onda usporediti s time da digneš glavu, pogledaš ljude u oči i daš neku naznaku pozdrava i ti?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 11:45   #28
Slažem se da često prodavačice procjenjuju koga pozdravit, a koga ne (na osnovu izgleda, stava, i sl..)...mene to uopće nije briga dapače preferiram dućane di možeš uć, isprobavat šta želiš i izać bez da se dosadna prodavačica zalijepi za tebe s nepotrebnim pitanjima (tipa C&A i sl)......
nevenka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 19:31   #29
Quote:
-Marija kaže: Pogledaj post
To sam već ranije primijetila u Y trgovini (maknuto ime trgovine) gdje pozdravljaju gotovo sve, a mene ne pozdrave u 98% slučajeva.
Konfuziozan govor tijela. Loša aura ako ćemo po alternativnom vokabularu. Prividna bezličnost, neosobnost. Manjak samopouzdanja.

Zanimljivo. Fora su mi takve ženske osobe Nebi vjerovala da ljudi, kad se upoznaju, ne "pričaju" baš jezikom, oralno jel, već (beščujnim) govorom tijela.


Quote:
A opet, bez obzira na sve mislim da bi bio red da ako već pozdravljaju da pozdrave sve ukoliko su u mogućnosti.
Bio bi red pretpostavljam, ali možda i ne.
Sexbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 23:00   #30
Quote:
Sexbot kaže: Pogledaj post
Nebi vjerovala da ljudi, kad se upoznaju, ne "pričaju" baš jezikom, oralno jel, već (beščujnim) govorom tijela.
Možda oni koji su (još uvijek) skloni šnjofkanju....
Možda (još uvijek) postoje i oni koji (baš upravo) obraćaju pažnju na "oralno".. "glasovno".. "intelektualno (srž, ne uvjetovana ispoljenost ili ispoljivost)"....
__________________
Amnesia may well be the highest sacrament in the great gray ritual of existence.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 23:10   #31
Hahaha, najbolje da se potrudi iz petnih žila da postane zanimljiva nekoj prodavačici koja radi za 2000 kuna. Velike mi face. Njezin posao je da bude ljubazna prema svakom kupcu, posebno je ljigavo kad se te prodavačice ulizuju bolje odjevenim "gospođama" i gospodi koji nerijetko znaju biti bahati prema njima i puni sebi, a onda s visine gledaju neku skromnu curu ili bakicu prema kojima se nemaju razloga tako držati, dno. Ispada da što si bolji prema njima one su gore. Valjda liječe tako svoje komplekse.

Ne znam zašto uopće obraćati pozornost na takve, mene većinom pozdrave, a ove koje ne, ni ja njih i to je to, nakon 5 minuta zaboravim da postoje, ne treba se zamarati nebitnim ljudima.

A što se tiče sprovoda neukusno je od njih što su te zaobišli pošto si član obitelji i trebali su dati ruku ako su već ostalima dali.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 06:22   #32
-kosjenka, ako je tvoj komentar namijenjen meni... dva pitanja s dvije varijable su previše?
pojasnit ću.

predlažem da -Marija empirijskom metodom ustvrdi pravi povod ne/pozdravljanja pri ulasku u dućan. situacije su slijedeće:

1. nedotjerana, pri ulasku gleda samo u police;
2. dotjerana, pri ulasku gleda samo u police;
3. nedotjerana, pri ulasku pogleda u prodavača; i
4. dotjerana, pri ulasku pogleda u prodavača.

prilično sam siguran da je to, kamo je ona okrenula glavu i kamo gleda, eye contact, znatno utjecajnije na učinak pozdravljanja od toga kako je obučena i našminkana, ali možda se varam. najlakše to može ustvrditi tako da isproba.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 12:03   #33
Quote:
-Marija kaže: Pogledaj post
Ova tema je inspirirana današnjim posjetom shopping outlet centru Roses, ali se zapravo radi o nečemu što povremeno primjećujem već niz godina.

Naime, u X trgovini (maknuto ime trgovine) prodavačice pozdravljaju („sve“) ljude na ulazu u dućan u 90% dućana i većinom kažu „do viđenja“ pri odlasku iz dućana. U 10% dućana ne pozdravljaju na ulazu i izlazu nikoga. Meni se dogodilo da me nitko nije pozdravio ni odzdravio u velikoj većini dućana. Pozdravljali su me samo u najskupljim i najjeftinijim dućanima, dok sam u svim ostalim dućanima bila neprimjetna za razliku od svih ljudi koji su ušli poslije mene.

To sam već ranije primijetila u Y trgovini (maknuto ime trgovine) gdje pozdravljaju gotovo sve, a mene ne pozdrave u 98% slučajeva.

Jednom mi se čak dogodio jedan drastičniji primjer. Prije 6-7 godina bila sam na sprovodu svoje tetke. Bila sam u onom redu gdje stoje ožalošćeni koji primaju sućut. Preko 90% ljudi je prošlo pored mene, a da mi nije pružilo ruku i izrazilo sućut. Jednostavno su pružili ruku i izrazili sućut osobi prije mene i odmah nakon toga prešli na osobu poslije mene.
To me je uvrijedilo, ali opet neću dramit zbog te „sitnice“ na sprovodu pa nisam niti mislila to nakon sprovoda reći svojoj majci jer sam bila uvjerena da će se ona čuditi kakva je sitnica mene povrijedila na sprovodu. Kasnije sam joj ipak rekla i ona nije mogla vjerovati i rekla je da je to stvarno bezobrazno od tih ljudi.

Kako vi stojite sa pozdravljanjem po dućanima? Zašto određene ljude ne pozdravljaju? Meni je razumno razmišljanje da prodavačica ne može imati na oku uvijek svakoga tko ulazi u dućan, ali da me ne pozdrave u velikoj većini slučajeva ( i iste te me ne odzdrave), dok pozdravljaju i odzdravljaju sve ostale to mi je malo too much za vjerovati da se radi samo o takvoj vrsti koincidencije. Činjenica je da se u većini slučajeva posebno ne dotjeravam prije pohoda u shopping centre i mislim da u tome leži razlog takvog ignoriranja. E sada, da li pritom izgledam siromašno ili samo neugledno ili jedno i drugo, ne znam. A opet, bez obzira na sve mislim da bi bio red da ako već pozdravljaju da pozdrave sve ukoliko su u mogućnosti.

Ti si sigurno mršava , pa te ne vide.

da te utješim, ni mene nitko ne primjećuje, pogotovo kad čekam u redu za nešto. Imam neku neuglednu bljutavu facu. Pa ih poslije moram poslati u p. materinu.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 10:54   #34
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
-kosjenka, ako je tvoj komentar namijenjen meni... dva pitanja s dvije varijable su previše?
pojasnit ću.

predlažem da -Marija empirijskom metodom ustvrdi pravi povod ne/pozdravljanja pri ulasku u dućan. situacije su slijedeće:

1. nedotjerana, pri ulasku gleda samo u police;
2. dotjerana, pri ulasku gleda samo u police;
3. nedotjerana, pri ulasku pogleda u prodavača; i
4. dotjerana, pri ulasku pogleda u prodavača.

prilično sam siguran da je to, kamo je ona okrenula glavu i kamo gleda, eye contact, znatno utjecajnije na učinak pozdravljanja od toga kako je obučena i našminkana, ali možda se varam. najlakše to može ustvrditi tako da isproba.
Nije se odnosilo na nikoga posebno već samo kažem da ne kužim tu potrebu da se ona sad iz petnih žila trudi da ju primijeti neka prodavačica koju možda više neće nikad vidjeti u životu, ne vrijedi se zamarati takvim stvarima.

Iz mog iskustva ima onih koje će pozdraviti svakoga i one koje imaju neke "kriterije", imali smo takvu u kvartovskom dućanu, kasnije mi je rodica rekla da tako i nju nekad pozdravi, a nekad ne, žena je takva, ima neki svoj film, ovisno o danu, nekad je nadrkana, nekad dobre volje i to je to.

Ja sam isto radila kao prodavačica i nisam se igrala psihologa i gledala tko me gleda u oči, a tko ne već sam svakog pozdravila i tretirala jednako. Tako da ponavljam, nije vrijedno zamaranja takvim ljudima, oni su samo prolaznici u našim životima.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 14:13   #35
cura je opterećena time da je ne zamjećuju, otvorila je temu o tom problemu. da se sama uvjeri da nije problem u njenom izgledu, ja joj kažem da:

Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
... digneš glavu, pogledaš ljude u oči i daš neku naznaku pozdrava i ti?
a ti to tumačiš ovako:

Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Hahaha, najbolje da se potrudi iz petnih žila da postane zanimljiva nekoj prodavačici...
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
ne kužim tu potrebu da se ona sad iz petnih žila trudi da ju primijeti neka prodavačica ...
zar tebi okrenuti pogled prema nekome stvarno predstavlja trud iz petnih žila?

kako si pozdravljala sve, ako ih je ušlo više? ako neki u grupi nisu gledali prema tebi, ti su možda mislili da pozdravljaš druge, a ne njih. upravo je to i opisala -Marija.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.