Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2008., 16:18   #61
a sve ti smeta... reci ja sam ne napredan covjek dok je on jako napredan,

armatura u podu? ha ha jako vazna stvar
supher mali is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.08.2008., 17:46   #62
Quote:
Cheleby kaže: Pogledaj post
Tip u mojoj zgradi buši nova vrata kojima se izlazi direktno na ulicu iz stana, a ja sam, prema nekim informacijama, saznao da se u prvih 20cm vanjskog zida zgrade nalazi armaturna konstrukcija koja drži cijelu zgradu i bušenjem toga može se ozbiljno narušiti stabilnost cijele zgrade. A područje je potresno i nije mi baš svejedno.
Ima li način da se to spriječi i bi li se osjećali ugroženo zbog takvih akcija? U ovom slučaju se radi o vanjskim vratima, inače netko to može učiniti s unutarnjim nosivim zidom tako da nitko ne zna da ovaj podriva konstrukciju zgrade.
Ja bi pozvao građevinsku inspekciju ili komunalne redare, objasnio problem i tražio da u što kraćem roku netko izađe na teren.

Meni su susjedi zvali inspekciju na poprilično čistu situaciju kada sam gradio ogradu oko svog grunta, ali sam ipak tjedan dana dokazivao na općini da sam ja u pravu. U ovakvoj situaciji je prilično izvjesno da će tip dobiti zabranu radova ako nema sve potrebne dozvole za takav pothvat.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 18:17   #63
Quote:
richardwagner kaže: Pogledaj post
jedanput je zahtjev odbijen zbog par kvadrata viska (bar tako arhitekt kaze)
Arhitekt mi stalno govori da se sve dozvole u ZG za takve manje objekte sporo izdaju jer nitko nezna sta tocno Zakon kaze za te objekte ispod 400 Kvadrata.
tvoj najveći problem je zapravo arhitekt koji ne radi svoj posao kako bi trebao.
za objekat koji prelazi 400 m2 trebaju posebne suglasnosti, dozvole.....
zakon je prilično jasan, ali tvoj predmet se vjerojatno vodi po straom zakonu(ako si papire predao prije 16 mjeseci), pa je i postupak izdavanja dozvola nešto dulji
dakle, nakon što je arhitekt uskladio projekt s urbanističkim uvjetima,a nakon dobivanja suglasnosti od elektre, vodovoda i odvodnje, plinare.... po ishođenju lokacijske dozvole, koja postaje punomoćna nakon 14 dana, provodi se parcelacija. geometrima je obično dovoljno 2-3 tjedna da naprave elaborat, ali provest to kroz katastar i gruntovnu je čisti gubitak vremena. nakon toga ide se na ovjeru glavnog projekta. ured državne uprave zapravo brzo odradi svoj dio posla, ali ovo ostalo traje.
naoružaj se strpljenjem, a ako su ti papiri u redu sve će ić brže
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 20:25   #64
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
a sve ti smeta... reci ja sam ne napredan covjek dok je on jako napredan,

armatura u podu? ha ha jako vazna stvar
Nije u podu, nego u vanjskom zidu, u donjih 20cm. Tako mi je rekao inžinjer koji je sam radio na toj zgradi.
Cheleby is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 21:24   #65
Quote:
Cheleby kaže: Pogledaj post
Nije u podu, nego u vanjskom zidu, u donjih 20cm. Tako mi je rekao inžinjer koji je sam radio na toj zgradi.
Zovi što prije građevinsku inspekciju da dođu i stave zabranu radova ili nalože vračanje u prvobitno stanje...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 00:50   #66
Quote:
Cheleby kaže: Pogledaj post
Nije u podu, nego u vanjskom zidu, u donjih 20cm. Tako mi je rekao inžinjer koji je sam radio na toj zgradi.

lumen ti je taj inžinjer..
trebao ti je pri tome objasniti da bise statila mogla ozbiljno poremetiti da na svakih 2 metra probijete okolo po jedna vrata, ali od jednih se ni ukom slučaju ne bio trebala poremetiti statika...

da su zgrade zaista tako građene ni jedna više ne bi stajala na mjestu
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 09:46   #67
Ne znam sto kaze zakon ali u mojoj zgradi je tip iz prizemlja htio otvoriti svoj stan na ulicu. Pretpostavljam da od stana napravi kafic iako nam je prodavao neke druge price. I trazio je suglasnost svih stanara, koji mu to nisu dozvolili. Ne vjerujem da bi trazio suglasnot da nije morao? I to je jako upirao na tome. O tome mozes pitati pricuvatelje zgrade, kao sto je GSKG tj njihovu pravnu sluzbu.

Takodjer mislim da u slucaju "malog covjeka" inspekcija izlazi na teren odmah.
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 16:24   #68
Quote:
m_milica kaže: Pogledaj post
Ne znam sto kaze zakon ali u mojoj zgradi je tip iz prizemlja htio otvoriti svoj stan na ulicu. Pretpostavljam da od stana napravi kafic iako nam je prodavao neke druge price. I trazio je suglasnost svih stanara, koji mu to nisu dozvolili. Ne vjerujem da bi trazio suglasnot da nije morao? I to je jako upirao na tome. O tome mozes pitati pricuvatelje zgrade, kao sto je GSKG tj njihovu pravnu sluzbu.

Takodjer mislim da u slucaju "malog covjeka" inspekcija izlazi na teren odmah.
Nije uopće u pitanju da li je zakonom dopušteno ili nije , te da li je potrebna suglasnost ili nije, u pitanju je statika ...odnosno tvrdnja vezana za statiku koja je po meni smiješna.
Inače, ljudi rade svašta i negdje se suvlasnici ne bune a negdje bine, negdje ih se pita negdje ne pita...
Gdje god čovjek ima prozor rezanjem ne može narušiti statiku ako otvara vrata a teoretski se to ni stanara ne bi trebalo ticati.
Nisam 100% sigurna što zakon kaže na tu temu a i građevinska inspekcija, pa se u taj dio priče neću miješati dok ne provjerim.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 14:54   #69
Mislim da bi ova inace odlicna tema trebala biti podijeljena na vise posebnih tema.
i nedostaje dosta strucnih misljenja.

Reklamiranje nije dozvoljeno. Katrin

Zadnje uređivanje Katrin : 25.08.2008. at 18:21.
hmerki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 15:45   #70
Darovanje stana pod fiducijom

Kupio sam stan na kredit i banka je upisala fiducijarno vlasništvo. Ja bih taj stan darovnim ugovorom prenio na suprugu i djecu. Kredit bih redovno otplaćivao i dalje, bančina fiducija bi normalno ostala do otplate kredita, pa me zanima da li je to izvedivo.
Consultant is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 22:30   #71
Quote:
Cheleby kaže: Pogledaj post
Nije u podu, nego u vanjskom zidu, u donjih 20cm. Tako mi je rekao inžinjer koji je sam radio na toj zgradi.
inzinjer je inace vidio beton u zivo kako izlgleda?
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 00:35   #72
Quote:
m_milica kaže: Pogledaj post
Ne znam sto kaze zakon ali u mojoj zgradi je tip iz prizemlja htio otvoriti svoj stan na ulicu. Pretpostavljam da od stana napravi kafic iako nam je prodavao neke druge price. I trazio je suglasnost svih stanara, koji mu to nisu dozvolili. Ne vjerujem da bi trazio suglasnot da nije morao? I to je jako upirao na tome. O tome mozes pitati pricuvatelje zgrade, kao sto je GSKG tj njihovu pravnu sluzbu.

Takodjer mislim da u slucaju "malog covjeka" inspekcija izlazi na teren odmah.
u slucaju malog covjeka... da svi tako razmisljaju vec pomrli od nikavih promjena u nasim zivotima? a di ce vam radit nova populacija? onaj tamo dapic oce novih malih hrvata, a ovi se zele da se nista razvija? ma bravo, jako logicno razmisljanje s tim da se kod naj manje cijeni ''familiski biznis''. a taj kao takav bi trebao imat najvecu cijenu, jer taj famili je jedini koji obecati posao svom susjedu i suradnjaku. ali kome pricat?
supher mali is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.08.2008., 18:49   #73
Quote:
Consultant kaže: Pogledaj post
Kupio sam stan na kredit i banka je upisala fiducijarno vlasništvo. Ja bih taj stan darovnim ugovorom prenio na suprugu i djecu. Kredit bih redovno otplaćivao i dalje, bančina fiducija bi normalno ostala do otplate kredita, pa me zanima da li je to izvedivo.
Jesi siuran da je u pitanju baš fiducija?
A ne hipoteka ..?

Milsim da možeš darovnim ugovorom prenijet ali nisam sigurna da li će to zemljišnik prhvatiti, obzirom da fiducijom vlasnik je banka..praktički
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 19:27   #74
Gradnja objekta na poljoprivrednom zemljištu

Molim upućenu osobu da mi da valjane informacije o sljedećem: Imam 2000m negrađevinskog zemljišta uz more. na dijelu tog zemljišta posadila sam nešto maslina, smokava i badema. Svakodnevno čujem da smijem sagraditi objektić do 20m2 bez građ. dozvole i da je to regulirano nekim zakonom. Molim da mi upućeni pomognu. Hvala.
Skepticna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 23:50   #75
susjedi...nemogući!!!

ovako.. kupili kuću, papiri čisti, na kredit. prodavatelj u inozemstvu pa potrajalo. sestra prodavatelja ima kuću do nas, lijevo s ceste. kad smo došli nije bilo ograđeno između, jer je našu ona povremeno održavala , a nekad je to bio sve isti grunt. međutim, prvo smo povukli pitanje ograde, jer imamo malu djecu. i oni su se " ponudili da će je oni napraviti. došli do pola, i pozvali mjernike
mjernik zatim zove nas van i objašnjava kako su sa ofradom već sad na metar i po krenuli u naše. i mi ništa, ako je tako sad neka bude i oni je ukoso malo povukli prema kraju sebi- poslije smo shvatili da je zapravo time zaobiđena njihova septička koja je na našem.
nakon toga oni se dure, djeca im smetaju a mi i dalje šutimo. no, njihove kuće nema ucrtane, a i mislim da nije izgrađena " prema propisima< kad bi meja išla gdje treba, nemaju ni za prolaz za auto, a s druge strane je kuća na samoj meji sa drugim susjedom koji je također već gosdinama vani.
u posjedovnom je to samo oranica. prijavljeni su na naš kućni broj. jel možemo i što možemo napraviti?
hvala
happymom5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 18:59   #76
Ne etažirano nasljedstvo?

Trebao bih naslijediti 1/4 ne etažirane kuće. Već je podijeljena na 4 stana (2 u prizemlju 2 na katu). Načelno se već odavno zna koji stan je čiji i tu nema problema. Ja i nasljednik drugog stana na katu namjeravamo dići potkrovlje. Imamo namjeru s ostalim nasljednicima otić u javnog bilježnika i tamo bi oni potpisali izjavu da se odriću svog prava na potkrovlje u našu korist. Da li će ta izjava biti dovoljna kada kasnije dođe do sudske rasprave o naslijeđivanju i kada se pristupi postupku etažiranja?
UMFOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 10:57   #77
Prijepis

Poštovanje

Prvo ide isprika zbog svih mogučih gramatičkih pogrešaka. Živim u Sloveniji pa mi nisu poznata baš sva pravila pisanja ali trudit ću se koliko znam i mogu.

Dakle situacija je takva:
Tata, mama i ja imamo svi dvojno državljanstvo(slo,hr). Tata mi nije biološki otac, nije oženjen sa mojom majkom (biološka!) a nisam ni usvojen. Od moje druge godine pa sve do prije godinu dana (cca.20 god) živjeli smo u zajedničkom kućanstvu.

E sad. Tata je pokraj Ozlja naslijedio nekoliko parcela između ostalog i "gradbenu" parcelu koju je odlučio prepisati na mene. On je 100% vlasnik parcele i upisan je u zemljištnu knjigu, katastar ili gruntovnicu, neznam pravi izraz. dakle sve je tako kako mora biti.

Zanima me kako najbezbolnije, najjeftinije izvesti postupak prijepisa?To se obavi gdje? Kako je sa porezom? Moramo li ići kod odvjetnika u HR ili se to može obaviti u SLO? Dolazi li u obzir darovnica? Koliki je porez u tom slučaju?

Imam još pregršt pitanja ali idemo redom

hvala najljepša svima....
Alchi156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 21:06   #78
Zadarski sud :bonk:

Doselio sam se u Hrvatsku prije sedam godina pa se odmah ispriæavam zbog svoga krivoslovlja. Pak molim čitatelje da pokuåaju shvaiti misao kako bi uoćili bit. Naime, danas sam se uvjerio da Zadarski Sud nije usmjeren k pravdi.

Dvije godine nakon kupnje građevinskog zemljišta s urednim papirima unutar prostornog plana moj susjed se odlućio svojatat moj suhozid te cc 150 m2 moje zemlje. Obzirom da je tu prjektiran put predložio sam zajednićko prava na taj put. No moj susjed je već savjetovao s odvjetnikom te svojata zid u cjelovitiost.

Jutros u prsustva Sudca odvjetnik mog susjeda govori kako ću platiti a i požaliti što sam se doselio u Hrvatsku.

Usprkos što su sudski vještaci utvrdili vlasništvo suhozida i zemlje sudac je jutros na moje veliko iznenađenje odlućio poništiti moj vlasništvo, odnosno prostorni planna tom podrućju, tvrdeći da je poćinjena greška u zemljišnjim knjigama prije moje kupnje, a objašnjenje ću dobiti poštom.

Tad sam Sudcu rekao da me ćudi njegova odluka jer je imao priliku pokazati građanima da je pravda u pravim rukama, ali on je odmah predložio da se žalim kada dođe odluka.

Meni je prilićno jasno da gospoda raćunaju s time da ću se protiviti odluci Sudca te uložiti žalbu kako bi svalili trošak na mene.

Ali budući da su susjedski odnosi ionako pokvareni nemam ondje više ikakvih namjera. Što drugo mi priostaje?
Brkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 00:42   #79
Posjedovni list

Pozdrav!

Otac je kupio zemljiste od susjede koja ima vlsnicki list. Ispostavilo se da jedan covjek ima posjedovni list tog zemljista. Sad me zanima da li otac kao vlasnik tog zemljista moze nekako pobrisati taj posjedovni list. Naime taj covjek nikad nije koristio to zemljiste a prijetio je da ce prodat to zemljiste jer nismo bas u najboljim odnosima. Zanima me sto moze sa posjedovnim listom i sve u vezi posjedovnog lista.
Velje is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2008., 09:54   #80
Dižem temu.
Zanima me smije li stanar u zajedničkom dvorištu izbetonirati terasu bez dopuštenja ostalih stanara? Također, sumnjam da je ishodio neku dozvolu za to. Pitam jer je upravo to moj "dragi" susjed napravio i sad moja obitelj ne zna kako da se postavi prema tome. Help!
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.