Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2004., 14:53   #1
O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Jucer sam na HR 2 slusao emisiju Konvoj gdje je gost bio dr. Stanko, predlagac i autor prijedloga i izmjena Zakona o sigurnosti u prometu. Uz kratko izlaganje, slijedili su komentari i pitanja. Tako je voditeljica, postavila pitanje sto ce se desiti ako covjek pojede voce, salate ili onih cokoladica sa alkoholom, i nakon toga uhvati ga policija i ustanovi da ima u sebi 0,1 ili 0,2 promila alkohola. Odgovor je bio da ce to policija tolerirati. Ako vas zaustave, oni ce vas pitati jel ste pili ili niste. Ako se utvrdi alkohol od 0,1 ili 0,2 a rekli ste da niste pili, morate mu reci da ste jeli salatu ili voce i oni ce vam oprostiti. Jos je rekao da neka mu to vjerujemo da ce policija sigurno tako postupati. Da nebi slucajno!!! Jos sam primjetio jednu glupost. Mladji od 24 god. nece smjet voziti bez starijeg vozaca u vremenu od 24 sata do negdje ujutro. To znaci da mladji od 24 god. koji rade po noci morace nekoga zaposliti da ga vode na posao. Sto vi mislite o tome i ostalim stavkama?
Zego is offline  
Old 14.07.2004., 15:26   #2
Re: O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Quote:
zegolub kaže:
Odgovor je bio da ce to policija tolerirati. Ako vas zaustave, oni ce vas pitati jel ste pili ili niste. Ako se utvrdi alkohol od 0,1 ili 0,2 a rekli ste da niste pili, morate mu reci da ste jeli salatu ili voce i oni ce vam oprostiti.

To je najlošije što se može desiti.Zakon za koji se unaprijed govori da se neće primjenjivati.Ne znam koji je smisao svega toga.
Brazil is offline  
Old 14.07.2004., 15:59   #3
Re: Re: O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Quote:
Brazil kaže:
To je najlošije što se može desiti.Zakon za koji se unaprijed govori da se neće primjenjivati.Ne znam koji je smisao svega toga.
Poanta je u tome, ako i niste konzument alkohola, da necete smijeti nista pojesti sto sadrzava ili bi moglo sadrzavati potencijalni alkohol, jer ce se to ocitovati u vido alkohola u krvi, kod primjene droger aparata. Dakle i oni zakleti antialkoholicari bi dobili po dzepu. I smatram da se nije trebalo ici na 0,0 promila. Da je trebalo ostati po starome, jer ce ovako sve ispasti besmisleno.
Zego is offline  
Old 14.07.2004., 20:47   #4
pozdravljam onaj dio sa odredbom na svjezi vozaci ne smiju voziti aute jace od 102ks ali ovo sa ogranicenjem voznje od 05-23h je cista glupost
BootBoy is offline  
Old 14.07.2004., 20:58   #5
Re: Re: Re: O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Quote:
zegolub kaže:
Poanta je u tome, ako i niste konzument alkohola, da necete smijeti nista pojesti sto sadrzava ili bi moglo sadrzavati potencijalni alkohol, jer ce se to ocitovati u vido alkohola u krvi, kod primjene droger aparata.
Ono sa 3 griotte najveća je glupost koja je poizašla iz redova veleumnih nam novinara.
U potencijalne alkoholizirane ubojice na cestama svakako treba ubrojit i ljubitelje salate začinjene sa vinskim octom
Frame is offline  
Old 14.07.2004., 22:32   #6
jošse ima prostora pooštriti mjere na cesti.
ljudi, pa kao na divljem smo zapadu kad pogledaš kako se vozi.
ne ferma me ni najmanje o ,o u krvi.po meni treba tako, kada ne ide milom nek onda silom.
__________________
no comment
fakin is offline  
Old 15.07.2004., 09:32   #7
Re: Re: O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Quote:
Brazil kaže:
To je najlošije što se može desiti.Zakon za koji se unaprijed govori da se neće primjenjivati.Ne znam koji je smisao svega toga.
Smisao je politička propaganda Vlade koja nema pojma ni o čemu. Kada bi se problemi mogli riješiti prekonoćnim donošenjem represivnih zakona život bi bio jako lak. Brzina i alkohol su samo jedni od faktora zbog kojih dolazi do sudara, a gdje su kvaliteta cesta, starost vozila, neregistrirana vozila, prometna nekultura...etc. Represija nema smisla bez sustavne prevencije i edukacije. Osim toga, nije najvažniji sadržaj zakona, nego provedba. Da se sadašnji zakon dosljedno provodi, bilo bi upola manje nesreća. Najstupidnije od svega je inzistiranje Vlade da zakon stupi na snagu danom objave, samo totalni ignoranti i idioti mogu očekivati da će jedan prometni policajac preko noći moći savladati sadržaj zakona od 350-400 članaka.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 15.07.2004., 21:53   #8
Ko tebe ili nas pita.
Zego is offline  
Old 16.07.2004., 14:57   #9
Quote:
BootBoy kaže:
pozdravljam onaj dio sa odredbom na svjezi vozaci ne smiju voziti aute jace od 102ks ali ovo sa ogranicenjem voznje od 05-23h je cista glupost
a to je znači slabije auto?!?
koje ima manje od 102ks?
to je glupost...jer i auto od 90ks može lipu brzinu razvit

ali, ko zna, možda sad uspijen prodat stojku :klap:
Janjesce is offline  
Old 16.07.2004., 15:00   #10
Re: Re: Re: O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Quote:
baobab kaže:
Osim toga, nije najvažniji sadržaj zakona, nego provedba. Da se sadašnji zakon dosljedno provodi, bilo bi upola manje nesreća.
apsolutno potpisujem
Janjesce is offline  
Old 16.07.2004., 15:12   #11
Neka gospoda zastupnici odgovore sta bi trebala napraviti mlada majka od nekih 22 god. , ako joj dijete treba usred noci u bolnicu ili ona pak mora u dezurnu apoteku i nema nikoga tko ce je voziti do odredista......ovakva ogranicenja koja drzava namece i ponasa se poput roditelja sa zabranama, mi se opcenito gadi......

Drzava u startu podcjenjuje ljude , gradjane svoje zemlje......i ponasa se roditeljski, tipicno za socijalisticki uredjenu europu.....mi cemo vama reci sta cete i kako cete.....a sto se tice alkoholnih promila, moglio su spustiti na 0,1 ili 0,2, u svakom slucaju 0,0 i slicne odredbe koje vode ka zero tolerance je tesko provoditi u naciji koja je napola alkoholicar sa cirozom jetre i gdje je normalno sjesti u auto sa jednim ili dva popijena piva.Ako se jedan zivot spasi jer netko nije sjeo u auto pun alkohola, onda je vrijedio...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 16.07.2004., 15:21   #12
Quote:
happygoose kaže:
Neka gospoda zastupnici odgovore sta bi trebala napraviti mlada majka od nekih 22 god. , ako joj dijete treba usred noci u bolnicu ili ona pak mora u dezurnu apoteku i nema nikoga tko ce je voziti do odredista......
Onda će lijepo objasniti policajcu i ovaj će voziti ispred nje s rotacijom. Ni prvi ni zadnji put da se to dogodilo. Ili će doći sucu s liječničkom potvrdom.

Quote:
Drzava u startu podcjenjuje ljude , gradjane svoje zemlje......i ponasa se roditeljski, tipicno za socijalisticki uredjenu europu.....mi cemo vama reci sta cete i kako cete.....[/B]
Činjenica je da mladi vozači 18-24 godine, izazivaju prometne nesreće nekoliko puta češće od ostalih (dakle puta, ne %) i s te strane su ograničenja potpuno opravdana. Previše snažnih automobila + premalo iskustva...
Vojky is offline  
Old 16.07.2004., 15:43   #13
Zivi bili pa vidjeli, provedbu jos jednog zakona u RH......

Slazem se sa ogranicenjem kubikaze.....vidjet cemo da li ce osiguravajuce kuce u dogledno vrijeme naprasno podignuti cijene , posebno automobilima sa manjom kubikazom.....jer sa svim davanjima u Hr za aute, oni sve vise postaju luksuz, ane normalna svakodnevna stvar, kao svuda u svijetu.

Interesantno kako u americi moja pokcerka sa 16 godina polaze vozacki i ovakva slicna ogranicenja postoje za ta godista, i to nekih dvije godine, sa 15 pocinje ucenje i predavanje o sigurnosti u prometu, znaci prva godina srednje, pa vozacki i ogranicenja, pa prava vozacka, a nase se mlade ljude podcjenjuje misleci da ne mogu polagati sa 16.Dapace, vlastiti roditelj ti moze biti dijelom i instruktor voznje.

A moje iskustvo voznje u toj zemlji, nikad u zivotu nisam dozijela pristojnije i discipliranije vozace od amera.Ljudi se micu sa desne trake ako na nju dolazi ona prilazna sa vozilom na njoj, da te propuste, a ne da ti projure ispred nosa, tako da umjesto da ubrzas izlazak na cestu moras usporiti.Naravno to ne znaci da nema iznimaka i sredina u americi gdje je voznja pakao, poput NY, ili drugih vecih gradskih sredina.To valjada tu u francuskoj jos moram dozivjeti.Isto tako imam i lijepa iskustva iz Skotske.

U americi najvise ima nesreca vezanih uz sporost voznje na na njihovim autoputevima,ogranicenje je 75 milja na sat nego mladih vozaca, jer nitko u toj velikoj zemlji gdje putujes autom i do trgovine, posla, skole, ne zeli riskirati gubitak privilegije zvane vozacka.

Njezina srednja ima parkiraliste velicine dva kata podzemne garaze u Importaneu.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 18.07.2004., 21:14   #14
Hi

Ovdje to zavisi od savezne drzave do savezne drzave (Zakon o sigurnosti na cestama). U WA State je *zero* tolerance za mladje od 21 godine, i nedo bog da im se nesto nadje Onima iznad 21 (ne treba zaboraviti da ovdje vozaci postaju sa 16) tolerira se do 0,8 promila alkohola u krvi, i ako policajac moze privremeno oduzeti dozvolu ako utvrdi da vozac vozi "under the influence" bez obzira kakve supstance (napr... trave). Ili nije u stanju koncentrirano voziiti (trazi te da setas po liniji ("walk the line") i jos par primjera...). Upotreba celularnih telefona je polu-dozvoljena (u nekim gradovima je samo hands free, u vecini je OK, moja savezna drzava ne zabranjuje zakonom upoterbu cellularnih telefona na citavom teritoriju savezne drzave). Naime utvrdili su da puno ljudi jede i vozi, macke se "maskiraju" i voze, pa je zakonom "uopceno" zabranjeno ometanje i dekoncentracija za vrijeme voznje. Krsenje tog propisa se obcino utvrdi retroaktivno, nakon sto netko skrivi saobracajnu nesrecu.

Premije auto osiguranja drasticno rastu svakom ubiljezenom kaznom, pa je zapravo to ono sto ljude najvise lupa po dzepu, i zbog cega su ljudi prilicno oprezni u voznji.

Ima tu jos primjera - korz razno razne "public service" reklame na radio stanicama, reklamira se "designated driver" - netko tko vozi skvadru na cugu... U velikoj vecini barova i klubova ti daju besplatnu coca-colu, sprite ili kakav takav napitak ako, kad je narucujes, kazes da si designated driver
piper is offline  
Old 18.07.2004., 23:21   #15
Quote:
piper kaže:
Ima tu jos primjera - korz razno razne "public service" reklame na radio stanicama, reklamira se "designated driver" - netko tko vozi skvadru na cugu... U velikoj vecini barova i klubova ti daju besplatnu coca-colu, sprite ili kakav takav napitak ako, kad je narucujes, kazes da si designated driver
ja onda nebi ni kune vani potrošila
Iva is offline  
Old 18.07.2004., 23:21   #16
Re: Re: Re: Re: O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Quote:
Janjesce kaže:
apsolutno potpisujem


ja isto sta ce nam novi represivni zakon koji ce samo nastetiti normalinim ljudima i turistima jer onaj kojem naplatite kaznu jer je popio casu vina posle ručka neće više u hrvatsku,
naravno podaci o tome koji govore koliko oduzetih vozačkih od strane policije bude i pravno pravovremeno obrađeno su poražavajući

sve mi se čine da nam sljedi ponovo priča sa radom nedjeljom pitam se zašto nam to treba, da hrvatska izgubi još turista pa da se neki bolje pripreme prije nego što kažu hop
__________________
www.akcijamladih.org
frko is offline  
Old 18.07.2004., 23:25   #17
Re: Re: Re: Re: Re: O prijedlogu novog Zakona o sigurnosti u prometu

Quote:
frko kaže:
ja isto sta ce nam novi represivni zakon koji ce samo nastetiti normalinim ljudima i turistima jer onaj kojem naplatite kaznu jer je popio casu vina posle ručka neće više u hrvatsku,
naravno podaci o tome koji govore koliko oduzetih vozačkih od strane policije bude i pravno pravovremeno obrađeno su poražavajući

sve mi se čine da nam sljedi ponovo priča sa radom nedjeljom pitam se zašto nam to treba, da hrvatska izgubi još turista pa da se neki bolje pripreme prije nego što kažu hop
nekako sumnjam da će baš turiste zaustavljati. neznam kako je u ostalim gradovima, ali ja još nisam doživjela da vidim policiju po danu (u gradu). zaustavljaju jedino u noći i to najčešće preko vikenda. a mislim da turiste neće previše dirati.
Iva is offline  
Old 19.07.2004., 01:35   #18
Vracajuci se kuci u petak u jutro oko 02:00 sata njih nekoliko "cruisera" koji su cekali plijen ispod mosta, zaustave ti policajci moje vozilo i vozilo gospodicne u cijem smo drustvo u baru moja supruga i ja ispili litru izvrsnog vina.
Dobro jutro! Kako ste? pozdravi on mene. Da li ste ista pili? Da imao sam casu vina. Kada? pita on. Prije par sati, dobro, idite, laku noc. Ali sto je on ucinio, naslonio se je na stranu mog auta, bio je toliko blizu kao da ce me poljubiti da bi mogao pomirisati alkohol. Cura je bila ispred mene, koja je istopdobno popila vise od mene, nju je on poslao na stranu da bi meni oslobodila cestu, jer joj nije vjerovao. Oslobodio ju je. Sreca, nije trebala puhati.
Svi Vi koji ste protiv "represivnog zakona", zamislite da Vam netko od pijanih ubije nekoga od obitelji, cini mi se da biste preko noci promijenili svoj stav.
Tko gine na cestama? Sama mladost i stranci koji znaju da na hrvatskim cestama vlada anarhija. Ako ja ovdje gdje zivin nisam opasan sigurnosnim pojasom, automaski, kad me uhvate, placam $80 i gubim 3 points od vozacke.
Ako me uhvate da sam vozio pod utjecajem alkohola, ako je prvi put, gubim dozvolu na tri mjeseca itd., itd.
Treba, treba Hrvatsku staviti u red, ne samo na cestama vec suvgdje, da bi vec jednom mogla funkcionirati kao pravna drzava i kao takva uci u Europsku uniju.
NEBESA is offline  
Old 19.07.2004., 01:36   #19
Quote:
a mislim da turiste neće previše dirati.
Zar nisu svi pred zakonom isti? Nema razlike. Kakve veze ima da li je netko turist ili "obican" gradjanin? Policija zaustavlja automobile, a ne turiste kao takve. Hoces reci: policajac te zaustavi i zatrazi da obavi "alko test". Na istom se vidi da imas 0,2 promila alkohola u krvi. Ti njemu svoju "turisticku iskaznicu", stranu vozacku dozvolu, stranu putovnicu, etc... i on tebi "hvala lijepa, do vidjenja". Ne znam u kojoj to zemlji tako funkcionira... Libiji?
piper is offline  
Old 19.07.2004., 01:44   #20
Quote:
Svi Vi koji ste protiv "represivnog zakona", zamislite da Vam netko od pijanih ubije nekoga od obitelji, cini mi se da biste preko noci promijenili svoj stav.
Hey! Nije poanta u etiketiranju zakona kao "represivnog" zbog toga jer ljudi zele da se vozacima oprosti voznja pod utjecajem alkohola. Sasvim sam siguran da ovdje nitko ne zeli pijane vozace. Poanta je u "zero tolerance." Kod mene je dozvoljeno do 0,8 promila. Ako se ne varam, slicno ogranicenje je napr. i u Engleskoj. Zakon koji zabranjuje casu vina poslije rucka, a prije voznje JEST represivan!
Quote:
Ako me uhvate da sam vozio pod utjecajem alkohola, ako je prvi put, gubim dozvolu na tri mjeseca itd., itd.
Treba, treba Hrvatsku staviti u red, ne samo na cestama vec suvgdje, da bi vec jednom mogla funkcionirati kao pravna drzava i kao takva uci u Europsku uniju.
Sta kod tebe znaci "vozio pod utjecajem alkohola", koliko je to promila? Nula?
piper is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:46.