Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2006., 22:49   #41
Quote:
polly kaže:
i to je sad u tetrapaku, da bumo baš precizni tetrabriku

slatko vrhnje od krave, ne biljno vrhnje tipa hole, hopla,.. i kako se sve ta čuda ne zovu
"Tonka" slatko vrhnje od rijeckog PIK-a jos se prije par mjeseci prodavalo u plasticnim casama, poput onih za jogurt. Htjela sam samo naglasiti da uzme svjeze slatko vrhnje, ono koje ima rok trajanja par dana, ne ono u tetrapaku koje je takodjer za slag, ali je mnogo masnije za moj ukus.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2006., 22:50   #42
Hvala
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 10:45   #43
Može i jednostavnije (i sigurnije, s obzirom da salmonelu u jajetu ne ubija kuhanje). Puding - najbolje od slatkog vrhnja, skuhati u mješavini mlijeka i slatkog vrhnja - 3 dl mlijeka, 2 dl slatkog vrhnja - puding u tome skuhati po uputi, ohladiti pod folijom, dobro izmiješati mikserom...
Ta je krema sjajna uz piškote (kao Malakoff torta) - samo još treba umiješati mljeveni badem po ukusu.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 22:46   #44
Hvala BBlue, probati ću i to, iako se ne bojim salmonele, jer nabavljam domaća jaja (nona uzgaja kokice za jaja).

Nego evo, da ne otvaram novu temu, ako neko zna recept za vinski šato? Znam da idu jaja, šećer i vino, zanima me u kojem omjeru, da li dođe dobro ako se količine prepolove (jer sam na netu našla sve neke velike, sa po 4 jaja!) i kakvo bijelo vino je najbolje uzeti?

Hvala!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 23:26   #45
Jel to ona slasticarna uz postu?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 23:40   #46
Ne, preko puta McDonaldsa. Ona uz poštu je neka novootvorena..
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 19:46   #47
Evo, našla sam nešto:

6 žutanjaka
120 gr šećera
18 žlica Marsale

Miksati žutanjke i šećer dok ne postane svijetlo žuto, prema bijelom, onda umiksati Marsalu i kuhati u zdjeli koja je uronjena u zavrelu vodu. Ne dopustiti da smjesa zakuha, maknuti sa vatre čim se zgusne. Kad postane mlako, može se, po želji, dodati čvrsto istučen bjelanjak.

I drugi recept, za zabaione:

Za 4 osobe; vrijeme pripreme 15 minuta

4 velika žutanjka
4 žlice šećera
8 žlica Marsale ili Moscato d'Asti

Miksati žutanjke sa šećerom dok ne postane svijetložuto. Dodati Marsalu, ne prestajući miksati. Odmah nakon dodavanja Marsale staviti posudu na drugu posudu u kojoj je zakuhala voda i miksati cca 10 minuta.Gotovo je kad udvostruči volumen.

Umjesto Marsale može se koristiti Prošek.

E sad, ne kužim se u vina, pa me zanima ako se može još štogod koristiti, jer Prošek sam našla samo u ambalaži od litre i dođe oko pedeset kuna. Koliko dugo to može stajati kad se jednom otvori i za šta se sve može koristiti??
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 20:00   #48
Evo, našla još:

2 žumanjka
2 jaja
300 ml prošeka
100 gr šećera

Priprema šatoa: izmiješajte žumanjke, jaje, šećer i prošek. Dobivenu mješavinu stavite na paru i čvrsto tucite dok se sve ne pretvori u pjenu.

Kakvo bi ispalo da količine prepolovim?

I još jedan:

2.4 dl Marsale
200 gr šećera
10 žutanjaka

U posudu stavimo 3-4 prsta vode i zakuhamo. U drugu posudu stavimo žutanjke, šećer i vino, malo izmutimo. Stavimo posudu sa smjesom povrh posude u kojoj lagano vrije voda. Jednakomjerno mješamo toliko vremena dok ne dobijemo pjenastu i gustu kremnu.
Marsalu možemo zamijeniti suhim bijelim vinom (npr. šampanjac), sa slatkim bijelim vinom (npr. slatka malvazija), sa portom, malagom ili slično.

Koji od ovih recepata vam se čini najbolji?

Ili imate neki svoj sa kojim ste zadovoljni?
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 20:36   #49
Osobno preferiram zabaione sa Marsalom (koju volim i piti), ali kako je tako dobivena krema malo "jaceg" okusa nije za svakoga. Zato je verzija sa slatkim vinom tipa Moscato, "laganija" i vise vocnog okusa.
Mjere koje ja koristim su 4 zumanjka, 2 dl vina i 150 gr secera ( za 4 osobe).
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 21:09   #50
Kakvo bi još vino došlo u obzir, s obzirom da sam u malom primorskom mjestašcu gdje su najjednostavnije stvari luksuz! Heh, nije baš tako strašno, ali sumnjam da ću naći neki veliki izbor bijelih vina: koja su kisela? Da se ne zajebem
Ako kupim Prošek, što još mogu raditi sa njime i koliko može stajati jednom kad ga otvorim?

Kao što rekoh, ne bih smjela slatko i uskoro ga se odričem na duže vrijeme, ali htjela bih se "pozdraviti" sa nekom hranom i tako
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 21:43   #51
Kod nas (mislim na Hrvatsku) obicno proizvode suha bijela vina i za moj ukus nisu pogodna za zabaione.
Mozes koristiti Prosek, jednom otovrena boca ne mora se odmah potrositi, vjerojatno ce ti se dopasti i popiti koji puta uz neki kolac.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 16:35   #52
ZAto ja fino kad idem u Trst, kupim Crema pasticcera od Paneangeli, uzmem ih par za zalihu i smiksam sa mlijekom kad mi zatreba za crostatu.
Odlicna je, nemam zamjerki.
cutecat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 22:54   #53
A zna li itko recept za kremu u čaši?
Naime isto sam iz Rijeke i u Contu sam redovoto na kremi u čaši jer sam postao ovisnik...
Pomozite kako da to spravim doma

tnx
blue_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 18:36   #54
Krema, hitno!

Radila san kolac ''trostruki uzitak'', biskvit dobro ispa i išla radit kremu. slucajno sam se zabunila i izmiksala jaja sa šećerom a trebalo ih je u mlijeku promijesati, no sumnjam da je u tome stvar. upute za kremu:

Za kremu razmutiti žumanjke (6 zumanjaka) , puding od vanilije (2 vrecice) , šećer (20 dag) i pola žlice brašna s malo mlijeka(1 dcl) , te sve skuhati u preostalom mlijeku (6 dcl). Ohladiti miješajući. Dodati izrađen margarin (250g) .


Učinih sve kako tu pise i sada mi se krema hladi a jako je rijetka. Gdje sagrijesih?
Aurelié is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 19:48   #55
a koliko si dugo kuhala?mozda nisi dovoljno pa se nije zgusnulo kak spada
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 20:40   #56
ak se ne želi zgusnuti onda ti je krema bila pretopla kada si u nju stavljala margarin

i jedno i drugo mora biti podjednake temperature a to znači krema toliko hladna da možeš u nju umočiti prst i da te ne peče a margarin sobne temperature, skroz mekan, ono da prolazi kroz prste bez problema

jesam što pomogla?
Hrvach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 20:45   #57
Sad kad je margarin unutra možeš spasit s gustinom, da je maslo stislo bi se pa bi mogla razmješat u postupku hlađenja - možda i stisne, stavi u frižider.

Inače to sa žumanjcima se da prije dodavanja maslaca/margarina dokuhat na pari - jaja stegnu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 09:43   #58
pa premalo brašna......

edit uvijek radim odoka i vidim ak je prerijetko dodam još brašna,pa nije to neka mudrost, ne treba se uvijek držat onog što piše jer nije uvijek tako.na pr,ponekad piše za neki kolač da stavim 200gr.šećera,pa ko bi to jeo.....stavim pa probam ak treba još dodam .....
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 09:52   #59
nemre bit premalo brašna nikako
2 pudinga u 6 dl mlijeka, pa to je kak gips čvrsto i bez dodatnih pol žlice brašna
i još dodatno žumanjci zgušnjavaju

možda je puding bio van roka ili je loše skladišten, oćem reč pokvaren

nije nam se javila postavljačica topica da kaže u kom trenu je ubacila margarin
ako piše "ohladiti" treba biti sasavim mrzlo
takve kreme je najbolje napraviti tako da se skuha kaj se treba skuhat, na rajnglicu navuče prozirna folija da se ne napravi kožica
nakon sat hlađenja vani, tutne u frižider na par sati
sasvim hladno prebaci u zdjelu i dobro izmiksa na največoj brzini
tad ubaciti prethodno pjenasto izrađen putar/margarin
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 09:59   #60
ma uvijek je upitno kak bu krema ispala......ovisi o dosta toga...zato ja radim najviše one bezkremne.....a i više ih volim.
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:46.