Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2016., 22:15   #81
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Donijeti odluku o tome tko je likvidator i što su njegove obveze.
Imaš primjer odluke u rrif br.11 mislim 2015.
Po meni je dovoljno možeš rukom a možeš i napraviti mali pečat s oznakom likvidirano:ispod kojeg će ti se potpisati likvidator.
Najpametnije ti je kao knjigovođi da to bude direktor jer ova likvidatura može iza sebe povući svašta izmeđ ost. i direktnu odggovornost. knjiovođe ukoliko je on likvidator. Mislim da je ovo i smišljeno od strane vladajućih koji imaju firme...da bi sebe zaštitili.
Ja sam stavila direktora i ni u ludilu pod cijenu otkaza nebih bila likvidator...
Ne bih se baš složila, jer odgovornost ostaje na direktoru. Po meni, jedino tada knjigovođa može odgovarati nešto direktoru ako on bude bio nešto kriv pred zakonom pa se obračunava s njom kao odgovornom osobom za određeni dio posla, recimo ako je u pitanju neki propust ili greška.

Isto tako, nema smisla niti da direktor odgovara za ono za što plaća knjigovođu da mora znati i raditi, kod te kontrole, jedne od vrsta npr. obvezni podaci na računu. Ionako direktor opet ostaje odgovoran pred zakonom za propust knjigovođe .....
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 08:08   #82
Ovo s likvidiranjem računa je nešto što mi u firmi imamo od samog početka.
Stavljamo na račun dva žiga: jedan žig sadrži datum primitka, mjesto troška i potpis osoba zaduženih za kontrolu . (za neke račune to su direktori, a za neke su to ljudi iz nabave tj. osobe koje su narudžbu i izdale) , drugi žig je žig za kontiranje i njega popunjavam i potpisjujem ja kao osoba zadužena za knjiženje.

Pitala sam poreznu jel to ok, i oni su rekli da je.

Ali mi smo naše poslovanje i ustrojili na samim narudžbama kao onom početnom i osnovnom dokumentu.
Zna se tko je izdao narudžbu za nešto i ta je osoba zadužena za likvidaturu računa koji po toj naruždbi dođe.
Koji je smisao toga da npr. ja likvidiram račun za robu o kojoj blage veze nemam. Niti sam robu zaprimila, niti prekontrolirala jel sve ispravno došlo, niti da li je kvaliteta odgovarajuća.. niš. Kako onda ja mogu likvidirat takav račun. Likvidira ga onaj tko je to sve naručio i primio. Ja ga samo kontiram i knjižim, i ja sam odgovorna samo za taj dio.

Tak da mislim da ovo likvidiranje računa i kako će se to ustrojiti ovisi o samoj organizaciji poslovanja.
Nekako treba pstaviti temelje, a onda se to nadograđuje. Ne može biti isto za sve firme i za sve djelatnosti. Svatko se treba unutar svoje firme nekako organizirati u tom smislu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2016., 22:28   #83
Članak 6.

(1) Svaki poslodavac je dužan, prema odredbama ovoga Pravilnika, na propisani način osigurati ispitivanje radnog okoliša u sljedećim slučajevima:

1. kada radni postupak utječe na temperaturu, vlažnost i brzinu strujanja zraka

2. kada je pri radu potrebno osigurati odgovarajuću razinu osvijetljenosti

3. kada u radnom postupku nastaje buka ili vibracije

4. kada u radnom postupku nastaju plinovi, pare, prašine ili aerosoli

5. kada je moguća prisutnost bioloških štetnosti (agensa) korištenih pri radu izvan primarne

fizičke izolacije.

(2) Ispitivanja iz stavka 1. ovoga članka obavljaju se:

1. odmah nakon što su nastali uvjeti, odnosno promjene zbog kojih je ispitivanje obvezno

2. na temelju rješenja inspektora rada ili

3. periodički u rokovima koji ne mogu biti duži od tri godine, ako posebnim propisom nije

drukčije određeno.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...02_16_457.html

Šta onda možemo mi kao servisi napraviti ispitivanje samo za osvijetljenost ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 14:43   #84
Da li likvidator može udariti pečat likvidirano s istim datumom za cijeli mjesec npr. za račune 1 mjeseca staviti pečat likvidirano s datumom 15.2.2016? Sve pregledao i likvidirao u jednom danu i predao knjigovođi na knjiženje, da li je to ok ili možda malo presumljivo?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 00:51   #85
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Da li likvidator može udariti pečat likvidirano s istim datumom za cijeli mjesec npr. za račune 1 mjeseca staviti pečat likvidirano s datumom 15.2.2016? Sve pregledao i likvidirao u jednom danu i predao knjigovođi na knjiženje, da li je to ok ili možda malo presumljivo?
U načelu, ako i knjižiš 15.02.2016. ili kasnije (nisi u sustavu PDV-a ) - može.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 09:44   #86
Zašto mora biti datum likvidacije? nigdje u Zakonu nr piše da mora
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 18:51   #87
Ako misli stavljati datum, upozorila sam na članak 12. stavak 9. točku 6.
Zakona o računovodstvu, da si ne zakomplicira posao zbog podatka o datumu knjiženja.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 12:24   #88
Novi kontni plan:
http://www.teb.hr/propisi-i-informac...uzetnike!.aspx
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 14:07   #89

ovo ce pokrenuti Hrvatsku
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 23:30   #90
Pa kad dođe nova vlada opet odgoda ili ukidanje....koji smijeh od države
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 23:58   #91
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Pa kad dođe nova vlada opet odgoda ili ukidanje....koji smijeh od države
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 12:15   #92
Bog ljudi!
Ja sam malo pogubljena...

Jel na kraju novim izmjenama ZOR-a treba likvidirati URA, putne naloge i ostalu ulaznu dokumentaciju, odnosno treba li potpisati ili nas neki dr. način (pečatirati s pečatom "likvidirao likvidator: duje dujić)?

Hvala.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 20:47   #93
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Bog ljudi!
Ja sam malo pogubljena...

Jel na kraju novim izmjenama ZOR-a treba likvidirati URA, putne naloge i ostalu ulaznu dokumentaciju, odnosno treba li potpisati ili nas neki dr. način (pečatirati s pečatom "likvidirao likvidator: duje dujić)?

Hvala.
Treba, za sad. ZOR se nije mijenjao, to su bili samo prijedlozi koji nisu zaživjeli jer smo ostali bez Vlade
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 09:07   #94
Razmišljao sam da za potrebe likvidature napravim pečat sa tekstom:
LIKVIDIRANO
OZNAKA LIKVIDATORA: 01
kod svake tvrtke koju vodim odlukom navedem koji su mogući likvidatori i njihove oznake (nije rečeno da ću imati pečat sa oznakom 2, 3...)
i samo lupam pečat po dokumentima, bez potpisivanja. Jel bi to bilo OK?
Nego, na kojim dokumentima MORA stajati oznaka likvidirano? Ulazni računi, temeljnice, izvodi?
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 12:04   #95
Odg:Na svim dokumentima koje zahtjevaju provjeru i odobravanje odgovorne osobe.

Naravno da se neće temeljnica davati na potpis direktoru kad on ne zna konta niti knjiženja, niti ih mora znati...ali on mora potvrditi istinitost (vjerodostojnost)onoga na papiru dokumentu...u temelj. unosimo samo likvidirane dokum. pa je besmisl. dvostruka likvidacija...znači, odg. osoba likvidator provjerava i ovjerava dokumentaciju koja zatim ide na knjiženje...zato se ja ne slažem s kolegama ovdje da knjigovođa može biti likvidator...pa ne naručuje proizvode i usluge knjigovođa , niti je odgovoran za poslovne promjene niti pokreće i utječe na poslovne promjene pa ih ne mora niti ovjeriti...
za račun je odgovoran on ili osoba koja je naručila....

Iza svake isplate sa rač. firme stoji digitalni potpis na nalogu tako da se ne treba ponovno odobravati ono što je već odobreno.

Zadnje uređivanje klara6 : 08.09.2016. at 12:19.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 00:19   #96
Kao što rekoh prije jedno 2 mjeseca....nova vlada i ide ukidanje

devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:13   #97
Upravo vidjeh.

Hoće li ukinuti i PD IPO?
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 10:05   #98
Hvala Bogu da se ukida kontni plan, također nadam se da će maknuti i onu glupost sa likvidatorom i obrazac za prijavljivanje neurednih platiša.

Cuo sam da ce se porezni razredi i stope poreza na dohodak mijenjati, međutim vidim da će prčkati i oko poreza na dobit. jel tko cuo sta ce mijenjati u dobiti? Nešto sam nacuo da će biti izmjena kod isplate ali zna li tko išta ?
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 15:52   #99
Nema puno vijesti oko toga što će se mijenjati, obzirom da su ljudi koji o promjenama imaju informacije morali potpisati izjavu o povjerljivosti.
Jedino o čemu se pričalo "javno" je da ide promjena 13 zakona, a u tome su i PDV (izmjena i dopuna), dohodak (potpuno novi zakon) i dobit (potpuno novi zakon).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 15:56   #100
Danas je (NN-95/20.10.2016.) objavljen Pravilnik o strukturi i sadržaju GFI.
Još koji dan i valjda ćemo saznati što trebamo odraditi do konca godine.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.