Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2010., 02:48   #1
Question Koja je stvar sa ljudima "hrčcima"?

Ok, tko mi može objasnit otkud i zašto izvire potreba za "skupljanjem svega i svačega"?

Imam jedan slučaj i ne znam što bih o tome mislila. Njemu su sve stvari podjednako važne i malo čega se može i želi riješiti. Stvari se gomilaju i gomilaju, sele iz jedne prostorije u drugu... sve samo da ne odu u smeće, podrum ili jednostavno nekom trećem.
Kad se potegne pitanje o nekoj stvari, bilo da je to stvar koju koristi svakodnevno ili da je to stvar za koju nije niti znao da ju ima, odgovor je isti: ne, to mora biti tu, ja ću to koristiti. Pa čak i ako govorimo o juhama kojima je istekao rok trajanja prije nekoliko godina ili o bilo čemu drugome što nije korišteno već godinama.

U čemu je štos?
Što mislite otkud izvire ta potreba? Kako do nje dolazi?
Jel se to s vremenom pretvara u naviku?
Jel to moguće promijeniti il je to "doživotna osuda"?

__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 03:05   #2
Ima naziv za to u Americi "compulsive hoarders" (kompulzivni nagomilavatelji/stvaratelji zaliha)...to je vrsta opsesivno-kompulzivnog poremećaja.. Ameri tvrde da ljudi s takvim poremećajem teško donose odluke i često se ne mogu suočiti sa svojim emocijama...kao i kod većine kompulzija riječ je o nekakvom "unutarnjem konfliktu" ...gledala sam to jednom na Oprah žena se nije mogla pomirit s tim da joj djeca odlaze iz "gnijezda" pa se razvio taj poremećaj kod nje i neprestano je nagomilavala stvari tako da kasnije ona i muž nisu više mogli doć do kreveta od tih pustih stvari...terapija je kognitivno-bihavioralna (mjenjanje ponašanja)...al u slučaju ove žene su je prvo "prisilili" da se riješi jedne po jedne stvari iz kuće što je ono trajalo oko 20 dana i stvarno joj je bilo teško odvojit se od tih nagomilanih stvari, plakala je itd.....ne znam jel tvoj slučaj ovako ekstreman al to je šta ja otprilike znam o tome...

.....sigurno se može to rješiti ako osoba priznaje da ima problem i voljna je raditi na tome uz stručnu pomoć...

Zadnje uređivanje katarina32 : 29.03.2010. at 03:11.
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 03:31   #3
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Ima naziv za to u Americi "compulsive hoarders" (kompulzivni nagomilavatelji/stvaratelji zaliha)...to je vrsta opsesivno-kompulzivnog poremećaja.. Ameri tvrde da ljudi s takvim poremećajem teško donose odluke i često se ne mogu suočiti sa svojim emocijama...kao i kod većine kompulzija riječ je o nekakvom "unutarnjem konfliktu" ...
Ovo boldano je kod njega točno. Ovo sa emocijama... pa kako kojim, ali ne bih rekla da je to sad nešto specifično za njegov slučaj.

Uglavnom, o tom skupljanju on ne misli ništa negativno iako je svjestan nagomilanih stvari. Jednostavno, ako nešto ima bilo kakvu uporabnu korist i ako su šanse da on to upotrijebi barem 1%, to nije za baciti.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 03:46   #4
Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Ovo boldano je kod njega točno. Ovo sa emocijama... pa kako kojim, ali ne bih rekla da je to sad nešto specifično za njegov slučaj.

Uglavnom, o tom skupljanju on ne misli ništa negativno iako je svjestan nagomilanih stvari. Jednostavno, ako nešto ima bilo kakvu uporabnu korist i ako su šanse da on to upotrijebi barem 1%, to nije za baciti.
Da to su isto rekli "čuvaju stvari za slučaj da će ih jednom trebati" i "baš kad bace tu stvar imaju osjećaj da će im tad zatrebati"...osim što su neodlučne takve osobe su i perfekcionisti i imaju uglavnom još neki oblik OCD (kompulzije) grizu nokte ili sl.......zanimljivo je da je poremećaj češći kod muškaraca nego žena.....nezgodno je što većina takvih ljudi smatra to "nebacanje stvari" za svoju pozivitnu osobinu i nisu spremni da se njom bave...pretpostavljam da ta osoba ne bi pod nikakvim uvjetima pristala na psihološku pomoć..

inače i sama imam blagi oblik OCD (ne ovaj) nego ono provjeravanje špakera, ulaznih vrata itd...ali nije se toliko razbuktao da mi smeta tj.uz pomoć psihićke ga rješavam, uzrok je nasljedstvo (otac ima puno gori oblik)...možda će neko više znat o ovom konkretnom poremećaju iz prve ruke...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 12:22   #5
Quote:
katarina32 kaže: Pogledaj post
Da to su isto rekli "čuvaju stvari za slučaj da će ih jednom trebati" i "baš kad bace tu stvar imaju osjećaj da će im tad zatrebati"...osim što su neodlučne takve osobe su i perfekcionisti i imaju uglavnom još neki oblik OCD (kompulzije) grizu nokte ili sl.......zanimljivo je da je poremećaj češći kod muškaraca nego žena.....nezgodno je što većina takvih ljudi smatra to "nebacanje stvari" za svoju pozivitnu osobinu i nisu spremni da se njom bave...pretpostavljam da ta osoba ne bi pod nikakvim uvjetima pristala na psihološku pomoć..

inače i sama imam blagi oblik OCD (ne ovaj) nego ono provjeravanje špakera, ulaznih vrata itd...ali nije se toliko razbuktao da mi smeta tj.uz pomoć psihićke ga rješavam, uzrok je nasljedstvo (otac ima puno gori oblik)...možda će neko više znat o ovom konkretnom poremećaju iz prve ruke...
Riječ je o nesigurnosti koju treba prevladati
waka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 12:40   #6
Arrow Hoarders

TLC program ima seriju dokumentaraca o ovom poremecaju, ima zastrasujucih primjera:

http://www.aetv.com/hoarders/

http://en.wikipedia.org/wiki/Compulsive_hoarding
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 14:33   #7
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
TLC program ima seriju dokumentaraca o ovom poremecaju, ima zastrasujucih primjera:

http://www.aetv.com/hoarders/

http://en.wikipedia.org/wiki/Compulsive_hoarding
Pogledala sam... ovaj moj primjer nije toliko ekstreman, ali da, u biti to je to, u nekom blažem obliku.

Imate li vi neki primjer iz prve ruke za koji znate da se riješio?
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 17:04   #8
Ja se sa svojim ocem borim već 15 godina oko takvih stvari ,a on stalno govori da mu treba i prebacuje sa jedne hrpe na drugu.Za popizditi.Moram zvati one dvije iz odreda za čistoću.
xciting is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 18:40   #9
Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post

Imate li vi neki primjer iz prve ruke za koji znate da se riješio?
moj stari je vjerojatno bil level I/II. stalno je vukel nekaj doma (stvari iz otpada, pored ceste, od rodbine) da bi mu dobro doslo za "eventualne" popravke, kucu vikendice itd... bil je vredan majstor...

nazalost je rano nas je napustil i kad sam cistil kucu pred prodaju na otpad sam odvlekel 3 tone razlicitog metala (zbrojal sam potvrde sa otpada) ne znam koliko auto-prikolica punih raciklaze, a na otpad smo vozili stvari 2x u punom 5 tonskom kamionu.
npr, na tavanu sam nasel poluraspadnute tenisice koje sam nosil ko teenager (znaci, pred vise od 20 let), gumene luftice koji su zadnji put bili u upotrebi pred 30 let...

sreca je da je kuca sa zemljom bila velika, pa nie ni blizu ovima sa dokumentarca. stvari nisu bile po hodniku/sobama, ormari su se dali zatvoriti...
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 19:48   #10
Moja svekrva ima kuću u Ivaniću, garažu, šupu, tavan - sve je puno!
Postoje točno koridori kojima se možemo kretati da bi došli do kreveta ili šporeta.
Ima stvari koje su stare više od 30 godina i sve joj treba?

Ja sam to objašnjavala time da je poslije 2. rata bila gladna i siromašna, kao i mnogi drugi te generacije. Ali, u životu je dobro zarađivala, putovala, dobro jela i sve super, pa sam brzo shvatila da to nema veze s ratom. To je nešto u glavi.

Rekli su stručnjaci da se stvari mogu zadržati najviše 2 godine, onda se bacaju. Naravno, osim nekih stvarno dragih sitnica. Upravo zbog ovakvih poremećaja.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 20:50   #11
Mislim da se i obratiš nekom psihijatru ne znam ko bi baš bio stučan za tu problematiku jer i u Americi ne znaju šta bi s tim...
katarina32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 21:10   #12
"A house is just a place to keep your stuff while you go out and get more stuff." - George Carlin

svi smo mi hrčci...
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 22:11   #13
ima jedan lijepi talijanski naziv, pohrvaćeno bi bio "štracariol"
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 00:45   #14
Quote:
xciting kaže: Pogledaj post
Ja se sa svojim ocem borim već 15 godina oko takvih stvari ,a on stalno govori da mu treba i prebacuje sa jedne hrpe na drugu.Za popizditi.Moram zvati one dvije iz odreda za čistoću.
same here...moj stari ima 3 prostorije u prizemlju koje sluze kao skladiste svega..alata ko u prici,koji nikad ne koristi,boja,namjestaja,zeljeza..sta god ti treba,sad je to jos nadogradio..sad i tamo slaze...sreca da je taj dio kuce iza pa se ne vidi..kad sam mu predlozila da zovemo kontejner da pocistimo se snebivao i reko kako to nije smece i da to sve njemu treba..inace skuplja i kutije,plastike prazne,staklenke..sve mu treba i poludi ako mu kazes da ces bacit,ali kad mi to bacimo kad ne gleda onda se ni ne sjeti da je imao..ludjaci...
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 01:11   #15
Tek sam sada shvatila da je kod mene u kući ista stvar!

Živjela sam do 17. godine na katu jedne kuće, iz koje smo se nakon toga iselili!
Pretprošlo ljeto sam otišla ponovno u tu kuću kako bi tamo provela ljeto dok ne počne faks!

I što sam našla u regalu: pregorene žarulje, lijekove iz 199x-te, i slično!
Tek onda sam shvatila da nešto nije u redu, jer mi smo tako živjeli oduvijek i ja sam mislila da je to normalno!

Izgleda da će oni nastaviti tako do kraja života, sretno im bilo!
Zlo_i_Naopako is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 02:00   #16
Koja je stvar sa ljudima "hrčcima"?

... moja mama vec ima brkove i sjekutice i rep i krzno i trci u kotacu... al nikako da shvatim zasto ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 15:54   #17
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Moja svekrva ima kuću u Ivaniću, garažu, šupu, tavan - sve je puno!
Postoje točno koridori kojima se možemo kretati da bi došli do kreveta ili šporeta.
Ima stvari koje su stare više od 30 godina i sve joj treba?


Pa dobro... kako ukućani podnose ovakav život?

Mislim da je život drugih u ovakvim kućanstvima zagorčan. Uspjevaju li uopće takvi odnosi?
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 17:22   #18
Quote:
ancatdubh kaže: Pogledaj post
same here...moj stari ima 3 prostorije u prizemlju koje sluze kao skladiste svega..alata ko u prici,koji nikad ne koristi,boja,namjestaja,zeljeza..sta god ti treba,sad je to jos nadogradio..sad i tamo slaze...sreca da je taj dio kuce iza pa se ne vidi..kad sam mu predlozila da zovemo kontejner da pocistimo se snebivao i reko kako to nije smece i da to sve njemu treba..inace skuplja i kutije,plastike prazne,staklenke..sve mu treba i poludi ako mu kazes da ces bacit,ali kad mi to bacimo kad ne gleda onda se ni ne sjeti da je imao..ludjaci...
Kod mene je problem što mama i ja moramo izaći iz stana od sramote ako netko dođe od majstora itd,a mog staroga to ne jebe previše šta će ti ljudi pričati kasnije.Ja mu kažem kako te nije stid pustiti ljude u stan a on gleda u mene kao u zid.Joj šta me mater rodi da moram trpiti takvog oca.
xciting is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 21:11   #19
na srecu,on ima svoj apartman u kuci i tamo skladisti..drugi,glavni dio kuce i prednje dvoriste smo uspjeli zastitit od njegove najezde,straznje dvoriste je groblje,al se na srecu ne vidi bas jer imamo susjedu koja je hrcak ..sjecam se kad smo bili mali,kako su ladice bile natrpane svime i svacime,knjigama,kabelima,raznoraznim uredjajima,kazetama,plocama,slikama,forografijama i milijun sitnica koje nismo znali cemu sluze...bogatstvo...i zivi u nekim uspomenama,umjesto da zivi u trenutku..danas nebih mogla zivjet u takvom neredu...ne razumijem kakav je to poriv...evo danas smo isto nesto cistili i ja mu kazem da cu neke posude bacit jer su meni osobno neupotrebljive,a on ih je uzeo,pogledao i reko da ce to njemu trebat...pitam se za sta...
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 11:38   #20
Ja sam nekakav polu-hrčak, nisam ekstreman slučaj, ali znam da mi se stvari nagomilavaju i ne mogu ih se riješiti.
Za svaku stvar u stanu me vežu neke uspomene i kad bi ih išla baciti imam osjećaj da bi s njima otišao jedan dio moje prošlosti Znam da zvuči patetično, ali takva je situacija
U omaru držim robu koja je raspadnuta, ne bi više poslužila ni kao krpa za brisanje, ali ne mogu je baciti jer čim ih primim u ruke sjetim se nečega od prije 10 godina. Ista je stvar i s igračkama, kozmetičkim proizvodima, čestitkama (imam ih vjerojatno preko 1000)...i za važne stvari nikad nemam mjesta.
I uvijek skupljam onu plastiku od bombonijere jer će mi služiti za slikanje, a nisam kist primila u ruke već 3 godine.
Ne znam ni sama zašto ništa ne bacam, nije u pitanju lijenost nego neka suluda potreba da se opskrbljujem nevažnim stvarima.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.