Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2011., 10:54   #1041
ma ne kužim ni ja pa zato i pitam..znači, ako mi na pk kartici piše da je kćer uzdržavani član do 27.09.2011. kako onda radim obračun? 26 dana po starom načinu, a onda zadnja 3 dana na novi način ili?
Anson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 11:04   #1042
Ide uzdržavani član za cijeli mjesec. Gleda se za radnika najpovoljnije.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 11:55   #1043
puno hvala
Anson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 14:59   #1044
obračun poreza i doprinosa za neprijavljene radnike

Obrtniku su u kolovozu otkrivena dva neprijavljena radnika, k tome još strani državljani. S Inspektoratom je u rujnu dogovorio plaćanje kazne 30000,00 kn po radniku pa objekt nije zatvoren. A sada je stigao poziv od Porezne uprave o očitovanju o "obračunatim i iskazanim u propisanim obrascima te uplaćenim odgovarajućim porezima i doprinosima". U Nalazu Inspektorata je navedeno da su radnici radili jedan dan. Ima li tko iskustva kako bi trebali izgledati takvi obračuni? RS-m ne može ni proći bez odgovarajućih podataka o radnicima, a ja imam samo imena i prezimena. Mislila sam da Porezna izda neko svoje rješenje po kojem se plaća u takvim slučajevima, pa me ovo zbunilo..
Hvala unaprijed na svakom komentaru
Maana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 15:54   #1045
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
... E sad, da li su doprinosi za sate neopravdanog izostanka mogli biti obračunati na minimalnu osnovicu, ne znam.

Kako se iz primjera, kojeg navodite, radi o neplaćenom dopustu, ja mislim da obračun može biti na minimalnu osnovicu. Može se to navesti i u odluci ili suglasnosti sa radnikom o korištenju neplaćenog dopusta, pa je onda sve utemeljeno.
Čitam danas u RiPup-u primjere obračuna neplaćenog dopusta i obračun je na minimalnu osnovicu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 12:04   #1046
Radnici su nam bili prijavljeni na puno radno vrijeme 40h tjedno...zbog smanjenja posla prijavili smo ih na nepuno radno vrijeme i 32 sata tjedno...mene sad zanima: da li smo ih mogli prijaviti na puno radno vrijeme i 32 sata tjedno, zbog staža koji im se sad manje zbraja?!...Naime, u Zakonu o radu čak i piše da puno radno vrijeme može iznositi 32 sata tjedno...i sad me sve to zbunilo..Najviše me zanima zbog njihovog staža...jer sad dok rade nepuno radno vrijeme i staž im se manje računa, a ako bi išla prijava na puno radno vrijeme i 32 sata tjedno da li onda staž normalno ide?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 12:42   #1047
Da li je zakonom zabranjeno da se plaća radniku isplati na tekući račun od npr. njegove žene?
Pitam zato što poslodavac ne želi isplatiti plaću u gotovini a radnik pretpostavlja da bi mu u dogledno vrijeme fina mogla blokirati račun pa obzirom da fina prvo blokira tj uzme sve pa se tek onda idu riješavati zavrzlame čovjek hoće zaštiti svoju plaću, pa kad mu dođe obavijest o ovrsi onda će normalno otvoriti zaštićeni račun gdje će uplaćivati 2/3 plaće a 1/3 na svoj (blokirani)
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 23:07   #1048
Čuj, poslodavac ne želi isplatiti plaću u gotovini, svašta. Pa nije imanje tekućeg računa propisano zakonom, a isplata plaće u gotovini je zakonom dozvoljena.
Ne vidim razloga da se plaća ne isplati na drugi tekući (osim ako je poslodavcu već dostavljena neka ovrha). Kako radnik da nalog da mu se svaki mjesec obustavlja neki kredit, ne vidim razlog da ne da nalog da se plaća isplati na tuđi tekući.
Ja sam kolegi isplatila plaću na ženin tekući, napisao mi na papir nalog da njegovu plaću uplatim na tekući taj i taj.
Ali, radnik mora biti svjestan da će, ako nema redovnu mjesečnu uplatu plaće, vrlo lako ostati bez dozvoljenog minusa.
gita-xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 07:26   #1049
Quote:
gita-xy kaže: Pogledaj post
Čuj, poslodavac ne želi isplatiti plaću u gotovini, svašta. Pa nije imanje tekućeg računa propisano zakonom, a isplata plaće u gotovini je zakonom dozvoljena.
Ne vidim razloga da se plaća ne isplati na drugi tekući (osim ako je poslodavcu već dostavljena neka ovrha). Kako radnik da nalog da mu se svaki mjesec obustavlja neki kredit, ne vidim razlog da ne da nalog da se plaća isplati na tuđi tekući.
Ja sam kolegi isplatila plaću na ženin tekući, napisao mi na papir nalog da njegovu plaću uplatim na tekući taj i taj.
Ali, radnik mora biti svjestan da će, ako nema redovnu mjesečnu uplatu plaće, vrlo lako ostati bez dozvoljenog minusa.
Ovaj nema dozvoljenog minusa pa nema oko toga brige, a poslodavac svima isplaćuje plaću na tekući pa se ne želi zafrkavati sa njegovom gotovinskom isplatom.. i za takve slučajeve sam već u nekoliko navrata čula..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 11:52   #1050
obrazac DNR : tko ga, kada i zašto mora sastavljati? Kome se predaje????
Hvala
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 17:52   #1051
isplata plaće

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Da li je zakonom zabranjeno da se plaća radniku isplati na tekući račun od npr. njegove žene?
Pitam zato što poslodavac ne želi isplatiti plaću u gotovini a radnik pretpostavlja da bi mu u dogledno vrijeme fina mogla blokirati račun pa obzirom da fina prvo blokira tj uzme sve pa se tek onda idu riješavati zavrzlame čovjek hoće zaštiti svoju plaću, pa kad mu dođe obavijest o ovrsi onda će normalno otvoriti zaštićeni račun gdje će uplaćivati 2/3 plaće a 1/3 na svoj (blokirani)
ja sam imala slučaj da smo dobili obavijest od banke da se ZABRANJUJE isplata plaće našeg djelatnika na račun njegove supruge, baš iz tog razloga da ako je njegov tekući u blokadi on bi elegantno isplaćivao na tuđi tekući.... neće ići.....

bolje mu je neka ode u finu otvoriti zaštićeni račun tako da si na vrijeme zaštiti primanja... uvijek je jadno gledati kada ti dođe radnik plakati da nema novca jer je tekući u blokadi i uzeli su mu sve novce.... a u računovodstvo nije donio ovrhu (privatnu) koju je dobio na kućnu adresu... kako bi mi knjigovođe trebali znati da je on u blokadi ?
IPS SERVIS is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 08:48   #1052
Quote:
IPS SERVIS kaže: Pogledaj post
ja sam imala slučaj da smo dobili obavijest od banke da se ZABRANJUJE isplata plaće našeg djelatnika na račun njegove supruge, baš iz tog razloga da ako je njegov tekući u blokadi on bi elegantno isplaćivao na tuđi tekući.... neće ići.....

bolje mu je neka ode u finu otvoriti zaštićeni račun tako da si na vrijeme zaštiti primanja... uvijek je jadno gledati kada ti dođe radnik plakati da nema novca jer je tekući u blokadi i uzeli su mu sve novce.... a u računovodstvo nije donio ovrhu (privatnu) koju je dobio na kućnu adresu... kako bi mi knjigovođe trebali znati da je on u blokadi ?
To sve zna..ali ovome račun nije u blokadi..još.. A ne može otvoriti zaštićeni račun sve dok ga ne blokiraju..no problem jer jer fina prvo blokira pa onda traži da se otvara zaštićeni račun pa daljnja procedura..tako da je naravno škakljivo da čovjerku prvo maznu cijelu plaću (nije se jednom desilo) pa tek onda da dalje riješava..treba preživjeti taj mjesec bez cijele plaće..U tome je caka..dakle, kad fina blokira nije više bed..trećina će mu ići na njegov a ostatak na zaštićeni ali on hoće samo spriječiti da mu odmah uzmu sve..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 08:56   #1053
Sve dok ovrha nije pokrenuta ja se ne bi brinula
Isplati mu na račun žene. Mislim da je vlado tu pisao da nema problema, ali ne mogu sad naći post.
Kad mu se račun blokira, onda ideš onako kako traže.
Žalosno je da ljudima prvo uzmu cijelu jednu plaću i tek onda ih stave u poziciju da mogu otvoriti zaštićen račun. Dok tako prolazi, tako će raditi.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 13:01   #1054
ako je mjesto rada cijela županija (npr. građevinari), što upisati pod mjesto rada u platnoj listi...sjedište društva ili?? jer uz svako mjesto aplikacija mi traži stopu prireza pa se ne može upisati županija vec samo mjesto, a ako upišem samo mjesto to mi je nekako blesavo...
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 13:44   #1055
Molim nekoga tko je imao iskustva. Napravljena je plaća svi pripadajući dokumenti. isplaćen neto 15-og a doprinosi nisu prošli u tom mjesecu . Dakle , nije predan RS jer nisu uplaćeni doprinosi. Molim Vas što učiniti? da li se RS predaje normalno ukoliko doprinosi budu plaćeni prvog ili drugog.Točnije, plaća za 9 ; neto isplaćen 15.10. doprinosi npr.02.11.
xsmas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 14:28   #1056
dragi moji, pomozite
imam djelatnicu zaposlila se 20.10, a komplikacije u trudnoći otvorila 27.10. Prijavljena je na 2850 kn brutto.
Molim vas ako tko ima volje da objasni kako joj treba izgledati platna lista. Dali joj mi isplaćujemo plaću za period 22 - 31.10 . pa radimo potraživanje od HZZo ili?
latyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 14:33   #1057
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
ako je mjesto rada cijela županija (npr. građevinari), što upisati pod mjesto rada u platnoj listi...sjedište društva ili?? jer uz svako mjesto aplikacija mi traži stopu prireza pa se ne može upisati županija vec samo mjesto, a ako upišem samo mjesto to mi je nekako blesavo...
Pod mjesto rada upišeš sjedište,(u ugovoru o radu je naznačeno da radnik radi prema potrebi terenski) a stopa prireza ne bi smjela ići uz mjesto rada nego uz prebivalište ili boravište djelatnika
xsmas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 01:12   #1058
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Sve dok ovrha nije pokrenuta ja se ne bi brinula
Isplati mu na račun žene. Mislim da je vlado tu pisao da nema problema, ali ne mogu sad naći post.
Kad mu se račun blokira, onda ideš onako kako traže.
Žalosno je da ljudima prvo uzmu cijelu jednu plaću i tek onda ih stave u poziciju da mogu otvoriti zaštićen račun. Dok tako prolazi, tako će raditi.
Da ne tražiš , tako funkcionira već 20 g., ali ne zbog problema ovrhe ili sl., nego jednostavno zbog praktičnosti.
Ja bih rekao (neka me netko ispravi ako sam u krivu) da je poslodavac obavezan ustezati dio plaće (ili cjelu), ne kada mu se račun blokira, nego kada dobije obavijest od strane ovrhovoditelja.
Ne znam da li je IPS dobro citirala da se ZABRANJUJE isplata (iako je suština ista), već postoji odgovornost poslodavca koji ne postupi po pravomoćnom rješenju o ovrsi ili ovršnom nalogu.
Drugim rječima ovrhovoditelj može tražiti ovrhu protiv osobe koja je propustila obustaviti ili isplatiti sredstva prema ovršnom nalogu.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 11:53   #1059
Quote:
xsmas kaže: Pogledaj post
Molim nekoga tko je imao iskustva. Napravljena je plaća svi pripadajući dokumenti. isplaćen neto 15-og a doprinosi nisu prošli u tom mjesecu . Dakle , nije predan RS jer nisu uplaćeni doprinosi. Molim Vas što učiniti? da li se RS predaje normalno ukoliko doprinosi budu plaćeni prvog ili drugog.Točnije, plaća za 9 ; neto isplaćen 15.10. doprinosi npr.02.11.

RSM se predaje ili kad su plaćeni doprinosi ili najkasnije do kraja mjeseca u kojem su trebali biti plaćeni doprinosi i plaća..Čak iako doprinosi nisu plaćeni rsm se mora predati do zadnjeg dana u mjesecu.. U tvom slučaju RSM je trebalo predati najkasnije 31.10.2011.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 08:06   #1060
Quote:
latyca kaže: Pogledaj post
dragi moji, pomozite
imam djelatnicu zaposlila se 20.10, a komplikacije u trudnoći otvorila 27.10. Prijavljena je na 2850 kn brutto.
Molim vas ako tko ima volje da objasni kako joj treba izgledati platna lista. Dali joj mi isplaćujemo plaću za period 22 - 31.10 . pa radimo potraživanje od HZZo ili?
itko...
latyca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.