Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2007., 23:36   #1
Inteligentni dizajner?

Imao sam priliku čuti za teoriju inteligentnog dizajna kao, vjerujem, i većina drugih. Argument je sljedeći: ako se u nečemu primjeti dizajn, onda je u pitanju inteligentni dizajner. No ono što mene zanima jest, zašto inteligentni?

Što je to u činu dizajnera inteligentno? Bolje je reći kreativni, ali inteligentni? Nije mi jasno da ako ćemo promatrati čin kreacije, kako možemo ustvrditi da je riječ o inteligenciji? Nije li inteligencija sposopbnost rješavanja novih problema i općenito snalaženje?

Opinions please!
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 23:39   #2
Da, i meni zvuči čudno. Što se mene tiče dizajn može bit i spontani. Sa druge strane, mislim da se kod nekog stvaranja 's predumišljajem' inteligencija i kreativnost ne mogu odvojit.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 23:52   #3
Kako se ne mogu odvojiti? Zašto je dizajn inteligentan? On može biti kreativan, inovativan ali inteligentan? Kakav je to uopće atribut. Dizajn sa predumišljajem je upravo to, dizajn sa predumišljajem. Ako ja dizajniram nešto po kojoj logici to govori o mojoj inteligenciji?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:02   #4
U mojem konceptu 'predumišljaja' je sadržana inteligencija kao pretpostavka. Možda ti imaš neki drugi koncept toga.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:10   #5
OK, znači pojmovi inteligencija i dizajn u neodvojivi.
dictionary.com kaže "capacity for learning, reasoning, understanding, and similar forms of mental activity; aptitude in grasping truths, relationships, facts, meanings, etc."

a wikipedia: "Intelligence is a property of mind that encompasses many related abilities, such as the capacities to reason, plan, solve problems, think abstractly, comprehend ideas and language, and learn. There are several ways to define intelligence. In some cases intelligence may include traits such as creativity, personality, character, knowledge, or wisdom."

Moje pitanje je "Ako netko nešto dizajnira, bez obzira na kompleksnost, kako to upućuje na inteligenciju?" Štoviše, zar kompleksnost ne bi ukazivala na nižu inteligenciju? No dobro, mi ne znamo kako stvari funkcioniraju van svemira pa ne znamo koliko je trebalo biti inovativan za primjerice dizaj našeg svemira.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 00:23   #6
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je "Ako netko nešto dizajnira, bez obzira na kompleksnost, kako to upućuje na inteligenciju?"
Pa ne znam. Prouči dizajn monitora u kojeg sad gledaš. Da li možeš reči da ga je napravilo inteligentno biće?

Ja bi rekao da je dizajn mog monitora prilično inteligentan. Isto bi rekao i za svoje tijelo, ali to ne znači da išta mogu reči o mogućem stvoritelju mojeg tijela ili svemira.

Mislim da je to van naše inteligencije.

Zadnje uređivanje crazy person : 21.07.2007. at 00:56.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 13:47   #7
Moja odredba inteligencije je otprilike sposobnost prepoznavanja (skrivenog) reda.

Naime, kad se mjeri inteligencija, zadatci su takvi da u njima postoji neki red koji nije posve očit. Pa je onaj koji prepozna red u većem broju zadataka inteligentniji od onoga tko prepozna red u manjem broju zadataka.

Naravno, red u testu inteligencije implicira da je sastavljač testa inteligentan, i da je ugradio neki (više ili manje skriveni) red u taj test.

U tom smislu ''inteligentni stvaratelj'' onaj koji ugrađuje red ''u svijet'' (odnosno, bio bi analogan sastavljaču testa inteligencije).

Odnosno, koliko vidim, priča o ''inteligentnom stvaratelju'' se zapravo svodi na jedan od ''dokaza'' za postojanje Boga koje je dao još Toma Aquinski, naime ''dokaz iz reda svijeta''.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 13:54   #8
Dobar dizajn je po meni spoj ekonomičnosti, funkcionalnosti i estetike. A da se sve to skladno spoji treba imati malo soli u glavi. Eto.
Taun We is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 14:45   #9
Quote:
Taun_We kaže: Pogledaj post
Dobar dizajn je po meni spoj ekonomičnosti, funkcionalnosti i estetike. A da se sve to skladno spoji treba imati malo soli u glavi. Eto.

Ja sam si kupila prekrasno dizajnersko suđe.
Lijepo , ma,najljepše !... ona ljepota koja te omađija u trenu,
odmah samo se "sprijateljili"
i vidjela sam ga u svojoj kuhinji
"lako se održava,zadržava dugo toplinu",,, a i nadživit će me !
-pisalo je na deklaraciji..

Svaki put se opečem kad dižem poklopac!
Ekstremno neinteligentno !
Pa i najobičnije suđe ima termozaštitu na hvataču poklopca
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:07   #10
Quote:
labellina kaže: Pogledaj post

Ja sam si kupila prekrasno dizajnersko suđe.
Lijepo , ma,najljepše !... ona ljepota koja te omađija u trenu,
odmah samo se "sprijateljili"
i vidjela sam ga u svojoj kuhinji
"lako se održava,zadržava dugo toplinu",,, a i nadživit će me !
-pisalo je na deklaraciji..

Svaki put se opečem kad dižem poklopac!
Ekstremno neinteligentno !
Pa i najobičnije suđe ima termozaštitu na hvataču poklopca
Eto, zato kad uvodimo stvaraoca u jednadžbu života, promatrajući specifičnosti organizama, možemo isto tako zaključiti da ih je stvarao neki slijepi, idiotski dizajner, nego neki inteligentni dizajner.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:18   #11
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Što je to u činu dizajnera inteligentno? Bolje je reći kreativni, ali inteligentni?
pa potrebna ti je inteligencija da bi sve uredio tako da funkcionira.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:22   #12
Quote:
labellina kaže: Pogledaj post
Svaki put se opečem kad dižem poklopac!
Ekstremno neinteligentno !
Pa i najobičnije suđe ima termozaštitu na hvataču poklopca


Mislim da to nije tema ovog topica. Iako je neki dizajn 'neinteligentan' i 'neupotrebljiv' opet možeš zaključit da je mogući stvaraoc inteligentno biće.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:31   #13
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
pa potrebna ti je inteligencija da bi sve uredio tako da funkcionira.
Da li je to istinito gledajući sposobnost stvaranja. Ako pretpostavimo da neko biće može stvoriti nešto, to opet ne govori ništa o njihovoj inteligenciji, samo o kreativnosti.

Još posebno ako gledamo biće koje je skoro ili potpuno svemoguće. Ono može stvoriti nešto i to je napravilo, no, to ne govori nužno o samoj inteligenciji. Samo o tome da je stvaranje i dizajniranje napravljeno.

Moguće je da ja imam pogrešnu ideju o inteligenciji. No pomalo mi je paradoksalno povezivati sposobnost stvaranja sa inteligencijom.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:32   #14
Quote:
crazy_person kaže: Pogledaj post


Mislim da to nije tema ovog topica. Iako je neki dizajn 'neinteligentan' i 'neupotrebljiv' opet možeš zaključit da je mogući stvaraoc inteligentno biće.
Isto tako možeš zaključiti i da je fizikalna sila ili više njih, a možda i nešto treće na što i ne pomišljamo. Misao je sjajna stvar.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:41   #15
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Moguće je da ja imam pogrešno ideju o inteligenciji. No pomalo mi je paradoksalno povezivati sposobnost stvaranja sa inteligencijom.
nisam ni povezivao puku sposobnost stvaranja s inteligencijom.
ali sposobnost stvaranja nečeg što funkcionira je neraskidivo povezana s inteligencijom.

inteligencija se odnosi na funkcioniranje, a ne na sposobnost stvaranja.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 16:51   #16
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Isto tako možeš zaključiti i da je fizikalna sila ili više njih, a možda i nešto treće na što i ne pomišljamo. Misao je sjajna stvar.
Ne razumijem šta želiš reči.

Ja sam mislio na ovo:
Ako imaš doma suđe koje je dizajnirano tako da je skoro pa neupotrebljivo i 'neinteligentno', ono ipak funkcionira na neki način, što opet povlači inteligenciju mogućeg kreatora.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 21:08   #17
Kako ta implikacija funkcionira?
stvaranje funkcionalnog -> inteligencija
i kontrapozicija
neinteligentan -> stvara ne-funkcionalno <=> stvara afunkcionalno ili djelomično funkcionalno
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 21:47   #18
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Kako ta implikacija funkcionira?
stvaranje funkcionalnog -> inteligencija
Ovako ja vidim:

Nešto što je funkcionalno mora obavljati određenu smislenu funkciju, što povlači da stvaraoc ili dizajner mora biti upoznat sa tom smislenom funkcijom. Ako je on upoznat sa tom funkcijom onda je u jednom trenutku on morao to i naučit, isplanirati dizajn i riješiti probleme vezane uz to, tj. poznaje proces upotrebe tog dizajna. Što povlači inteligenciju.

Sa druge strane. Moj argument ne vrijedi ako uspiješ naći neinteligentni objekt koji je u stanju dizajnirati nešto što bi obavljalo potpuno određenu smislenu funkciju.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 22:21   #19
Quote:
crazy_person kaže: Pogledaj post


Mislim da to nije tema ovog topica. Iako je neki dizajn 'neinteligentan' i 'neupotrebljiv' opet možeš zaključit da je mogući stvaraoc inteligentno biće.
sad sam uvrijeđena !
to je baš adekvatan primjer za temu
Neinteligentno je raditi funkcionalan predmet koji je skoro pa neupotrebljiv!
Tko ne pozna područje funkcionalne djelatnosti
nek radi te iste predmete za dekorativne svrhe
Padela -vaza
( i to naglasi u certifikatu !)
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2007., 22:25   #20
[QUOTE=crazy_person;9423315]Ovako ja vidim:

Quote:
Nešto što je funkcionalno mora obavljati određenu smislenu funkciju, što povlači da stvaraoc ili dizajner mora biti upoznat sa tom smislenom funkcijom. Ako je on upoznat sa tom funkcijom onda je u jednom trenutku on morao to i naučit, isplanirati dizajn i riješiti probleme vezane uz to, tj. poznaje proces upotrebe tog dizajna. Što povlači inteligenciju.
Eto,to si i sam-a rekao-la

Quote:
Sa druge strane. Moj argument ne vrijedi ako uspiješ naći neinteligentni objekt koji je u stanju dizajnirati nešto što bi obavljalo potpuno određenu smislenu funkciju
a ovo ...pojasni smisao napisanog

Zadnje uređivanje labellina : 21.07.2007. at 22:57.
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:19.