Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2016., 15:17   #1
polog na devizni poslovni račun

imam neke kupce iz srbije koji bi mi robu platili u gotovini, u eurima. u mojoj banci kažu da samo donesem izlazni račun da se vidi na temelju čega polažem novce na devizni, ali nije sigurna do kojeg iznosa je to zakonito raditi. ja se maglovito sjećam da se spominjao neki iznos od 5000 eura, a ovaj bi račun iznosio 7000. zna li netko nešto više o tome?
hvala unaprijed
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 15:58   #2
A tko su ti kupci, pravne ili fizičke osobe? I na koji način misliš to fiskalizirati?
I kako misliš dokazati da je roba napustila Hr?

Nisam sigurna da je to dozvoljeno, al pogledaj si Zakon o deviznom poslovanju i Odluku HNB-a.
Mislim da nije dozvoljeno kod roba, samo kod usluga, al nisam sto posto sigurna.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 16:23   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
A tko su ti kupci, pravne ili fizičke osobe? I na koji način misliš to fiskalizirati?
I kako misliš dokazati da je roba napustila Hr?

Nisam sigurna da je to dozvoljeno, al pogledaj si Zakon o deviznom poslovanju i Odluku HNB-a.
Mislim da nije dozvoljeno kod roba, samo kod usluga, al nisam sto posto sigurna.
Sto se tice same fiskalizacije, ogranicenje od 5000kn odnosi se samo na placanje izmedju obveznika fiskalizacije po tom Zakonu. Po meni se to nebi odnosilo na inokupce jer oni po nasem Zakonu nisu obveznici iste.

Barem tako ja glasno razmisljam
Ali uvik neka caka
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 16:47   #4
Kod fiskalizacije nije bitan kupac, nego prodavatelj. Tj. da li je prodavatelj obveznik primjene ili nije.
Kad ja dođem u pekaru po kruh dobijem fiskaliziran račun, a ja nisam obveznik.. obveznik je pekar.

Obveza fiskalizacije se odnosi na obveznike primjene fiskalizacije onih koji prometuju gotovinom.
Ako je prodavatelj obveznik primjene fiskalizacije, i kupac plaća gotovinom, račun mora biti fiskaliziran.

Zbilja ne znam, kako obveznik fiskalizacije može fiskalizirat račun plaćen u EUR
Misty nije spomenula da li je ili nije obveznik pa ja samo pretpostavljam da je.

Promet stranim sredstvima plaćanja u gotovini regulira Zakon o deviznom poslovanju i ta odluka HNB-a, to treba pogledati jer se u ovom slučaju radi o prodaji robe.

A treba priču gledati iz pdv perspektive. Tko prodaje (obveznik pdv-a ili ne), tko kupuje (obveznik ili ne) da bi se odredilo mjesto isporuke i oporezivanja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 17:14   #5
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Kod fiskalizacije nije bitan kupac, nego prodavatelj. Tj. da li je prodavatelj obveznik primjene ili nije.
Kad ja dođem u pekaru po kruh dobijem fiskaliziran račun, a ja nisam obveznik.. obveznik je pekar.

Obveza fiskalizacije se odnosi na obveznike primjene fiskalizacije onih koji prometuju gotovinom.
Ako je prodavatelj obveznik primjene fiskalizacije, i kupac plaća gotovinom, račun mora biti fiskaliziran.

Zbilja ne znam, kako obveznik fiskalizacije može fiskalizirat račun plaćen u EUR
Misty nije spomenula da li je ili nije obveznik pa ja samo pretpostavljam da je.

Promet stranim sredstvima plaćanja u gotovini regulira Zakon o deviznom poslovanju i ta odluka HNB-a, to treba pogledati jer se u ovom slučaju radi o prodaji robe.

A treba priču gledati iz pdv perspektive. Tko prodaje (obveznik pdv-a ili ne), tko kupuje (obveznik ili ne) da bi se odredilo mjesto isporuke i oporezivanja.
Malo smo se ''nesporazumile''

Mislila sam isključivo na odredbu članka koja ograničava plaćanje i naplaćivanje u gotovini do 5.000,00 kn između obveznika fiskalizacije, a ne samog pitanja hoće li se račun fiskalizira.
Oprosti
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 18:06   #6
Neka nam Misty precizira tko (obveznik fiskalizacije, pdv-a ?) točno prodaje kome (fizičkoj osobi, poduzetniku obvezniku pdv-a?) , pa će nam možda sinuti rješenje

I zbilja nemam pojma kako se i da li se fiskaliziraju računi plaćeni gotovinom u stranoj valuti? Jel to ide uopće?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 18:36   #7
evo me!

mi smo obrt dobitaš, a on je isto obrtnik, prijevoznik, i jedni i drugi smo obveznici pdv-a. što se tiče dokaza da je roba napustila HR, imat ću izvoznu deklaraciju od špeditera, ali što se tiče fiskalizacije, nisam se ni sjetila da mi imamo samo plaćanja preko transakcijskog računa, nemamo pos i ne šaljemo račune na fiskalizaciju... onda pretpostavljam da plaćanje u gotovini ne dolazi u obzir iako su u pitanju euri i ja bih isti sat to položila na devizni?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 19:16   #8
Onda se nemoj time zamarati.
ako imate samo uplate na račun, napravite i sada tako i gotovo.

Možeš još nazvat poreznu da provjeriš, ali mislim da bi u tvom slučaju morala fiskalizirat takav promet gotovinom, samo ne znam kako.

Gotovina je gotovina, bez obzrira što ti to u kratkom roku uplaćuješ kao polog utrška na svoj devizni račun.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 20:08   #9
ok, hvala puno
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 09:01   #10
prošli tjedan sam kontaktirala HNB vezano na tu temu i rekli su mi da do 15.000€ mogu maximalno naplatiti od jedne osobe u stranoj gotovini, važno je da se takav utržak mora predati najkasnije u roku od 3 dana na devizni račun, fiskalizira se kao gotovina, ali se polaže na devizni račun i na fakturi mora biti naveden srednji tečaj HNBa na taj dan, jer se po njemu smije preračunavati.
Ukoliko kupac plati npr. 500€ a račun iznosi 489,61€, razliku mu moram vratiti u kunama, znači ne smijem imati u deviznoj blagajni sitne eure za povrat kupcu. Taj novac se ubraja u blagajnički maksimum, pa ukoliko kunski i devizni promet skupa iznose više od blagajničkog minimuma, onda devize moraju na polog i prije isteka tri dana....
i prosječni dnevni promet u tri mjeseca ne smije prelaziti 3.000€
baraba3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 11:52   #11
To znači da i naši domaći kupci mogu doći s eurima na blagajnu? Mi ćešće imamo kupce koji donesu eure na blagajnu, ali ih promjenimo u mjenačnjici i napravimo im uplatu u kunama.
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.