Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2004., 17:54   #21
Re: Re: prometej

Quote:
Vojky kaže:
Dakle, odjaviš prebivalište u RH, prijaviš ono u Njemačkoj i onda vadiš nove dokumente s novom adresom, sukladno čl. 26.
Ni ovo mi nisu rekli jer ako dobro kuzim, to se moglo i dok je stan jos bio.
Samo mi je netko trebao reci da adresa i prebivaliste nisu ista stvar i da ako odjavim prebivaliste u HR, mogu prijaviti njemacko.
Ja sam juristicki laik i za koji qrac su oni placeni nego da mi (izmedju ostalog) objasne sto da radim ako imam neko pitanje?

A sto je u tom slucaju s osobnom?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 18:00   #22
Re: Re: Re: prometej

Quote:
Gospon Pes kaže:
A sto je u tom slucaju s osobnom?
Kao što sam ti već napisao, osobnu nemožeš dobiti sa prebivalištem u inozemstvu. Ali ćeš imati HR putovnicu sa kojom češ u Hrvatskoj dokazivati status HR državljanke. U banci češ tako naprimjer moći otvoriti "nerezidencijalni račun" koji je čak i bolji od standardnih tekućih, jer ne ograničava platni promet sa inozemstvom i tako dalje.

Osobnu koju sada imaš vratiti češ u PU koja ju je izdala kada odjaviš prebivalište, a novu češ dobiti kada jednom opet budeš u HR imala prebivalište.
PowerLock is offline  
Old 18.11.2004., 18:01   #23
Re: Re: Re: prometej

Quote:
Gospon Pes kaže:
Ja sam juristicki laik i za koji qrac su oni placeni nego da mi (izmedju ostalog) objasne sto da radim ako imam neko pitanje?

A sto je u tom slucaju s osobnom?
Pa, nemoj od svakog službenika tražiti da zna propise prema kojima radi, to na šalterima ide onako s koljena na koljeno, pa se neke stvari zagube s vremenom...

Vidim da predugo živiš u Njemačkoj, izgubio si feeling za rad s hrvatskim šalterima...

Na www.mup.hr imaš lijepo mail za pitanja, pa pitaj točan postupak.

Osobna bi ti trebala biti s adresom prebivališta, a koje naravno ne mora biti u Hrvatskoj, štoviše, ako ga prijaviš u Hrvatskoj gdje ne prebivaš - činiš prekršaj!
Vojky is offline  
Old 18.11.2004., 18:09   #24
Re: Re: Re: Re: prometej

Quote:
Vojky kaže:
Osobna bi ti trebala biti s adresom prebivališta, a koje naravno ne mora biti u Hrvatskoj, štoviše, ako ga prijaviš u Hrvatskoj gdje ne prebivaš - činiš prekršaj!
Kolega Vojky mislim da imamo različita iskustva ili saznanja po ovom pitanju. Dakle po mojim saznanjima Osobnu iskaznicu NIJE MOGUĆE izdati sa adresom u inozemstvu. To jest moguće za putovnicu koja je u tom slučaju glavni indetifikacijski dokument.

Također ne mislim da ako osoba ima prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj nužno čini prekršaj ako živi u inozemstvu. U tom smislu zakon je zapravo nedefiniran jer se nigdje ne određuje koliko vremena netko treba boraviti u prebivalištu u Hrvatskoj da bi to mjesto moglo biti smatrano "prebivalištem". Doduše porezni zakon utvrđuje da strani rezidenti u bilo kojem jednogodišnjem razdoblju ne smiju boraviti duže od 183 dana u RH ili u protivnom moraju plaćati hrvatske poreze -- ali jako sumnjam da bi se te odredbe mogle "prenijeti" na oblast prebivališta.
PowerLock is offline  
Old 18.11.2004., 18:12   #25
Vojky

Mene su navodno tuzili bas zato kaj u HR nisam prijavila.
Nisam osobnu promijenila poslije rata, pa kad sam x godina kasnije dosla, podivljali su da gradjansku duznost nisam izvrsila.

Htjela sam, ali nikakve molbe ih nisu navele da mi naprave u tjedan dana, a ja ne mogu ni biti dolje koliko njima treba, niti dolaziti dvaput mjesecno da bi gospoda vremena imala.
Nista protiv nekih mojih duznosti ili npr. ovo sto kaze Power "u roku 8 dana", no meni je rok osam dana i ja to kao moram, a njima je rok kad im se sprdne?
Mogu mi popusiti.
Slucajno nisam zaposlena i mogla sam u 8 dana i stici prijaviti prodaju stana, ali kao prvo mozda bas nemam love za put, a kao drugo zar misle da radim da bi mi svapski sef dao dopust da se njima idem javiti?
A htjela sam mamu opunomociti da mi takve stvari sredi - ne moze. Moram doci osobno.
Pa jebiga onda. Nece im nista biti u roku kao sto ni meni nije kad od njih nesto trebam.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 18:15   #26
Re: Re: Re: Re: Re: prometej

Quote:
PowerLock kaže:
Kolega Vojky mislim da imamo različita iskustva ili saznanja po ovom pitanju. Dakle po mojim saznanjima Osobnu iskaznicu NIJE MOGUĆE izdati sa adresom u inozemstvu.
Ovo sam i ja mislila, zato pitam jer osobna je izricito hrvatski dokument, putovnica internacionalni.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 18:59   #27
Re: Re: Re: Re: Re: prometej

Quote:
PowerLock kaže:
Kolega Vojky mislim da imamo različita iskustva ili saznanja po ovom pitanju. Dakle po mojim saznanjima Osobnu iskaznicu NIJE MOGUĆE izdati sa adresom u inozemstvu. To jest moguće za putovnicu koja je u tom slučaju glavni indetifikacijski dokument.
U pravu si, Zakon o osobnoj iskaznici:


Članak 3.

Osoba starija od 16 godina života koja ima prebivalište u Republici Hrvatskoj dužna je imati osobnu iskaznicu.

Pravo na osobnu iskaznicu ima i osoba starija od 15 godina života.

Članak 14.

Osobna iskaznica prestaje važiti i prije isteka roka na koji je izdana ako:

1. je osoba umrla,

2. joj je prestalo hrvatsko držav_ljansto,

3. je odjavila prebivalište u Republici Hrvatskoj ili je brisana iz evidencije prebivališta u Republici Hrvatskoj.

Osoba mora osobnu iskaznicu vratiti nadležnom tijelu u roku od 8 dana od dana nastupa_nja razloga iz stavka 1. točke 2. i 3. ovoga članka.

Nadležno tijelo će osobnu iskaznicu iz stavka 2. ovoga članka poništiti.


Dakle, ako netko odjavi prebivalište u RH radi toga što ga prijavljuje vani, vraća osobnu iskaznicu, i identificira se putovnicom na kojoj je strano prebivalište.

Relevantni propisi: http://www.mup.hr/zakoni/popis.html
Vojky is offline  
Old 18.11.2004., 23:11   #28
Gospon Pes pita:

Zar nikoga u HR nema tko ima dovoljno pameti i dovoljno "moci" da pojednostavni prokletu papirologiju?

Ima pametnih, ali glasaci takve ne vole!
Oni uvijek biraju nesposobnjakovice ili lopove po principu:
Slicno se slicnome veseli.

Rezultati se vide vrlo jasno i svakodnevno na svim mjestima...
Hugo_Chavez is offline  
Old 19.11.2004., 00:45   #29
Re: Vojky

Quote:
Gospon Pes kaže:
Mene su navodno tuzili bas zato kaj u HR nisam prijavila.
Nisam osobnu promijenila poslije rata, pa kad sam x godina kasnije dosla, podivljali su da gradjansku duznost nisam izvrsila.

Htjela sam, ali nikakve molbe ih nisu navele da mi naprave u tjedan dana, a ja ne mogu ni biti dolje koliko njima treba, niti dolaziti dvaput mjesecno da bi gospoda vremena imala.
Nista protiv nekih mojih duznosti ili npr. ovo sto kaze Power "u roku 8 dana", no meni je rok osam dana i ja to kao moram, a njima je rok kad im se sprdne?
Osobna iskaznica se radi po posebnom tehnološkom postupku, na jednom mjestu, i vrlo ju je teško napraviti u 8 dana. Dođeš dva puta. Ako si vani, evo kako piše u Zakonu, ni ne treba ti.

Rok koji mora poštivati nadležno tijelo je 30, odn. 60 dana sukladno Zakonu o općem upravnom postupku.
Vojky is offline  
Old 19.11.2004., 00:46   #30
Re: Vojky

Quote:
Gospon Pes kaže:
Nece im nista biti u roku kao sto ni meni nije kad od njih nesto trebam.
Reci, oko čega si imao problema s rokom?

Naime, meni uglavnom sve bude unutar onih propisanih 30, odn. 60 dana.

Osim ako misliš na probleme sa zemljišnim knjigama i sporost sudova. Za to će još trebati vremena, tek se počelo ozbiljnije rješavati.
Vojky is offline  
Old 19.11.2004., 01:08   #31
Re: Re: Vojky

Quote:
Vojky kaže:
Reci, kada ti to neko nadležno tijelo u RH nije poštivalo zakonom propisani rok, i da li si se žalio zbog toga? Kako je žalba prošla?
Mali ali bitan offtopic
Gospon Pes je žemskinja, jedino ne znam zašto se sama ne buni .
Vojky - ti ko stari forumaš da to ne znaš
alfred stokes is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.