Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2011., 00:16   #61
Buhine kuce-Krizancevo selo-Grbavica

Muslimani su se dugo pripremali za operaciju kojoj dadoše ime Krvavi Badnjak.
Mjesec dana prije negoli su njihovi specijalci upali u Križančevo Selo, svakodnevno su prisiljavali hrvatske prognanike iz Zenice da prelaze bojišnicu. Na taj su način istraživali gdje se nalaze minska polja, a gdje onaj uzak put što sigurno vodi u selo.
Uglavnom su tjerali žene i djecu, od kojih većina nikada nije stigla u Križančevo, a niti u Vitez. Samo ih je desetak uspjelo proći. Ostali su zaglavili u eksplozijama mina.
Tri dana prije napada na taj su put natjerali i Andriju Štrbca i njegovog četrnaestogodišnjeg sina Ivicu.
Andrija naprti sina na leđa. Pomisli da bi ga tako mogao zaštititi. Ako mina eksplodira, možda samo njemu odnese noge.
Ta neće valjda hrvatske mine ubiti hrvatsko dijete! Sudbina se sigurno tako ne igra s ljudima, a pogotovo ne s njime koji je već i ženu oplakao.
Andrija Štrbac i njegov sin Ivica ostadoše na minskom polju. Poput krvave mrlje u snijegu.
Na dan napada, 22. prosinca 1993., natjerali su i dvije žene s djecom preko tih istih minskih polja. U četiri sata ujutro. Za svaki slučaj, ako su Hrvati nešto promijenili. One sretno prođoše, stignu do hrvatskih rovova u Križančevu Selu, gdje ih dočekaše hrvatski vojnici. Otprate ih do prvih kuća, ostavljajući na trenutak prazan rov. Ne znajući da za ženama i djecom idu muslimanski diverzanti.
Sve tamo do škole, gdje je bilo zapovjedništvo 1. bojne Viteške brigade. Bila je noć. I hladno.
Muslimani su ubijali sve na što su naišli.

Bitka je trajala cijeli dan. Nastavila se i sutradan. Muslimani su zapalili nešto kuća i gospodarskih zgrada te pobili šezdeset i šest civila i vojnika. Ali do ceste za Vitez nisu uspjeli doći. Hrvatski su se borci nakon šoka konsolidirali, odbili napad i na kraju vratili selo.
Ali mrtve još dugo nisu mogli pokupiti. Neprijatelj se povukao na obližnje brežuljke i tu ostao gotovo mjesec dana. Sto-dvjesto metara ispod njih ležali su mrtvi hrvatski bojovnici i civili. Sve to vrijeme. Na brisanom prostoru i na nišanu članova zeničkog streljačkog društva.
Među njima i Tomo Križanac, koji se upravo vratio s liječenja. Bio je ranjen u jednoj od prijašnjih bitaka, a sada je pao i ležao na kolnom putu ispod Stinčice.
Tomin otac to nije mogao otrpjeti, nije ga mogao gledati kako trune na tom kolnom putu. Svog Tomu, svoju diku i ponos. Tu momčinu, tu junačinu!
Jednog ga dana pokuša izvući, ali ne dospije do njega. Ubiše ga snajperom. Otada je brat svaki dan gledao Tomu. I svaki mu se put činio nekako više mrtav. Kao da stalno umire na toj krvavoj pozornici na kojoj neki zloduh ne dopušta da padne zastor.
One što su zarobili, muslimani odvedoše u Počulice. Njih tridesetak. Neke odmah ubiše. S Markom Buhićem malo se pozabaviše.
Neki momak od tridesetak godina, kojeg su zvali Međo, gotovo je lijeno rekao - Daj ovoga, i donesi motorku - Marka su postavili na klupu, trbuhom prema dolje i privezali ga. Jedan ga pritisne za glavu, a drugi za noge. Međo uzme pilu, nekoliko puta povuče uzicu za paljenje, pa kao da ide piliti dna, priđe Marku. On je naprosto neprijatelj, a neprijatelja se ubija, ili prereže motornom pilom.

I Ljubana Alilovića su odveli. Bio je već u dobrim godinama, ali j
e branio svoje selo kao što pas čuvar brani okućnicu. Možda ga zato i nisu odveli predaleko, jedva nekih petstotinjak metara sjevernije od njegove kuće. I pribili na veliki drveni križ.
Zapomagao je da ga je cijelo selo moglo čuti. Dozivao je i brata - da ga ubije. Ovaj nije mogao, nije to mogao ni snajperist. Na kraju je brat ipak podigao pušku, nanišanio, ali se u njemu nešto uruši. Spusti oružje i zajeca - O Bože, ne mogu. Oprosti Ljubane, nemam snage! Kako brata da ubijem!?
Onaj na križu još je satima zapomagao, ali sve tiše i sve rjeđe, dok se napokon ne ugasi poput dogorjele svijeće. Razapet na križu.
Zato što je Hrvat? Vojnik? Ili samo neprijatelj?

***************

Nakon svega specijalni izaslanik glavnog tajnika UN-a, Tadeusz Mazowietzky, svijetu je obznanio da je bitka u Križančevu Selu bila "čista vojnička pobjeda" muslimana. I ništa drugo!

Od Ahmića do Buhinih Kuća nije više od nekoliko stotina metara. Selo ima devedesetak kuća i leži, kao i Ahmići, uz cestu. Udaljenost između sjevernih i južnih muslimanskih položaja tu je najmanja: samo kilometar i pol do dva. Muslimani su na jugu bili u Kruščici, a na sjeveru (prema Zenici) - u Vjetrenici. A između Hrvati. Stisnuti kao u kakvoj preši i slobodni praktički samo uz cestu, na potezu od Viteza do Busovače.
Muslimani su na svaki način pokušavali izolirati Vitez, jer bi ga tako lako uzeli. Zato su najprije pokušali u Ahmićima presjeći cestu, a onda i u Križančevu Selu. Sada ponovno u Buhinim Kućama.
Početkom siječnja 1994., oko pet sati ujutro, njihovi su diverzanti upali u selo. Nitko ne zna odakle su došli, jer su primijećeni tek u samom selu. Kako Buhine Kuće nisu neko zabačeno, ili raštrkano selo, nego poprilično urbano, takoreći prigradsko naselje,drži se da ih je UNPROFOR potajno dovezao u svoju bazu. U pogon za obradu drveta Impregna-cija. Udaljen stotinjak metara od ceste i prvih kuća, a u pravcu Kruščice. Po tom - podosta raširenom uvjerenju - diverzanti su od tamo provalili u selo.
. U prilog tomu govori gusta magla koja se te noći i tog jutra spustila. Pogo-tovo u svjetlu činjenice da se jedan muslimanski tenk, koji je također krenuo u akciju, izgubio u magli. Nadomak samih Buhinih Kuća. I koji nikada nije stigao na poprište bitke.
Kako god bilo, Vikićevci su upali u selo baš u vrijeme kad ljudi najtvrđe spavaju. Pred jutro. Ime su dobili po Draganu Vikiću, zapovjedniku specijalaca MUP-a BiH. Iako Hrvat, ostao je vjeran Aliji Izetbegoviću, a na glas je došao po okrutnosti svojih momaka.
Selo je izgledalo idilično. Magla je poklopila krovove i dvorišta, nije bilo vjetra, samo disanje usnulih.
Spavali su i hrvatski specijalci, pripadnici Munje. U dvokatnici s nedovršenim balkonima i dvije iste takve garaže. Pedesetak metara od glavne ceste za Vitez. Nasuprot UNPROFOR-u.
Bili su tu na rutinskom zadatku. Pazili na selo i cestu. Sve momci od dvadeset i koju godinu. Noć prije malo su kartali, popili pokoje pivo i otišli spavati. Pred kućom ostaviše stražara, kao i svaki put.
Čini se da su muslimani točno znali gdje se nalaze hrvatski specijalci. U svakom slučaju tu su najprije udarili. Nečujno likvidirali stražara, pa brzo na prvi i drugi kat. Sestt momaka nije imalo nikakvu šansu.
Nisu ih odmah ubili. Pronađeni su vezani žicom, s rukama na leđima. Nekima je žica bila i oko vrata. Trojica su ležala u hodniku na drugom katu, s tragovima noža na tijelu. Ostali nabacani u sobi, kao što se nabacaju stare stvari. Masakrirani nožem, a neki i s prostrijeljenim šakama, polomljenim laktovima i ramenima.
Mario Barišić, momak od dvadeset godina, s teškim ozljedama po glavi i leđima, na nogama je imao čarape u kojima je bilo nagurano polomljeno staklo od boca. I u njima morao trcati prije nego su ga ubili.
Prošlo je malo vremena dok se nije pročulo što se to dešava u Buhinim Kućama. U prvim trenutcima samo su stanovnici bili svjedoci jednog od najkrvavijih pirova. Možda je tomu pridonijela i ta vražja magla, a možda i to što se stalno negdje pucalo, pa se na pokoji rafal nije ni obraćala pažnja.
Ni pukovnik Ilija Nakić, zapovjednik brigade Frankopan, koji se tog jutra osobnim kolima vozio prema Vitezu ništa nije slutio. Shvatio je da se nešto događa tek kad je na raskršću izašao iz automobila. Htio je pogledati nešto na kolima, a umalo ga pogodio snajper. Metak mu proleti pokraj koljena i udari u asfalt.
Počne utrka s vremenom.
Prema Buhinim Kućama kreću Vitezovi,Jokeri, a onda i jedna travnička bojna na čelu s iskusnim i sabranim Zdravkom Lovrinovićem. I Bandera. Visoki i suhi momak, pripadnik Munje.
Pokuša s nekoliko momaka ući u dvokatnicu u kojoj su ležali njegovi kolege. Ne ide, jer muslimani tuku po vratima. Okreću se i ruše zid sa stražnje strane. Krampovima.
.
Htjede s momcima odmah u lov na Vikićevce, pa što bude. I zacijelo bi izginuli da se ne nađe Lovrinović. Smiri ih i povede u bitku kako priliči vojniku.
Bio je iskusan zapovjednik, prošao mnoga ratišta - i ona u Hrvatskoj. I naučio da u ratu nema srljanja, nema osvete To uništava dušu i ubija tijelo.
Počeše vraćati kuću po kuću. S jedne strane zida Hrvati, s druge muslimani. Vojnik gurne vrata, a protivnik mu ih nogom zatvori. Krvavo da krvavije ne može biti.
Vikićevci ubacuju ručne bombe i u kuće u kojima su civili. Ubijaju one koji bježe. Tuku i "bebama! Projektilima ručne izrade. Napravljenim od požarnog aparata napunjenog čavlima, staklom i eksplozivom. Koga pogodi, prereže ga na dva dijela.
Jedan je mještanin ovako opisao događaje: "...Iz te kuće moja supruga je pokošena rafalom, a ja sam pogođen u lijevu nadlakticu, na koju mi je dijete bilo naslonjeno. Ubili su mi dijete u naručju. Bezglavo sam trčao po dvorištu, pobješnjeli muslimanski vojnici trčali su u smjeru dječjeg plača. - Poklati! Spaliti sve! Allahu ekber! - čuo sam povike bijesnih vojnika.. .
Malo dalje, uz cestu za Vitez, bude cijelu obitelj: Miru Vidovića Pitalu, njegovu ženu, sina i snahu, njihovu djecu, te drugog sina i kćer. Tjeraju ih u dvorište.
Ubijaju ih. Sve do jednoga. Osim trinaestogodišnje sinovljeve kćerke Marijane, koja je nekako uspjela pobjeći s mnogo mlađim bratom.
Nosila ga je u naručju, jer je bio ranjen u trbuh. I trčala prema UNPROFOR-u. No Belgijanci joj ne dadoše da uđe, iako je i sama bila ranjena u ruku. Samo odmahnuše kao da kažu - Nas se to ne tiče.
Otrči dalje i tu ju prihvate. Spasiše i njezinog malog brata, premda je utrobu donio u rukama.

U Buhinim Kućama muslimani su ubili dvadeset i pet ljudi, ali selo nisu uzeli. Zamalo je uhvaćen i sam Vikić. Jedan ga je momak umalo zarobio u jednoj kuci!
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 00:17   #62
Pritisak na tu osjetljivu točku, kao i na cijelu tu bojišnicu, nije prestajao. A time ni opasnost za Vitez i Busovaču.
Krajem siječnja pukovnik Blaškić zapovijeda da se zauzme Zavrtaljka. Ključna kota na planini Zahor. I na taj način težište bitke prebaci u područje Fojnice. Operaciju je izvela brigada "Ban Josip Jelačić", a zapovijedao pukovnik Josip. Za samo dva sata, po debelom snijegu i magli, zadaća je izvršena. A Vitez i Busovača rasterećeni.
Kad su se hrvatske postrojbe vraćale na početne položaje, Belgijanci, koji su u punoj ratnoj opremi čučali iza vreća s pijeskom u svojoj bazi, vikali su - Bravo HVO! Bravo HVO!
Sunce je polako zalaz
ilo i padalo na grobove što su ih Hrvati iskopali u ovom ratu na toj srednjobosanskoj zemlji.
Kao dio povijesne sudbine što se još nije do kraja rasplela? Jer mrtvi uvijek nekako prežive. U dušama krvnika, kao i u dušama onih što ih oplakuju.
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 00:24   #63
@havajac,bio si u ratu i vojnik si,nije valjda da vjeruješ u ove polupjesničke opise nebuloznog tipa?
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 00:41   #64
pozdrav vitezu

snow ne pričaj svašta o nezauzimanju viteza !!

lijepa lašvanska dolina otkad sam je vidio ja dalmatinac u srcu mi uvijek...

da ste mogli zauzeti vitez zauzeli b ga kao i bugojno recimo!!
tamo su se hrvati nažalost povukli iako su bili brojčano i vojno jaki i imali spoj sa ostalim teritorijem pod hvo.

hvo lašvanske doline se obranio,pustimo politiku i manipulaciju.
da su se probile crte bojišnice tko bi zaustavio muslimane da idu i dalje i zauzmu sve koja zapovjed,kao i poslije oluje tko to može kontrolirati..ni gotovina nije mogao.

razbio vas je hvo to je činjenica.
branili se ljudi borba za goli opstanak.

bilo bi lijepo kad se to nebi negiralo,istina je istina.
marko-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 00:46   #65
pozdrav vitezu

havajac samo naprijed sa filmićima materijal ludilo,godinama nisam ništa zanimljivo poučno istinito i ponosno o borbi hvo hos lašvanska dolina nisam mogao naći na netu.
marko-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 08:27   #66
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
ti imaš svoje ja svoje mišljenje,i šta bi smo sada trebali da sve ponovimo da da se vidi ko je u pravu.quick,ma niti 7:1,baci sve na papir pa vidi,nisi dijete čovječe.sebešić je zauzet i dosta smo se logistički opskrbili od toga,goriva je bilo gore buradima,municije,mts-a,čak i onh konzervi od kakao u prahu.to sam najviše volio.
ne znam za to,ja se nekletem ni u šta,a u zagrebu sam upoznao tipa koji je bio u nekoj gardijskoj sokoli,neznam koja je to i kaže da gore vojske od hercegovačkog hvo-a vidio nije,jedan je od rijetkih koji je uspio izvući živu glavu iz hepok vinarije u mostaru kada su ih armijci bukvalno prepolovili a ostatak hvo artiljerija koja ih je dokrajčila
Zanimljivo ovo oko Hepok-a , i to ti je netko slagao jer je samo ta sabotaza spasila Armiju od kraha. Imas tu na forumu ucesnika te akcije pa ce ti covjek sve napisati. Kao sto je objasnio i jednom pripadniku te iste gardijske brigade koji nije bio taj dan u toj akciji a koji je imao svoju verziju price. Covjek mu je fino objasnio a nadam se da ce i tebi
HVO zauzeo zadnje kuce i postavili zastavu i sve i poklopi ih VBR , ti si jedan od onih koji jos vjeruje u one "napoleonske" price Sefer je mogo sravnat "Lišticu"
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 09:12   #67
@marko-m,svako ima svoje viđenje situacije,i pričaću svašta jer je ovo forum,osim toga zar nije zanimljivo čuti priču nekoga sa suprotne strane.
@quick,ako mi je dotični lik slagao,slagao sam i ja tebi,ja uglavnom do njegove priče nisam nikada niti čuo za to, a o nebulozama tipa sravnjavanje lištice i izlaska na neum ne bih trošio riječi,naravno da ne bih vjerovao u to.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 10:37   #68
Lasvnska Dolina

Snowball,opet nista ne vjerujes,ok!Ajde daj stavi na forum izvjesce AID-a,o ovim akcijama a ja cu SIS-a,pa da poravnamo,jeboga ti nemam ti sta lagati,istina je takva,nisu imena ovih ljudi izmisljena!Mozda imas u glavi drugaciju sliku ali cinjenica je da su na svakome proboju crte Armiije BiH,napravljeni zlocini,nad nasim stanovnistvom,a vi kazete da ste imali legimitet za ratovanje!Mislim trazili ste izgovor za zlocine i sto niste uspjevali protiv srba,pokusaliste protiv nas!Isto tako armija BiH je na visockome ratistu napadala na selo Cakrcice koje nikada nije zauzela,hocu da ti kazem sto ti negiras,da ste na LD imali stratesko taktickome pogledu ili ste mogli imati uvjek omjer snaga 10-1,prebacivanjem dijela postrojbi sa jednoga na zeljeno mjesto,gdje bih vrsili udare u talasima kako vi volite reci,ali niste uspjeli!Eto ajde kazi mi ako si bio na Kruscici imali ste 2.5km zracne linije do Buhini kuca zar nije bilo lakse to zauzeti i imati brzi put za Zenicu npr radi ranjenih ili pojacanja ili ste morali ici okolo na Travnik ili na Kacune do Zenice,a niste zauzeli jer niste mogli ili htjeli,ako niste htjeli zasto niste isli osloboditi Konjic od Srba,ili deblokirati Sarajevo,ili Travnik?
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 11:51   #69
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Zanimljivo ovo oko Hepok-a , i to ti je netko slagao jer je samo ta sabotaza spasila Armiju od kraha. Imas tu na forumu ucesnika te akcije pa ce ti covjek sve napisati. Kao sto je objasnio i jednom pripadniku te iste gardijske brigade koji nije bio taj dan u toj akciji a koji je imao svoju verziju price. Covjek mu je fino objasnio a nadam se da ce i tebi
HVO zauzeo zadnje kuce i postavili zastavu i sve i poklopi ih VBR , ti si jedan od onih koji jos vjeruje u one "napoleonske" price Sefer je mogo sravnat "Lišticu"
Ja ne sporim snagu Armije BiH , jer ste nam ipak uzeli Travnik,Bugojno,Fojnicu ...itd. To su Vase vojnicke pobjede bez obzira sto mi mozemo naci 1000 razloga zasto se to bas dogodilo al pobjeda je pobjeda! Isto tako ne razumijem Vas tamo gdje ste se vi obranili u nekom nepovoljnijem polozaju onda likujete a gdje se HVO obranio onda pocinju price mi nismo htjeli, mi smo se eto onako malo zajebavali. Proslo je dovoljno vremena da mozemo objektivno sagledati stvari jer mrtvi ne govore al njihovi grobovi ipak ukazuju na nesto. Ti su ljudi definitivno negdje izgubili zivote i sigurno da tada nikome nije bilo do zajebancije.

Zadnje uređivanje quick_nickk : 14.05.2011. at 13:15.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 14:45   #70
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Ja nisam brojao napadace al ih je bilo previse navaljivali ste kao "tatari" na Kuli je Vas fanatizam dosao do izrazaja , i ogroman je broj pogunulih Armijaca bio.
Ja ti ne mogu reci podatke o mrtvim nisam ih ja osobno brojao ali zar ti nebi trebao znati koliko je mrtvih recimo iz 3 korpusa?(zasto krijete broj poginulih) Ti mene pitaj za HVO mrtve ja cu ti reci i broj je tocno 200 poginulih na teritoriji Busovace s tim da su tu ubacene i civilne zrtve.
Nije meni cilj ovdje da stobom raspravljam čiji je TATA jači. Niti sam ja iz Busovače, Zenice ili Travnika. Sukob me interesuje iz puke znatiželje-uzroci, omjer snaga, način ratovanja, logistička potpora. Želim nekakva konkretan prikaz samog sukoba, a ne nešto u stilu kauboja i indijanaca.

Quote:
Uostalom o ovom napadu na brdo Kula sigurno a ma bas sigurno mozes naci podatke sa Armijske strane , samo je pitanje hoces li naci borca spremnog da do kraja isprica tu pricu.Isto bih volio da znam koja je Vasa jedinica tada nosila crne uniforme neka id skupina? ti su izginuli u klancu njih 16.
Tvrdim sa 99% omjer napadaca i branitelja je bio onaj koji je i Blaskic rekao!(bas u konkretnom napadu)
Takvih neuspješni akcija je bilo na svim ratištima. Pogotovo kad se desi da se loše isplaniraju. Ono što ja tvrdim, a ti očito ne razumiješ, jeste da tokom cijelog sukoba u LD nije bilo neke velike ofenzive od strane A BiH koja je uključivala ljudstvo iz više korpusa.Napisah ti da je i planirana oko Kiseljaka i dalje, i zašto su armijske jedinice vraćene sa pola puta.

Quote:
Ne znam zasto je oruzije predstavljalo problem ali ste ga upravo Vi zeljeli staviti pod svoju kontrolu. Spominjes neka skladista oruzija a u prvim napadima ste napadali tako da je svaki drugi nosio pusku i ovi sto nemaju oruzije preuzimaju puske od poginulih boraca.
Očito se opet ne razumijemo. Sam si napisao kako je uhapšen Đemo Merdan, i kako je ispala frka oko skladišta naoružanja TO u Kaoniku?
U ta doba, kad se lome hrvatski politički interesi, a to najbolje pokazuje Jadranko Prlić u stenogramima vlade HZHB o stavljanju nekih područja pod kontrolu makar i po cjenu sukoba, jedinice A BiH sa prostora olovske općine, posredstvom tada tek formiranog lokalnog HVO, dobijaju određeno naouružanje, čini mi se, iz glavnog skladišta iz Viteza, sasvim normalno. Mislim da se radilo o "crvenim strijelma" ili tako nešto? Zar ti ovo ne zvući paradoksalno?

Quote:
7 Muslimanska je drzala Armijske polozaje na Kuli uz ostale jedinice koje su se gore smjenjivale.
Sedma je jedina brigada kojoj je ondašnji hrvatski vojni i politički vrh zabranio da izađe iz Srednje Bosne i da se pridruži ostalim jedinicama u oslobođenju Bosanke krajine. Treba spomenuti da nije dozvoljeno bilo ni prebacivanje teške artiljerije.

Quote:
P.S ovo je jedno Vise politicko pitanje znam da mi pokusavas indirektno uvaliti pricu preko "saradnje" sa Vrs , kako su Slobo i Franja dijelili Bosnu .... zato cu ti odmah postaviti jedno lagano pitanje , DANAS KADA NEMA NI SLOBE NI FRANJE NI ŠUŠKA NI BOBANA ...... DA LI JE BOSNA PODIJELJENA?
Pričaš bajke! Smisao bošnjačko-hrvatskog sukoba je prvenstveno politički, a zauzetom teritorijom je trebalo osigurati što bolji početni položaj za ondašnje pregovore koji su se vodili. Najgore u svemu tome je što ništa od toga nije sprovedeno u dijelo. Hrvati su računali na Bugojno, pa su doživjeli fijasko, Bošnjaci na Vitez, pa fijasko.
Što se tiče saradnje, pa Vareš ti je najindikativniji primjer, tamošnje vojne strukture prvo izvršili puč-skinuli SDP sa vlasti, postavili HDZ, A BiH istjerali iz grada u okolno bošnjačko selo, cjelo vrijeme švercali sa jedinicama sa prostora Romanije. Sad da ne bude kako sam pristrasan, to su radili i naši preko Crne Rijeke, gdje do pada Vareša nije bilo uopšte sukoba između Srba i Bošnjaka, a onda po padu istoga su im upali četnici i pobili što se dalo pobiti.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 16:21   #71
Lasvanska Dolina

e jebiga jarane sada si stvarno prolupao,kakvo skladiste oruzja u vitezu,mi kupovali kalasnjikove po 500 marka,a ti o nekom skladistu u vitezu!?Kako nije bilo organizovane akcije od strane Armije BiH,pa na podrucje LD bili su,Vikicevci,Crni Labudovi,Zivinicke Ose,7 Muslimanska,17 Krajiska,323 brdska brigada,osim ovih domacih,akciju na Krcevine,Jardol,Dubravicu,sa tenkovskim napadaom posmatra i gleda Alija Izetbegovic,sa Preocice,pa ili smo mi prolupali da nas je netko napadao u tom omjeru ili su vama lagali da je to samo poligon za obuku!Stalno nesto kao eto nismo htjeli,da je doslo do do pada LD,doslo bih do svopceg rata i saveznistva Armije BiH i VRS!Ajde mi odgovori na ovu tezu,molim te da smo mi u LD,posto smo imali odredjene kontakte sa VRS mogli uspostaviti 2 koridor RS:Pale-Kobiljaca-Kiseljak-Kacuni-Busovaca-Vitez-N.Bila-Travnik-Turbe-Vlasic-Skender Vakuf-Banja Luka.U roku 2 dana je se moglo to napraviti,da nam je dogustilo,kao sto vi kazete!U tome slucaju Bihac bi pao kao zrela jabuka!A za ostatak nas nebi bilo ni briga jer bih zivjeli od trgovine sa vama i naplacivanja cestarine od srba!Samo ti govorim da smo vam takticki bili na zavidnome nivou i da smo kljuc strateskog cilja rata imali u svojim rukama!

Zadnje uređivanje Havajac 74 : 14.05.2011. at 16:27.
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 17:22   #72
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
e jebiga jarane sada si stvarno prolupao,kakvo skladiste oruzja u vitezu,mi kupovali kalasnjikove po 500 marka,a ti o nekom skladistu u vitezu!?Kako nije bilo organizovane akcije od strane Armije BiH,pa na podrucje LD bili su,Vikicevci,Crni Labudovi,Zivinicke Ose,7 Muslimanska,17 Krajiska,323 brdska brigada,osim ovih domacih,akciju na Krcevine,Jardol,Dubravicu,sa tenkovskim napadaom posmatra i gleda Alija Izetbegovic,sa Preocice,pa ili smo mi prolupali da nas je netko napadao u tom omjeru ili su vama lagali da je to samo poligon za obuku!
-Ne mora biti u Vitezu, uglavnom je stiglo sa područja Srednje Bosne. Tako tvrdi i trenutni načelnik PP Čapljina, a ratni u Olovu, koji je to naoružanje dobio, kako sam tvrdi, uz odobrenje samog Kordića. To mu stoji i u njegovom svjedočenju u korist Praljka? Eh, tu je kvaka, ne date ga Bošnjacima u Busovači, al' ga dajete u Olovo?
-Vikićevci, Crni Labudovi, Živiničke Ose, sve same interventne jedince koje su ratovale od Kula-grada kod Zvornika do Bihaća. 7. Muslimanska je Zenice, 17. Krajiška je imala sjedište u Travniku, za ovu 323 b.b ne znam odakle je, ali prepostavljam da je bila pod komandom 3.Korpusa u čijoj se zoni odgovornosti i odvijao sam sukob.

Quote:
Stalno nesto kao eto nismo htjeli,da je doslo do do pada LD,doslo bih do svopceg rata i saveznistva Armije BiH i VRS!Ajde mi odgovori na ovu tezu,molim te da smo mi u LD,posto smo imali odredjene kontakte sa VRS mogli uspostaviti 2 koridor RS:Pale-Kobiljaca-Kiseljak-Kacuni-Busovaca-Vitez-N.Bila-Travnik-Turbe-Vlasic-Skender Vakuf-Banja Luka.U roku 2 dana je se moglo to napraviti,da nam je dogustilo,kao sto vi kazete!U tome slucaju Bihac bi pao kao zrela jabuka!A za ostatak nas nebi bilo ni briga jer bih zivjeli od trgovine sa vama i naplacivanja cestarine od srba!Samo ti govorim da smo vam takticki bili na zavidnome nivou i da smo kljuc strateskog cilja rata imali u svojim rukama!
-Što se tiče Bihaća, njegov pad ne bi odgovarao ni Hrvatskoj, prvo zbog unske pruge, drugo radi toga što je njegova opsada zahtjevala veliki broj srpske vojske i tehnike, što je dodatno slabilo RSK, jer su 5.Korpus imali uvijek za leđima. Sa vojnog aspekta sam Bihać, koliko god bio bitan za Bošnjake, toliko je imao značenje i za Hrvate. U tome je sva poanta.
Ja mislim da bi Tuđman bio prije spreman, bez uvrede, žrtvovati Srednju Bosnu, nego da dugoročno ima neku verziju današnje RS na hrvatskoj teritoriji.
-Sa strateške strane sve što kažeš možda i stoji, ali je činjenica da je HVO na položajima oko Zavidovića upustio srpsku vojsku. Zajedno ste sadejstvovali i oko Maglaja, tačnije Novi Šeher. Vareš je imao veoma aktivnu saradnju sa Sarajevsko-romanijskim korpusom, uz njihovu pomoć su prebacili hrvatske izbjeglice do Kiseljaka, da o Martiću i Kiseljaku da i ne govorim. Tako, hipotetički govoreći, kao u slučaju Vakufa, i vašoj sveopštoj ofanzivi, totalnom ratu, bošnjačko-srpskom savezništvu (kao što je to bilo u Mostaru), da je nakon Vareša došao na red Kiseljak, sve bi karte bile na stolu...što se mene tiče, možda je najbolje ovako kao je i završilo.

B.t.w što se tiče tvojih snimaka, nije mi jasno što želiš pokazati snimcima borbe sa komičnim situacijom u kojoj bojovnicima neće da eksplodira granata iz šes'etke, dok malo poslije slušaj jednog haveovaca koji jebe mater balijsku, i konstatuje kako balije nemaju ništa ispravno? U čemu je poanta?
Mislim, evo, i ja imam neke snimke sa olovskog ratišta gdje naši ili maljutkom ili srijelom skidaju srpski tenk sa posadom, pa mi ne pada na pamet da to postavljam na youtube. Zašto da te ljude na snimku dovodim u neugodnu poziciju?
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 18:32   #73
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
-Ne mora biti u Vitezu, uglavnom je stiglo sa područja Srednje Bosne. Tako tvrdi i trenutni načelnik PP Čapljina, a ratni u Olovu, koji je to naoružanje dobio, kako sam tvrdi, uz odobrenje samog Kordića. To mu stoji i u njegovom svjedočenju u korist Praljka? Eh, tu je kvaka, ne date ga Bošnjacima u Busovači, al' ga dajete u Olovo?
-Vikićevci, Crni Labudovi, Živiničke Ose, sve same interventne jedince koje su ratovale od Kula-grada kod Zvornika do Bihaća. 7. Muslimanska je Zenice, 17. Krajiška je imala sjedište u Travniku, za ovu 323 b.b ne znam odakle je, ali prepostavljam da je bila pod komandom 3.Korpusa u čijoj se zoni odgovornosti i odvijao sam sukob.



-Što se tiče Bihaća, njegov pad ne bi odgovarao ni Hrvatskoj, prvo zbog unske pruge, drugo radi toga što je njegova opsada zahtjevala veliki broj srpske vojske i tehnike, što je dodatno slabilo RSK, jer su 5.Korpus imali uvijek za leđima. Sa vojnog aspekta sam Bihać, koliko god bio bitan za Bošnjake, toliko je imao značenje i za Hrvate. U tome je sva poanta.
Ja mislim da bi Tuđman bio prije spreman, bez uvrede, žrtvovati Srednju Bosnu, nego da dugoročno ima neku verziju današnje RS na hrvatskoj teritoriji.
-Sa strateške strane sve što kažeš možda i stoji, ali je činjenica da je HVO na položajima oko Zavidovića upustio srpsku vojsku. Zajedno ste sadejstvovali i oko Maglaja, tačnije Novi Šeher. Vareš je imao veoma aktivnu saradnju sa Sarajevsko-romanijskim korpusom, uz njihovu pomoć su prebacili hrvatske izbjeglice do Kiseljaka, da o Martiću i Kiseljaku da i ne govorim. Tako, hipotetički govoreći, kao u slučaju Vakufa, i vašoj sveopštoj ofanzivi, totalnom ratu, bošnjačko-srpskom savezništvu (kao što je to bilo u Mostaru), da je nakon Vareša došao na red Kiseljak, sve bi karte bile na stolu...što se mene tiče, možda je najbolje ovako kao je i završilo.

B.t.w što se tiče tvojih snimaka, nije mi jasno što želiš pokazati snimcima borbe sa komičnim situacijom u kojoj bojovnicima neće da eksplodira granata iz šes'etke, dok malo poslije slušaj jednog haveovaca koji jebe mater balijsku, i konstatuje kako balije nemaju ništa ispravno? U čemu je poanta?
Mislim, evo, i ja imam neke snimke sa olovskog ratišta gdje naši ili maljutkom ili srijelom skidaju srpski tenk sa posadom, pa mi ne pada na pamet da to postavljam na youtube. Zašto da te ljude na snimku dovodim u neugodnu poziciju?
O cemu ti pricas kad osobno ne znas situaciju u LD znaci trkeljas i mjesas sa Olovom i nekim "lijevim" mjestima. Bukvalno trolas na temi. Sto se tice snimaka oni su dobro dosli slika govori vise od 1000 rijeci. Kao sto na youtube postoji snimka napad Armije na Bobase i Zabrdje i Mujahedini koji tom prilikom ubijaju vojnike HVO-a(nitko nije pozvan na odgovornost). Znaci Havajac samo naprijed ljudi moraju vidjeti pravu sliku sukoba u LD.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 18:44   #74
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
Ja mislim da bi Tuđman bio prije spreman, bez uvrede, žrtvovati Srednju Bosnu, nego da dugoročno ima neku verziju današnje RS na hrvatskoj teritoriji.
Dr.Tuđman ,prije svega, nije imao uvid u situaciju na bojišnici S.Bosne do određenog vremena.U tom periodu ABiH nije ovladala S.Bosnom,Izetbegović je nudio Tuđmanu određene ustupke za prepuštanje S.Bosnu,što je ovaj rezolutno i odbio po cijenu totalnog sukoba.

Znači,u prvoj fazi HVO je opstao zahvaljujući sam sebi,ne direktno dr.Tuđmanu.Kasnije je,uz pritiske na okolne bojišnice poput Uskoplja-GV,slabio i pritisak na S.Bosnu.Jačim angažmanom HV-a kontrolisala se i ABiH u neku ruku.

Meni je osobno smiješno kad se kaže da nije "ozbiljno" napadano kao da se ćorcima pucalo...Vojnički gledano-sukob je uvijek na nivou vod-desetina-grupa.Nije to juriš konjice ili legija...


Evo jedno pitanje-zašto su rađene ove akcije zadnjih dana sukoba,ako je cilj bio samo "pritisak" na HVO u SB?Opis jedne takve...

http://hercegbosna.org/forum/rat-bih...html?start=325


U toj istoj noci sedamnaestog februara, ratne devedesetcetvrte godine, u jednom selu, jugoistocno od gradica Viteza, u hladnim sobicama skupili se ljudi, u svakoj po desetak njih, cetni vodovi, da vide šta ce i kako ce veceras. Zveckaju meci, svakom po dvadeset komada – dovoljno za jedan duži rafal, nema se više, komandant Cuskic je rekao da se može i bombama odraditi: dovoljno je prici blizu, pa ako treba i bajonetima!

U stari dio Viteza veceras se mora uci! U njemu se, u okuženju, nalazi 1600 žena, djece i muškaraca – onih isti koji su, gluho, na malim ekranima, pratili tragediju svoga naroda: u Bosanskoj krajini, u istocnoj Bosni, u… devedeset druge. Kako je to tada izgledalo daleko i nemoguce u Vitezu?!

Još jedna teravija je obavljena: ljudi lagano izlaze iz džamija; prepoznaju lica i u mislima prebiru ko veceras nije došao; mracnim sokacima žurno koracaju kucama, tamo ih ceka ono što je preostalo od iftara, nisu stigli sve dojesti – da ne propuste teravih-namaz . Valja rano leci, valja rano ustati.

Prošla je ponoc, prilike u bijelom bauljaju snijegom, borci, Krajišnici, idu u akciju: U svakom rancu po jedan mali, odrvenjeli kruh, jedan ''IKAR'' i jedna ''riblja'' – bogatstvo! Od kako je pocelo ovo sa Hrvatima postali su kao sove, danju spavaju i mudruju, a noci provode u borbi za opstanak. Zakrabuljeni u bijelim maskirnim odjelima, skoro pa da su nevidljivi (blago vremenu u kom su tama i studeni snijeg prijatelji covjeku!).

I dok se bijela povorka tiho provlaci klizavim putem kraj posljednjih, muklih, seoskih kuca, selo mirno spi, ni psi ne laju. Mještani kao da ne znaju za pokret vojske, za vecerašnju akciju; ispratili su Krajišnike, koje su primili po kucama, i sad leže u svojim toplim posteljama, uljuljkani snom, sanjaju mir: djecu kako rastu, otkose trave, na livadama krave…




Vole oni Krajišnike, rado im odvoje ponešto hrane, iako se nema, sevap je, jes' da ih ima svakakvih, ali dobri su borci.
Da, dobri su borci, možda i najbolji u Armiji BiH – to oni znaju, da nije tako ne bi im Vikicevi specijalci veceras bili u rezervi, u potoku, daleko od metaka, a za njih se mnogo toga culo.

''Vitez nocas mora pasti!'' – šapatom dobacuje neko, uz cerekanje, dok kao aveti klize izmedu neprijateljevih rovova. Idu im iza leda. Cistina je! zlokobna, prijeteca: lijevo, u zemunici pored štale, uz spaljenu kucu, neko kašlje – ustaša! Ni deset metara, mimo njega, u koloni, prolazi 40 ljudi; desno je livada, do pola prekopana tranšeom završenim sa rovom, srecom, veceras je prazan.

Pognuti, šunjaju se do ivice šume, studen im pojacava glad, dijele se u tri grupe: lijevo, desno i pravo. Oni pravo stižu do prvih kuca sela, kilometar udaljenog od starog dijela Viteza, tuda je najkrace za deblokadu. Grupa desno se razvila u strijelce i sad koracaju livadom ka mracnom jezovitom šumarku, tu je njihova linija. Lijevo krilo ide na zemunicu pored koje su prošli, da obezbjedi odstupnicu, da omoguci prolaz pojacanju.

Kroz zamracene prozore utuljeno sijere svijetla svijeca (one prave, parafinske, odavno su nadonještene svinjskom mašcu – zlo natjeralo), to mještani ustaju na sehur, da zaposte. I devedesettreca je bila gladna, ali ova devedesetcetvrta…uh!? Ipak, kad je covjek kod svoje kuce, nade se uvijek neki mrsniji zalogaj, da lakše dan u postu prode. I dok se noc rastace u dan, gutaju se posljednji zalogaji, srce kafa, jecmenuša, pa sve zalijeva vodom, ili šerbetom, a onda: nijet za post, pa sabah-namaz, pa ponovo u krevet, jer zima je, nema se šta tako rano raditi, i tako širom Bosne, gdje god se ne crni izgoreni duvar i ne puca puška ispod prozora.

Tromblonska mina, svoj kratki let završi blijeskom i detonacijom. Rafali… rucne bombe… dozivanja – na lijevom krilu je poceo napad, tamo su ''balije'' iz 299. brigade, Maglajlije, njih deset, svi ostali su iz Sedamnaeste Slavne krajiške, dobrovoljci. Trinaestorica desno (vod Dženetske Hurije), uletješe u šumarak, sa drvecem suviše rijetkim da zaštiti a suviše gustim da se trci: bombe, tekbiri, rafali; uzavrela krv, stegnuta puška, grc na licu; hrabrost i drhtanje u brzoj, naizmjenicnoj rokadi.

Samir uskocio u zemunicu – poginuo.
Almo krenuo da pomogne jaranu – i on poginuo. Grupa koja je išla pravo, vratila se. Onima sa lijevog krila poginuo komandir u prvim rafalima, pa se povukli, i 37 boraca je ostalo odsjeceno od glavnine. Svi su sada u šumarku, gaze tranšeima do pasa u vodi, leže u mokrom snijegu, hladnoca i umor polako cine svoje. Treba izvuci tijela poginulih, a svice.

Ustaše se dovikuju, sad ce poceti sa eksplozivnim napravama, treba brzo djelovati. Salko, puzeci kroz tranše, krece ka zemunici, po tijela poginulih.
Rafal ga odiže od zemlje, poginu. Ostadoše sva tri tijela neizvucena, po prvi put u Prvoj ceti, Prvog bataljona Sedamnaeste.

Po kucama u selu, šapucu se dove i sureta, niko više ne spava, svi su zabrinuti, nervozni, prestrašeni. Dolje, u potocima ispod sela, veceras se gine i ubija. Ispod svakog krova, u bunovnim glavama, prebiru se teške misli: ako Krajišnici provale, onda ce i naši muški morati ici da pomognu; ako ne provale, pokušace ponovo neku drgu noc, opet besanu; a šta ako odu odavde na neku drugu liniju? Šta ce biti sa nama? Poklace nam djecu…?!

Odnekud pade snijeg i spusti se magla, i pomognu Krajišnicima da se izvuku preko ledine, preko minskog polja, brisanog prostora, a vec se bilo razdanilo. Izvukli su ranjene, samo ne poginule, oni ostadoše.

Cim se dokopaše prvih kuca, docekaše ih stanovnici, zabrinuta cela i široke ruke, dodaše im da jedu ono što je preteklo od sehura, onima koji ne poste, a ima ih takvih!? Ma dali bi im i više samo kad bi imali, eh, kakvi su to borci, ti Krajišnici....
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 19:35   #75
Jarane koga sam ja doveo u nezgodnu situaciju?Svakog ovog lika a i ja sam medju njima pitaj i svi ce ti reci trebao si davno,niko se ni za sta ne stidi niti se krijemo,branio sam svoje,ponosan sam!!Ako imas snimke sa toga dijela ratista stavi,ako nema zlocinana na njima,e tu bi vec nekoga doveo mozda u nezgodnu situaciju!Jesi li ti vidio ista cega bi se trebali sramiti,zaklanih ljudi,djece,zena?Sve vojnici koji nisu pobjegli ili koji su pruzili otpor!Covjek baca zolju jer je ratni plijen ali nije ispravna,kao ni onaj minobacac 60mm ili granate u Zenici napravljene,sta ima cudno u tome?!Akcija se radila po svim ratnim nacelima pogledaj bolje pa ces vidjeti kako tenk unprofora dovozi ljudstvo i mts vama,kao i cijelo vrijeme u Starome Vitezu,jer im je baza bila 100m,od sela!!A pogledaj video o zlocinima koji su pocinjeni na ovim prostorima pa usporedi!A to sto ti nesto o Olovu pricas nemam zive veze,da vam je Kordic dao oruzje i ostalo,jarane ja sve vise sumnjam da si ti tek sad prolupao kada si vidio ove snimke!http://www.youtube.com/watch?v=VhQVWWM06R0

Zadnje uređivanje Havajac 74 : 14.05.2011. at 20:12. Reason: za spiritula begger
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 20:48   #76
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
Snowball,opet nista ne vjerujes,ok!Ajde daj stavi na forum izvjesce AID-a,o ovim akcijama a ja cu SIS-a,pa da poravnamo,jeboga ti nemam ti sta lagati,istina je takva,nisu imena ovih ljudi izmisljena!Mozda imas u glavi drugaciju sliku ali cinjenica je da su na svakome proboju crte Armiije BiH,napravljeni zlocini,nad nasim stanovnistvom,a vi kazete da ste imali legimitet za ratovanje!Mislim trazili ste izgovor za zlocine i sto niste uspjevali protiv srba,pokusaliste protiv nas!Isto tako armija BiH je na visockome ratistu napadala na selo Cakrcice koje nikada nije zauzela,hocu da ti kazem sto ti negiras,da ste na LD imali stratesko taktickome pogledu ili ste mogli imati uvjek omjer snaga 10-1,prebacivanjem dijela postrojbi sa jednoga na zeljeno mjesto,gdje bih vrsili udare u talasima kako vi volite reci,ali niste uspjeli!Eto ajde kazi mi ako si bio na Kruscici imali ste 2.5km zracne linije do Buhini kuca zar nije bilo lakse to zauzeti i imati brzi put za Zenicu npr radi ranjenih ili pojacanja ili ste morali ici okolo na Travnik ili na Kacune do Zenice,a niste zauzeli jer niste mogli ili htjeli,ako niste htjeli zasto niste isli osloboditi Konjic od Srba,ili deblokirati Sarajevo,ili Travnik?
havajac,izgleda da se mi suštinski ne razumijemo što nije ni čudo,jel.
jesam bio u krušcici,i ne nisam ni rekao da ste bili bezvezna vojska niti da smo mi s nekom lakoćom ratovali s vama.jakako da smo imali gubitaka,i neuspjelih akcija,nigdje to nisam ni poricao.samo kreten bi mogao reći da bi bio mačiji kašalj zauzeti LD. ono što ti želim reći da, a nemam blage veze ni o kakvim aid-ovim niti sis-im izvještajima,i to bi sve s rezervom uzeo,jer kada jedna cia pravi kiksove u prognozama i opservacijama,kako li tek da vjerujem u šetorazredne obavještajne službe kao ove.
nema šanse niti teorije da me iko ikada u životu ubijedi da je bio odnos 10:1.pa imaš li ti pojma šta to znači?,.očito nemaš,nigdje nije bilo tih napada u talasima,pa nije armija bih bila crvena armija druga staljina,samo ti kažem da zaista nije bilo do kraja korišteno sve što se moglo za LD,evo ti reecimo buhine,zašto ništa nismo radili kada su one zauzete,nikakvo naređenje nismo dobili,niti tu,niti na zaselju,a imalo bi logike?,ili križančevo,zašto diverzante nije pratio i uvalilla se kompletna 2 batoljona nekih od brigada? nisu,a da jesu nikada ga ne biste ni vratili. opet ti ponavljam da se zaista tjerao mak na konac,uvjeren sam da bi armija bih zauzela LD a u svom 1.postu da se sada ne ponavljam,sam iznio svoje mišljenje.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 21:17   #77
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
havajac,izgleda da se mi suštinski ne razumijemo što nije ni čudo,jel.
jesam bio u krušcici,i ne nisam ni rekao da ste bili bezvezna vojska niti da smo mi s nekom lakoćom ratovali s vama.jakako da smo imali gubitaka,i neuspjelih akcija,nigdje to nisam ni poricao.samo kreten bi mogao reći da bi bio mačiji kašalj zauzeti LD. ono što ti želim reći da, a nemam blage veze ni o kakvim aid-ovim niti sis-im izvještajima,i to bi sve s rezervom uzeo,jer kada jedna cia pravi kiksove u prognozama i opservacijama,kako li tek da vjerujem u šetorazredne obavještajne službe kao ove.
nema šanse niti teorije da me iko ikada u životu ubijedi da je bio odnos 10:1.pa imaš li ti pojma šta to znači?,.očito nemaš,nigdje nije bilo tih napada u talasima,pa nije armija bih bila crvena armija druga staljina,samo ti kažem da zaista nije bilo do kraja korišteno sve što se moglo za LD,evo ti reecimo buhine,zašto ništa nismo radili kada su one zauzete,nikakvo naređenje nismo dobili,niti tu,niti na zaselju,a imalo bi logike?,ili križančevo,zašto diverzante nije pratio i uvalilla se kompletna 2 batoljona nekih od brigada? nisu,a da jesu nikada ga ne biste ni vratili. opet ti ponavljam da se zaista tjerao mak na konac,uvjeren sam da bi armija bih zauzela LD a u svom 1.postu da se sada ne ponavljam,sam iznio svoje mišljenje.
Pa na buhinim kućama nije bio samo jedan napad. Bilo ih je više poslije onog masakra. Pa kada spominjete i vikičevce, jel i on napisao da su pokušali još 1-2 puta ali nisu mogli dalje.

Ako ti gledaš u kontekstu da je ABiH, dakle sa povučenim jedinicama odsvakud mogla zauzeti LD...pa mogla je. Imala je preko 150 000 ljudi. Uz pretpostavku da jedinice HVO-a miruju u Kiseljaku, Žepču, Uskoplju, Mostaru...Isto kao što ti havajac kaže da je HVO mogao zauzeti stari Vitez sa 87 kuća...pa mogao je. Pa pred sam kraj je HVO počeo stezati obruč oko s.Viteza, padale je kuća za kućom...vjerojatno ih je spasilo primirje.
A sada zamisli ti kako bi vaše jedinice bile operativne nakon totalnog napada na LD, nakon miniranja tvornice exploziva...
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 21:22   #78
Lasvanska Dolina

Snowball,da ti kazem moze biti da se ne razumjemo!Nema tog mjesta da ste izveli akciju sa frontalnim udarom na crte pa nas pregazili,kuzis kao mi na grbavici,topnicka priprema,i onda slijedi uvodjenje snaga za izvodjenje operacije!?Ovo ostalo sto sam prije naveo stoji da za vrijeme primirja ulete vasi ID vodovi pa da naprave kaos,to je ok,ljudi se opuste,i sta ti ja znam,ali da tada niste kao npr. u buhinim kucama ili krizancevu selu ubacili jos dvije satnije vojske,da napravite prodor prema dubini,za to postoji dva razloga sa taktickoga pogleda:
1:manje ili vise bile su borbe medju kucama ,naseljenost,nemogucnost brzog kretanja i dotura logistike,i nemogucnost djelovanja vaseg topnistva
2:djelovanje naseg topnistva-explozivnih naprava,brza organizacija i konsolidovanje postrojbi,sve je bilo uvjek kod nas mobilno,poznavanje terena, i naravno moral,volja-hrabrost!
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 21:37   #79
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
križančevo,zašto diverzante nije pratio i uvalilla se kompletna 2 batoljona nekih od brigada? nisu,a da jesu nikada ga ne biste ni vratili.
A jesu bili spremni da se uvale sa Počulice?Jedna vaša ekipa se previše uvalila u šumu ubivši zapovjednika tog rejona kojeg su presreli dok su se vozili prema Tolovićima,a druga skupina je ostala par stotina metara nazad,bokovi šuplji,znaš već kako ide u tom slučaju ako imaš s druge strane one koji se zavuku između.


Quote:
opet ti ponavljam da se zaista tjerao mak na konac,uvjeren sam da bi armija bih zauzela LD
To bi bila kost u grlu koja bi "udavila" vaše snage i pokopala BH za sva vremena...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 01:01   #80
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
A jesu bili spremni da se uvale sa Počulice?Jedna vaša ekipa se previše uvalila u šumu ubivši zapovjednika tog rejona kojeg su presreli dok su se vozili prema Tolovićima,a druga skupina je ostala par stotina metara nazad,bokovi šuplji,znaš već kako ide u tom slučaju ako imaš s druge strane one koji se zavuku između.

To bi bila kost u grlu koja bi "udavila" vaše snage i pokopala BH za sva vremena...
možda,markane,ali možda.svejedno je sada.

što se tiče počulice i toga,imamo i sivrino selo,i sl.pa šta je i taj kiks ako ti se u u već napravljenu rupu u odbrani uvale tolike snage,ništa,a ako uzmemo u obzir taj mitski omjer 10:1,onda nije vrijedno niti spomena.
na zabrdju su vam se uvalile po 2 čete,. 325 . i 17.krajiške kroz rupe koje su napravili idv-ovi,i od probe da se isto vrati,a bila su vaša 2 pokušaja-ništa.dakle,ostajem pri svome.nakon vašeg 2 pokušaja da se vratite gore,još ste gore prošli,spustili vam se armijci na razadljinu da su vam rpg-ovima i snajperima tulki po jednom dijelu principa, a i lično sam jednom u idv patroli kojoj sam bio pridodat,zaobilazio vaše linije i posmatrao kako poliježete protivtenkovske u baškaradima,iako nam to baš nije bilo sasvim jasno. što jeste,mora se priznati da vam je inženjerija bila sasvim solidna,pogotovo pletenje "paukovih mreža" i sistemi ukopavanja zemunica i tranšeja,to još nigdje nisam vidio.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 23.05.2011. at 14:48.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:53.