Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2014., 12:14   #101
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Izgrednik maltretira razred mjesecima, zbog njega nitko ne može pratiti nastavu, omalovažava i ponižava pojedine učenike, vrijeđa sve po redu pa i učitelja, a oko sebe je okupio tri-četiri istomišljenika koji ga podržavaju, rade s njim što on zapovjedi.

....ako izgrednik ima imalo savjesti i empatije....
izgrednik, najčešće, nema savjesti i empatije, zato se tako i ponaša.
žalosno je da netko maltretira čitav razred, a da nitko od odraslih (roditelji, profesori, stručni tim škole....) toj drugoj djeci ne može pomoći, nego ih se ostavlja na milost i nemilost zlostavljaču i očekuje da oni sami riješe problem


Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da socijalna grupa najuspješnije korigira pojedinca ako cijela snosi posljedice.
U razredu je to najlakše provesti kroz blitz testove ili provjere znanja, zadatke za domaću zadaću ili opsežne projekte koje mora izraditi cijeli razred ili jedna grupa.
meni zvuči monstruozno da čitav razred snosi posljedice zato što, ni krivi ni dužni, u razredu imaju dva-tri buduća (ili sadašnja) psihopata. dakle, ne samo da ih suučenici zlostavljaju, nego još i profesori kao odrasle, educirane osobe očekuju da klinci koji su tim zlostavljačima stalno izloženi naprave .... što? kako da to klinci riješe? da i oni, zato jer su frustrirani, počnu maltretirati nekog slabijeg od sebe???


p.s. pomalo off: ne kužim kako učitelji i profesori (na svim razinama obrazovanja) još uvijek nisu shvatili da u grupnim projektima pola grupe radi i trudi se, a pola se uvijek izvlači. i kako ti isti učitelji i profesori nisu shvatili da na taj način potiču nerad i prebacivanje odgovornosti na nekog drugog?
ili jesu pa ih nije briga?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 12:35   #102
Evo, ja ti se bakćem doduše sa dosta manjima, i teško da će ti ovo pomoći, ali vrijedi pokušati.

Odmah si u startu moraš dat do znanja da to nikad neće biti savršeni red. Pod savršenim redom ne mislim da će bit tišina, nego na to da ćeš jako često imati nekoga do koga jednostavno ti sama ne možeš doprijeti i tko će praviti probleme kojima je teško stati u kraj. No ako ostali vide da te izbacuje iz takta, mogu se povesti za njim.
Ono što bi ja napravila je ponajprije dozvoliti slobodu da pričaju. To i sama radim. Upostavimo si pravila da kada ja pričam, oni meni ne ulijeću u riječ, jer to ne radim ni ja njima. Dizanje ruke prije nego progovore i potpunu tišinu nikad ne zahtijevam (izuzev kad se radi kontrolni ili kada netko odgovara), jer mi se to ne sviđa. Ne dižem ni ja ruku kada pričam, a i ne želim praviti od učenika gomilu stubova koji će mi samo šutit i blejat u mene.
Dopusti im da razgovaraju s tobom, u okviru onog vremena koje si možeš dozvoliti tokom sata i da opet uspiješ odraditi sve što treba taj sat.
Ti si, nažalost, svoj utisak ostavila u prvih par sekundi kad si ušla na ta vrata, i oni te drže takvom kakva si se tad pokazala. No to nije nepopravljivo.
Prosvjetni rad je težak i zahtijeva debele živce i neprestano ponavljanje. Pa ako treba, ponovi 100 puta da se smire i da obrate pažnju.
Ja sam za to da, iako to baš i nije pedagoški, ali ako će riješiti problem, dopusti koju kolateralnu žrtvu, pa si poslije zabilježi negdje da to ispraviš. Tipa, ako baš divljaju, otvori imenik nasumice i prozovi nekog i malo ga ispitaj, i budi jako jako zahtjevna tad i krkni kolac ako treba. Daj nenajavljeni petominutni test. Porazgovaraj sa razrednikom. Upiši opomenu. Mora uvijek postojati nešto što im je primjerena kazna, i to koristi uz zahtjeve da te poštivaju kao što i ti njih poštivaš.
Argania is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 12:47   #103
Quote:
Argania kaže: Pogledaj post
Ja sam za to da, iako to baš i nije pedagoški, ali ako će riješiti problem, dopusti koju kolateralnu žrtvu, pa si poslije zabilježi negdje da to ispraviš. Tipa, ako baš divljaju, otvori imenik nasumice i prozovi nekog i malo ga ispitaj, i budi jako jako zahtjevna tad i krkni kolac ako treba. Daj nenajavljeni petominutni test. Porazgovaraj sa razrednikom. Upiši opomenu. Mora uvijek postojati nešto što im je primjerena kazna, i to koristi uz zahtjeve da te poštivaju kao što i ti njih poštivaš.
ako nasumce nekoga prozoveš i uvališ mu kolac, time kažnjavaš KOGA?

što ako tako, nasumce, prozoveš baš onog malog, crnog, dobrog, pristojnog iz druge klupe kojemu je jako stalo do dobre ocjene pa njemu uvališ kolac?

kako bi se ti osjećala da, npr., ministarstvo dobije nekoliko prijava, dozna da xx i žnjžnj ne rade svoj posao, ali ne kazni njih nego odluči da dvoje-troje nasumce odabranih učitelja dobije otkaz pa se ti, kao kolateralna žrtva, nađeš među njima? bi li rekla "bad luck" i samo slegnula ramenima?

da, mora postojati nešto što je primjerena kazna krivcu
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 14:25   #104
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
izgrednik, najčešće, nema savjesti i empatije, zato se tako i ponaša.
žalosno je da netko maltretira čitav razred, a da nitko od odraslih (roditelji, profesori, stručni tim škole....) toj drugoj djeci ne može pomoći, nego ih se ostavlja na milost i nemilost zlostavljaču i očekuje da oni sami riješe problem




meni zvuči monstruozno da čitav razred snosi posljedice zato što, ni krivi ni dužni, u razredu imaju dva-tri buduća (ili sadašnja) psihopata. dakle, ne samo da ih suučenici zlostavljaju, nego još i profesori kao odrasle, educirane osobe očekuju da klinci koji su tim zlostavljačima stalno izloženi naprave .... što? kako da to klinci riješe? da i oni, zato jer su frustrirani, počnu maltretirati nekog slabijeg od sebe???


p.s. pomalo off: ne kužim kako učitelji i profesori (na svim razinama obrazovanja) još uvijek nisu shvatili da u grupnim projektima pola grupe radi i trudi se, a pola se uvijek izvlači. i kako ti isti učitelji i profesori nisu shvatili da na taj način potiču nerad i prebacivanje odgovornosti na nekog drugog?
ili jesu pa ih nije briga?
Monstruozno?
a malo si ga pretjerala.
Ako se cijeli razred smije glupim upadicama i ako jednog/u ili dvojicu/je koji su uvijek začetnici smatraju facama i kulerima i podržavaju ( a uglavnom podržavaju ) ispade - onda razred mora prihvatiti i odgovornost. Ne šaljemo ih na giljotinu samo primjenimo jednu od ionako obaveznih metodičkih mjera za provjeravanje razine usvojenog znanja.
Nitko tko nije stao pred 30 pari očiju i ušiju ne zna koliko je to teško i odgovorno ali i lijepo i poticajno u isti mah.
O tome kako i koliko sustav čini da se djeca s poteškoćama u ponašanju uklone iz redovnog školovanja u za njih primjeren sustav - radije neću niti počinjati.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 14:43   #105
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
O tome kako i koliko sustav čini da se djeca s poteškoćama u ponašanju uklone iz redovnog školovanja u za njih primjeren sustav - radije neću niti počinjati.
Ideja i nije da se djeca s pup-om uklone iz redovnog skolovanja i sredine...vec da im se pomogne, da se naznake takvih mogucih ponasanja detektiraju u pocetku i da se s tom djecom (i roditeljima) radi...grupno i individualno u istoj toj skoli....
To sto za to nema zaposlenog kadra (tj. novaca) pa umjesto da se vec od prvog razreda radi na tom polju...problemi kulminiraju tamo u semom/osmom/srednjoj...pa vise nema druge nego izbacivati ih iz skole, loptatati se njima...
...to je nesto drugo.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 15:10   #106
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Monstruozno?
a malo si ga pretjerala.
Ako se cijeli razred smije glupim upadicama i ako jednog/u ili dvojicu/je koji su uvijek začetnici smatraju facama i kulerima i podržavaju ( a uglavnom podržavaju ) ispade - onda razred mora prihvatiti i odgovornost. Ne šaljemo ih na giljotinu samo primjenimo jednu od ionako obaveznih metodičkih mjera za provjeravanje razine usvojenog znanja.
ne znam na temelju čega si zaključila da se radi samo o smijanju glupim upadicama, kad žena lijepo kaže ovo:

Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Izgrednik maltretira razred mjesecima, zbog njega nitko ne može pratiti nastavu, omalovažava i ponižava pojedine učenike, vrijeđa sve po redu pa i učitelja, a oko sebe je okupio tri-četiri istomišljenika koji ga podržavaju, rade s njim što on zapovjedi.
i ne, nisam pretjerala, jer očito nitko nije razgovarao s djecom pa doznao kako se ona osjećaju i kakvu poruku dobivaju kad shvate da ih a) nitko od stručnog i profesionalnog osoblja neće zaštititi od zlostavljanja i b) kad shvate da je potpuno svejedno jesu li pristojni ili ne, trude li se na satu ili ne - ionako će biti kažnjeni

razred mora prihvatiti odgovornost? za što točno? za preodgajanje problematičnih učenika? ma daj....
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 15:41   #107
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ne znam na temelju čega si zaključila da se radi samo o smijanju glupim upadicama, kad žena lijepo kaže ovo:



i ne, nisam pretjerala, jer očito nitko nije razgovarao s djecom pa doznao kako se ona osjećaju i kakvu poruku dobivaju kad shvate da ih a) nitko od stručnog i profesionalnog osoblja neće zaštititi od zlostavljanja i b) kad shvate da je potpuno svejedno jesu li pristojni ili ne, trude li se na satu ili ne - ionako će biti kažnjeni

razred mora prihvatiti odgovornost? za što točno? za preodgajanje problematičnih učenika? ma daj....
Dala sam primjer glupih upadica jer su one najčešći oblik maltretiranja profesora i suučenika, dakle verbalni napadi i vrijeđanja.
Sve ostalo što prelazi tu granicu i ide na fizičke napade ili prijetnje ili bilo koji drugi način narušavanja tijeka nastave u srednjoj školi nije moguće korigirati na tako jednostavan način. I na svu sreću i nisu tako česti kako se ponekad čini po tonu kojim naši mediji donose informacije te vrste.

A tvoje a. i b. odnosi se na moguću eskalaciju koju onda preuzimaju stručne službe. Ako ih ima.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 16:50   #108
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ako nasumce nekoga prozoveš i uvališ mu kolac, time kažnjavaš KOGA?

što ako tako, nasumce, prozoveš baš onog malog, crnog, dobrog, pristojnog iz druge klupe kojemu je jako stalo do dobre ocjene pa njemu uvališ kolac?

kako bi se ti osjećala da, npr., ministarstvo dobije nekoliko prijava, dozna da xx i žnjžnj ne rade svoj posao, ali ne kazni njih nego odluči da dvoje-troje nasumce odabranih učitelja dobije otkaz pa se ti, kao kolateralna žrtva, nađeš među njima? bi li rekla "bad luck" i samo slegnula ramenima?

da, mora postojati nešto što je primjerena kazna krivcu

Joj, daj.
Rekla sam ako divljaju, dakle ako svi divljaju.
Ne znam gdje si iz mog posta iščitao/la da sam napisala "ako ti nekolicina divlja, a ti kazni ono dijete koje ne divlja."

Ovo dolje neću ni komentirati, jer nema veze s onim što napisah.
Argania is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 23:02   #109
Neki namjerno ne žele čuti da sam govorila o izgrednicima i onima koji ih štite i potiču.

Izgrednik gotovo uvijek oko sebe okupi još nekoliko učenika koji s njim sudjeluju u maltretiranju ostalih.
Obično je skupina sastavljena ovako:
glavni izgrednik je idejni vođa, siva eminencija, obično previše bistar da bi se izravno izložio posljedicama postupaka skupine kojoj pripada (no katkad i sam sudjeluje da bi zadržao svoj status u skupini); on češće nagovara ostale članove svoje skupine na razne oblike maltretiranja okoline; manipulira njima, osobito onima koji mu se, izvršavajući njegove upute, nastoje dodvoriti; donekle mu je stalo do mišljenja roditelja - često uspije izmaknuti kazni jer se nerado izlaže;
najpopularniji u skupini izgrednika - uživa u slavi izgreda i najčešće je realizator ideja, svoju "slavu" temelji na opomenama, ukorima, i baš ga briga za školski uspjeh ili za ukore; izmaknuo je kontroli vlastitih roditelja;
slabiji članovi skupine - izvršavaju što im naredi glavni izgrednik i uživaju u tuđim izgredima, maltretiraju ostale "na sitno"; ipak im je donekle stalo do ocjena, pa i ocjene vladanja, još su donekle pod kontrolom vlastitih roditelja.

Neki od ostalih učenika, pa i oni koji nikada ne sudjeluju u izgredima, ako pasivno promatraju izgrede (pa i zlostavljanje), također snose odgovornost, osobito oni koji imaju snagu suprotstaviti se izgrednicima.
Oni u izgredima uživaju: smiju se vrijeđanju, podržavaju gubljenje vremena od sata na istraživanje tko je što neprimjereno učinio (a katkad je to potrebno), surađuju s izgrednicima ne želeći ih prijaviti čak i kad se radi o zlostavljanju, uništavanju tuđe imovine, krađi i sl. sa stavom "to se mene ne tiče" ili "ne želim biti cinker".

Kad se takvo što počne događati u nekoj odgojnoj skupini, svi trebaju pomoć: i izgrednici, i oni koji bi mogli biti uteg na vagi, i svi ostali (jer trpe nečije maltretiranje). Najčešće upravo izgrednici, od glavnoga preko popularnoga do onoga najmanjega, trebaju psihološku pomoć, no prije svega treba zaštititi kolateralne žrtve (o njima nitko ne govori), a zatim krenuti s tretmanima, pojedinačnima i skupnima.

Ne treba mnogo znati o delinkvenciji da se zna da treba izolirati vođu i njegove pristaše pridobiti na suradnju.

Nažalost, i u osnovnim školama, da ne govorim o srednjima, toga ima, na štetu svih ostalih. U osnovnoj školi možda u manjim razmjerima, no tu se regrutiraju budući delinkventi i kriminalci ako ih se ne zaustavi.

Metode koje su nam na raspolaganju:
kvalitetan rad u predmetu koji predajemo
pohvale
prijateljski, suradnički odnos s učenicima
pomoć psihologa (čemu se često protive i učenici i njihovi roditelji)
razgovor sa skupinom (gdje opet trpe ostali jer se ne govori o drugim temama koje bi bile korisne, nego se čini upravo ono što izgrednici žele: da budu u središtu pozornosti)
razgovor s pojedincima (sati i sati - kada? - gdje se možda nešto dogovori, ali se vrlo brzo opet prekrši, no koji je ponekad i djelotvoran)
radionice s manjim skupinama i cijelim razredom (potrebno je stalno, godinama; problem koji nastaje iz raznih razloga, često iz obiteljskih, ne rješava se u pet radionica, nego, uz dobru sreću, u tridesetak, i opet pitam kada)
suradnja s roditeljima (koja često nije moguća) u dogovaranju zajedničkoga djelovanja
pedagoške mjere (koje nemaju nikakva značaja)
snižena ocjena iz vladanja (za koju takve učenike često uopće nije briga)
prijava CSS (koji katkad djeluje odmah, no tada nastavnik bude krivac što je uopće nešto prijavio, ili koji djeluje za nekoliko mjeseci ili nakon godinu-dvije)
prijava policiji ako se radi o krađi, fizičkom napadu i sl.

Metode koje su nedopuštene:
blic testovi (toga više nema i utuživo je)
jedinica iz zalaganja
zadržavanje učenika nakon nastave
kažnjavanje cijeloga razreda na bilo koji način
povisivanje tona
izbacivanje iz razreda (ni na minutu)
suspendiranje s nastave
pretres (u slučaju sumnje na cigarete, aklohol, drogu, eksplozivna sredstva) bez policijskog sudjelovanja
uvid u privatne sadržaje u slučaju sumnje na maltretiranje putem interneta (mobiteli, društvene stranice...)

Metode koje nije moguće provesti:
slanje učenika psihologu/psihijatru/liječniku bez suglasnosti roditelja
nadzor CSS bez suglasnosti roditelja
zadržavanje učenika bez suglasnosti roditelja
zapljena mobitela (ako se sumnja na zlouporabu)
ukor (bez suglasnosti roditelja)
premještaj u drugu školu (bez suglasnosti roditelja)
čišćenje klupe koju je učenik uneredio ili zida koji je učenik pošarao (bez suglasnosti roditelja)
traženje da učenik/roditelj nadoknadi štetu koju je učenik prouzročio (bez sudskog naloga)
itd.

E, sad recite, ako glavni izgrednikov pomagač i onaj mali kojega je on regrutirao i koji se jasno opredijelio za izgredničku skupinu nahebu, u čemu je problem?

I pritom nitko ne pita za sve ostale učenike koje će ta skupina oštetiti, a važni su jadni mali izgrednik jer je najnevijiji među izgrednicima i jadni popularni izgrednik jer je nahebo baš taj put kad mu je "slavu" htio uzeti glavni, idejni šef skupine.

Baš ne razumijem tu silnu zaštitu delikvenata, bez obzira koji status imaju u skupini koja maltretira sve ostale.

Iskreno, učitelju ni u džep ni iz džepa. Mogu svoje odraditi najbolje kako znam, makar mi skalali po glavi (zašto bih zbog bilo kakva skakanja i vikanja to doživljavala osobno ili prekidala rad?) i kasnije svakoga ocijeniti kako mu pripada. Imamo pravilnike, imamo instrumenarij, imamo zadatke objektivnoga tipa. No, ako su u razredu oni koji ometaju druge, da ih pustim i radim svoje ili bih ih trebala ipak nekako zaustaviti?
Mogla bih reći da mi se živo fućka tko što radi, no stalo mi je i do tih koji su u nekom trenutku shebani i rade to što rade.

I na kraju, moram reći da sve počinje i prije škole. Dijete koje je budući izgrednik tu osobinu dobiva u ranoj dobi. Nezadovoljno je, nesretno, osjeća se neuspješno i nevoljeno ili zapostavljeno. Zašto se to ne prepoznaje i zašto se obitelj ne uključuje u tretman, ne znam. Pretpostavljam da se opet radi o tome da se netko "ne želi miješati": od teta u vrtiću, preko učiteljica u RN, rodbine, prijatelja....

Na sve se to što se o djetetu zapaža odmahuje rukom ili se čak gleda sa simpatijama: baš je nestašan, rasturio je nečiji kišobran, inače je sramežljiva, no danas je svima rekao da se gone u tri p... materine, inače je umiljata, ali danas je baki baš lijepo očitala bukvicu...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 00:03   #110
Ti i dalje ne želiš priznati da si u krivu.

Ne, nema sive eminencije, nema idejnih začetnika, postoji samo krivac za nered i, onaj kojeg ti odlučiš kazniti. Tako se ne uči da je ponašanje neprihvatljivo i zašto, već se uči odmazdi.

Na isti način, najebe tvoj auto kad ti nekom od učenika staneš na žulj. Tebi ne smije ništa, ali tvom autu...
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 08:53   #111
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ti i dalje ne želiš priznati da si u krivu.

Ne, nema sive eminencije, nema idejnih začetnika, postoji samo krivac za nered i, onaj kojeg ti odlučiš kazniti. Tako se ne uči da je ponašanje neprihvatljivo i zašto, već se uči odmazdi.

Na isti način, najebe tvoj auto kad ti nekom od učenika staneš na žulj. Tebi ne smije ništa, ali tvom autu...
O, itekako ima kolovođa, uvijek ih ima. Vidim da nemaš nikakav kontakt sa školskom stvarnošću. Kraj može biti sretan kao u bajci (Učiteljica je kaznila krivca, on se popravio i svi su sretno živjeli u ljubavi i slozi.), ali rijetko se to događa na tako jednostavan način kako si ti zamislio.

Dva zadatka više za domaću zadaću nazvati odmazdom zaista je smiješno.

A da moj auto nadrapa, ni to nije neka odmazda s obzirom na njegovo godište i stanje - morala bih platiti nekomu da ga odveze, ali nitko neće, no da se ipak tko drzne taknuti ga, nazvala bih policiju, iz principa. Samo mi nemoj reći da je poziv policiji odmazda.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 11:08   #112
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Neki namjerno ne žele čuti da sam govorila o izgrednicima i onima koji ih štite i potiču.


I pritom nitko ne pita za sve ostale učenike koje će ta skupina oštetiti, a važni su jadni mali izgrednik jer je najnevijiji među izgrednicima i jadni popularni izgrednik jer je nahebo baš taj put kad mu je "slavu" htio uzeti glavni, idejni šef skupine.

Baš ne razumijem tu silnu zaštitu delikvenata, bez obzira koji status imaju u skupini koja maltretira sve ostale.
očito me nisi razumjela, ili nisi čitala što sam napisala: ja čitavo vrijeme i pitam upravo za tu drugu djecu.
otkud ti ideja da ovdje netko štiti delinkvente?!
na temelju čega si donijela takav zaključak?

možda na temelju ovog mog posta:

Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
izgrednik, najčešće, nema savjesti i empatije, zato se tako i ponaša.
žalosno je da netko maltretira čitav razred, a da nitko od odraslih (roditelji, profesori, stručni tim škole....) toj drugoj djeci ne može pomoći, nego ih se ostavlja na milost i nemilost zlostavljaču i očekuje da oni sami riješe problem



meni zvuči monstruozno da čitav razred snosi posljedice zato što, ni krivi ni dužni, u razredu imaju dva-tri buduća (ili sadašnja) psihopata. dakle, ne samo da ih suučenici zlostavljaju, nego još i profesori kao odrasle, educirane osobe očekuju da klinci koji su tim zlostavljačima stalno izloženi naprave .... što? kako da to klinci riješe? da i oni, zato jer su frustrirani, počnu maltretirati nekog slabijeg od sebe???


p.s. pomalo off: ne kužim kako učitelji i profesori (na svim razinama obrazovanja) još uvijek nisu shvatili da u grupnim projektima pola grupe radi i trudi se, a pola se uvijek izvlači. i kako ti isti učitelji i profesori nisu shvatili da na taj način potiču nerad i prebacivanje odgovornosti na nekog drugog?
ili jesu pa ih nije briga?
koji dio nije jasan????


p.s. inače, često se zaboravlja da se klinci toliko boje zlostavljača, da često zato ne žele ništa poduzimati
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 11:26   #113
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
I na kraju, moram reći da sve počinje i prije škole. Dijete koje je budući izgrednik tu osobinu dobiva u ranoj dobi. Nezadovoljno je, nesretno, osjeća se neuspješno i nevoljeno ili zapostavljeno. Zašto se to ne prepoznaje i zašto se obitelj ne uključuje u tretman, ne znam.
nažalost, veliki broj psihopata odrasta u sasvim "normalnim" obiteljima i ne postaju takvima zato što što su nevoljeni.

zašto se to ne prepoznaje?
vjerojatno zato što je to teško prepoznati u predškolskoj dobi.

zašto se obitelj ne uključuje u tretman?
ne znam, možda zato što u hr nema baš puno dječjih psihijatara i psihologa
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 11:34   #114
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Neki namjerno ne žele čuti da sam govorila o izgrednicima i onima koji ih štite i potiču.

Izgrednik gotovo uvijek oko sebe okupi još nekoliko učenika koji s njim sudjeluju u maltretiranju ostalih.

Ne treba mnogo znati o delinkvenciji da se zna da treba izolirati vođu i njegove pristaše pridobiti na suradnju.


E, sad recite, ako glavni izgrednikov pomagač i onaj mali kojega je on regrutirao i koji se jasno opredijelio za izgredničku skupinu nahebu, u čemu je problem?

I pritom nitko ne pita za sve ostale učenike koje će ta skupina oštetiti, a važni su jadni mali izgrednik jer je najnevijiji među izgrednicima i jadni popularni izgrednik jer je nahebo baš taj put kad mu je "slavu" htio uzeti glavni, idejni šef skupine.

Baš ne razumijem tu silnu zaštitu delikvenata, bez obzira koji status imaju u skupini koja maltretira sve ostale.
Ali nisi....tj. nije tako djelovalo. Bar meni.

Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Postoji i mogućnost, koju izbjegavam, da razred socijalizira nametljivca ili izgrednika. Kad On nešto izvali, ne pitam za zdravlje njega, nego najnevinijega iz njegova društva ili najpopularnije iz razreda. Njega uopće ne gledam niti ga što pitam, a kamoli da mu što govorim o njegovu izgredu, samo napominjem da znaju komu zahvaliti za "dobrobit". Kad nahebe pet ljudi iz razreda zbog malog nametljivca, brzo će se sam srediti ili će ga srediti ostali.
Dakle...ne pitas za zdravlje izgrednika (cudna mi je rijec, ali ponavljam ju za tobom), nego
- ili najnevinijeg iz njegovog drusta
- ili najpopularnijeg u razredu
To je ili - ili.
Nisi li ti nastavnik hrvatskog? Mozda sam ja u krivu (ne spadam bas u najpismenije), ali meni recenica:
Kad On nešto izvali, ne pitam za zdravlje njega, nego najnevinijega iz njegova društva ili najpopularnije iz razreda. znaci da ces se okomiti mozda na tog najnevinijeg iz njegovog drustva ili onog koji je najpopularniji u razredu. (a nije iz njegovog drustva)
Da si htjela reci da su i jedan i drugi iz tog njegovog drustva nije li trebalo pisati:
Kad On nešto izvali, ne pitam za zdravlje njega, nego najnevinijega ili najpopularnijeg iz njegova društva.

Ne potezem ovo samo cjepidlacenja radi. Nego..samo pokusavam pojasniti zasto sam/smo pomislili da si mislila na one koji s izgrednicima i tim drustvom nemaju veze ...(osim sto sutnjom i neprijavljivanjem podrzavaju) i da pod "najpopularniji u razredu" nismo podrazumijevali onog koji je najpopularniji u tom izgrednickom drustvu, nego najpopularniji - u razredu. A to ne mora biti ista osoba.
A drugi je razlog da pojasnis sa strucne strane ovo ili ...po meni je (po ovome sto sada pises) taj "ili" na krivom mjestu, a i ovo "u razredu" je nepotrebno, jer zbunjuje.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 15:27   #115
Ovi mi nastavnici koji kažnjavaju nasumično ili uhvate samo jednog, naslabijeg mi se gade otprilike kao i policajci koji kažnjavaju tinejdžere koji sjede na naslonu klupe dok s druge strana parka neki lik mirno dila.
Bolje bi dreseri pasa odgajali djecu...
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 16:33   #116
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post

Metode koje su nam na raspolaganju:
kvalitetan rad u predmetu koji predajemo
pohvale
prijateljski, suradnički odnos s učenicima
pomoć psihologa (čemu se često protive i učenici i njihovi roditelji)
razgovor sa skupinom (gdje opet trpe ostali jer se ne govori o drugim temama koje bi bile korisne, nego se čini upravo ono što izgrednici žele: da budu u središtu pozornosti)
razgovor s pojedincima (sati i sati - kada? - gdje se možda nešto dogovori, ali se vrlo brzo opet prekrši, no koji je ponekad i djelotvoran)
radionice s manjim skupinama i cijelim razredom (potrebno je stalno, godinama; problem koji nastaje iz raznih razloga, često iz obiteljskih, ne rješava se u pet radionica, nego, uz dobru sreću, u tridesetak, i opet pitam kada)
suradnja s roditeljima (koja često nije moguća) u dogovaranju zajedničkoga djelovanja
pedagoške mjere (koje nemaju nikakva značaja)
snižena ocjena iz vladanja (za koju takve učenike često uopće nije briga)
prijava CSS (koji katkad djeluje odmah, no tada nastavnik bude krivac što je uopće nešto prijavio, ili koji djeluje za nekoliko mjeseci ili nakon godinu-dvije)
prijava policiji ako se radi o krađi, fizičkom napadu i sl.

Metode koje su nedopuštene:
blic testovi (toga više nema i utuživo je)
jedinica iz zalaganja
zadržavanje učenika nakon nastave
kažnjavanje cijeloga razreda na bilo koji način
povisivanje tona
izbacivanje iz razreda (ni na minutu)
suspendiranje s nastave
pretres (u slučaju sumnje na cigarete, aklohol, drogu, eksplozivna sredstva) bez policijskog sudjelovanja
uvid u privatne sadržaje u slučaju sumnje na maltretiranje putem interneta (mobiteli, društvene stranice...)

Metode koje nije moguće provesti:
slanje učenika psihologu/psihijatru/liječniku bez suglasnosti roditelja
nadzor CSS bez suglasnosti roditelja
zadržavanje učenika bez suglasnosti roditelja
zapljena mobitela (ako se sumnja na zlouporabu)
ukor (bez suglasnosti roditelja)
premještaj u drugu školu (bez suglasnosti roditelja)
čišćenje klupe koju je učenik uneredio ili zida koji je učenik pošarao (bez suglasnosti roditelja)
traženje da učenik/roditelj nadoknadi štetu koju je učenik prouzročio (bez sudskog naloga)
itd.
Bitno je reagirati na prvu.
Tu neke stvari koje čitam su mi malo presmiješne, kao da slušam nekog stručnog suradnika, pedagoga.
Za neke stvari prvi put čujem da se ne smiju..
pedagozi stalno o nekakvim teorijama, treba ovako, treba onako, a to sve ništa puno ne pomaže..pa ne smijete ovo, ne smijete ono..
Nemate oružje u rukama zbog pedocentrične pedagogije.
Zato tu po forumima tražite savjete i mučite se u nedogled, trpite štošta što ostali visokoobrazovni kadar ne trpi. Pogledajte što djeca rade po školama, a svugdje su manji od makova zrna. da li se kod liječnika ili prema liječniku tako ponašaju?? Ako idu po neki dokument negdje? Kod zubara? U crkvu?

kad slušam neke pedagoge kako štite tu djecu muka me uhvati.
Da li vam učenici promijene puno ponašanje kada ih pošaljete pedagogu?
Ima li to kakvu dugoročnu svrhu?
Bitno je da si čovjek sam pronađe metodu koja mu najbolje pali, a neka to bude na što prihvatljiviji način.
Nemojte puno ni ispitivat (pogotovo vi mlađi) što smijete, a što ne.
Ako treba izbaci van! Rade to mnogi, samo se djeca ne usude reći ,no sve je dobro dok se nešto ne dogodi. Ovisi i u kakvoj školi radite.
U donošenju Pravilnika o pedagoškim mjerama sudjeluju ljudi koji nisu nikad sjedili u razredu, pedagozi po struci. Baš me zanima kako bi se oni snašli u nekom teškom razredu.
biende is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 16:37   #117
Quote:
Metode koje su nedopuštene:
blic testovi (toga više nema i utuživo je)
jedinica iz zalaganja
zadržavanje učenika nakon nastave
kažnjavanje cijeloga razreda na bilo koji način
povisivanje tona
izbacivanje iz razreda (ni na minutu)
suspendiranje s nastave
pretres (u slučaju sumnje na cigarete, aklohol, drogu, eksplozivna sredstva) bez policijskog sudjelovanja
uvid u privatne sadržaje u slučaju sumnje na maltretiranje putem interneta (mobiteli, društvene stranice...)
Gdje ti, zaboga, radiš?

Da je zabranjeno povisiti ton?
W T F
Šta ako sat ne može početi od urlanja?
Blic testovi nisu utuživi.

Grozno.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 21:37   #118
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ali nisi....tj. nije tako djelovalo. Bar meni.


Dakle...ne pitas za zdravlje izgrednika (cudna mi je rijec, ali ponavljam ju za tobom), nego
- ili najnevinijeg iz njegovog drusta
- ili najpopularnijeg u razredu
To je ili - ili.
Nisi li ti nastavnik hrvatskog? Mozda sam ja u krivu (ne spadam bas u najpismenije), ali meni recenica:
Kad On nešto izvali, ne pitam za zdravlje njega, nego najnevinijega iz njegova društva ili najpopularnije iz razreda. znaci da ces se okomiti mozda na tog najnevinijeg iz njegovog drustva ili onog koji je najpopularniji u razredu. (a nije iz njegovog drustva)
Da si htjela reci da su i jedan i drugi iz tog njegovog drustva nije li trebalo pisati:
Kad On nešto izvali, ne pitam za zdravlje njega, nego najnevinijega ili najpopularnijeg iz njegova društva.

Ne potezem ovo samo cjepidlacenja radi. Nego..samo pokusavam pojasniti zasto sam/smo pomislili da si mislila na one koji s izgrednicima i tim drustvom nemaju veze ...(osim sto sutnjom i neprijavljivanjem podrzavaju) i da pod "najpopularniji u razredu" nismo podrazumijevali onog koji je najpopularniji u tom izgrednickom drustvu, nego najpopularniji - u razredu. A to ne mora biti ista osoba.
A drugi je razlog da pojasnis sa strucne strane ovo ili ...po meni je (po ovome sto sada pises) taj "ili" na krivom mjestu, a i ovo "u razredu" je nepotrebno, jer zbunjuje.
Imaš pravo, pogrešno sam formulirala taj dio o kojem govoriš. Pisala sam o više osoba: i o najpopularnijem u razredu i najpopularnijem u društvu koje ometa rad, maltretira druge učenike i učitelja.. te o osobi koja je naslabija karika u društvu "izgrednika" (a u kasnijim postovima i o drugima). Previše sam se raspisala, no tema je složenija no što izgleda na prvi pogled, a ja sam je dodatno zakomplicirala želeći sve reći odjednom.

Ni sama ne mogu odlučiti je li bolje "ili" ili "i". Ponekad je bolje i jednoga i drugoga, ponekad je dovoljno samo jednoga, a koji će to biti ovisi i tome kakav je kolovođa (i o pretpostavci kako će reagirati).

Ni meni se izraz izgrednik ne čini idealnim, no ipak mi je u tom trenutku kad sam pisala činio bolji od izraza zlostavljač, delinkvent (zvuče mi pregrubo) ili prijestupnik, krivac (čini mi se da upućuju na to je je netko nešto jedanput učinio).
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 21:42   #119
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post


Metode koje su nedopuštene:
blic testovi (toga više nema i utuživo je)
jedinica iz zalaganja
zadržavanje učenika nakon nastave
kažnjavanje cijeloga razreda na bilo koji način
povisivanje tona
izbacivanje iz razreda (ni na minutu)
suspendiranje s nastave
pretres (u slučaju sumnje na cigarete, aklohol, drogu, eksplozivna sredstva) bez policijskog sudjelovanja
uvid u privatne sadržaje u slučaju sumnje na maltretiranje putem interneta (mobiteli, društvene stranice...)

Metode iz stvarnog života, odnosno metode učitelja područne škole koji je imao 9 učenika od 1. do 4. razreda:
- izbacivanje sa nastave
- udaljavanje iz škole (djece od 7-8 godina)
- histerično urlanje ( skoro svakodnevno)
- šamaranje sa rukom, tekom, udaranje knjigom u glavu
- bacanje učenika 2. razreda na pod i udaranje nogom
- nazivanje učenika lažovom, gnjidom, gamad, idiote glupi, kreten...
- plašenje učenika sa policijom, da će oni i roditelji ići u zatvor
- zaključavanje učenika u WC
- davanje odličnom učeniku na kraju godine četvorke iz svih predmeta
- zadavanje nemogućih zadataka (prepisivanje 10 dugih rečenica u 2 kratka reda, pa davanje ogromne jedinice preko pola lista uz opasku "piši kao što piše sav normalan svijet")
- zahtijevanje od roditelja da se dijete vodi psihologu "jer bez razloga zaplače i što se neosnovano boji"
- itd...

Sa svim tim su bili upoznati ravnatelj, školski pedagog i defektolog - ali pojeo vuk magare, ili kao što bi naš junak od učitelja rekao: "Samo se vi žalite".
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2014., 22:11   #120
Quote:
biende kaže: Pogledaj post
Bitno je reagirati na prvu.
Tu neke stvari koje čitam su mi malo presmiješne, kao da slušam nekog stručnog suradnika, pedagoga.
Za neke stvari prvi put čujem da se ne smiju..
pedagozi stalno o nekakvim teorijama, treba ovako, treba onako, a to sve ništa puno ne pomaže..pa ne smijete ovo, ne smijete ono..
Nemate oružje u rukama zbog pedocentrične pedagogije.
Zato tu po forumima tražite savjete i mučite se u nedogled, trpite štošta što ostali visokoobrazovni kadar ne trpi. Pogledajte što djeca rade po školama, a svugdje su manji od makova zrna. da li se kod liječnika ili prema liječniku tako ponašaju?? Ako idu po neki dokument negdje? Kod zubara? U crkvu?

kad slušam neke pedagoge kako štite tu djecu muka me uhvati.
Da li vam učenici promijene puno ponašanje kada ih pošaljete pedagogu?
Ima li to kakvu dugoročnu svrhu?
Bitno je da si čovjek sam pronađe metodu koja mu najbolje pali, a neka to bude na što prihvatljiviji način.
Nemojte puno ni ispitivat (pogotovo vi mlađi) što smijete, a što ne.
Ako treba izbaci van! Rade to mnogi, samo se djeca ne usude reći ,no sve je dobro dok se nešto ne dogodi. Ovisi i u kakvoj školi radite.
U donošenju Pravilnika o pedagoškim mjerama sudjeluju ljudi koji nisu nikad sjedili u razredu, pedagozi po struci. Baš me zanima kako bi se oni snašli u nekom teškom razredu.
I meni je smiješno (i strašno) što se sve ne smije, ali činjenice su takve. Jako se protivim takvoj pedagogiji, ali ne smijemo drugačije. Sviđa mi se izraz "pedocentrična pedagogija". Sjajno! Nisam ni za kakvu metodu koja bi na dijete djelovala tako da mu se narušava samopouzdanje, povjerenje i sl., no ovo što danas imamo na raspolaganju zaista je bijedno i ta pedocentrična pedagogije rezultira time da si djeca svašta dopuštaju.

A da je tako, evo jedne situacije. Učenici su pobjegli su iz škole za vrijeme odmora, što je kod nas strogo zabranjeno, jer su čuli da se u blizini snima film. Dežurni ih je učitelj zaustavio i pitao kamo idu (jer je tek završio četvrti sat, a obično imaju 5 ili 6 sati), no jedan od njih im je rekao da im je gotova nastava. Jedno dijete zamalo da nije završilo pod autom. Kad su se vratili na nastavu, sa zakašnjenjem od 10 minuta, razgovarala sam s njima, vrlo strogo, tražeći da mi objasne a) bijeg s nastave i zakašnjenje, b) izlazak iz škole, c) laganje dežurnom učitelju. Htjela sam da uvide da su se izložili opasnosti i da su i u drugim spomenutim postupcima pogriješili. Tijekom razgovora, onaj mali koji je lagao dežurnom, više mi je puta upao u riječ, govoreći da imaju slobodu kretanja i da škola nije zatvor. Strogo sam mu zabranila da mi upada u riječ, a on mi je rekao da sam bezobrazna. Tada sam pozvala njegove roditelje da dođu sutra ili prekosutra u školu. Tata je dotrčao taj dan i tražio razgovor kod ravnatelja. Ja sam tražila ispriku od učenika, a on mi je uručio nacrt tužbe koju će poslati dječjoj pravobraniteljici zbog narušavanja prava djeteta na slobodno izražavanje mišljenja (o izlasku iz škole, a povezano s time što mu nisam dala da mi upada u riječ i o slobodi da kaže svoje mišljenje o mojem karakteru, a to je da sam bezobrazna).

Inače zaista nemam probleme s autoritetom u razredu, opisani je slučaj jedna od rijetkih iznimaka. Kad problem dođe, uglavnom ga riješim i idem dalje. No često ne osjećam da sam uspješno i dokraja riješila problem. A to mi je žao, najviše zbog djece koja zaslužuju više.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.