Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2019., 14:36   #1
Question Što studirati?

Pozdrav
Trenutno sam učenik 4. razreda (gimnazija) i ne znam što bih upisao
Ocjene su mi blago iznadprosječne (4.0,4.4,4.7,???), ali namjeravam napisati maturu (A,B,A) barem 80%.
Prirodne znanosti mi su jednostavno besmislene (pogotovo fizika, matematika je donekle uredu). Društvene znanosti su mi favorit te sam u svakoj dobar. Pogotovo dobro mi ide engleski (5.0 svaku godinu). Imam problem da me okolina čvrsto uvjerila da su jedini "prihvatljivi" fakulteti stem fakulteti.
Imam onoga što me zanima (Politologija, Ekonomija, Pravo, Komunikologija). Jako me zanima geopolitika i demografija.
Izgubljen sam u svemu tome jer mi se stalno ponavlja da bih "trebao" na medicinu ili stem područje inače me jedino čeka burza rada. btw, ti koji to ponavljaju mi nisu roditelji nego profesori i svaki "stručnjak" koji stem ni medicinu nije u životu vidio.
Dajte mi neke savjete jer ne znam što bih sa sobom.
Hvala unaprijed.
EdicaMedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2019., 14:51   #2
Nađi balans između onoga što te zanima i onoga što traži tržište rada...

Quote:
EdicaMedica kaže: Pogledaj post
Imam onoga što me zanima (Politologija, Ekonomija, Pravo, Komunikologija).
Ovo nabrojano ti je lagani gubitak vremena Osim ako te "politika" može pogurati negdje
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2019., 16:09   #3
Obično oni koji upišu STEM, a da ih zaista ne zanima, se prebace ili oduže studiranje (jer im ne ide ili im se neda).
Ali s druge strane politologija je beskorisna. Pravo naše koliko sam shvatila vani ne vrijedi pa uzmi i to u obzir.
Naerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2019., 16:30   #4
Stem je zlata vrijedan, ostalo ovisi od sreće u životu. Postani inžinjer i posao ćeš pronaći puno lakše nego s ikakvom demografijom, jer za time nema potrebe.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2019., 22:51   #5
Svega što ste rekli sam svjestan i predobro, ali ima li nade (uz puno mojega entuzijazma) da uz bilo koji od tih smjerova (ili sličnih) imam šansu za blago iznadprosječno plaćenim white collar poslom (U Hr i bez veza) jer iskreno mi ništa više ne treba u životu. Može li mi netko možda nešto predložiti, a da nije već sve ono što znam?
EdicaMedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2019., 22:55   #6
Quote:
Naerys kaže: Pogledaj post
Obično oni koji upišu STEM, a da ih zaista ne zanima, se prebace ili oduže studiranje (jer im ne ide ili im se neda).
Ali s druge strane politologija je beskorisna. Pravo naše koliko sam shvatila vani ne vrijedi pa uzmi i to u obzir.
Da, to sam dobro znao i prije. Nije beskorisna ako si uhljeb, ali u svemu ostalome je beskorisna. Politologiju sam samo spomenuo kao "dodatak" listi onoga što me zanima.
EdicaMedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2019., 22:57   #7
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Nađi balans između onoga što te zanima i onoga što traži tržište rada...



Ovo nabrojano ti je lagani gubitak vremena Osim ako te "politika" može pogurati negdje
A kako naći balans? npr. Kako si ti našao/la taj balans?
EdicaMedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 08:17   #8
Mislim da je ipak najbitnije studirati i raditi ono sto te zanima. Ako se budes trudio i bio medju najboljima, onda ces naci posao i u manje trazenoj struci.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 09:36   #9
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post



Ovo nabrojano ti je lagani gubitak vremena Osim ako te "politika" može pogurati negdje
Čekaj, Pravo je gubitak vremena? Zaista? Imaš li ti predstavu koliko pravnici zarađuju, naročito odvjetnici i javni bilježnici?
Garak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 10:28   #10
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Mislim da je ipak najbitnije studirati i raditi ono sto te zanima. Ako se budes trudio i bio medju najboljima, onda ces naci posao i u manje trazenoj struci.
Joj meni. Zato i većina povjesničara konobari, radi u call centrima i sl. A većina povjesničara koji i rade u struci rade za maksimalno prosječnu plaću.
Treba razlikovati hobije od nečeg od čega možeš pristojno živjeti.
Naerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 11:40   #11
Quote:
Garak kaže: Pogledaj post
Čekaj, Pravo je gubitak vremena? Zaista? Imaš li ti predstavu koliko pravnici zarađuju, naročito odvjetnici i javni bilježnici?
Lol, svega par posto pravnika su suci, odvjetnici i javni bilježnici, ostali su u najboljem slučaju referenti a oni zarađuju prosjek ili malo iznad.
Pravo je vjerojatno najneisplativiji fakulet na tržištu.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 12:16   #12
Pošto čitam da ima mnogo dezinformacija ovdje, a inače u RL također često čujem slične nedoumice kakve ima autor topica, onda se jave razni mudroseri (ne mislim na ovoj temi, nego općenito), podijelit ću neka svoja iskustva pa ako barem jednoj osobi pomognem bit će mi drago.

Kao prvo, argument ''nemoj studirati ono što voliš nego ono od čega ćeš imati novca'' je nešto najgore i najpokvarenije što možete izgovoriti. Jedino ako vam je ta osoba najveći neprijatelj na svijetu, onda je OK, u protivnome ne prljajte dušu i savjest.

Na poslu pretežno ćete provoditi 8 sati dnevno + odlazak i dolazak sa posla + spremanje i raspremanje kod kuće. Znači 9-10 sati svakog dana posvećeno je isključivo poslu, a tu ne računam eventualne prekovremene sate, rad vikendom i sl. ovisno o vrsti posla koji budete radili.

Što znači da većinu svog dana vi ćete provoditi na poslu, i samim time većinu života, koji imate samo jedan, provesti na tom poslu. I onda, ako imate priliku da birate svoje obrazovanje, odlučiti se za rad na nečemu što vas ne ispunjava je u najmanju ruku suludo.

Ako ovo izgovorite pred ljudima, vrlo vjerojatno će uslijediti bujica umotvorina koja će zasigurno pojaviti se i ispod ovog mog posta tipa ''ali ako diplomiram Povijest umjetnosti neću imati love LOL bolje mi je biti CNC operator i drkati na strojevima čitav svoj život i par tisuća eura hahaha koji ste vi luzeri''.

Bilo koji fakultet, ali doslovce bilo koji da završite, on vam ne garantira niti uspjeh u profesionalnom smislu niti dobra primanja. Moj vodoinstalater zarađuje više od mene, a ja zarađujem više od mog brata koji je pedijatar. Vaša sposobnost da se izborite da radite ono što želite i da zarađujete onoliko koliko želite ovisi isključivo o VAMA i samo o VAMA. Ne od vlade, gradonačelnika, EU fondova, klimatskih promjena i sličnih sranja koja govorimo sebi kako bi našli opravdanje.

''Ali to uspijeva samo 5% ili 10% onih u struci, šta je sa nas 90%, gdje smo tu mi?'' - ponovo ograničenje koje ste nametnuli sebi. Jedino što treba da vas zanima je kako da uđete u tu manjinu, to što drugi to ne mogu je isključivo njihov problem i ne treba da se bavite njima jer se ni oni ne bave vama. Nema svatko kapacitet niti snagu da se izbori za svoje snove, i zasigurno ne treba tebe da ograničava zbog svojih blokada koje ima u glavi.

Život je jako kratak, prolazi dok se okrenete oko sebe. Provesti ga radeći ono što ne volite je grozan, užasan način da ga potrošite. Jednog dana ćete se okrenuti iza sebe dok budete primali prvu mirovinu i zapitajte se što želite vidjeti kako ste proveli svoj radni vijek.
Garak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 15:47   #13
Quote:
Garak kaže: Pogledaj post
Pošto čitam da ima mnogo dezinformacija ovdje, a inače u RL također često čujem slične nedoumice kakve ima autor topica, onda se jave razni mudroseri (ne mislim na ovoj temi, nego općenito), podijelit ću neka svoja iskustva pa ako barem jednoj osobi pomognem bit će mi drago.

Kao prvo, argument ''nemoj studirati ono što voliš nego ono od čega ćeš imati novca'' je nešto najgore i najpokvarenije što možete izgovoriti. Jedino ako vam je ta osoba najveći neprijatelj na svijetu, onda je OK, u protivnome ne prljajte dušu i savjest.

Na poslu pretežno ćete provoditi 8 sati dnevno + odlazak i dolazak sa posla + spremanje i raspremanje kod kuće. Znači 9-10 sati svakog dana posvećeno je isključivo poslu, a tu ne računam eventualne prekovremene sate, rad vikendom i sl. ovisno o vrsti posla koji budete radili.

Što znači da većinu svog dana vi ćete provoditi na poslu, i samim time većinu života, koji imate samo jedan, provesti na tom poslu. I onda, ako imate priliku da birate svoje obrazovanje, odlučiti se za rad na nečemu što vas ne ispunjava je u najmanju ruku suludo.

Ako ovo izgovorite pred ljudima, vrlo vjerojatno će uslijediti bujica umotvorina koja će zasigurno pojaviti se i ispod ovog mog posta tipa ''ali ako diplomiram Povijest umjetnosti neću imati love LOL bolje mi je biti CNC operator i drkati na strojevima čitav svoj život i par tisuća eura hahaha koji ste vi luzeri''.

Bilo koji fakultet, ali doslovce bilo koji da završite, on vam ne garantira niti uspjeh u profesionalnom smislu niti dobra primanja. Moj vodoinstalater zarađuje više od mene, a ja zarađujem više od mog brata koji je pedijatar. Vaša sposobnost da se izborite da radite ono što želite i da zarađujete onoliko koliko želite ovisi isključivo o VAMA i samo o VAMA. Ne od vlade, gradonačelnika, EU fondova, klimatskih promjena i sličnih sranja koja govorimo sebi kako bi našli opravdanje.

''Ali to uspijeva samo 5% ili 10% onih u struci, šta je sa nas 90%, gdje smo tu mi?'' - ponovo ograničenje koje ste nametnuli sebi. Jedino što treba da vas zanima je kako da uđete u tu manjinu, to što drugi to ne mogu je isključivo njihov problem i ne treba da se bavite njima jer se ni oni ne bave vama. Nema svatko kapacitet niti snagu da se izbori za svoje snove, i zasigurno ne treba tebe da ograničava zbog svojih blokada koje ima u glavi.

Život je jako kratak, prolazi dok se okrenete oko sebe. Provesti ga radeći ono što ne volite je grozan, užasan način da ga potrošite. Jednog dana ćete se okrenuti iza sebe dok budete primali prvu mirovinu i zapitajte se što želite vidjeti kako ste proveli svoj radni vijek.
Hvala ti na konačnom jednom konstruktivnom odgovoru bez preseravanja. Zapravo, mogu i potvrditi upravo što si napisao. Najbolji frend mi je cnc-operater i osim plaće (oko 6k neto) ga ništa drugo ne ispunjava na tom poslu iako ga voli. I čim je ušao na tržište rada i dobio posao je prestao se naseravati po svakom obliku višeg obrazovanja. Zato hvala na iskrenom savjetu.
EdicaMedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 16:15   #14
Quote:
Garak kaže: Pogledaj post
Čekaj, Pravo je gubitak vremena? Zaista? Imaš li ti predstavu koliko pravnici zarađuju, naročito odvjetnici i javni bilježnici?
A znaš li ti da negdje moraš dobiti i praksu za te stvari, a to je često malo teško. Ako nemaš unaprijed obitelj, ili obiteljske prijatelje koji će te uzeti, onda si u ganjanju prakse gdje na broj mjesta ima možda i 4-5 puta više kandidata. Loši omjeri za odlazak u takvu struku.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 17:13   #15
Quote:
EdicaMedica kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Trenutno sam učenik 4. razreda (gimnazija) i ne znam što bih upisao
Ocjene su mi blago iznadprosječne (4.0,4.4,4.7,???), ali namjeravam napisati maturu (A,B,A) barem 80%.
Prirodne znanosti mi su jednostavno besmislene (pogotovo fizika, matematika je donekle uredu). Društvene znanosti su mi favorit te sam u svakoj dobar. Pogotovo dobro mi ide engleski (5.0 svaku godinu). Imam problem da me okolina čvrsto uvjerila da su jedini "prihvatljivi" fakulteti stem fakulteti.
Imam onoga što me zanima (Politologija, Ekonomija, Pravo, Komunikologija). Jako me zanima geopolitika i demografija.
Izgubljen sam u svemu tome jer mi se stalno ponavlja da bih "trebao" na medicinu ili stem područje inače me jedino čeka burza rada. btw, ti koji to ponavljaju mi nisu roditelji nego profesori i svaki "stručnjak" koji stem ni medicinu nije u životu vidio.
Dajte mi neke savjete jer ne znam što bih sa sobom.
Hvala unaprijed.
Od ovog što si nabrojao mislim da ti je najisplativije Ekonomiju/Poslovnu Ekonomiju studirati. Politologija je stvarno gubitak vremena, Pravo mislim da je jako loš omjer uloženog i dobivenog jer češ se izjebat završit ga, a šanse za zapošljavanje su nešto kao s Ekonomijom. Isto tako uzmi u obzir da se pravni/kazneni sustavi u zemljama razlikuju tako da, osim specijalizacije u Europskom pravu, si limitiran na ostanak u Hrvatskoj. Komunikologija nisam ziher šta je. xD Ako ništa drugo s Poslovnom Ekonomijom imaš širok spektar djelatnosti koje možeš obavljati pa i ako su ti npr. Financije dosadne imaš Menadžment/Marketing/Informatiku tako da možeš nać nešto u čemu bi uživao. Sama Ekonomija kao smjer ne znam koliko je baš zapošljiva jer su to većinom teoretski i nekako istraživački predmeti tamo čini mi se, ali ima zanimljivih predmeta kao Demografija što tebe zanima.
__________________
UZet ću ti mjeru ja
pollq is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 20:22   #16
Quote:
Garak kaže: Pogledaj post
Kao prvo, argument ''nemoj studirati ono što voliš nego ono od čega ćeš imati novca'' je nešto najgore i najpokvarenije što možete izgovoriti. Jedino ako vam je ta osoba najveći neprijatelj na svijetu, onda je OK, u protivnome ne prljajte dušu i savjest.
Sve stoji što si rekao, no ljudi često predoslovno shvate "studiraj to što voliš / što te zanima" pa idu linijom "ja jako volim umjetnost pa ću studirati povijesti umjetnosti".
Ne studira se iz hobija, nego da naučiš korisna znanja i vještine koje ćeš moći nekom prodati.
Kao što netko reče - treba naći ravnotežu.

Na kraju krajeva, interesi ne nastaju sami od sebe po duhu svetome nego se razvijaju. Ako mlada osoba dođe do 18. godine života i interesira ju samo jedna jedina stvar (ili u mnogim slučajevima, ništa ga ne interesira), tu je gadno zakazao i odgoj i osnovno/srednje obrazovanje. Za odabir fakulteta se valja pripremati puno prije 4. srednje.
Nije baš dobar znak ako nekog zanima samo jedno područje i to je jedina stvar kojom se želi baviti i baš mora na taj fakultet i nijedan drugi.

Quote:
Garak kaže: Pogledaj post
Bilo koji fakultet, ali doslovce bilo koji da završite, on vam ne garantira niti uspjeh u profesionalnom smislu niti dobra primanja.
Isto tako ti ni studiranje "onog što voliš" ne garantira da ćeš uživati u poslu. Čak i u tebi najzanimljivijem području postoje loši, monotoni, dosadni poslovi. Postoje loše tvrtke i loše atmosfere na poslu, loši kolege.
Također, nitko ti ne garantira da će te to isto područje zanimati kad završiš faks ili nakon 5-10 godina u struci. Može se vrlo lako desiti da ti ta stvar dosadi upravo zato jer se njome baviš 8 sati dnevno, svaki dan.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 22:36   #17
Quote:
Naerys kaže: Pogledaj post
Joj meni. Zato i većina povjesničara konobari, radi u call centrima i sl. A većina povjesničara koji i rade u struci rade za maksimalno prosječnu plaću.
Treba razlikovati hobije od nečeg od čega možeš pristojno živjeti.
Povjesnicara mozda ima previse, ali to ne znaci da bas nitko ne bi trebao studirati povijest.
Odustati iz nekih prakticnih razloga od neceg sto te jako zanima je po meni glupo.

Ja sam studirala nesto iz STEM-a, ne doduse zato da nadjem posao i zaradim novce, u to vrijeme su mi takve stvari zvucale skroz apstraktno, nego iz nekih drugih razloga, a to me nije dovoljno zanimalo. Smatram da mi je to bila greska.
Moc radit nesto sto bi radio i da ne moras je izuzetna prednost u zivotu. Inace si prodao svoje vrijeme za novac i novac postane previse vazan upravo zato jer ti nista ne moze platiti vrijeme.

Imam jednog rodjaka; poceo je studirat nesto sto je volio i super mu je islo. I onda su ga roditelji, koji su smatrali da s tim nema dobru perspektivu nagovorili da promijeni faks.
Promijenio je nakon toga nekoliko fakseva i niijedan nije zavrsio i sad jedva prezivljava radeci neke bezvezne poslice. Covjek vec u godinama.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2019., 02:30   #18
Quote:
EdicaMedica kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Trenutno sam učenik 4. razreda (gimnazija) i ne znam što bih upisao
Ocjene su mi blago iznadprosječne (4.0,4.4,4.7,???), ali namjeravam napisati maturu (A,B,A) barem 80%.
Prirodne znanosti mi su jednostavno besmislene (pogotovo fizika, matematika je donekle uredu). Društvene znanosti su mi favorit te sam u svakoj dobar. Pogotovo dobro mi ide engleski (5.0 svaku godinu). Imam problem da me okolina čvrsto uvjerila da su jedini "prihvatljivi" fakulteti stem fakulteti.
Imam onoga što me zanima (Politologija, Ekonomija, Pravo, Komunikologija). Jako me zanima geopolitika i demografija.
Izgubljen sam u svemu tome jer mi se stalno ponavlja da bih "trebao" na medicinu ili stem područje inače me jedino čeka burza rada. btw, ti koji to ponavljaju mi nisu roditelji nego profesori i svaki "stručnjak" koji stem ni medicinu nije u životu vidio.
Dajte mi neke savjete jer ne znam što bih sa sobom.
Hvala unaprijed.
Prvo što ću ti reći, razluči u čemu se vidiš, pa onda istraži kakve su ti mogućnosti zaposlenja, plaća i takve presudne detalje. Ovako kad ti ne znaš što bi sa sobom, teško da možeš odlučiti bilo šta. Nemoj okolinu slušati, neće okolina raditi taj posao, neće oni ići umjesto tebe na studij koji nećeš voljeti, neće oni zarađivati tvoj kruh, neće se oni mučiti, nego ti. Ako ne voliš medicinu i stem područje, nemoj. Sad si na prekretnici i prva u nizu tvojih odluka za koju snosiš punu odgovornost kao odrasla osoba. Puno baba, kilavo dijete Pusti profesore i sve tzv. stručnjake, nitko i nikad te ne može poznavati dovoljno nego ti sam sebe. A još veći mess ti je u glavi upravo zato što se na njih obazireš. Samo napravi shut down kad ti pričaju to. I zbog ovakvih profesora i raznoraznih savjetodavca sa strane nam je puna burza pravnika, ekonomista i državnih službenika, prije su tulili po tome, sad tule po medicini i stemu. Želim ti svu sreću ovog svijeta, te da pametno i s ljubavlju odabereš ono što ćeš raditi. Pamet u glavu
__________________
Moja natalna
"Ljudi su dorasli da se obračunaju sa drugim ljudima, ali ne s problemima." - Tin Ujević
"Kroz moj život prolazi puno budala, al´samo ja ostajem." - Seke Odak[/SIZE]
Junakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2019., 09:00   #19
Elektrotehnika, smjer informatika i računarstvo.
auto182 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2019., 21:43   #20
Quote:
auto182 kaže: Pogledaj post
Elektrotehnika, smjer informatika i računarstvo.
Osobito volim kada napišem da točno to ne volim i onda mi ti predložiš točno to. Osobno znam da ne bih 2 tjedna izdržao tamo.
EdicaMedica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.