Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2017., 12:27   #1
Konobari i napojnice

Otvaram temu ponukan najnovijim "statusom" na fejsbuku nekog konobara iz Splita koji pljuje po gostima jer mu nisu ostavili napojnicu.

Na meniju lijepo pise, usluga je uracunata u cijenu, zasto bih ja njemu morao ostaviti napojnicu, i zasto bi uopce on imao pravo da se ljuti na mene sto mu nisam ostavio napojnicu?

Ako mu je placa mala neka si trazi drugi posao ili neka trazi od gazde da mu poveca placu.

Sta vi mislite o tome? Jesu li taj konobar bezobrazan i da li biste takvog konobara otpustili da ste vlasnik lokala gdje on radi?

Ja bih ga odmah otpustio ili u najboljem slucaju dao mu opomenu pred otkaz.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 19:12   #2
Koliko ja znam, u Hrvatskoj i nije toliko uobičajeno ostavljati napojnice u javnim ustanovama.
Ako se i ostavljaju to nije zato jer je "pod obavezno", već ih gost ostavlja ukoliko je jako zadovoljan uslugom
( npr. simpatičnošću konobara, ljubaznošću...), znači gost ih ostavlja samoinicijativno.

Znam da je u nekim zemljama ostavljanje napojnice u kafićima i restoranima pod obavezno
i to 5 do 10 % na ukupnu cijenu proizvoda , to je također slučaj i kod npr. taksi prijevoznika.

Konkretno u ovom slučaju ne znam koliki iznos napojnice točno zahtjeva konobar.
U ovom slučaju bi svatko drugačije reagirao, ja osobno ne bih bila tako stroga, dala bih mu
najviše 4 ili 5 kuna na ukupnu cijenu proizvoda i to samo ako sam zadovoljna brzinom usluge
i njegovim odnosom prema meni kao gostu. Ukoliko konobar baš zahtjeva napojnicu samoinicijativno,
onda bih ga upozorila da piše da je usluga uračunata u cijenu i da je na meni da ja kao gost odlučim
da li ću mu dati napojnicu ili ne.
Ukoliko je konobar i dalje bezobrazan jednostavno bih otišla iz restorana ili kafića i ne bih se više vraćala.
Flower 25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 09:26   #3
Quote:
Flower 25 kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, u Hrvatskoj i nije toliko uobičajeno ostavljati napojnice u javnim ustanovama.
Ovdi san presta citat
elenelf is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 11:17   #4
A zasto si prestao citat? Sta je tu pogresno?

Ugostiteljski lokali nisu zatvoreni klubovi u koje mozes uci samo sa clanskom iskaznicom nego bas javne ustanove u koje moze uci tko zeli, vlasnik i zaposlenici tih javnih ustanova moraju postivat goste jer od njih zive.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 15:33   #5
I ja sam se uvijek pitao, zašto konobar misli da mu se mora ostaviti napojnica?! Kad vidim takve statuse i čujem takve izjave od konobara baš dobijem poticaj da im nikad ne ostavim 1kn napojnice. Iskreno puno češće ostavim nešto napojnice nego što konobar to svojom ljubaznošću zasluži. Čisto eto jer mi se neda čekati kusur. Mada to konobar i iskorištavaju pa mu za vratit kusur treba duže nego da ti donese jelo, sve u nadi da ćeš ti reći "uredu je" i napustiti lokal.

Likovu bi htjeli dereati (i deru) veću lovu nego ja kao programer, a u svoje obrazovanje su uložili vremenski i novčano gotovo ništa, a njihove radne "vještine" posjeduje bar 80% populacije.

Što se tiče samog statusa na FB. Vidio i pročitao. Nije mi niti malo smiješno. A da sam poslodavac taj bi mi konobar već bio bivši.
__________________
Lalalalalalalala.
BinHex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 16:56   #6
ne mora se konobaru sotaviti napojnica u RH. U americi konobari zaraduju minimalno i de facto im zivot ovisi o napojnicama i cijeli sustav je tako postavljen pa se iz tog razloga i ocekuje napojnica. Iako ni tamo nije obvezna, ali je normalna i ocekivana.

Ovi nasi vidli da se konj potkiva, pa i eto zabe digle nogu.
A uslugu koju pruzaju je drek, sa drek stavom, drek brzinom i drek voljom.
nisu se htjeli skolovati, ali bi htjeli zaradivati vise od ostalih.

Moglo bi se i poreznu pitati jel napojnice podlijezu oporezivanju
Mealmighty is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:21   #7
Ja sam ove godine, nakon dvije godine ljetovanja u inozemstvu, došla kod nas i neugodno se iznenadila upravo uslugom u restoranima.
U dva restorana smo nakon pola sata sjedenja i ignoriranja od strane konobara, iste morali zvati ko kreteni. Ono: Oprostite, možemo li dobiti meni? U trećem restoranu su bili full ljubazni, ali su nam odmah rekli da ćemo morati čekati minimalno 45 minuta na jelo. Kad je konobar vidio da ja na mobitelu gledam trip advisor, jelo se magično stvorilo na stolu u roku 10 minuta. U četvrtom restoranu je usluga bila ok, ali kada smo ušli i stali ispred konobara, tip nas je gledao kao da smo pali s Marsa.Niti pozdrava. Onda sam ja pozdravila i pitala jeli koji od stolova slobodan? Je, i sjeli smo. Samo je u jednom restoranu u Šibeniku bilo sve super.
Zadnje dvije godine sam ljetovala u Grčkoj i ljudi moji, to je nebo i zemlja. Ovi naši kao da su retardirani. Znam da to zvuči grozno, ali stvarno se dobije takav dojam.
Iskreno, imala sam osjećaj da je problem u tome što smo Hrvati. Mi sjednemo za stol, nitko nas ne doživljava 20 minuta, sjednu neki Njemci i do njih odmah dođu.
Stvarno, ako bi netko trebao poraditi na profesionalnosti, to su konobari.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:14   #8
Quote:
Mealmighty kaže: Pogledaj post
U americi konobari zaraduju minimalno i de facto im zivot ovisi o napojnicama i cijeli sustav je tako postavljen pa se iz tog razloga i ocekuje napojnica. Iako ni tamo nije obvezna, ali je normalna i ocekivana.
Žao mi je ljudi kojima plaća ovisi od dobre volje gostiju restorana. Al valjda je tako i najbolje, mislim da je to jedini način da i konobari shvate da su oni tu radi gostiju. A ne da kad uđeš u objekt pogledom ti kaže: "još si mi samo ti trebao".
__________________
Lalalalalalalala.
BinHex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.