Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2016., 16:54   #2581
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Paradoks iz kojeg se teško izvući sa ovakvom vlašću i ovakvom sviješću.

Napredna djeca idu na dopunsku matematiku subotom ujutro, strane jezike i informatiku na dvostruki predsat dok je vjeronauk sastavni dio tjedne satnice.

Savršen put u budućnost. :klap::klap:
Da je samo to...

Moja je na povijesti nedavno obrađivala prve civilizacije, pisma, Židove, Egipat itd. Pa ih je tim povodom nastavnica pitala što su naučili o svemu tome iz Starog zavjeta. Moja je došla kući s pitanjem: a što da ja na to kažem? I što da kažem djetetu? Da joj kažem da nastavnici objasni da je Stari zavjet zbirka legendi iz palestinske pripizdine, a ne povijest?

Uglavnom, rekla sam joj da se na takva pitanja ne javlja, nek' uči jezike i prvom prilikom odmagli preko grane u neku civiliziranu zemlju. Ja joj drugačije više ne znam pomoći...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 23:43   #2582
Izbaciti.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 10:54   #2583
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da je samo to...

Moja je na povijesti nedavno obrađivala prve civilizacije, pisma, Židove, Egipat itd. Pa ih je tim povodom nastavnica pitala što su naučili o svemu tome iz Starog zavjeta. Moja je došla kući s pitanjem: a što da ja na to kažem? I što da kažem djetetu? Da joj kažem da nastavnici objasni da je Stari zavjet zbirka legendi iz palestinske pripizdine, a ne povijest?
Mogla je reci da je naucila da je genocid privatljiv.

Slicna prica iz hrvatskog, u udzbeniku masu referenci na Bibliju...

Znam nekad razveseliti ljude, pricam kako radim kao nuklearni inzinjer i najcesce racunam sigurnosne sustave golom matematikom i fizikom.

Ali ponekad se oslonim na Isusa i njegov nauk. What could go wrong?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 19:34   #2584
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da je samo to...

Moja je na povijesti nedavno obrađivala prve civilizacije, pisma, Židove, Egipat itd. Pa ih je tim povodom nastavnica pitala što su naučili o svemu tome iz Starog zavjeta. Moja je došla kući s pitanjem: a što da ja na to kažem? I što da kažem djetetu? Da joj kažem da nastavnici objasni da je Stari zavjet zbirka legendi iz palestinske pripizdine, a ne povijest?
Čovjek bi pomislio da je to izdvojeni incident, ali to se ponavlja i po nekoliko puta godišnje...jedna si je nastavnice HJ baš dala oduška pa je u predbožićno vrijeme na satu kada je trebalo obraditi jednu religioznu pjesmu u vjerskom zanosu sat pretvorila u slava bogu na visini...pod povijesti se pak obrađivalo kako su Židovi lutali pustinjom, a kao povijesni izvor se navodila biblija...da ne nabrajam, takvi incidenti nisu izdvojeni, ima toga na kamaru. Jedna je psihologinja korila dijete jer je izustilo ime Duha Svetoga uzalud i to na satu ni manje ni više nego matematike!

Roditelji nemaju pojma koliko se indoktrinacija provlači kroz njihovu djecu za vrijeme boravka u školi.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:21   #2585
što mislite o vjeroučiteljici koja djecu na satu vjeronauka mrtvo hladno obavijesti da je djed mraz izmišljen lik koji ne postoji?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:28   #2586
ne kužim. pa radi se o vjeronauku. nema tu mjesta za djeda mraza. s druge strane nije da im je lagala.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:42   #2587
kakadu, zaboravila si reći da se radi o prvašićima
(prijateljičina mala je u tom razredu, osim ako ne postoje dvije takve ljupke osobice...)
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:46   #2588
kužim ja da se radi o tak malim klincima, al ne kužim kaj ljudi očekuju kad šalju djecu na vjeronauk? ono, upisao si dijete na to, pa čemu čuđenje kada se zna da crkva nije sklona djedu mrazu?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:53   #2589
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ne kužim. pa radi se o vjeronauku. nema tu mjesta za djeda mraza. s druge strane nije da im je lagala.
voljela bih da ovo ima doslovno značenje, tj. da se djed mraz na satu vjeronauka uopće ne spominje.

Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
kakadu, zaboravila si reći da se radi o prvašićima
(prijateljičina mala je u tom razredu, osim ako ne postoje dvije takve ljupke osobice...)
moj je drugašić. ali još vjeruje u djeda mraza. i bio je prilično zgranut ovom objavom.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:54   #2590
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
što mislite o vjeroučiteljici koja djecu na satu vjeronauka mrtvo hladno obavijesti da je djed mraz izmišljen lik koji ne postoji?
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ne kužim. pa radi se o vjeronauku. nema tu mjesta za djeda mraza. s druge strane nije da im je lagala.
Grinch

al jbg, pravi krscani ne vjeruju u djedicu sa coca cole reklame, tak da njima to i jest izmisljen lik. Oni koji su se slucajno nasli na predmetu ciju vjeru ne prakticiraju kod kuce, ovo je zapravo dobra prilika da propituju i postojanje Isusa i njegova djela.
Boga takodjer

usput, savez skole i crkve je nuzan


Quote:
"Dobro znamo da škola nije u stanju sama odgovoriti na izazove suvremenog odgoja. Nužno je uspostaviti "odgojni savez" između škole, obitelji, društva, medija, kulture i drugih relevantnih institucija, među kojima je i Crkva, a ona je oduvijek bila stjecište i rasadište odgoja i kulture. Kad nema »odgojnog saveza«, društvo cjelokupni teret i odgovornost za odgoj i obrazovanje budućih generacija stavlja na leđa prosvjetnih djelatnika. A kada izostanu željeni rezultati, među prvim prozvanima uvijek su škole, učitelji i odgojitelji", poručio im je Bozanić.
zvuci tolko divno, ono, budi nadu da zaista nece biti nasilja po skolama....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:56   #2591
i još kaže da darove pod jelku stavljaju roditelji. jer bi ju ubilo da je rekla da ih donosi mali isus, ili anđeo. s obzirom na to da to dvoje kršćanska mitologija ne niječe.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:59   #2592
meni je za očekivati da oni koji idu na vjeronauk i žive tu vjeru, pa su ta djeca od malena upoznata sa činjenicom da djed mraz ne postoji. s druge strane na vjeronaku se čuju puno gore gluposti, tako da je ovo po meni nešto s čime se roditelji vjeronaučne djece uopće ne bi trebali zamarati. jbt netko na vjeronaku napokon kaže istinu i onda nastane čitavo sranje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 23:04   #2593
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
jer bi ju ubilo da je rekla da ih donosi mali isus, ili anđeo.
To bi sa stanovišta kršćanske vjere bilo potpuno pogrešno reći.
Može se eventualno prešutjeti ili skrenuti priču na Sv. Nikolu ali ovo što sugeriraš nikako ne.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 23:06   #2594
Kad sam ja bila mala, moja prvi susjedi su bili pravi kršćani, moji prave komunjare.

Ja danas nisam ni jedno ni drugo.

I razlike su bile ove: oni su drvce kitilina Badnjak, mi iza Bozica, uglavnom 27., 28. Oni su imali jaslice, mi ne.

Njima su pokloni dolazili u noći sa Badnjaka na Božić i donosio ih je Mali Isus, nama je na Staru godinu dolazio Djed Mraz.

Ne znam kako jevto nama kod djeci sve bilo jasno, ali nekako je. Djed Mraz je u vrtić i školu dolazio svima, ali dobro to smo znali da je prerušeni ravnatelj.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 23:10   #2595
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
meni je za očekivati da oni koji idu na vjeronauk i žive tu vjeru, pa su ta djeca od malena upoznata sa činjenicom da djed mraz ne postoji. s druge strane na vjeronaku se čuju puno gore gluposti, tako da je ovo po meni nešto s čime se roditelji vjeronaučne djece uopće ne bi trebali zamarati. jbt netko na vjeronaku napokon kaže istinu i onda nastane čitavo sranje.
krivo. nije svako pohađanje/nepohađanje vjeronauka djeteta vjersko-politička odluka roditelja koji odlučuje umjesto djeteta.

mi smo roditelji koji nastoje ne nametati vlastita mišljenja djetetu i ne donositi odluke umjesto njega - tako i onu o pohađanju ili nepohađanju vjeronauka.

odluku o tome želi li pohađati vjeronauk ili ne želi donosi sam i preispituje je (u razgovoru s nama) svake godine.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 23:16   #2596
a dobro onda. ja svojem djetetu tu odluku ne mislim prepustiti odmah kod upisa u školu. zapravo ni ne znam na temelju čega bi i mogao odlučiti. kasnije kako želi.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 08:15   #2597
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
voljela bih da ovo ima doslovno značenje, tj. da se djed mraz na satu vjeronauka uopće ne spominje.
da konzumerizam nije vezao djeda mraza za božic, i na taj nacin božić skrenuo u totalno suprotnom smjeru, crkva ni vjeroucitelji ga ne bi nikad spomenuli.
nemreš kriviti vjeroucitelja zato što na satu vjeronauka brani vjeru.
trebaš klincu objasniti da za vjeru i crkvu bit božica nisu pokloni, okicene kuce, kolaci ili išta šta se može kupiti novcem vec ono unutar nas što samo sami možemo napraviti a, to je biti bolji prema sebi i drugima.
Quote:
moj je drugašić. ali još vjeruje u djeda mraza. i bio je prilično zgranut ovom objavom.
vjerojatno se kao i svako dijete zabrinuo da nece dobiti poklone,
al, kad ih dobije, ta recenica mu više nece biti važna. al, ono što mu ti kažeš, kako mu ti objasniš, utjecat ce na kreiranje njegovih buducih stavova....
i totalno je nebitno dal ce on jednog dana biti vjernik ili ne, bitno je da nauci da svaki covjek ima svoju istinu, svoje mišljenje što automatski ne znaci ni da je dobar, ni da je loš.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 08:18   #2598
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
što mislite o vjeroučiteljici koja djecu na satu vjeronauka mrtvo hladno obavijesti da je djed mraz izmišljen lik koji ne postoji?
Onda se nemaju što buniti kad se klince na satu /bilo čega drugog/ obavijesti da Bog ne postoji, i vjeroučitelji na blef dižu plaću.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:20   #2599
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
da konzumerizam nije vezao djeda mraza za božic, i na taj nacin božić skrenuo u totalno suprotnom smjeru, crkva ni vjeroucitelji ga ne bi nikad spomenuli.
nemreš kriviti vjeroucitelja zato što na satu vjeronauka brani vjeru.
trebaš klincu objasniti da za vjeru i crkvu bit božica nisu pokloni, okicene kuce, kolaci ili išta šta se može kupiti novcem vec ono unutar nas što samo sami možemo napraviti a, to je biti bolji prema sebi i drugima.
a to se nije moglo drugačije nego reći: darove vam donose roditelji.

Quote:
vjerojatno se kao i svako dijete zabrinuo da nece dobiti poklone,
al, kad ih dobije, ta recenica mu više nece biti važna.
ili mu je jedna vjeroučiteljica grinchevski razbila čaroliju božića
jer, ako roditelji donose darove, ne vidim zašto bi se zabrinuo da ih neće dobiti
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 13:03   #2600
mene zanima kako je do toga došlo? nju je neko dijete pitalo o djedu mrazu/božićnjaku/whatever ili je ona sama i nepozvana počela pričati o tome?

jer, ruku na srce, djeca se sama počnu propitivati još puno prije 2.r., i ne sama sebe, već i drugu djecu i odrasle.
i što ako mu netko drugi od odraslih to kaže?
jel to zabranjeno, jel to nešto što treba prepustiti roditeljima da kažu djetetu?
tj da ostane neizrečeno i tada ćemo biti sigurni da nečije djetinjstvo nije uništeno?
mom prvašiću je xy iz razreda rekao da sve darove kupuju roditelji, da ne postoje ni nikola, ni djed mraz, ni zeko. on je pak meni rekao da mu ne vjeruje

i još sam htjela pitati, prave katolike, kako oni objašnjavaju božićne poklone ako ih ne donosi mali isus?
ili nemate poklone?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.