Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2011., 22:42   #1001
Quote:
dini5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Imam samo pitanje koliko je osoba nakon mononukleoze zarazna? Čitao sam svašta, negdje se spominje nekih 18 mjeseci. Pa se spominje neka reaktivacija, da se to obnavlja običnom prehladom. I sada ne znam u šta da vjerujem.

Koliko se dugo na kraju nakon preboljene mononukleoze može zaraziti druga osoba?
Ne znam da li je iko spomenuo ali skoro 70% ljudi preboli mono u svom zivotu i stvori antitijela a i da to ne skonta. Zove se bolest poljubca a jer se prenosi uglavnom pljuvackom.

Ja sam je prebolovala prije pet godina. Medjutim kod mene je dijagnoza bila totalno pogresna, zbog cega sam imala jako dugo problema sa jetrom i poviisenim enzimima i bilorubinom jer nisam bila na dijeti kad je trebalo.
I dan danas mi je jetra prilicno osjetljiva, enzimi se povecaju cim popijem casu vina ili ako pijem dugo neke tablete.
Kod mene je CMV u momentu kada sam vec dosla do bolnice bio u zoni retestiranja, tj povlacenja zbog cega su oni smatrali da nije mono a test na ovaj drugi virus nisu ni radili.

Uglavnom tri dana prije bolnice sam osjetila bolove u preponi. Otecene su mi limfni cvorovi. Nakon dva dana nisam mogla hodati od bolova. Medjutim ja sam jos popratno imala i infekciju esheriijom koli sto ih je navelo da misle da je otecenost limfnih cvorova u preponi zbog toga.
Treci dan ujutru mi se javlja uzasan bol u grlu zbog cega na svoju ruku uzeh pembritin. Nakon cetiri sata javlja mi se osip, sitni crveni koji sve vise i sve brze poprima opce crvenilo. Usta mi oticu, kao i grlo. U licu sam zuta da se prepoznat nisam mogla. Hitno sam odvezena u bolnicu jer je postojala opasnost da mi grlo toliko otekne da cu se ugusiti. Sreca pa nije. Ali su mi otekle ruke i noge toliko da nisam mogla drzati mobitel u ruci. Uh kad se sjetim tog straha a ne znam sta mi je.
Doktori se smjenjivali, niko nista ne govori. Deset dana bez promjena lezim u bolnici bez terapije. Daju mi samo glukozu u infuziji. Tek deseti dan daju mi turu jakih antibiotika radi te eserihije, a osip se povukao mnogo kasnije nakon izlaska iz bolnice. Nakon toga su mi vrijednosti bilorubina bile astronomske pa sam radi toga bila na raznim dijetama.
uh gadn virus za nekog ko ima slab imunitet, oni malo jaci lako ga prebole nesto kao malo tezu prehladu ili gripu.
SSDM is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 22:51   #1002
Quote:
vili kaže: Pogledaj post
Bok svima! Zanima me da li je neko imao iskustvo da ima loše nalaze par mjeseci nakon što je prebolio mononukleozu? Nalazi su mi u 2 mj bili na granici ali ok i sad su mi opet loši. Imam povišen direktni i ukupni bilirubin i jetrene enzime. I zanima me odkud informacija da se ne smijemo ljubit 3 god poslije!!!
POnovit cu kod mene je i danas pet godina poslije jetra prilicno osjetljiva. A povisen bilorubin i enzime sam imala oko dvije godine na svim nalazima. Tek se nakon tog perioda pocelo vracati u normalnu. Ali ja nisam imala adekvatno lijecenje niti dijetu.
SSDM is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 10:16   #1003
Quote:
punoglavac kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja pohvalim, pokupio sam mononukleozu od nekoga, neznam koga, al propo u zemlju dabogda Dijagnosticirana mi je gnojna angina te sam isti dan isao vadit krv i urin te su tako i dijagnosticirali, dan poslje su me poslali u biokemijski labaratorij na test za EBV ( i rekli su mi da se nalazi cekaju 6 tjedana :S ) i jos nesto. Zasad od simptoma imam glavobolje, otecen desni limfni cvor na vratu i na preponama su mi oteceni 3, ne osjecam se tolko iscrpljeno kolko drugi pricaju, valjda nije neki kronican tip, barem se nadam da nije Doktorica mi prepisala Silapen 1500, evo popio sam dosad 4 tablete al nema nekakvog znatnog poboljsanja, jedino sam umoran od cijelodnevnog lezanja i glupe dijete. Jedino se meni mogu dogadjati gluposti kakve su mi se i dogodile, prije par godina prije nego sto sam trebao ici u London sa razredom iscasio sam koljeno i cijelo ljeto proveo u longeti pa kasnije operacija... i evo sad posto sam maturant mjesec i po dana prije zavrsetka skole dogodi mi se ovo, receno mi je da moram lezat 10 dana u krevetu i ne ic u skolu a za kasnije ce se vidit kao tako da nista neznam xD xD uglavnom, nema norijade , nema alkohola , nema cure, nema nicega maltene. E sad me zanima jel imao ko slicne simptome da nije bio tolko jako umoran ili sto god, jer sam citao da su se neki budili umorni i tako to... pa ako je netko imao slicne simptome da mi kaze iz iskustva koliko je to trajalo i koliko nisu mogli ici van i u skolu, koliko dugo nisu smjeli konzumirat alkohol i naprezat se. Unaprijed hvala na odgovorima ! Uzivajte, bar neki
Quote:
dini5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Imam samo pitanje koliko je osoba nakon mononukleoze zarazna? Čitao sam svašta, negdje se spominje nekih 18 mjeseci. Pa se spominje neka reaktivacija, da se to obnavlja običnom prehladom. I sada ne znam u šta da vjerujem.

Koliko se dugo na kraju nakon preboljene mononukleoze može zaraziti druga osoba?
Prebolila sam mononukleozu i to u najosljetljivijem periodu trudnoći...
Virus je aktivan u tijelu zaraženog do 18 mjeseci, znači u tom periodu se nalazi u krvi i svim tjelesnim tekućinama i moguće je zaraziti drugu osobu, dobra vijest je ta da je najveća koncentracija virusa u prvih 6 mjeseci, kasnije je vjerojatnost zaraze jako mala...
Ja sam se osjećala katastrofalno loše, jetreni enzimi su bili 30,40 puta veći od referentnih vrijednosti, slezena me bolila nakon 20 koraka, puls u mirovanju 120-130...
Ali ja sam ipak bila trudna, tako da su mi svi organi bili dvostruko opterećeni i s mononukleozom i s trudnoćom, oporavak mi je trajao skoro 2 godine...
Inače zdrav, mladi organizam preboli mononukleozu za otprilike 6 mjeseci...
Sretno svima, znam kako vam je...
plava_mala84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 20:58   #1004
e ljudi , neda mi se citat svih 50 stranica, al mozete li mi reci , jel se moze pusit dok se ima mononukleoza ?
lemmy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 22:47   #1005
Question

Quote:
punoglavac kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja pohvalim, pokupio sam mononukleozu od nekoga, neznam koga, al propo u zemlju dabogda Dijagnosticirana mi je gnojna angina te sam isti dan isao vadit krv i urin te su tako i dijagnosticirali, dan poslje su me poslali u biokemijski labaratorij na test za EBV ( i rekli su mi da se nalazi cekaju 6 tjedana :S ) i jos nesto. Zasad od simptoma imam glavobolje, otecen desni limfni cvor na vratu i na preponama su mi oteceni 3, ne osjecam se tolko iscrpljeno kolko drugi pricaju, valjda nije neki kronican tip, barem se nadam da nije Doktorica mi prepisala Silapen 1500, evo popio sam dosad 4 tablete al nema nekakvog znatnog poboljsanja, jedino sam umoran od cijelodnevnog lezanja i glupe dijete. Jedino se meni mogu dogadjati gluposti kakve su mi se i dogodile, prije par godina prije nego sto sam trebao ici u London sa razredom iscasio sam koljeno i cijelo ljeto proveo u longeti pa kasnije operacija... i evo sad posto sam maturant mjesec i po dana prije zavrsetka skole dogodi mi se ovo, receno mi je da moram lezat 10 dana u krevetu i ne ic u skolu a za kasnije ce se vidit kao tako da nista neznam xD xD uglavnom, nema norijade , nema alkohola , nema cure, nema nicega maltene. E sad me zanima jel imao ko slicne simptome da nije bio tolko jako umoran ili sto god, jer sam citao da su se neki budili umorni i tako to... pa ako je netko imao slicne simptome da mi kaze iz iskustva koliko je to trajalo i koliko nisu mogli ici van i u skolu, koliko dugo nisu smjeli konzumirat alkohol i naprezat se. Unaprijed hvala na odgovorima ! Uzivajte, bar neki
meni ista situacija.triba ispravljat ocjene,ič na mature,radit maturalni rad,slavit..a ja-bolujem..
ja po cile dane spavam,nema se apetita,nemogu ništa..samo vegetiram.
jedva sam se dovukla do doktorice,još me ovo sunce upržilo..
zasad jedan limfni čvor upaljen,na levoj strani vrata..

al još uvijek se nadam da je angina,jer ovo traje tek 3 dana..
__________________
i've got stories that you'll never believe.
×cigla× is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 00:38   #1006
Quote:
dini5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Imam samo pitanje koliko je osoba nakon mononukleoze zarazna? Čitao sam svašta, negdje se spominje nekih 18 mjeseci. Pa se spominje neka reaktivacija, da se to obnavlja običnom prehladom. I sada ne znam u šta da vjerujem.

Koliko se dugo na kraju nakon preboljene mononukleoze može zaraziti druga osoba?

Pozdrav
Prebolio sam mono prije 5 mj...
Mjesec ipo nakon sto sam je prebolio ljubio sam curu :P i nista joj nije bilo
Tak da...koji 18 mj,phhh....
vukušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 00:43   #1007
Quote:
lemmy13 kaže: Pogledaj post
e ljudi , neda mi se citat svih 50 stranica, al mozete li mi reci , jel se moze pusit dok se ima mononukleoza ?
Nije preporučljivo
vukušić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 13:01   #1008
aj da ne citam sve pa na kraju nenadjem ak neko zna..
ak sumnjam da sam pokupio mononukleozu jel se moze to kak sprijecit prije pojavljivanja simptoma il jednostavno moram cekat da vidim sta ce biti?
hvala
zdolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 18:57   #1009
Quote:
vukušić kaže: Pogledaj post
Nije preporučljivo
a nije nikad preporucljivo, a ovak sad jel bi se moglo , kopo sam po netu al nista nisam naso :/
lemmy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 17:26   #1010
eto, ja još čekam presudu!
u ponedjeljak mi je natekao na vratu s lijeve strane limfni čvor kao da mi jaje zaostalo ispod vilice i bolilo da nisam mogla okrenut vrat, temp. 37. utorak ništa od poboljšanja tako da sam otišla na zaraznu gdje me doktor pregledao i rekao da sumnja na mono jer mi je napipao jetru 4-5cm i sleznu 2 (što god to značilo) i poslao me vadit krv u ponedjeljak. rekao je da je prerano ovaj tjedan s obzirom da su simptomi izbili prije 3 dana.
ja se još uvijek nekako nadam da je neka upala i žešći vikend uzrokovao sve ovo, a ne mono. čvor mi je još natečen , temp. oko 37, a jetru onak osjetim da je tu. malo jesam umornija u zadnje vrijeme, al uz proljeće i žešći životni ritam nije ni čudo.

ne da mi se provesti doma tjedne
uf, đe me snađe! al još uvijek živim u nadi da nije!
__________________
Ultimately we know deeply that the other side of every fear is a freedom
LuckyBamboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 18:10   #1011
dijagnosticirali mi je prije tjedan dana, iman je vec tri tjedna. boli grlo, jedva gutan, glava puca. sta cu s fakson - neman pojma.
trapped is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 07:35   #1012
Evo ja sam isto prekjučer završila u bolnici..
isto tako, već 2 tjedna sam imala užasno velike mandule i prvo su mi dali penicilin od kojeg sam samo dobila urtikariju, a poslije su mi promjenili za novocef 500, koji također nije djelovao. Prekjučer, kada su mi izvadili krv 3 puta, ustanovilo se da imam jaaaako povišene jetrene probe i čak su mi uspjeli napipati jetru. Sada sam već stvarno u panici, gutat uopće ne mogu, već noćima ne spavam, temp je s 39 pala na 37, imam bijele naslage po mandulama i samo mi kažu da moram mirovati
i lupocet kada probam popiti ne mogu ga ni progutati kolko me grlo boli, već mi samo zapne pa ga povraćam ...
stvarno ne znam što mi je više činiti...u šk ne smijem ići, a navala je sa testovima, ta bol nikako da prođe...i još su me prepali kada su mi rekli tipa "tebi se mandule mogu spojiti, ali ništa strašno, za to se samo daju kortikosteroidi"..limfni čvorovi po cijelom vratu me bole i povećali su se..
ako itko ima iskustva sa takvim tipom mononukleoze, molim da mi što prije da savjet jer ovako mi se čini da neću dugo izdržati :'((
~Never again~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 16:24   #1013
Quote:
trapped kaže: Pogledaj post
dijagnosticirali mi je prije tjedan dana, iman je vec tri tjedna. boli grlo, jedva gutan, glava puca. sta cu s fakson - neman pojma.
Ne bi te htjela izbedirat, al ja sam upravo nakon 4 mjeseca prebolila mono. Odma da ti velim, nemoj se s tim zezat. Ja sam imala jetrene enzime sve oko 500 (a treba bit 30tak) i ležala sam 2 i pol mjeseca ko drvo nepomično u krevetu držeći istovremeno jaaako strogu dijetu. Tome mogu zahvalit prilično brz oporavak. Enzimi su mi normalni i niš me ne boli, a više nisam ni umorna. Dakle, sve ovisi o tebi. Zaboravi faks dok ne ozdraviš, s ovim se nemoj zezat, bolest je zeznuta i može se ful odužit ak ju uzmeš neozbiljno.
Orchideja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 16:33   #1014
Quote:
~Never again~ kaže: Pogledaj post
Evo ja sam isto prekjučer završila u bolnici..
isto tako, već 2 tjedna sam imala užasno velike mandule i prvo su mi dali penicilin od kojeg sam samo dobila urtikariju, a poslije su mi promjenili za novocef 500, koji također nije djelovao. Prekjučer, kada su mi izvadili krv 3 puta, ustanovilo se da imam jaaaako povišene jetrene probe i čak su mi uspjeli napipati jetru. Sada sam već stvarno u panici, gutat uopće ne mogu, već noćima ne spavam, temp je s 39 pala na 37, imam bijele naslage po mandulama i samo mi kažu da moram mirovati
i lupocet kada probam popiti ne mogu ga ni progutati kolko me grlo boli, već mi samo zapne pa ga povraćam ...
stvarno ne znam što mi je više činiti...u šk ne smijem ići, a navala je sa testovima, ta bol nikako da prođe...i još su me prepali kada su mi rekli tipa "tebi se mandule mogu spojiti, ali ništa strašno, za to se samo daju kortikosteroidi"..limfni čvorovi po cijelom vratu me bole i povećali su se..
ako itko ima iskustva sa takvim tipom mononukleoze, molim da mi što prije da savjet jer ovako mi se čini da neću dugo izdržati :'((
Jao točno znam kak ti je
Sve mi ovo zvuči kao mono koju sam ja imala. Ja sam ti imala sve jetrene enzime oko 500, al se nisam dala ostavit u zaraznoj da i tamo nešt ne poberem. Nisam uzimala nikakve ljekove jer ti to sve jako teško sjeda na jetru, a niti jedan ti neće pomoći. Sve ovisi o tebi i tvom imunitetu.
Kaj se grla tiče, ja nisam mogla 7 dana uopće spavat od bolova. Uzimala sam čak i neke pastile za grlo s anestetikom al ni to nije djelovalo. Al niš ne brini, te bijele naslage će ti nakon 7-10 dana same otić i grlo te više uopće neće zezat. I ja sam dobila osip po cijelom tijelu, al ne brini, i to ti ode za jedno 2 tjedna. Osip se dobije od tih ljekova s kojima nas nemilosrdno šopaju.
Iako te boli grlo, moraš jest i pit jaaako puno tekućine (ja sam pila toplu kamilicu). Meni je mama uglavnom radila tekuću i meku hranu, juhice, kašice isl. jer nisam mogla gutat. Al velim, prođe ti brzo to grlo.
Kaj se ostalog tiče, nemoj se uplašit ak te boli jetra i slezena, to je normalno za bolest. Ali zapamti si da moraš ležat dok se do kraja ne oporaviš. Nikakvo sjedenje za kompom isl. Ležat. Ja sam ti 2 i pol mjeseca ležala u krevetu ko drvo i zato sam se tako brzo oporavila. Dakle, sve ovisi o tebi. Bolest je zeznuta i dugo traje i zaboravi školu i sve ostale obaveze dok god su ti enzimi izvan normale.
Inače, oni će ti se brzo krenut spuštat i na kraju će malo usporit (meni su jedno mjesec dana stajali na oko 50), al nek te to ne obeshrabri jer se na kraju snižavaju najsporije, to je normalno.

Eto, ak ima netko još kakvih pitanja, pitajte! Ja vam imam iskustva sa svim mogućim mono komplikacijama i jako teškim oblikom, tak da znam sve!
Orchideja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 22:16   #1015
Quote:
~Never again~ kaže: Pogledaj post
Evo ja sam isto prekjučer završila u bolnici..
isto tako, već 2 tjedna sam imala užasno velike mandule i prvo su mi dali penicilin od kojeg sam samo dobila urtikariju, a poslije su mi promjenili za novocef 500, koji također nije djelovao. Prekjučer, kada su mi izvadili krv 3 puta, ustanovilo se da imam jaaaako povišene jetrene probe i čak su mi uspjeli napipati jetru. Sada sam već stvarno u panici, gutat uopće ne mogu, već noćima ne spavam, temp je s 39 pala na 37, imam bijele naslage po mandulama i samo mi kažu da moram mirovati
i lupocet kada probam popiti ne mogu ga ni progutati kolko me grlo boli, već mi samo zapne pa ga povraćam ...
stvarno ne znam što mi je više činiti...u šk ne smijem ići, a navala je sa testovima, ta bol nikako da prođe...i još su me prepali kada su mi rekli tipa "tebi se mandule mogu spojiti, ali ništa strašno, za to se samo daju kortikosteroidi"..limfni čvorovi po cijelom vratu me bole i povećali su se..
ako itko ima iskustva sa takvim tipom mononukleoze, molim da mi što prije da savjet jer ovako mi se čini da neću dugo izdržati :'((
meni ti je grlo do jucer bilo ajme - ni ja nisan mogla gutat. isto tako nisan mogla popit lupocet, a imala san uzasne glavobolje, dakle sta se lupoceta tice uzmi malo tople kamilice ( bez secera ) pa ga otopi u njoj, odvratno je al bolje i to nego da ti zapne u grlu. cin pocnes iskasljavat bit ce ti malo lakse uglavnom ako ti bude stvarno grozno grlo ( ko moje ) dat će ti silapen ( penicilin ), bit ce ti bolje nakon par dana odma..e sad - ne bi te tila plasit ali ako mislis da je lupocet problem kad vidis velicinu ovih tableta prestravit ces se - ja jesan a ko slag na kraju silapen ne smis otopit. a šta se tiče spavanja sinoc je prva noc da san ja uopce spavala...na to se navikni ne znan jel to ima veze al dok me grlo rasturalo ni spavanje nije islo..
P.S. nadan se da glavobolje nemas i ne znan jel imas problema sa disanjem kroz nos, ali ako imas dobro bi ti bilo uzet kapi za nos, ja iman operil..rekla mi doktorica da uzmen... a one neo angin su meni pomagale za iskasljavanje, doslovce bi me potakle na to. i mogu ti skuhat jači čaj od kadulje za grgljanje.
trapped is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 22:19   #1016
Quote:
Orchideja kaže: Pogledaj post
Ne bi te htjela izbedirat, al ja sam upravo nakon 4 mjeseca prebolila mono. Odma da ti velim, nemoj se s tim zezat. Ja sam imala jetrene enzime sve oko 500 (a treba bit 30tak) i ležala sam 2 i pol mjeseca ko drvo nepomično u krevetu držeći istovremeno jaaako strogu dijetu. Tome mogu zahvalit prilično brz oporavak. Enzimi su mi normalni i niš me ne boli, a više nisam ni umorna. Dakle, sve ovisi o tebi. Zaboravi faks dok ne ozdraviš, s ovim se nemoj zezat, bolest je zeznuta i može se ful odužit ak ju uzmeš neozbiljno.
ma znan da ne smin mrdat, poprilicno mi je jasno al eto profe s odsjeka za filozofiju su rekli da ce me pustit na ispite..jos samo kroatiste triba obradit, a oni su zajebani a ako mi ne budu dali na ispite, sta da ti kazen..zamrznit cu godinu..al sad mi je vec puno bolje, bar mogu televiziju gledat tako da san sritna k'o malo prase
trapped is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 22:57   #1017
Hvala svima..puno ste mi pomogli i sada sam malo mirnija jer sada imam pozitivan stav. Odoh ja sada u krpe
~Never again~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 00:01   #1018
Quote:
~Never again~ kaže: Pogledaj post
Hvala svima..puno ste mi pomogli i sada sam malo mirnija jer sada imam pozitivan stav. Odoh ja sada u krpe
meni je super kak su te nakljukali antibioticima, kao da ti jetra dovoljno ne pati
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 18:10   #1019
Ja sam ju imao sa 5 godina, bilo je grozno, limfni čvorovi po vratu.. svagdje, a tek gutanje... zadah... ma strašno... 3 dana u zaraznoj, 5 dana svako jutro na infuziju... Mama taman bila trudna, pa rizik - trudnoća... Baka se preselila k nama, tetka bila dežurna vozačica... A dijeta... pa ona bijela riža, ništa masno, slatko... Uglavnom nešto grozno...
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 01:38   #1020
ej .. zanima me nakon sto se mononukleoza preboli , dali se odmah smije jesti sve ili ima nekakv redosljed ili treba pricekat jos malo da se nebi ponovo pogorsalo ??? ... zanima me nakon kolko ste vi ljudi kaj ste prebolili mono poceli jest sve ...

Zadnje uređivanje manchester01 : 17.05.2011. at 01:49.
manchester01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.