Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2004., 12:51   #1
Adaptacija krovišta

Jel' treba građevinska kad mijenjam kompletno krovište. Znači di je sada trstika biti će deka, plus novo krovište (konstrukcija, crijep). Izvana sve ostaje isto, tj. dimenzije kuće i krovišta se ne mijenjaju.

Zadnje uređivanje laella : 29.06.2008. at 15:43.
magicbright is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 13:26   #2
je.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 13:31   #3
Usporedi sa projektom na osnovi kojeg si dobio gradjevinsku. Ako se nesto razlikuje od onoga sto pise u projektu, onda trebas, barem teoretski. U praksi, mislim da ti nitko nece praviti probleme ako to napravis bez gradjevinske. U Hrvatskoj ima toliko kuca koje su potpuno sagradjene bez geradjevinske da mislim da jednostavno nema smisla gnjaviti bilo koga tko ima gradjevinsku. Volio bih cuti i druge komentare.
Mene zanima slicno pitanje koliko se izgradjena kuca smije razlikovati od one za koju je dobivena gradjevinska. Ako su velike razlike vjerojatno ne mogu dobiti uporabnu. No ne znam koliko je to bitno. Koliko cujem kod nas i onako vecina obiteljskih kuca nema uporabnu dozvolu. Mene zanima u kojem slucaju to moze biti problem ako se ne izvadi uporabna dozvola vec se cijelo vrijeme zivi u kuci koja je sluzbeno jos uvijek u gradnji. Recimo:
imam projekt za kucu sa 2 etaze i za nju imam gradjevinsku, no ja napravim samo jednu etažu , stavim krov i zatvorim kucu i zivim u njoj, a ako jednog dana odlucim dici jos jednu etazu vec imam dozvolu, u medjuvremenu zivim u kuci koja nema uporabnu dozvolu. Da li je to problem?
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 14:52   #4
Moji poznati su promijenili krov bez ikakvih problema i dozvola. Dodavali su i mijenjali neke stvari, ali je vanjski izgled ostao isti.

Drugi su pak prilikom mijenjanja krova dogradili krov iznad par kvadrata kuće koji dotad nisu bili pokriveni i imali su grdnih problema. Susjed ih je prijavio, platili su kaznu, srušili to itd.

Pitaj nekog arhitekta ili obrtnika koji će ti to raditi... Možeš čak i nazvati nadležno ministarstvo
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 15:57   #5
S obzirom da je ovo direktno u mojoj domeni evo ti iz prve ruke : ukoliko se promjena krovišta izvodi kao adaptacija postojećeg tj. ne mijenjaš osnovne gabarite i ništa ne nadozidavaš nije ti potrebna nikakva građevinska niti neka posebna suglasnost . Moja firma nije kao izvođać radova nikada imala tih problema ne računavši onaj naš poznati hrvatski jal kad je jedino bitno da se zajebava susjeda . Ukoliko ti je kvart tj. uže susjedstvo OK i objekat je samostojeći možeš si dozvoliti i koji red cigle u zrak zbog komocije u potkrovlju (ovo neslužbeno) . Nijedan obrtnik te neće pitati za građevinsku , imamo većih briga!!!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 17:25   #6
Quote:
zh1 kaže:
Ukoliko ti je kvart tj. uže susjedstvo OK i objekat je samostojeći možeš si dozvoliti i koji red cigle u zrak zbog komocije u potkrovlju
ja sam cuo neke price od ne bas kompetentnih ljudi da se smije podici "do metar". kako se spremam raditi upravo nesto takvo bio sam sklon povjerovati u to jer mi tako stima
kazes to je direktno u tvojoj domeni, daj mi onda reci koliko bi to zakonski bilo dozvoljeno tj koliko visoko bi zakon "zmirio"?
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 17:42   #7
Uobičajena visina "babice" tj. betonskog stupića na koji dolazi greda (nazidnica) iznosi 60 cm + 20 cm grede i već si praktički na metar, ali postoji jedna caka sa krovnim mansardama kada ti krov ne ide direktno sa ruba pa pod određenim kutem prema kontra strani već ide prvo skoro vertikalno u zrak pa se onda na određenoj visini lomi , no to nije preporučljivo za sve vrste pokrova i nešto je skuplje od uobičajenog krovišta .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 14:33   #8
Adaptacija krovišta?!

Dakle,
kupili smo kućicu prije par godina. Prizemnica s tavanom. Sada bi željeli
preurediti tavanski prostor u tavanski stan. Građevinsku dozvolu za
postojeći objekt imamo. Sve 5. Pitao sam u općini jel' mi trebaju još
kakve dozvole za adaptaciju krovišta. Ne bih mijenjao postojeće stanje
tj. podizao ali bi željeli staviti masardu "kućicu" u krovištu - dakle samo
malo izmjenjeno krovište.

Odgovor je bio da mi u tom slučaju treba projekt, pa lokacijska dozvola i
onda još građevinska?!

Uff, jel' to stvarno tako?

Kakva su vaša iskustva?

Svaka pomoć je dobrodošla.
dbunic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 17:56   #9
nisam bas u tim vodama ali mislim da je odgovor velika glupost
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 21:03   #10
dobro su ti rekli, jebiga
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 08:30   #11
Quote:
plimpi kaže:
dobro su ti rekli, [beep]
... doduše, žena je rekla ako želimo da sve bude legalno.

Ok, uz pretpostavku da idemo tim putem (legalnim ), prvo trebam napraviti projekt.
Može li mi netko preporučiti gdje da se obratim za izradu projekta adaptacije krovišta?

Ima li netko iskustva s: markoter
dbunic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 07:52   #12
podizanje krovišta???

Pozdrav svima,

molim osobe koje su se upuštale u podizanje krova, u svrhu podizanja stambenog prostora u potkrovlju, nek napišu nekoliko savjeta.

Konkretnije, imamo niske kosine i loš crijep tako da ćemo staviti gotove panele umjesto crijepa, nove alu-prozore. Htjeli iskoristiti postojeću drvenu konstrukciju a ipak povisiti sve. Trenutne kosine su na 60cm.

Hvala unaprijed.
Kamila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 09:45   #13
što god radio, pazi da ne mijenjaš visinu sljemena jer će ti trebati građevinka dozvola.

Po meni možeš:

a) skinuti konstrukciju i nadozidati par redova cigle, pa bi dobio na visini, ali naravno tako da ne diraš sljeme

b) možeš izući one kučice van, tako da umjesto krovnih staviš normalne prozore, dužina kučice može biti od npr 2m ili pak po cijeloj dužini kuće.

kolika je cijena jednog ili druog zahvata neznam, vidi. ovisi u kakvom stanju ti je postojeća građa. ako ionako moraš skidati rogove, onda nadozidaj s ciglama, a ako ne možda su te kučice bolja varijanta
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 10:14   #14
Nemoj bez dozvole. Poslije će ti biti žao, jer samo s dozvolom povećavaš vrijednost svojoj nekretnini. A i miran san ima svoju cijenu

A kad već ideš na dozvolu, onda možeš podizat koliko hoćeš i napravit to baš onako kako želiš i kako spada.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 10:37   #15
Auto dizalicom (hidrauličkom) na desetak mjesta za visinu jedne cigle pa tako nekoliko puta. Ako imaš sreće nećeš ostati bez krova!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 13:30   #16
A zašto bi čovjek tražio izmjenu građevinske dozvole, ako ne treba tj. ne mora?

AA za rekonstrukciju krovišta prilikom koje se ne mijenja visina sljemena nije potrebna dozvola. tak piše u zaknu. Kužiš legalno, nije potrebno.

Prvo čovjek odluči šta
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 13:47   #17
Quote:
Edgar kaže:
A zašto bi čovjek tražio izmjenu građevinske dozvole, ako ne treba tj. ne mora?

AA za rekonstrukciju krovišta prilikom koje se ne mijenja visina sljemena nije potrebna dozvola. tak piše u zaknu. Kužiš legalno, nije potrebno.

Prvo čovjek odluči šta
Pitanje je da li ne treba ili ne mora?
Nagib krovišta i visina građevine do najniže točke krovnog vijenca su stvari koje propisuje građevinska dozvola. Ako posluša tvoj prijedlog, njegova kuća više nije usklađena s postojećom dozvolom. A da ne spominjem prozore koje mu spominješ.
Očito ti nije poznato da se zbog samo jednog prozora mora raditi izmjena građevinske dozvole...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 14:06   #18
Quote:
plimpi kaže:
Pitanje je da li ne treba ili ne mora?
Nagib krovišta i visina građevine do najniže točke krovnog vijenca su stvari koje propisuje građevinska dozvola. Ako posluša tvoj prijedlog, njegova kuća više nije usklađena s postojećom dozvolom. A da ne spominjem prozore koje mu spominješ.
Očito ti nije poznato da se zbog samo jednog prozora mora raditi izmjena građevinske dozvole...
.. da-da.. ako se uzme u obzir da je polovica stambenih naselja izgrađena bez građevinske dozvole, zasigurno nije kriminal adaptacija jednog krovišta na kući koja ima sve potrebne i nepotrebne papire..

Prozori bi nam ostali na već postojećim mjestima. Ne volim krovne kućice jer one pružaju manje svijetla od klasičnih krovnih prozora, a svjetlost mi jako bitna.

Pokušat ću upitom u specjalizirani obrt, da vidim koliko cijela igra može koštati, i koliko vremenski zahtjevaju radovi..

Hvala svim ozbiljnim sudionicima
Kamila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 14:36   #19
Quote:
Kamila kaže:
.. da-da.. ako se uzme u obzir da je polovica stambenih naselja izgrađena bez građevinske dozvole, zasigurno nije kriminal adaptacija jednog krovišta na kući koja ima sve potrebne i nepotrebne papire..

Prozori bi nam ostali na već postojećim mjestima. Ne volim krovne kućice jer one pružaju manje svijetla od klasičnih krovnih prozora, a svjetlost mi jako bitna.

Pokušat ću upitom u specjalizirani obrt, da vidim koliko cijela igra može koštati, i koliko vremenski zahtjevaju radovi..

Hvala svim ozbiljnim sudionicima
Na tebi je da odlučiš.
Čuvaj se zlobnih susjeda, samo ti oni mogu stvarati probleme u građevinskoj inspekciji. U tom slučaju plaćaš kaznu i dobivaš nalog za usklađenje dozvole i stvarnog stanja. Dakle, svejedno moraš radit izmjenu građevinske...
A ono što sam rekao za vrijednost nekretnine apsolutno stoji, vjeruj mi. Stvari su se promijenile, teško je naći kupca za nekretninu izgrađenu mimo dozvole. A ako se takav i nađe, onda cijena ide jako dolje...

Po meni se ne isplati. U svakom slučaju, uvijek je bolje donijeti odluku ako se prethodno o svemu informiraš. Pa ti preporučujem da se barem informiraš o maksimalno dopuštenoj visini građevina po novom prostornom planu, ako jednog dana budeš htjela/morala legalizirati.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 15:02   #20
Quote:
plimpi kaže:
Na tebi je da odlučiš.
Čuvaj se zlobnih susjeda, samo ti oni mogu stvarati probleme u građevinskoj inspekciji. U tom slučaju plaćaš kaznu i dobivaš nalog za usklađenje dozvole i stvarnog stanja. Dakle, svejedno moraš radit izmjenu građevinske...
A ono što sam rekao za vrijednost nekretnine apsolutno stoji, vjeruj mi. Stvari su se promijenile, teško je naći kupca za nekretninu izgrađenu mimo dozvole. A ako se takav i nađe, onda cijena ide jako dolje...

Po meni se ne isplati. U svakom slučaju, uvijek je bolje donijeti odluku ako se prethodno o svemu informiraš. Pa ti preporučujem da se barem informiraš o maksimalno dopuštenoj visini građevina po novom prostornom planu, ako jednog dana budeš htjela/morala legalizirati.
Slažem se glede obje stvari.. i susjeda i tržišne vrijednosti nekretnine.. svakako ću se dobro raspitati.
Hvala!
Kamila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:08.