Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2011., 15:44   #121
Lijep pozdrav svima, evo javljam se i ja, jer mi je tata prije 2 mjeseca imao moždani udar, oduzeta mu je lijeva strana. On ima 62 godine i do tog dana je radio i normalno samostalno sve obavljao, a i inače je srčani bolesnik (imao infarkt prije dvije godine). Tata je završio u općoj bolnici nakon udara gdje je proveo 10 dana i tada je upućen u Stubičke toplice. Tamo je dobio 3 tjedna preko Hzzo, pa još 10 dana i to je sve od našeg zdravstva. Tek kada smo u Stubičkima počeli plaćati privatno bolnicu, tek tada su i počeli nešto raditi s njim, nažalost. Tata osjeća nogu i može njome micati, rukom ne može, ali jako ga boli, govor mu se vratio,može samostalno sjediti i sam se čak prebaciti u kolica.Mi smo ga prebacili u Krapinske,također privatno i tamo je dan 495 kn, a u Stubičkim 390 kn. Zanima me da li postoji neka opcija da sada preko Zdravstva tražimo rehabilitaciju, jer ovo su ogromni novci, a on pokazuje napredak.Samo mi se nekako čini da smo prvih 30 dana u Stubičkima gubili vrijeme jer ga oni nijednom nisu stavljali na struju ili podvodne masaže što nam je u Krapinskim objašnjeno kao jako bitno za rehabilitaciju.
miška is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 20:53   #122
moj tata je imao operaciju nakon rupture aneurizme (oblik mozdanom pa mislim da mogu pisat u ovaj topic) i kad su se pisali papiri za toplice odmah smo trazili krapinske....culi smo da su najbolje za neuroloske bolesnike i bogami uspostavilo se tako....prvo je preko HZZO-a dobio 3 tjedna i nakon toga doktorica koja ga je vodila u krapinskim mu je jos produzavala 2x po dva tjedna, mogla je jos ali nije bilo potrebe jer se dosta oporavio....tako da najbolje raspitajte se kod svoje doktorice opce prakse i kod doktorice u krapinskim koja ga vodi
Victoria88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 23:39   #123
ne znam kako vam je uspjelo toliko produžit kad od moje frendice tata, koji je stvarno teški bolesnik, nije dobio više od onih 21 dan koji se dobije, njemu se stanje počelo poboljšavat tek negdje po isteku tih tri tjedna i dr u krapinskim je zatražila još, ali komisija nije odobrila, tako da je sad doma u kolicima, a da su mu odobrili bilo bi većih pomaka, nakon toga omogućena mu je terapija u kući, ali žali bože te terapije
naše zdravstvo nikad neće funkcionirat kao negdje vani jer nemamo osposobljeno osoblje ne samo u zdravstvu, nego nigdje
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 10:30   #124
ocito je da tatina dijagnoza nakon operacije i 4mj provedenih u bolnici (2 i po mj intenzivne na rebru, 1 i po mj na odjelu u puli) takva da su mu mogli produzit....jer njemu je tek nakon 4-5 tjedana doslo do poboljsanja (imao je fizikalnu, radnu i logopeda).....i dobili smo 3x tj. (5tj.) fizikalne doma ali riba malo dodje malo ne dodje, kako joj se digne, tako da ga svejedno vodimo i privatno na fizikalnu....ma nase zdravstvo je u k...svi ce ti reci sta nemas pravo, nitko te nece uputit na ono sto imas pravo.... :/
Victoria88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 13:30   #125
Iz iskustva - u Krapinskima produžavaju dok vide da ima napretka. Ako doktor napiše na papirima za komisija da napretka nema, HZZO ne produžava. Ili su se nešto zamjerili doktorici pa ih je poslala doma. Čini mi se da je situacija kod Victorie nešto bolja pa je tata i napredovao ali kod teških bolesnika nema nekog velikog napretka a na kraju pokupe i bakterije pa liječenje traje i traje a fizikalna ide slabo naprijed jer se ne vježba kad je temperatura pa ako je dekubitus vježba se samo u sobi, nema podvodnih masaža, itd, itd.....
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 13:41   #126
Quote:
MMK kaže: Pogledaj post
Iz iskustva - u Krapinskima produžavaju dok vide da ima napretka. Ako doktor napiše na papirima za komisija da napretka nema, HZZO ne produžava. Ili su se nešto zamjerili doktorici pa ih je poslala doma. Čini mi se da je situacija kod Victorie nešto bolja pa je tata i napredovao ali kod teških bolesnika nema nekog velikog napretka a na kraju pokupe i bakterije pa liječenje traje i traje a fizikalna ide slabo naprijed jer se ne vježba kad je temperatura pa ako je dekubitus vježba se samo u sobi, nema podvodnih masaža, itd, itd.....
je da, ali ostalo je trajno ostecenje prednjeg dijela mozga nakon operacije, tako da steka u drugim stvarima, i stekat ce dok je ziv....al naucis zivjeti s takvim stvarima tako da i nije bas problem...
Victoria88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 14:11   #127
Ma oštećenja uvijek ostanu i ti bolesnici nikad nisu oni stari. Budimo sretni dok nas čuju, dok razumiju i dok mogu nešto sami. Ja sam u puno goroj situaciji. Svaki dan idem u bolnicu s grčem u želucu i ne znam što ću i da li ću tamo išta zateći. Čovjek sa zaista na sve nauči. Victoria i svi ostali sretno i čuvajte živce
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 15:47   #128
citala sam na ovom topicu sto si pisala....i sad neki dan dodjem i opet vidim tvoje postove kako bi mi u Istri rekli - glavu gori i kuraja
Victoria88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 20:24   #129
Hvala Victoria i to nam jedino preostaje. Samo neka se koliko toliko dobro fini (blizu smo nas dvije skoro pa se možemo i vidjeti). Pozdrav i drži se!
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 22:24   #130
Quote:
MMK kaže: Pogledaj post
Iz iskustva - u Krapinskima produžavaju dok vide da ima napretka. Ako doktor napiše na papirima za komisija da napretka nema, HZZO ne produžava.
ne znam kaj mu je dr napisala, sama je predložila produženje jer je počeo uz pomoć one hodalice polako hodati i uz vježbe noge su mu bile pokretnije, sad su mu mišići atrofirali i ne može više uopće na noge a tako će valjda i ostati jer mu očito nema pomoći više, imao je prije odlaska u krapinske tri moždana, uz to je i dijabetičar i to nije baš dobro da se ne kreće, sad šta je, je

Zadnje uređivanje leeloo27 : 21.05.2011. at 10:55. Reason: popravak quota
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 21:54   #131
s obzirom na jednu situacija osoba ne može ići na rehabilitaciju u toplice, e sad, jel bi pomoglo da kući dolazi netko i da masažom rehabilitria ili što već da lijeva strana uspostavi funkciju koja je do sada bila (osoba je dobila opetovani moždani udar) , s obzirom na udare, zadovoljavajuće,
Bože pomozi ovoj osobi i svima drugima!
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 22:34   #132
PAULLAA - nisam liječnik i ne mogu na to odgovoriti. Ne znam kakvo je stanje bolesnika ni da li će se vratiti funkcija u lijevu stranu. U svakom slučaju zašto ne probati sa fizioterapeutom kod kuće a uostalom takav bolesnik ima pravo na fizioterapeuta u kući pa dok ima pravo svakako to treba iskoristiti a ako je fizioterapeut iskusan već će vam reći što i kako dalje. Ne odustati od ničega. Pokušati sve što se može napraviti.
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 15:20   #133
Naravno, ali bolesnik će bolje funkcionirati doma...i kako kod otežanog gutanja???kako pomoći bolesniku osim strpljenjem doma, Razumijem da u bolnici je teško takvog pacijenta hranti polako i strpljivo i da je lakše prikvačiti infuziju???
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 20:19   #134
Iz iskustva - u toplicama stave bolesniku sondu. Kako se sad u bolnici hrani? Pitajte za savjet kako hraniti kod kuće. Možda mu stave sondu pa da vam bude lakše. Ako ne, davati miksano, ono što bolesnik voli, ne prerijetko ali ne ni pregusto. Nešto kao monte ili onaj kupljeni puding. A kako onda pije? I to će biti problem. veliki su to problemi i čovjeka uhvati panika. Imajte strpljenja. nešto će se promijeniti. Sve u Božje ruke.
Ako ikako mogu pomoći savjetom javiti se na privatni...
MMK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 19:15   #135
Pitanje

Mami (56 god.) mi je prije 2 tjedna "procurila" aneurizma u glavi i izazvala lagani moždani. Operirali su je i sanirali aneurizmu ali je ostalo krvi koja se, kako su doktori rekli, repsorbira u roku 12 dana i do tada je kritično. Prošao je taj period i ona je što se fizičkog stanja tiče ok. Niti jedan dio tijela joj nije oduzet, može normalno pričat i jest.
Problem je u tome što je izgubljena, ne zna gdje je i što joj se dogodilo i priča stvari koje se nisu dogodile. Kao da brka snove sa stvarnošću.
Doktori kažu da nisu primjetili nikakvo trajno oštećenje ali da trebaju napraviti još jedan CT prije nego li je puste kući.
Mene zanima kakvu bi rehabilitaciju nakon bolnice trebala imati. S obzirom da je fizički ok ne znam da li bi trebala ići u neke toplice? Da li postoje neke rehabilitacije koje mogu pomoći njenom mentalnom stanju?
helana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 08:27   #136
Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
s obzirom na jednu situacija osoba ne može ići na rehabilitaciju u toplice, e sad, jel bi pomoglo da kući dolazi netko i da masažom rehabilitria ili što već da lijeva strana uspostavi funkciju koja je do sada bila (osoba je dobila opetovani moždani udar) , s obzirom na udare, zadovoljavajuće,
Bože pomozi ovoj osobi i svima drugima!
Nebi bilo loše ako je i nikakva šansa da se vrati aktivna funkcija (a to se rjetko kad unaprijed može znato 100%) može se raditi pasivno istezanje i razgibavanje kako bi se usporilo/spriječilo stvaranje kontraktura...

Vjerjem da svaki medicinski fizioterapeut zna izvesti potrebne vježbe...

Zapravo to bi se trebalo raditi kod svih bolesnika sa moždanim još od intenzivne do otpusta iz bolnice ali s obzirom na to da nema dovoljno (prije svega ljudskih) resursa najčešće ispada da se ne radi...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 20:24   #137
pitanje..da li je to dobro nakon moždanog udara da osoba nakon gotovo 6 dana pozitivno reagiran na osobe , prati pogledom i danas se je jako uzbudila (brzo disala i tresla) kada su joj došle posjete??je li ta reakcija ok???
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:45   #138
Quote:
helana kaže: Pogledaj post
Mami (56 god.) mi je prije 2 tjedna "procurila" aneurizma u glavi i izazvala lagani moždani. Operirali su je i sanirali aneurizmu ali je ostalo krvi koja se, kako su doktori rekli, repsorbira u roku 12 dana i do tada je kritično. Prošao je taj period i ona je što se fizičkog stanja tiče ok. Niti jedan dio tijela joj nije oduzet, može normalno pričat i jest.
Problem je u tome što je izgubljena, ne zna gdje je i što joj se dogodilo i priča stvari koje se nisu dogodile. Kao da brka snove sa stvarnošću.
Doktori kažu da nisu primjetili nikakvo trajno oštećenje ali da trebaju napraviti još jedan CT prije nego li je puste kući.
Mene zanima kakvu bi rehabilitaciju nakon bolnice trebala imati. S obzirom da je fizički ok ne znam da li bi trebala ići u neke toplice? Da li postoje neke rehabilitacije koje mogu pomoći njenom mentalnom stanju?
stize info iz prve ruke....
kod poknuca aneurizme ne dolazi do oduzimanja dijela tijela (barem nisam nigde procitala za takav slucaj) jer dolazi do krvarenja u subarahnoidalnom prostoru a ne unutar mozga....prije otpusta kuci trebali bi angiografiju mozga napraviti, tu se onda detaljno vidi sve....sto se tice toplica o tome razgovarajte s doktorom koji je vodi u bolnici....mom tati su trebale toplice jer je kod njega je bilo miljardu komplikacija....ima ostecenje prednjeg dijela mozga....tako da je 7tj bio u krapinskima, tamo imao fizikalnu terapiju, radnu terapiju i logopeda........budi sretna, vi ste dobro prosli....s obzirom sta samo ja i mama prosle.....ako te sta jos konkretno zanima slobodno se javi preko PP....."doktorirala" sam neurokirurgiju, puknuce aneurizme, rehabilitaciju i sl. u zadnjih 8mj
Victoria88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 14:51   #139
Quote:
paullaa kaže: Pogledaj post
pitanje..da li je to dobro nakon moždanog udara da osoba nakon gotovo 6 dana pozitivno reagiran na osobe , prati pogledom i danas se je jako uzbudila (brzo disala i tresla) kada su joj došle posjete??je li ta reakcija ok???
ja mislim da je ok....govorim zato jer dok je moj tata bio na odjelu (nije bio mozdani, vec puknuce aneurizme + 100 sra*a, al sve je to mozak) vidjala sam ljude koji su nakon mozdanog normalno ustali iz kreveta i hodali po odjelu (ne znam nakon koliko vremena, 10-15 dana) tako da svaki pozitivan pomak ja smatram u redu...
Victoria88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 17:16   #140
Quote:
Victoria88 kaže: Pogledaj post
ja mislim da je ok....govorim zato jer dok je moj tata bio na odjelu (nije bio mozdani, vec puknuce aneurizme + 100 sra*a, al sve je to mozak) vidjala sam ljude koji su nakon mozdanog normalno ustali iz kreveta i hodali po odjelu (ne znam nakon koliko vremena, 10-15 dana) tako da svaki pozitivan pomak ja smatram u redu...
Radi se o osobi koja je već par puta imala moždani udar i par ishemisjkih napada. Prije sadašnjeg udara, osoba je slabije hodala na lijevoj strani , jedno vrijeme se nije niti moga dignuti sama . Par tjedana prije udara je ipak uspjela dignuti se sama, hodati puno sigurnije i onda paf...
Ja vjerujem da će nakon nekog vremena uz pomoć vježbanja ipak hodati. Vjerujem i vjerujem!
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.