Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2010., 21:35   #1
Moja psihoza

Imam dijagnosticiranu psihozu f23.2 i zanima me nesto vise o njoj,pa ako ko ima da napise nesto vise od toga da je to kao akutna shizofrenija neka pomogne pa napise svoja iskustva ili znanje o ovoj psihozi. I jos jedno pitanje,ako je osoba (kao i ja) dozivila psihoticni napad usred intenzivnijeg citanja religijske literature pa zabrijavala na opcu ljubav,bratstvo i slicno koliko je stetno ponovo citanje slicnih tekstova? Ili jednostavno kad dode napad ono zadnje sto je covjek radio izade sve odjednom van iz podsvijesti? Sad sam oko 5mj izvan bolnice i pijem zyprexu 5 mg ujutro i 10 mg navecer i diazepam 5 mg ujutro i 10 navecer. Dali postoje kakve knjige koje bi mogle pomoc u razvijanju kritickog misljenja da se lakse nosim u slucaju ponovnog napada? Dali je ova bolest cisto bioloski uvjetovana? Kakva je uopce razlika izmedu bioloske i socijalne psihijatrije? Dali je emocionalno otupljivanje zbog terapije i bolesti moguce izbijeci? Ja evo radim sve i svasta i nikako da nadem neki veci interes za bilo sta,nekako je sve tmurno i dosadno,cak i stvari koje su mi bile zanimljive prije bolesti (nogomet,pc igrice) sad su mi zatupljujuce i ne zanimaju me.
Eto,valjda sam na dobro mjesto postavio post,ako netko ima nekakvo pitanje za mene rado cu odgovorit.

Zadnje uređivanje DiabolusUmbra : 06.11.2010. at 21:53.
DiabolusUmbra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 22:00   #2
malo je neugodno ovdje ovo pitati ali potrebno je znati koje sve simptome imas sad poslije napada i kakvi su simptomi bili tokom napada.
Kakva si inace licnost tokom zivota, otvorena, povucena, drustvena, sklona salama, ozbiljnosti, nezainteresovanost za ljude i druzenje, sklonost odredjenim aktivnostima, zanimanje , uspjeh u zivotnim potrebama, navike, sta te najvise nervira a sta odusevljava, godine, kako su se javili prvi simptomi, sta ih je isprovociralo, kako su se povukli, kako se sad osjecas na lijekovima, dali ima u krvnom srodstvu slicnih poremecaja i koji su ? ? itd.
Ovo je sve potrebno da bi se moglo sta odgovoriti na tvoje pitanje.

Inace ove akutne reakcije su popravljive i ne daju trajna ostecenja i naravno mogu se javljati zbog raznih razloga.
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 22:38   #3
Quote:
England kaže: Pogledaj post
malo je neugodno ovdje ovo pitati ali potrebno je znati koje sve simptome imas sad poslije napada i kakvi su simptomi bili tokom napada.
Sad nemam nikakvih tezih simptoma,nekad se bacam s jedne noge na drugu dok sam u mjestu ili mi ruke bude ukopcena pa hodam ko zombi. Tokom napada su bili simptomi po najprije osjecaj topline u srcu,otvorenost prema svijetu i osjecaj koda sam jedno sa svime,to me bacilo na osjecaj superiornosti i pretvorilo u "proroka" gdje je doslo do totalne depersonalizacije.

Quote:
England kaže: Pogledaj post
Kakva si inace licnost tokom zivota, otvorena, povucena, drustvena, sklona salama, ozbiljnosti, nezainteresovanost za ljude i druzenje, sklonost odredjenim aktivnostima, zanimanje , uspjeh u zivotnim potrebama, navike, sta te najvise nervira a sta odusevljava, godine, kako su se javili prvi simptomi, sta ih je isprovociralo, kako su se povukli, kako se sad osjecas na lijekovima, dali ima u krvnom srodstvu slicnih poremecaja i koji su ? ? itd.
Imam 21 god,studiram,prije bolesti sam bio otvorena osoba,saljivac,uglavnom uvijek u sredistu pozornosti sa salama i zajebancijom,a sad sam usporen i mlitav. U familiji mi majka ima shizoafektivni poremecaj...na lijekovima se osjecam sjebano jer me bacaju u apatiju i nemogucnost za uzivanje u zivotu,koncentracija mi je slaba,pamcenje isto,kreativnost na nuli itd...nista me ne nervira opcenito govoreci,dosta sam tolerantan a prije napada nisam imao nikakvih naglih promjena ili sokova,u biti prolazio sam kroz najbolje doba u zivotu,na faksu sve davao na vrijeme,imao ekipu za pit i izlazit,ma sve je bilo za 5 i onda u roku 4-5 dana samo sam poceo ostajat budan sa svojim mislima i nisam mogao spavat,budio se u 5-6 sa ludim dozivljajima iz snova i tako do hospitalizacije. A literatura koju sam citao o podizanju svijesti i samorazvoju bila mi je glavna zanimacija,cak sam imao halucinacije tokom meditacije,vidio orba bijele svijetlosti kako je pored mene,kod ljudi sam vidio aure kako se opisuje u literaturi kao svijetlo iznad glave itd... Glavnom drzalo me sve ukupno oko mjesec dana od pocetka "jedinstva" sa svime do hospitalizacije
DiabolusUmbra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 02:58   #4
Po ovome sto si naveo moze se nesto reci na tvoje pitanje.
Iskreno govoreci po tebi je dobro sto prethodno prije izbijanje ovog sindroma nisi introvertna osoba, povucena u sebe i socijanlno neaktivna. Oni koji su bili povuceni bezvoljni, socijalno nektivni, ne drustveni, nepristupacni, emocijonalno neuskladivi ti sigurno imaj jako nepoviljnu prognozu.
U tvom konkretnom slucaju je obrnuto, kazes da si bio socijalan, pristupacan, obrazovan drustveno aktivan itd. samim tim prognoza je bolja.
Interesantno je da ovakav sindrom moze jednom da se pojavi i da se trajno povuce bez rcidiva, ali to nije pravilo.

Taj tvoj opis ''hodam ko zombi'' i gubtak elana moze biti posljedica neurolepticke terapije oni stvaraju odredjene simptome koji mogu biti nepozeljni, ali neuroleptici su potrebni i redovno se treba pridrzavati uputa oko konzumiranja.
Izbjegavati psihostimulativna sredstva. speed, kokain,amfetamin itd.

Na pitanje sta raditi ako se osjeti dolazak ponovnog napada? neuroleptici pomazu da do toga ne dodje, ali ako dodje moze se ici aktivnim ekspresijama svojih vizija i dozivljaja kroz pisanje ili slikarstvo. Crtanje vizija ili ideja u mnogim slucajevima, kako je potvrdio Jung kod svojih nebrojnih pacijenata, omogucava da ne dodje do raspada strukture licnosti i tako se odrzava na povrsini psihoticni proces.
Potrebno je izbjegavati sve stresogene situacije i kod njihove pojave nastojati obezvrijediti njihovu snagu tako da stres sam po sebi ne bude neugodan.
Dali imas bezvoljnost(abuliju) ili nezainteresovanost(apatija) ili nemogucnost uzivanja u nekoj situaciji (ahedonija) ili gubitak interesa za svoje buduce aktivnosi, slabljenjem nagonskih teznji (anhormija) ??
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 10:26   #5
Imaš genetsku komponentu(majka), što je bitna stvar. Kod tebe bi moglo doći u obzir . 1. Depresija sa psihotičnim elementima
2. Schisophrenia , što je teže oboljenje, ali može sa lijekovima biti pod kontrolom. Ljudi su završavali normalno fakultete.
Točno je England rekao. Od neuroleptika se osjećaš usporeno.
Zyprexa je antipsihotik druge generacije koji se najčešće daje za liječenje schisophrenie, a dr ti je to propisao, jer si imao akutnu psihotičnu reakciju.
Robert Warren is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 11:05   #6
Quote:
England kaže: Pogledaj post
Dali imas bezvoljnost(abuliju) ili nezainteresovanost(apatija) ili nemogucnost uzivanja u nekoj situaciji (ahedonija) ili gubitak interesa za svoje buduce aktivnosi, slabljenjem nagonskih teznji (anhormija) ??
Ovako kad si napisao ima svega po malo,ali najvise ahedonije,nekako ne mogu uzivat kao prije bolesti i terapije.

@Robert
Pa ni psihijatri nisu sigurni dali je genetski,citam na netu za shizofreniju da se pojavljuje cesce u istoj familiji ali da nije genetski uzrokovana,negdje pise da jeste a mamina psihijatrca kaze da nije genetski,moj psihic kaze da je.
DiabolusUmbra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 20:32   #7
Quote:
DiabolusUmbra kaže: Pogledaj post
Ovako kad si napisao ima svega po malo,ali najvise ahedonije,nekako ne mogu uzivat kao prije bolesti i terapije.

@Robert
Pa ni psihijatri nisu sigurni dali je genetski,citam na netu za shizofreniju da se pojavljuje cesce u istoj familiji ali da nije genetski uzrokovana,negdje pise da jeste a mamina psihijatrca kaze da nije genetski,moj psihic kaze da je.
Ne uzdaj se ti 100% u te opise nasljedno-nenasljedno. Radjene su mnoge studije i ispitivanja na ogromnom broju sch i depresivnih psihoza, pa doslo se do raznih neocekivanih zakljucaka. Naravno da nasljedni faktor igra ogromnu ulogu ali ne 100% ima ljudi koji nisu oboljeli a imaju oba roditelja sa sch dijagnozom. Isto tako ima onih koji su oboljeli od sch a nemaju u krvnom srodstvu takvo nesto. Sve je relativno. Za nastanak psihotskog procesa treba da se poklope individualno razvojne, socijalne, bioloske, psiholoske faktore .
Prava procesna sch je ono sto je komplikovano a ove shizofrenoformne psihoze ili reaktivni sch sindromi su povoljniji.
Sad ne mogu davati opsirna objasnjenja ali ima jedna jako vazna stvar kod tebe. Mnogi pacijenti ne prihvacaju to sto su obolili pa imaju stav poricanja ili neprihvacanja svoje dijagnoze(ego-diston stav), a to jako komplikuje buduce stanje i motiv za ljecenje. U tvom slucaju je primjetno da imas uvid u svoju strukturu sindroma i simptoma i vidljiva ti je i intelektualna sposobnost da se to shvati i objasni na realan nacin, a to itekako ima velike prednosti za tebe i tvoju okolinu.
__________________
we shall fight with growing confidence and growing strenght in the air, whatever the cost may be
England is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 22:42   #8
I ja imam dijagnosticiranu psihozu f 23.8 s tim da mi je psihicka prvih par mjeseci pisala dijagnozu f23.2. Ja sam svasta prosla, mogla bi dugacku knjigu napisat, i kod mene je to trajalo oko 3 mjeseca, mislim na halucinacije. zamisljala sam ljude da su pored mene a nisu bili, i onda bi pricala s njima, osjetila sam raznorazne mirise, koji nisu ni postojali, ljudi su me pitali jedno, ja sam odgovarala skroz nesto drugo. bila sam uvjerena da sam bog, da sve sto se dogada ja odlucujem. kako se netko pomakne da sam ga ja pogledom pomaknula, na vijestima na tvu kad novinar javljaju kao da se sve odnosilo na mene, bila sam uvjerena da cu umrijeti, kupila sam poklone najdrazima, napisala oprostajno pismo i iscekivala da cu umrijeti, na faksu su bile borbe i urote. Sve sam to prosla i lijecim se vec 3godine. jos uvijek ponekad ne mogu biti sigurna da ono sto sam vidjela je stvarno tako, mislim na situacije s ljudima, no nema vise svega sto je bilo i sto sam prosla.nema toga, ali ima
toga da se osjecam kao da mi je netko svu energiju isisao, stalno sam umorna, bezvoljna, ne mogu pamtit, tesko mi je misliti,upisala sam lagan faks tj, visoku skolu, tesko mi je pratit,a najgore od svega je sto je ovo maximum mog oporavka, i visila bi po bolnicama da nisam visokog intelekta jer mi je to omogucilo bolji oporavak. ne osjecam se ugodno u svojoj kozi, konstantna napetost u glavi, nemogucnost osjecaja zadovoljstva, srece, tuge, konstantno ravnodusnost emocionalna....itd...ima jos toga.....pa ako se netko nasao u ovome neka se javi na pm da malo podijelimo iskustva...
MACAREYA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 22:45   #9
i sad se pitam zasto se to meni dogodilo, nitko nije imao slicnih problema u obitelji, stvarno ne znam otkuda se to moglo dogoditi. ja sam zapravo osudjena na patnju ovako mlada i do kraja zivota. svjesna sam da ima i gorih slucajeva i suosjecam, uvijek moze gore. al ako ima Boga cemu sve ovo,ne znam...
MACAREYA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 00:16   #10
Quote:
MACAREYA kaže: Pogledaj post
i sad se pitam zasto se to meni dogodilo, nitko nije imao slicnih problema u obitelji, stvarno ne znam otkuda se to moglo dogoditi. ja sam zapravo osudjena na patnju ovako mlada i do kraja zivota. svjesna sam da ima i gorih slucajeva i suosjecam, uvijek moze gore. al ako ima Boga cemu sve ovo,ne znam...
zašto do kraja života?
sada se psihoza može uspješno lječiti i izlječiti.
važno je da imaš vjeru u oporavak...

možeš imati ljepši život od neke 'zdrave' osobe,
ne daj se...
karamela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 12:58   #11
macareya javim ti se na privat pa cemo porazgovarati,a to da mislis da si Bog to je ocito svojstveno svima s tom 23.2 psihozom,ja sam bio dovoljno sabran da odbacim tu misao ali svejedno se sama nametala,onako koda se sve oko tebe desava radi tebe,gadno gadno,tesko se izvuci iz tih filmova koji se vrte u glavi.
A mene ta apatija polagano pusta i svakim danom sve vise uzivam,vracam se pomalo na staro i ne vidim zasto nebi bio i sretan i uspjesan jednog dana. Samo glavu gore i hrabro
Mislim da dajes malo previse znacenja toj psihozi koju imas,ipak je to prolazna mentalna bolest. Druzenje s prijatejima i otvoreni razgovori bi ti puno pomogli,izlasci,decko itd....pokusaj bit koda si bez psihoze i to bi trebalo uroditi plodom. I da Boga ima ali tvoja patnja kao i moja je nase breme i treba ga ponosno nosit kao i sve ostale teskoce

Zadnje uređivanje DiabolusUmbra : 16.11.2010. at 13:29.
DiabolusUmbra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 01:55   #12
I meni je dijagnosticiran f 23. prije tri godine, od početka sam pila Zalastu 5 mg uveče,...sad je lagano ukidan, tenutno pijem po 2.5mg uvečer,...sad zasad sam dobro!
anyanyany is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 02:18   #13
Mislim da bi trebao slušat majčine savjete, ako ona ima šizoafektivni poremećaj. Shvati tu svoju psihozu ozbiljno jer zna preć u šizofreniju i odjebi ta mistična sranja, jer to sve hrani iluzije, a život je obična matematika. Izbjegavaj stres kako god znaš i umiješ. Sretno.
Lordix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2012., 10:19   #14
jeli to teže duševno oboljenje i kakve su šanse za oporavak?
dektiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:24   #15
https://www.medicinskanaklada.hr/simboli-promjene-2
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.