Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2017., 19:22   #101
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Pitam ja jutros mlađe dijete šta ga je više sjebalo..naš loš brak ili razvod. On mi je samo kratko odgovorio-ona pederčina (misleći na svog oca) .
Kaj u vezi njega pitam ja...sve ..veli on.
Pa reci što da i ja razumijem velim ja.
To što je maltretirao mene i tebe i brata, histerizirao , pizdio ..sve sam ja znao i čuo veli on. Čuo sam tebe kako si plalkala ujutro kad si mislila da mi ne čujemo.
Pa zašto si onda bio agresivan prema meni , nazivao me svakakvim imenima..pitam ja...
nemam pojima veli..bio sam ljut.
Dijete ti je zamjeralo što ga nisi zaštitila. Njega i brata. A i sebe.
Po ovome što si napisala, djeca su duboko patila godinama i moguće je da ih je tvoj bivši muž maltretirao više nego što si ti znala.
Iz njihove perspektive - oni su patili, a ti nisi učinila ništa da ih zaštitiš. Kao njihova majka.
Dakle, nije ti to samo ljutnja.
U njima je nakupljeno puno više od toga - puno boli, bijesa, zamjeranja, razočaranja, nepovjerenja, možda i mržnje...

Ne znam samo kakve si drugačije posljedice očekivala... Da će djeca proći kroz sve to neokrznuti i ponašati se kao da ništa nije bilo?
listen21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 19:41   #102
Iskreno, očekivala sam da bude mir i da spasim sebe i njih...pod bilo koju cijenu..
Nije on bio klasični zlostavljač. Nije pio, kladio se, kurvao..nije tukao nikog od nas. Bio je (i ostao , ali daleko) histerik...verbalni agresivac i osoba koja te može izdati najbolje na svojetu...izdajica nad izdajicama. Sladak dok si zdrav, pizda kad te treba voziti u bolnicu..divan prema susjedima , izdajica rođene djece. Osoba koja obeća i ne izvrši. Doktor Đekil i mr Hajd. Licemjer kakvog majka dva puta ne rađa. Takav otprilike. I to mu klinci zamjeraju..jbg..
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 19:42   #103
Quote:
Loonie. kaže: Pogledaj post
Pa tako recimo to što tatu zove pederčinom nije puno drugačije od nazivanja mame kurvetinom, jel tako ... Sve je to i dalje neprorađena ljutnja, agresija i nemoć.
Drugačije je. Kao prvo, oca pogrdne riječi ne mogu povrijediti jer nije prisutan kada su one izgovorene, a kao drugo - zaslužio je i gore. Naravno da ljutnja i dalje nije prorađena, za to će trebati dvadesetak godina.


Quote:
Muškica kaže: Pogledaj post
Ne, nego uči da se prati zube mora. I onda kada im se neće. A neće im se, vjeruj mi. Neće im se niti ići u školu, neće im se pisati zadaća, neće im se na trening, neće pa neće.
Nema riječi o ugodi roditelju, već o dobrobiti djeteta.
Pod disciplinom nisam mislila na iživljavanje. Kazna nije protiv djeteta, već za dijete.



Mislim, itekako ozbiljno.
No, ja to zovem ljubavni šamar.
Šamar jer te volim, a ne jer te želim povrijediti i poniziti.
Molim te, za dobrobit svoje djece, pročitaj knjigu Alice Miller: Drama djetinjstva. Možda shvatiš da je su termini poput boldanog jako, jako loši.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 19:45   #104
Apropos ljubavnog šamara, mislim da takvi ne postoje.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 19:55   #105
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Drugačije je. Kao prvo, oca pogrdne riječi ne mogu povrijediti jer nije prisutan kada su one izgovorene, a kao drugo - zaslužio je i gore. Naravno da ljutnja i dalje nije prorađena, za to će trebati dvadesetak godina.
da, tu si u pravu.
Ja zapravo uopće nisam mislila na oca (na to kako bi to moglo utjecati na oca), nego samo na stanje malog. Upotreba takvih agresivnih riječi mi i dalje vuče na ljutnju i bol.

Misliš da će trebati dvadesetak godina?
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 19:59   #106
meni to izgleda kao tipičan osjećaj razočaranosti, pa i svojevrsne izdaje u očima djeteta. jednostavno, djeca su djeca i to je sva filozofija. majka ne može niti ima pravo od njih očekivati da imaju razumijevanja za sva ta sranja koja im se događaju, tako da je to odgovor i na post u kojem se navodi kako je 'struka' više okrenuta dobrobiti djece nego patnjama roditeljima, što je i normalno.

općenito, djeca te dobi uopće ne bi trebala razmišljati o tome zbog čega je majka od svih krkana odabrala baš tog da im bude otac, o tome zašto joj je nakon par godina dopizdio, o tome zašto ih maltretira dok ostatak obitelji sve mirno promatra, o tome zašto im se nejbezbrižnije godine života pretvaraju u noćnu moru... ne. njima na umu trebaju biti pisanje, računanje, učenje, igrice, prijatelji, nogomet, glazba, prva ljubav i takve stvari.

djeca nisu tražila da ih se donese na svijet, ali kad su već tu, podrazumijeva se da bi im roditelji morali pružiti ono najosnovnije, a to je prije svega stabilna obitelj kao minimum minimuma. na onima koji im to ne mogu omogućiti leži sva krivica za loš odnos sa djecom, koliko god dobre namjere imali. jbg.
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 20:15   #107
Quote:
seskal kaže: Pogledaj post
na onima koji im to ne mogu omogućiti leži sva krivica za loš odnos sa djecom, koliko god dobre namjere imali. jbg.
ali autorica ne bježi od odgovornosti niti tvrdi da nije kriva. Ona se i pita upravo to, gdje je pogriješila i zašto je odnos takav kakav je. Dakle ne tvrdi da ona tu nije ništa utjecala.

Drugo je pitanje što sada. Sad smo tu gdje smo, natrag više ne možemo. Starije "dijete" ima 19 godina i raduje se maminoj slomljenoj nozi. Kasno je sad da mu se omogući stabilna okolina u osnovnoj školi. Što se može, gledajući unaprijed? Any ideas?
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 20:29   #108
Glede stručnjaka koji pritišću roditelje, ja se načelno slažem da su djeca najranjivija i da ih treba zaštititi. Ali, budući da sam na vlastitoj koži osjetila način na koji to stručnjaci rade, mogu reći da su fulali ceo futbal. Nije djecu trebalo braniti od mene , nego je trebalo pomoći meni da se uopće imam snage na ispravan način baviti djecom. Ja sam npr dok sam tražila način da iselim biveg iz stana( čitaj otkupim naš mir) morala lagati socijalcima da je on već iselio. Kao da ja ne znam da to nije dobro ni pametno ni za djecu ni za mene...pa ni za njega isto. Al šta sam mogla...paralelno sam tražila rješenje i lagala. Da sam rekla istinu dobila bi instant nadzor iz centra. kao da ja želim takvu situaciju. Znala sam da je sve u mojim rukama i odigrala najbolje što sam znala.
Da ne kažem na koji način sam morala rješavati pitanje takozvanog davanja informacija djeci. Pita mene socijalna jesam li objasnila djeci šta se događa. Ja velim jesam , ali oni i sami vide..nisu blesavi. Ali...jeste li im objasnila na njima razumljiv način?
paaa...valjda jesam..velim ja. Niste valjda govorili o ocu na neprimjeren način i upetljavali djecu u vaš odnos. Pa, valjda nisam kažem ja.
Rekla sam im da nismo sretni i da se ne volimo više i daq će biti bolje za oboje da se rastanemo.
I šta ova napiše u papiru...
Majka daje maloljetnoj djeci neprimjerene informacije za njihovu dob o odnosu s ocem i na taj način uvlači djecu u sukob...
I šta ja na to napravim...moram nastaviti lagati da djeci NE DAJEM informacije u vezi razvoda.
Totalno sranje koje nema veze sa mozgom...moje iskustvo.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 20:42   #109
Quote:
Loonie. kaže: Pogledaj post
Drugo je pitanje što sada. Sad smo tu gdje smo, natrag više ne možemo.
zaista ne znam. naravno da se uvijek može inzistirati na psiholozima i kojekakvim savjetnicima, ali i dalje tu sve leži na tom starijem momku i njegovoj sposobnosti da prašta i prihvati činjenicu da je majka učinila sve što je mogla u takvoj situaciji. samo, teško je to učiniti kad si pun nakupljenog bijesa, a od tebe se traži da pokažeš razumijevanje upravo prema onima osobama koji su zaslužni za to stanje.

tako da, mislim da momak to prvenstveno sam sa sobom mora riješiti. drugu majku nema, oca po svemu sudeći nikad nije ni imao, a za drugog oca ga nitko nije ni pitao želi li ga. to je realnost, a na njemu je da ju pokuša prihvatiti ili da se ljuti do kraja života. jedini problem je što neki zaista jesu sposobni za ovo drugo.
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:03   #110
Quote:
seskal kaže: Pogledaj post
ali i dalje tu sve leži na tom starijem momku i njegovoj sposobnosti da prašta i prihvati činjenicu da je majka učinila sve što je mogla u takvoj situaciji.
ovo je zbilja jako lijepo rečeno.
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:03   #111
Stariji sin je pun bijesa...sam mi je to priznao. Rekao mi je da ponekad ne zna šta da s tim bijesom radi. Pitala samk ga na koga je ljut i nije mi znao ili htio reći. Druga stavr je da je on sebična i naprasita osoba kojoj je vlastiti interes i vlastito dupe daleko na prvom mjestu ispred sviju.
Istovremeno i nasilan i kukavica. Vrlo je pametan i snalažljiv , ali istovremeno komotan i neodgovoran. Jako mu je važno imati krivca za vlastite propuste, narcis ...Ne zlostavlja životinje , nego ih dapače voli. Tako održava i s ocem vezu većinom zbog love . Mislim da njegova osobnost nije samo rezultat odgoja. On se brutalan i sebičan rodio.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:12   #112
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Mislim da njegova osobnost nije samo rezultat odgoja. On se brutalan i sebičan rodio.
ali mlađi mi, bar po tvom pisanju, djeluje osjećajniji i nježniji.

Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Rekao mi je da ponekad ne zna šta da s tim bijesom radi.
Sport ga ne zanima?
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:19   #113
Mlađi je osjećajnija osoba. Vrlo pametan, ponekad zastrašujuće pametan i pomalo čudan , na svoju ruku...
Mislim da su sve takve osobe malo drugačije od drugih. Uvijek mi se činilo da njega ne treba uopće odgajati...da se on rodio zreo. Naravno , u tijeku razvoda se pokazalo da to baš nije tako. U biti obojica su vrlo pametni mladići i nema šanse da bi ih na bilo koji način mogao prevariti ili odvesti na pogrešni zaključak. Tako da sm ja htjela ne htjela morala s njima otvoreno o svemu razgovarati.
Nažalost , ni ta otvorenost nam nije uvijek pomogla da izbjegnemo sukobe i nesporazume..
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:28   #114
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Uvijek mi se činilo da njega ne treba uopće odgajati...da se on rodio zreo.
Vjerojatno je stekao dojam da mora biti zreo da bi vama (ili ocu) bio dovoljno dobar. Pa je stavio masku zrelosti, a konfuziju i svoje strahove skrivao u sebi.

I ja sam bila takvo dijete. Mala odrasla. Naizgled. U sebi sam uvijek bila nesigurna mimozica. Moji starci i dan danas misle da sam ja jaka i bezosjećajna. Pojma nemaju. Nikad nisam bila takva, ni kao mala, a ni danas nisam. Ali pred njima imam takvu masku. Nekad je nisam mogla skinuti jer se nisam usudila izgubiti njihovu ljubav, danas mi se više ne da.
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:48   #115
Njegova zrelost nije bila starmala , dopadljiva zrelost. Nešto što bi imalo veze s drugim ljudima. On je naprosto bio takav...neovisnog mišljenja od bilo koga kad je imao 3 godine. Nije mu čak bilo ni važno šta misle drugi ..niti da prezentira svoj stav. On je stavrao svoj svijet bez predrasuda, svijet u kojem su životinje i ljudi jednako vrijedni..takve stvari..svijet u kojem je podatak o nekom umjetničkom djelu, muzeju, životinjskoj vrsti jednako važan ako ne i važniji od onog što mu stoji pred nosom...tako da to nije bilo potaknuto nečim izvana. Privremeno se pogubio u vrijeme rastave. trenutno su mu ultimativni interesi mitologije raznih civilizacija...zna doslovno koji broj noge ima Tezej..
I dalje neovisan u mišljenju...čudan i zanimljiv lik.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:54   #116
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Mlađi je osjećajnija osoba. Vrlo pametan, ponekad zastrašujuće pametan i pomalo čudan , na svoju ruku...
Mislim da su sve takve osobe malo drugačije od drugih. Uvijek mi se činilo da njega ne treba uopće odgajati...da se on rodio zreo. Naravno , u tijeku razvoda se pokazalo da to baš nije tako. U biti obojica su vrlo pametni mladićii nema šanse da bi ih na bilo koji način mogao prevariti ili odvesti na pogrešni zaključak. Tako da sm ja htjela ne htjela morala s njima otvoreno o svemu razgovarati.
Nažalost , ni ta otvorenost nam nije uvijek pomogla da izbjegnemo sukobe i nesporazume..
Roditelj je taj koji treba postavit granice dozvoljenog, a ne djete.
Otvorenosti?? Mozda si ti mislila/i jos mislis da ste imali otvoreni odnos, ali to ne znaci da su oni bili otvoreni prema tebi. Dali su ti informacije o sebi i svojim razmisljanjima koliko su oni smatrali da je tebi dovoljno.
Svi smo mi necija djeca i svi znamo da nasi roditelji nikad nisu imali cjelokupnu sliku i uvid u nase zivote van kuce.
Oprosti, ali vrlo pametan i zreo decko svoju majku nece zvat kurvetinom.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:56   #117
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Njegova zrelost nije bila starmala , dopadljiva zrelost. Nešto što bi imalo veze s drugim ljudima. On je naprosto bio takav...neovisnog mišljenja od bilo koga kad je imao 3 godine. Nije mu čak bilo ni važno šta misle drugi ..niti da prezentira svoj stav. On je stavrao svoj svijet bez predrasuda, svijet u kojem su životinje i ljudi jednako vrijedni..takve stvari..svijet u kojem je podatak o nekom umjetničkom djelu, muzeju, životinjskoj vrsti jednako važan ako ne i važniji od onog što mu stoji pred nosom...tako da to nije bilo potaknuto nečim izvana. Privremeno se pogubio u vrijeme rastave. trenutno su mu ultimativni interesi mitologije raznih civilizacija...zna doslovno koji broj noge ima Tezej..
I dalje neovisan u mišljenju...čudan i zanimljiv lik.
Svaka majka misli da je njeno dijete posebno.
Nista novo.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 22:04   #118
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Njegova zrelost nije bila starmala , dopadljiva zrelost. Nešto što bi imalo veze s drugim ljudima. On je naprosto bio takav...neovisnog mišljenja od bilo koga kad je imao 3 godine.
a, to je onda drugo. Neovisna glavica To mu je sigurno velika prednost.

Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Svaka majka misli da je njeno dijete posebno.
Nista novo.
Pa to je lijepo, kaj. Ne misli to svaka majka. Neke misle da su njihova djeca zadnje smeće i da ih je bog takvom djecom strašno kaznio.
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 22:10   #119
Quote:
Loonie. kaže: Pogledaj post

Pa to je lijepo, kaj. Ne misli to svaka majka. Neke misle da su njihova djeca zadnje smeće i da ih je bog takvom djecom strašno kaznio.
Onda i one misle da su im djeca posebna, zar ne?
Al' na onu negativnu stranu.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 22:11   #120
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Onda i one misle da su im djeca posebna, zar ne?
Al' na onu negativnu stranu.
joj, bome imaš pravo! Nisam dosad o tome tako razmišljala! Fakat!
Loonie. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:01.