Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2017., 21:07   #41
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Gdje li je mehanizam koji kod muškaraca izaziva različito ponašanje ako im je u blizini Majka Tereza, a opet različito ako je tu Adriana Lima?

Nemam pojma što bi to moglo biti...Putem mirisa kažeš? Zamisli da imaju njih dvije iste parfeme, pa se netko zajebe i cijelu noć pokuša zavesti Majku Terezu?

Jebote, koji je ovo urnebes. Pdf filozofija. Rasprava o seksualnoj selekciji, evolucija 101. Strašno.
No, pa gdje je?

I kakva ti je to glupost sa parfemima? Ljudi parfemima prikrivaju svoje prave mirise ili misliš da je pravi miris Marlyn Monroe bio Chanel 5?

I što misliš bi li legao s njom nakon što se mjesec dana nije oprala pa širi svoj prirodni parfem?

Konju ne smeta miris kobile koja se tjera.

I za kraj, upravo znanost kaže da dogmi nema i da se sve treba preispitivati.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 21:09   #42
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Da, anatomski, kad držiš naborani mozak u ruci, na temelju njegovog izgleda ne možeš baš ništa posebno reći o njemu, pa je ipak dobro poznato da postoji podjela funkcija. A unutar te podjele postoje i suptilniji, fino nijansirani, diskriminatorni mehanizmi, koji su ekstremno bitni i što su oni senzibilniji, veća je šansa za prijenos vlastitih gena kroz ta genetska ''vozila'', a ne neka recesivna, pa je i selektivni proces kroz milijune godina favorizirao njihov opstanak i još veći i složeniji razvoj.

Tu su uključeni i drugi mehanizmi: za učenje, prepoznavanje i razlikovanje baš tih najboljih osobina za razliku od nekih drugih.

Ja ne poznajem dovoljno dobro taj neurološki mehanizam. On je stvarno ekstremno zakompliciran, ali imam dobar uvid u to kako se i zašto razvio. Kako on konkretno izgleda - to me čak ni ne zanima. Donja slika pokazuje puno jednostavniji mehanizam (osjet boli) koji kurca ne razumijem, ali to ne znači da ću krenuti s tobom u raspravu o tome da je mozak prazna ploča jer nije i jer je to odavno pregaženo.

Ne sviđaju se tebi muškarci, i to specifična vrsta njih samo zato jer te okolina tako naučila, isto kao što te okolina nije naučila da imaš strah od zmija, a istovremeno nemaš urođen strah od električne struje...

Fala ti na trudu, iskreno. Svako dobro.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 21:13   #43
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
No, pa gdje je?
Nema ga. To da je privlačnija Adriana Lima od Majke Tereze je neobjašnjivo čudo.

Isto kao i to da se ljudi instinktivno ne boje leptira, ali se boje zmija.

Smatraj to neobjašnjivim, da skratimo.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:46   #44
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Iracionalan (u nastavku I): sutra je nogometni derbi,idemo na utakmicu?
Racionalan (u nastavnu R): ne,oni ionako igraju za svoj džep,neda mi se trošiti vrijeme na njih
R: sutra idemo na tekmu
I: ne, oni ionako igraju za svoj džep


Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
I: moram se osvetiti osobi koja me povrijedila
R: ne moraš,vrijeme je ionako prolazno,trebao si unaprijed znati sa kime se družiš,sami si biramo ljude za družbu
I: moram se osvetiti
R: ako te lik stalno napada bez obzira na tvoje miroljubive reakcije onda mu razbi pičku

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
I:uzet ću kredit da si kupim nekretninu,moram ju sad odma dobiti
R: bolje bi bilo štedjeti i kupiti si u kešu
Racionalno je pametno.

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
I: napada nas neprijateljska vojska,idemo u obranu
R: bolje da pobjegnemo nego da umremo mladi,idemo tamo gdje je mir
R: Braniš se
I: Bježiš jer misliš da će napadač biti nježniji prema kukavici

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
I: kada dođem na vlast,ja ću vladati ljudima,svijet će biti bolje mjesto
R:misliš da si najpametniji? Ako ne želiš da drugi tebi nameću svoju volju,nemoj niti ti njima
I: kada dođem na vlast vladat ću ljudima
R: kada dođem na vlast vladat ću situacijom

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
I: maknut ću kolegu s posla mobingom,smeta mi konkurencija
R: i što ćeš napraviti? Misliš da nema drugih poslova i firmi gdje će bolji biti uspješniji?
I: maknut ću kolegu s posla mobingom
R: Ulagat ću u svoje znanje

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Da bi čovjek bio sretan mora biti iracionalan,racionalan čovjek cijelo vrijeme razmišlja i ne djeluje i cijeli svijet mu se pretvara u ništavilo. Racionalist kao filozof? Lako moguće. Zato većina ne voli filozofiranje jer se to svodi na puštanje
Postavljaš lažnu dihotomiju da bi opravdao vlastitu iracionalnost.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 09:25   #45
Već više dana svi mediji pišu o 19-godišnjaku koji je ubio majku i oca.

Koliko sam mogla saznati iz medija tip je iz financijski sređene obitelji, obitelj uključuje i oca i majku, obadvoje su se aktivno posvetili brizi oko djeteta, majka nije radila da bi se mogla posvetiti djetetu, otac je uzeo godišnji kada mu je sin upao u probleme, radio je uz roditelje na polju. Otac, specijalac i branitelj, mogao je biti odličan i uzor i autoritet svom sinu.

Unatoč odličnim preduvjetima dijete se ponijelo potpuno iracionalno. Neki kažu da je psihopat, međutim, ovdje se radi o tome da je mali naštetio samom sebi, a psihopat bi trebao voditi brigu o sebi, kad već ne vodi o drugima. Naime, time što je ubio majku i oca ostavio se bez pomoći, financijske i druge, jedinih ljudi koji su takvoj osobi spremni pomoći. Dakle, u kakvu se situaciju odveo - u zatvoru, oduzeta mu je sloboda, time se onemogućio da se sam brine o sebi, odnosno da si zaradi za ono što mu treba u životu. Istovremeno je ubio jedino dvoje ljudi koji bi mu bili spremni pomoći što god učinio.

U prijašnjim postovima spominjala se i Evolucijska psihologija i Prazna ploča, pa molim, što mislite zašto je taj mladić postao takav kakav je?

Geni ili okolina?

Izgled i miris ili ......... ?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 11:08   #46
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Neki kažu da je psihopat, međutim, ovdje se radi o tome da je mali naštetio samom sebi, a psihopat bi trebao voditi brigu o sebi, kad već ne vodi o drugima.
Psihopati nisu nužno inteligentni.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Geni ili okolina?
Geni.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 12:05   #47
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Geni.
Eh, otac mu je bio specijalac - vec su tu vjerojatno prisutni "posebni geni".

Sin je ulaskom u pubertet odmetnuo se od oca ka (losim) vrsnjacima i postao "antispecijalac".

Ne znam sad da bi ja bas rekao da su geni zasluzni za to, ne bi rekao ni da nisu. Rekao bi da su kumovali, ali pitanje je da li bi dijete odraslo u "antispecijalca" da je bilo posvojeno u neku sasvim drugaciju obitelj.

Ne vjerujem da se radi o pravo psihopatiji, ne vjerujem da je mali psihopat, ne bi imao krug prijatelja koji ga podrzavaju, mogao bi imati eventualno sljedbenistvo ali ovo mi se ne cini to. Igrom slucaja, poznajem dosta te mladjarije iz podrucja oko vodica i mogu reci da tamo stvarno piju neku cudnu vodu, nije ovaj tolika iznimka, ima jako puno vrlo odmetnute mladezi tamo koji zive svoj svijet, a i cudnih roditelja i vrlo je tipicno apsolutno nepostovanje roditelja.. Tribunj je najnarkomanskije mjesto u hr... Prisjetite se onih budala koje su isle postaviti bombu pod bana jelacica.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 12:39   #48
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Psihopati nisu nužno inteligentni.



Geni.
Slažem se da psihopati ne moraju biti inteligentni, ali koliko inteligentan trebaš biti da znaš da ne smiješ ubiti jedine krave muzare i da na drugi način nećeš moći do mlijeka? Da ćeš u zatvoru dobijati splačine i nećeš dobijati cigarete, coca-colu, keksiće, kolače .... marihuanu ......

Ugledni psihihatar, ravanatelj Vrapča kaže da su krivi roditelji, da su pogriješili i uzgojili parazita pružajući mu sve što mu je trebalo.

Meni to izgleda kao naknadna racionalizacija, odnosno naknadno tumačenje događaja. Znamo da je dečko ubio roditelje, znamo da nije živio u sirotištu niti sa samohranom majkom koja radi 12 sati dnevno za kruh, već je iz doborostojeće ugledne obitelji. Dakle, moraju biti krivi roditelji.

Ispada da bi dečko ispao savršen mladi čovjek da je rastao sa samohranom majkom i morao za kruh zarađivati prodavajući salatu na placu.

Da, budući da novine pišu da je radio na polju sa roditeljima očito su mu roditelji pokušali usaditi radne navike.

O roditeljima puno govori i činjenica da je dečko morao obiti sef da se dokopa pištolja, otac je, očito, sve radio kako treba, po zakonima, nije mlatarao ilegalnim pištoljem okolo naokolo iako to u Hrvatskoj danas rade mnogi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 15:29   #49
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ugledni psihihatar, ravanatelj Vrapča kaže da su krivi roditelji, da su pogriješili i uzgojili parazita pružajući mu sve što mu je trebalo.
Jao. Morat ću početi pratiti medije i/ili prestati čitati teme od kraja prema početku.

Iz citiranog mi se učinilo da je ravnatelj Vrapča priznao da je psihopat i uzgojeni parazit.


Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Eh, otac mu je bio specijalac - vec su tu vjerojatno prisutni "posebni geni".
Da posebni. Kameni!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:08   #50
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slažem se da psihopati ne moraju biti inteligentni, ali koliko inteligentan trebaš biti da znaš da ne smiješ ubiti jedine krave muzare i da na drugi način nećeš moći do mlijeka? Da ćeš u zatvoru dobijati splačine i nećeš dobijati cigarete, coca-colu, keksiće, kolače .... marihuanu ......

Ugledni psihihatar, ravanatelj Vrapča kaže da su krivi roditelji, da su pogriješili i uzgojili parazita pružajući mu sve što mu je trebalo.

Meni to izgleda kao naknadna racionalizacija, odnosno naknadno tumačenje događaja. Znamo da je dečko ubio roditelje, znamo da nije živio u sirotištu niti sa samohranom majkom koja radi 12 sati dnevno za kruh, već je iz doborostojeće ugledne obitelji. Dakle, moraju biti krivi roditelji.

Ispada da bi dečko ispao savršen mladi čovjek da je rastao sa samohranom majkom i morao za kruh zarađivati prodavajući salatu na placu.

Da, budući da novine pišu da je radio na polju sa roditeljima očito su mu roditelji pokušali usaditi radne navike
To objašnjenje "Bio bi on bolji da se morao mučiti" samo za nijansu mi je drugačije od onoga "Bio bi on bolji da su ga mlatili dok je bio mali"

Takva tumačenja su zastarjela i štetna, tj potječu od seljaka koji su svoje dobro psihofizičko zdravlje povezali s njihovim radnim navikama i mučenjem za preživljavanje ("Kada po cijele dane kopaš u polju ne padaju ti na pamet gluposti!" i sl...) pa onda u tome vide formulu za sretan i zdrav život....

Također, ne mislim da ljudska inteligencija ima i dalje mnogo veze s nagonom za (fizičko) preživljavanje i da je u njegovoj službi.
Dapače: Upravo inteligencija i racio sve više zapažaju da je "borba za preživljavanje" glupa i besmislena pošto se u ljudskom društvu kakvo je ono danas nema zbog bogzna čega preživjeti.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:22   #51
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
To objašnjenje "Bio bi on bolji da se morao mučiti" samo za nijansu mi je drugačije od onoga "Bio bi on bolji da su ga mlatili dok je bio mali"

Takva tumačenja su zastarjela i štetna, tj potječu od seljaka koji su svoje dobro psihofizičko zdravlje povezali s njihovim radnim navikama i mučenjem za preživljavanje ("Kada po cijele dane kopaš u polju ne padaju ti na pamet gluposti!" i sl...) pa onda u tome vide formulu za sretan i zdrav život....

Također, ne mislim da ljudska inteligencija ima i dalje mnogo veze s nagonom za (fizičko) preživljavanje i da je u njegovoj službi.
Dapače: Upravo inteligencija i racio sve više zapažaju da je "borba za preživljavanje" glupa i besmislena pošto se u ljudskom društvu kakvo je ono danas nema zbog bogzna čega preživjeti.
Dobra su oba razmišljanja, dapače - odlična su.

Jer da ga nisu tako razmazili, roditelji danas ne bi bili mrtvi. Jebiga - kako siješ, tako ćeš i žeti.

Dobili su vrlo posebnu zahvalu što su razmaženom debilu kupili motor i merđu, da ne spominjem lovu kojom si već godinama kupuje drogu.

Htjeli su da im jedinac bude izuzetan, ne može se reći da im se želja nije ostvarila.

I još k tome, mati nije radila, ćale je bio običan specijalac, a živjeli su u kući od 500 kvadrata i sinčića zasuli tolikom lovom... Hm, fini i pošteni neki ljudi.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:54   #52
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
U prijašnjim postovima spominjala se i Evolucijska psihologija i Prazna ploča, pa molim, što mislite zašto je taj mladić postao takav kakav je?

Geni ili okolina?
I jedno i drugo.

Ako je netko zainteresiran za razumijevanje psihologije ubojstva, preporučam dvije odlične knjige:

paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 17:03   #53
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Već više dana svi mediji pišu o 19-godišnjaku koji je ubio majku i oca.
Čini se da su znali što se događa ali su racionalizirali problem. Ako je specijalac i branitelj,zašto se nije postavio ko specijalac i branitelj? Trebao je zazveckati oružjem toj ekipi,imao je svo moguće opravdanje da to napravi i zaštitu države,ipak je specijalac. Čovjek preko kojeg se navukao na gluposti je bio potpuno iracionalan. Ja ću prodati robu a što će se desiti poslije,baš me briga,ionako je ovisan o meni pa mi se ne može ništa desiti-mislio je u tom stilu ako uđemo u mozak dilera. Sin se osjećao izdan od roditelja i uperio je oružje prema onome tko mu je navodno sve dao. Postupio je iracionalno prilikom ubojstva ali je racionalizirao problem i dopustio da ga se uhiti. Ako je već išao u racionalizaciju,mogao se nihilitički ubiti. Nema nikakvog smisla ostati desetljećima u zatvoru ili je mogao biti iracionalan do kraja,mete su bile ciljane,nije ugrozio ljude koji mu ništa nisu krivi pa se boriti s policijom koliko ide iako je za pretpostaviti da bi bio ubijen. Epilog svega je taj da su racionalne osobe mrtve a iracionalne će naći drugog potrošaća za robu koja ga je spržila,iracionalni su na životu. Osim ako je za nekoga "život" život u zatvoru.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 17:11   #54
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post

Jao.

Iz citiranog mi se učinilo da je ravnatelj Vrapča priznao da je psihopat i uzgojeni parazit.
Ili da počneš vjerovati svojoj podsvijesti?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 17:13   #55
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
.
Jer da ga nisu tako razmazili, roditelji danas ne bi bili mrtvi. Jebiga - kako siješ, tako ćeš i žeti.

Dobili su vrlo posebnu zahvalu što su razmaženom debilu kupili motor i merđu, da ne spominjem lovu kojom si već godinama kupuje drogu.

Htjeli su da im jedinac bude izuzetan, ne može se reći da im se želja nije ostvarila.

I još k tome, mati nije radila, ćale je bio običan specijalac, a živjeli su u kući od 500 kvadrata i sinčića zasuli tolikom lovom... Hm, fini i pošteni neki ljudi.
Ako je istina da "razmazivanje" dovodi dijete do toga da ubije one koji su ga razmazili, kako objašnjavaš da mnoga "razmažena" djeca nisu ubila svoje roditelje... ?

Kako je to moguće da jednoga razmazivanje navodi na ubojstvo a neke druge na to da postanu korisni članovi društva i bla bla?

Kako jedan te isti uzrok (jer ti to očito navodiš kao uzrok) može izazvati tako različite posljedice?
U čemu je štos?
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 17:14   #56
Ako su geni krivi, onda smo svi mi potencijalne oceubojice, samo smo imali sreću da okolina (čitaj obitelj) to od nas nije napravila.

Odnosno poklopilo se da smo dobili ono što nam je trebalo da nas naši geni ne pretvore u ubojice.

Za razliku od dečka, on je dobio ono što mu je trebalo da postane ubojica majke i oca.

Toliko, na marendi sam, moram ići.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:22   #57
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Također, ne mislim da ljudska inteligencija ima i dalje mnogo veze s nagonom za (fizičko) preživljavanje i da je u njegovoj službi.
Dapače: Upravo inteligencija i racio sve više zapažaju da je "borba za preživljavanje" glupa i besmislena pošto se u ljudskom društvu kakvo je ono danas nema zbog bogzna čega preživjeti.
Ozbač? Sva sreća da sam zakinuta za tu vrstu inteligencije, inače bih pošla za prvog pauna iz specijalne škole koji bi mi zamahnuo pernatom repinom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:49   #58
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ozbač? Sva sreća da sam zakinuta za tu vrstu inteligencije, inače bih pošla za prvog pauna iz specijalne škole koji bi mi zamahnuo pernatom repinom.
Kako si povezala inteligenciju koja zamjećuje besmislenost svijeta sa spanđavanjem s paunom iz specijalne škole.... ?
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 21:50   #59
Ah da, sad sam se sjetila...

Transcendentalna meditacija
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:11   #60
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ako su geni krivi, onda smo svi mi potencijalne oceubojice, samo smo imali sreću da okolina (čitaj obitelj) to od nas nije napravila.

Odnosno poklopilo se da smo dobili ono što nam je trebalo da nas naši geni ne pretvore u ubojice.

Za razliku od dečka, on je dobio ono što mu je trebalo da postane ubojica majke i oca.

Toliko, na marendi sam, moram ići.
Jim Morrison je mislio tako, a bogami i Mojsije, čim je lupio onu četvrtu, za svaki slučaj.

Bed je u tome što Tin ni u jednom trenutku nije izašao iz urađenog programa. Secijalac mu je lijepo rekao - na tulum ideš samo preko mene mrtvog. Zato mi je blesavo što za malog kažu da je zvijer. Nije. Zvijer je njegov Zeus. Zanimljivo ime za cucka, jelda?

Tin koji se naslikava na mečki utjelovljenje je krajnjeg stadija, ali i mitskog izvorišta patrijarhata. Ne mislim da je matrijarhat puno pametniji, ali radije bih se vratila u glinenu kolibu nego vozila istom cestom s tom fukarom.

Jer kristalna mi kugla veli da je ovo samo vrh ledene sante. Kad dječica kojoj djedovi upravo pričaju bajke o godinama ponosa i slave još malo porastu, vidjet ćete što je Amerika. I plakati ne samo za radnim akcijama nego i Golim otokom i stabilizacijom i vožnjom na par-nepar. Zato filozofirajte dok možete - kad navale barbari, neće vam baš biti do toga.

Od cijele te usrane familije žao mi je jedino cucka jer pesi pate bez gazde čak i kad je gazda kreten.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.