Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2005., 10:21   #41
hm, da je mjerio vjerojatno bi uocio da je veci od 3 mm

pa valjda ne bi presutio
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:22   #42
Ali ne mora biti da je bio veći, a može biti i da doktor nije dobar ultrasoničar - ne može se DS stopostotno vidjeti na uzv.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:30   #43
Quote:
verica kaže:
Ali ne mora biti da je bio veći
da, upravo to me zanimalo: je li nuhalni nabor uvijek povećan kod DS?
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 10:37   #44
Ja mislim da nije, tj. da se ne može u 100% slučajeva mjerenjem nuhalnog nabora zaključiti da postoji mogućnost DS-a.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 11:54   #45
Quote:
da li doktori uopće rade ovu pretragu? Meni nisu
Meni jesu, ali samo zbog godina (40).

Na engleskom se to zove "screening", a tako ga ovdje (CZ) zovu i kolokvijalno.
(Našla na internetu). Ne znam kako je na hrvatskom.

Prvo ti uzmu krv, jer kao imaju neka protutijela (??? ) čija nazočnost eventualno ukazuje na DS.
S tim nalazima ode se na UZ pa tamo mjere tu razdaljinu oko vrata.
Ondak rezultate krvnih pretraga i UZ nalaza stave u komp koji odmah izračuna statističku vjerojatnost.
Problem je s ovim testom što je on točan u 90% slučajeva - to je vrlo visok postotak, no nije ziher.
Onda - ako vam je postotak vjerojatnosti visok ili pak pripadate "rizičnoj" dobnoj grupi, šalju na amnio.

Ja bila.
BTW, ovom prilikom bih budućim amnio polaznicima poručila da je procedura daleko manji bed nego što se čini.
__________________
If it weren’t for a good horse, a woman would be the sweetest thing in the world.
Virtuela
Virtuel@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 12:26   #46
to što opisuješ je double ili triple test, nuhalni nabor se mjeri na 'običnom' pregledu negdje oko 10 tjedna trudnoće, znači na običnom ultrazvuku se samo napravi ta mjera
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 13:51   #47
Quote:
Virtuel@ kaže:


Ja bila.
BTW, ovom prilikom bih budućim amnio polaznicima poručila da je procedura daleko manji bed nego što se čini.
Potpisujem
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 14:26   #48
Quote:
Virtuel@ kaže:
BTW, ovom prilikom bih budućim amnio polaznicima poručila da je procedura daleko manji bed nego što se čini.
Nije procedura bed, već rizik spontanog pobačaja nakon toga
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 14:28   #49
Quote:
Secundo kaže:
Nije procedura bed, već rizik spontanog pobačaja nakon toga
Potpisujem

(iako je meni i procedura tj. razmišljanje o proceduri bilo bed)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 14:41   #50
Quote:
Secundo kaže:
Nije procedura bed, već rizik spontanog pobačaja nakon toga
Zato ja nisam isla.
Trudnoca mi je bila jako rizicna i sanse da imam spontani su bile jako velike i bez amniocenteze. Shvatila sam da bi lakse mogla zivjeti s down djetetom nego bez njega

A najveci bed bi mi bio da sam napravila amnio i zbog toga imala spontani a stigli uredni nalazi.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 15:01   #51
Mislim da amniocentezu rade uglavnom kod zena iznad 35, iz razloga sto se tada izjednacavaju mogucnost da dijete bude Down i mogucnost pobacaja zbog amniocenteze (otprilike 1:450).

Medjutim, vidjevsi oko sebe a i na ovom forumu da se radjaju djeca sa DS i kod dosta mladih zena, mislim da im se ta racunica poprilicno pobrkala i da im logika bas i ne stoji.

Daj boze da izmisle uskoro neki manje invazivan, a tocan nacin utvrdjivanja postojanja DS u ranoj trudnoci.
Rajn@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 15:06   #52
Quote:
Rajn@ kaže:
Daj boze da izmisle uskoro neki manje invazivan, a tocan nacin utvrdjivanja postojanja DS u ranoj trudnoci.
I onda? Korist od takvog testa imaju samo žene koje su spremne na pobačaj u slučaju DS-a ... Mislim da bi prvo trebalo donjeti tu odluku prije nego što se krene na bilo kakav test. A to je teško
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 15:09   #53
Quote:
Secundo kaže:
I onda? Korist od takvog testa imaju samo žene koje su spremne na pobačaj u slučaju DS-a ... Mislim da bi prvo trebalo donjeti tu odluku prije nego što se krene na bilo kakav test. A to je teško
Ne znam bas. Mnogi i ne bi pobacili, ali bi iskoristili vrijeme za pripremiti se za "put u Holandiju", kako je to Tija lijepo definirala.
Rajn@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 15:14   #54
"Korist" nemaju samo one žene koje su spremne pobaciti. Neke žene žele biti spremne; pripremiti i sebe, i oca, i širu obitelj na promjene koje dolaze.

Također, DS je samo jedna od stvari na koju amnio ukazuje, pri čemu DS, čini mi se (nisam zdravstvenjak pa me uzmite s rezervom) nosi manje zdravstvene komplikacije od nekih drugih 'dijagnoza' s kojima se dijete može roditi.

Svakako da odluka nije laka. I svatko se s njom nosi u skladu s vlastitom savješću.
__________________
If it weren’t for a good horse, a woman would be the sweetest thing in the world.
Virtuela
Virtuel@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 15:19   #55
Meni se amniocenteza čini previše rizična pretraga da bi se radila radi pripreme na rađanje djeteta sa DS.

A zapravo ne znam što se sve tj. koji sve kromosomski poremećaji 'vide' iz rezultata amniocenteze. To bih baš voljela da mi netko tko zna napiše.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 15:46   #56
http://www.healthatoz.com/healthatoz...iocentesis.jsp

Ovo su kao najčešći:

Structural abnormalities like heart defects or a clubfoot.

(Nemam pojma što je to clubfoot).

Anencephaly
A hereditary defect resulting in the partial to complete absence of a brain and spinal cord. It is fatal.

Genetic diseases such as Tay-Sachs, cystic fibrosis, and sickle-cell disease

Tay-Sachs disease - Infants with the disease are unable to process a certain type of fat which accumulates in nerve and brain cells, causing mental and physical retardation, and death by age four.

-------------------------------------------------

Što se rizika tiče, nemojmo se zavaravati - djecu statistički dovodimo u veću opasnost svaki put kad s njima sjednemo u automobil.
Tu doduše nema puno prostora za moraliziranje. Za razliku od amnio.
__________________
If it weren’t for a good horse, a woman would be the sweetest thing in the world.
Virtuela
Virtuel@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 16:56   #57
Meni ovaj put nisu mjerili nuhalni nabor (sa prvim djetetom jesu), ali nekako mi je draze da je ispalo tako... da sam saznala u 10-tom tjednu tko zna sto bi bilo... u najmanju ruku bih se grizla svih ostalih sedam mjeseci, citala i informirala se o najgorim poremecajima i slucajevima, ovako - sok je bio 2-3 dana, prosao, a ja imam jednog malog andjeleka koji papa, pava i kaka k'o sve ostale male bebe...
danas smo bili na pregledu... ima 5.320g i 54 cm... iduci mjesec cemo se cijepiti 5u1 cjepivom, ovaj tjedan cemo posjetiti fizijatra..


imali smo puno srece sto je zdrav, a kako ce biti dalje... to cemo vidjeti - idemo dan po dan...
ovako sam bila happy trudnica 9 mjeseci, a sada sam happy mama 2 mjeseca!!!


a evo i slicka koja govori vise od 1000 rijeci..



Babanroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 17:10   #58
Quote:
Rajn@ kaže:
Mislim da amniocentezu rade uglavnom kod zena iznad 35, iz razloga sto se tada izjednacavaju mogucnost da dijete bude Down i mogucnost pobacaja zbog amniocenteze (otprilike 1:450).

Medjutim, vidjevsi oko sebe a i na ovom forumu da se radjaju djeca sa DS i kod dosta mladih zena, mislim da im se ta racunica poprilicno pobrkala i da im logika bas i ne stoji.

Daj boze da izmisle uskoro neki manje invazivan, a tocan nacin utvrdjivanja postojanja DS u ranoj trudnoci.
tocno, u pravilu rade amniocentezu kada se rizik izjednaci ili ako postoje neke opravdane sumnje, npr. meni su rekli da je za iducu trudnocu amniocenteza indicirana, jer su sanse da i iduce dijete bude sa DS-om sada 1 - 2% (mada ne kuzim zasto, jer je Domnik regularni tip, tako da nismo morali tes tirati se ni MM ni ja, a ni nasi braca i sistersice nemaju veci rizik, nego sto ga ima ostatak pucanstva).

ovo da se cesce desava ipak kod mladjih ljudi je isto tako tocno (i to u 80 - 90% slucajeva) , a cinjenica je da je to stoga sto mladje zene vise radjaju, a starijima rade i amniocentezu...
Babanroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 19:22   #59
Quote:
Babanroga kaže:

zbilja je mali andjelak
__________________
Nu nje sad...
Tijaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 21:05   #60
da nam mladi gospon ne bude usamljen




joooj
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.