Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2005., 15:56   #1
Krvne grupe

e ovako:
neki dan sam slušao/bio uključen itd u jedan razgovor.UGL kaže mi jedan da prije 30 god kad bi se djete rodilo sa 0- bi mu se mijenjala krv jeli to istina i zašto.

Zašto se gleda krvna grupa kad se par treba ženit.

I isto tako sam čuo da ako su muž i žena 0- da to "nije dobro za dijete"

Imali logike istine u ovome i zašto
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 16:47   #2
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 16:55   #3
Ovisi o rhesus faktoru.

Ono o čem ti govoriš je kada Rh- majka koja je već imala Rh+ dijete nosi još jedno Rh+ dijete. Nakon prve trudnoće, majka razvija IgG antitijela protiv Rh+ krvnih stanica koji mogu preći posteljicu i hemolizirati crvene krvne stanice tog drugog djeteta. Rh nekompatibilnost može rezultirati mrtvorođenčetom ili smrti majke.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 17:10   #4
bok svima
evo, da se malo ukljucim u raspravu, mada sam preskocila 6 stranica

kao prvo, ja sam A+, kao (vjerojatno) velika vecina nase populacije.

Quote:
*_spike kaže: Pogledaj post
Ovisi o rhesus faktoru.

Ono o čem ti govoriš je kada Rh- majka koja je već imala Rh+ dijete nosi još jedno Rh+ dijete. Nakon prve trudnoće, majka razvija IgG antitijela protiv Rh+ krvnih stanica koji mogu preći posteljicu i hemolizirati crvene krvne stanice tog drugog djeteta. Rh nekompatibilnost može rezultirati mrtvorođenčetom ili smrti majke.
htjela bih samo ovo komentirati...
je li ova informacija (posve) sigurno tocna?

naime, pitam zbog ovoga...
jedna mamina frendica je A-, a djeca su joj A+. uz to je imala nekoliko spontanih pobacaja. mama mi je objasnila da se sigurno radi o tom problemu koji je gore opisan. pitala sam profesoricu iz bilogije je li to moguce, a zena me gledala kao da sam pala s marsa i ismijala me pred cijelim razredom zbog mojih "seoskih dijagnoza" pa sam posramljeno prihvatila da mama ipak nije u pravu... i sad, nakon mnogo godina, vidim ovo objasnjenje... pa je li moguce da profesorica biologije nema pojma o tome
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 18:24   #5
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
... pa je li moguce da profesorica biologije nema pojma o tome
Nažalost moguće je jedino ako si ti krivo interpretirala ono što si čula od mame tj. ono što je spajk ukratko opisao
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 20:41   #6
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Nažalost moguće je jedino ako si ti krivo interpretirala ono što si čula od mame tj. ono što je spajk ukratko opisao
ne vjerujem... vrlo sam joj jednostavno objasnila o cemu se radi, a zena je rekla da se krv mame i djeteta apsolutno nikad ne mijesa i da nema sanse da se ikakve komplikacije pojave... i ismijala me

__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 16:57   #7
cemu taj ? pametnjakovicu...


odgovorit cu samo ovo:

moguci su problemi ako je majka rh negativna, a dijete rh pozitivno.

http://www.babycenter.com/expert/pre...alth/2709.html

ok, ne mora se to gledati "kad se ides zeniti" bas , ali kod trudnoce je vec druga prica.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 04:01   #8
Quote:
Crimson Petal kaže:
cemu taj ? pametnjakovicu...

Eh, pa Firkragg je opcepoznat kao najpametnija osoba ovoga foruma, pa su mu ovakve 'naivne' teme jednostavno bljezgarije i uvreda za njegovu pamet... vidis kako se voli naokolo natezati s ljudima - tek je dva mjeseca na ovome forumu a vec misli da je popio svu pamet svijeta.

Zato mu predlazem - stani malo na kocnicu i citaj sto ti drugi pisu, ipak nemas svu pamet svijeta i postoje pametniji ljudi
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:22   #9
Quote:
El Tomo kaže:
Eh, pa Firkragg je opcepoznat kao najpametnija osoba ovoga foruma, pa su mu ovakve 'naivne' teme jednostavno bljezgarije i uvreda za njegovu pamet... vidis kako se voli naokolo natezati s ljudima - tek je dva mjeseca na ovome forumu a vec misli da je popio svu pamet svijeta.

Zato mu predlazem - stani malo na kocnicu i citaj sto ti drugi pisu, ipak nemas svu pamet svijeta i postoje pametniji ljudi
A i ti si ga "ubrao"
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2005., 08:33   #10
Quote:
Crimson Petal kaže:
cemu taj ? pametnjakovicu...


odgovorit cu samo ovo:

moguci su problemi ako je majka rh negativna, a dijete rh pozitivno.

http://www.babycenter.com/expert/pre...alth/2709.html

ok, ne mora se to gledati "kad se ides zeniti" bas , ali kod trudnoce je vec druga prica.
Moja prijateljica je dobila neku inekciju i sve je bilo ok... Ne znam detalje, ali nikakvih velikih problema nema, ako doktori znaju svoj posao...

Ja sam 0-
__________________
Ljubav je...
chocogirl35b is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 16:59   #11
Quote:
*_spike kaže:
Ovisi o rhesus faktoru.
tako je, reci ti njemu.

evo jos jedan link: http://www.mameibebe.net/trudnoca/rh.htm
(na hrvatskom)
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 17:08   #12
Pa ok za rh faktor samo šta fali krvnoj grupi???
Da se djetetu mijenja cijela krv???
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 14:04   #13
Quote:
Firkragg kaže:
Pa ok za rh faktor samo šta fali krvnoj grupi???
Da se djetetu mijenja cijela krv???
Zar se može promijeniti cijela krv
Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 03:19   #14
Ako Rh- mama nosi Rh+ dijete protutijela anti-Rh mogu iz njene krvi prijeći u dijetetovu i izazvati aglutinaciju i propadanje eritrocita, te se rađa dijete s eritroblastičnom žuticom (žuta boja kože zbog žutog bilirubina koji nastaje razgradnjom hemoglobina oslobođenog iz raspadnutih eritrocita). Takvo dijete je anemično, a protutijela kolaju još oko 1-2 mj. nakon rođenja dijetetovim krvotokom uzrokujući još veću aglutinaciju, te na posljetku dijete umire od teške anemije. Ako bi i preživjelo, ostaje mentalno zaostalo zbog taloženja bilirubina u živč st. To je stvar prošlosti.
Danas se dijeci rođenoj s eritr. žuticom poslije rođenja transfuzira malo Rh- krvi iste krvne grupe (ABO sustav), a dio njihove ispušta. Taj se postupak u narednim tjednima ponovi nekoliko puta. Tako se sprečava teška anemija zbog aglutinacije uzrokovane protutijelima, ali i održava niskom razina bilirubina, što pak sprečava teška oštećenja mozga. Nakon oko 1.5 mj.majčina protutijela se gube iz djetetovog krvotoka, a transfuzirane Rh- stanice se plako zamjenjuju dijetetovim Rh+ stanicama.
Dakle, ABO sustav se ne dira i ne stvara nikakve komplikacije vezano uz ovo pitanje!
ida2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 04:10   #15
Quote:
marijan_e kaže:
e ovako:
neki dan sam slušao/bio uključen itd u jedan razgovor.UGL kaže mi jedan da prije 30 god kad bi se djete rodilo sa 0- bi mu se mijenjala krv jeli to istina i zašto.

Zašto se gleda krvna grupa kad se par treba ženit.

I isto tako sam čuo da ako su muž i žena 0- da to "nije dobro za dijete"

Imali logike istine u ovome i zašto
Ovo prvo su ti vec ranije odgovorili. Sto se tice roditelja koji oba imaju krvnu grupu - u tom je slucaju sigurno da ce i djete imati krvnu grupu 0. Gena za grupu 0 je recesivan, pa se moze ispoljiti samo u kombinaciji 00. Sto znaci da oba roditelja imaju tu kombinaciju, pa ce istu imati i djete. Krvna grupa 0 definitivno nije dobra krvna grupa, jer je ima jako malo. Osim toga, osoba s tom krvnom grupom moze primiti krv samo druge osobe s istom krvnom grupom. A cesto se dogada da upravo te krvne grupe, zbog rijetkosti nedostaje. Sa druge strane, osoba s grupom 0 moze dati svoju krv osobi bilo koje druge grupe (0, A, B, ili AB).

Naravno, najbolje je imati krvnu grupu AB jer tada mozes primiti krv svih krvnih grupa.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 04:45   #16
Quote:
El Tomo kaže:
Krvna grupa 0 definitivno nije dobra krvna grupa, jer je ima jako malo.
a, nije bas tako...

najrjedja krvna grupa je krvna grupa AB, no zato krv moze primiti krv svih krvnih grupa; ona je "univerzalni primatelj."

kod krvne grupe 0 je obrnuto, ona je "univerzalni davatelj", no moze primiti samo istu grupu i zato je krvna grupa 0 najcesca.

AB+ moze primiti sve krvne grupe, 0- moze primiti samo tu istu grupu.

----------------------------
HRVATSKA

A - 43%
0 - 34%
B - 16%
AB - 7%
----------------------------

jos jedna stvar, citala sam da oko 85% bijelaca u europi i americi je rh pozitivno, a samo 15% populacije je rh negativno.

dok je u ostatku svijeta, evo sad bas proguglah , postotak rh pozitivnog stanovnistva i do 99,9%!

naravno, kod krvnih grupa postoje ralike u ucestalosti kod razlicitih rasa itd.

http://anthro.palomar.edu/vary/vary_3.htm

----------------------------

da zakljucimo, kod europljana:

najrjedja: AB- 1% populacije
najcesca: 0+ 38%


----------------------------

http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_types


zanimljiva tema.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 06:15   #17
Quote:
Crimson Petal kaže:
a, nije bas tako...

najrjedja krvna grupa je krvna grupa AB, no zato krv moze primiti krv svih krvnih grupa; ona je "univerzalni primatelj."

kod krvne grupe 0 je obrnuto, ona je "univerzalni davatelj", no moze primiti samo istu grupu i zato je krvna grupa 0 najcesca.
Eh, onda sam ja tu zeznuo. Prema ovome, tada i nije tako lose biti 0 jer je ima mnogo, a samim time i dovoljno davaoca krvi sa tom krvnom grupom. U tom slucaju stvarno nije uopce problem krvna grupa, vec iskljucivo rezus faktor.

BTW, kako to da je najvise osoba s krvnom grupom 0 iako je to recesivno svojstvo? Uvijek sam se pitao za takve paradokse, jer je slicna stvar i s plavom bojom kose ako se ne varam. Nekoliko stotina tamnokosih bi u skandinavskim zemljama za desetak generacija potpuno istrijebili plavokose, a to se ipak ne dogada (no, dogodilo se s albancima, ali to je pretpostavljam druga prica).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 10:48   #18
haj! ja sam B+, mama mi je 0+,a tata A+, znači li to da je tata Ab( b recesivno), a mama 00, pa je moja komb 2 recesivna 0b, ali je b ipak dominantniji od 0?
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:19   #19
ja sam A - , moze mi netko reci s kim najbolje harmoniram po pitanju krvne grupe
__________________
imam supu,,,i na supi rupu.
glamour is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2005., 11:23   #20
Quote:
Tatsha kaže:
haj! ja sam B+, mama mi je 0+,a tata A+, znači li to da je tata Ab( b recesivno), a mama 00, pa je moja komb 2 recesivna 0b, ali je b ipak dominantniji od 0?

a koju krvnu grupu ima susjed?
__________________
SO WHAT

I'm a modern man.
Petrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.