Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2014., 16:25   #381
Quote:
sebastijan72 kaže: Pogledaj post
Na običnom amexu ti prvo naplate neku kaznu od recimo 30kn ako nemaš para na tekućem za platit i prebace sve na idući mjesec - a ako ni onda ne platiš onda najebeš, tak neka fora.
ja imam amex povezan sa tekućim i ako nema dosta para na dan naplate uzmu ti kaj imaš ali nema nikakve kazne ... već ako sjedne neka lova opet puste nalog za naplatu preostalog dugovanja ... za ostatak duga obračunavaju se kamate ...
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 18:46   #382
Ma amex je super kartica dok ju plaćaš al kad prestaneš onda su bolesne kamate (14% sam negdje pročitao?, ispravite me)...
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 19:10   #383
A tek kad uzimaš kredit preko njih.
Al to je već za temu o Amexu.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 19:56   #384
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Ali opet ostaje 1000 kn neplaćenog, kaj s tim sljedeći mjesec ak napravi opet trošak na Amexu a nemre više u minus?
A čuj, to je do njega i njegove financijske odgovornosti. Punoljetan je.
Ja samo kažem kakav je njihov princip naplate.

Quote:
sebastijan72 kaže: Pogledaj post
Na običnom amexu ti prvo naplate neku kaznu od recimo 30kn ako nemaš para na tekućem za platit i prebace sve na idući mjesec - a ako ni onda ne platiš onda najebeš, tak neka fora.
Nema nikakvih kazni. Jedina kazna za plaćanje računa nakon datuma dospijeća je zatezna kamata koja iznosi 12% godišnje.
Dakle, da im cijelu god. ne vratiš tih 2000kn, platio bi 240kn kamate.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 20:51   #385
Da li je moguce ako netko zna nas broj racuna, ne broj kartice bas broj racuna (pr. imam pbz tekuci, visa debitnu karticu) da mozemo ostati bez novci na racunu?

Recimo ja cesto dajem broj racuna ljudima ako zelim da mi nesto uplate, pa me zanima da li se to moze zloupotrijebiti?

2. pitanje, vidim da se za kupnju Internetom ne upotrebljava pin, vec samo upises broj kartice i onaj broj iza (3 znamenke) i obavis kupnju...prema tome vrlo je riskantno ako netko sazna broj kartice jer bi po takvom nam mogel cijelu karticu isprazniti kupnjom na netu..?
Znaci, je li stvarno tako jednostavno; saznas broj necije kartice (kad istice i to..) i lako obavis kupnju preko neta tudim sredstvima? Jel ti opce mogu uci u trag?
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 21:43   #386
1. teško, iako nije nemoguće
2. da, lako je
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 21:56   #387
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
1. teško, iako nije nemoguće
2. da, lako je

a bed...
a jel se lako sazna tko se koristil karticom i kupoval s njom prek neta?

Znaci ostavim karticu na stolu, netko mi vidi podatke i iskoristi to za net shopping..mogu ja uci u trag onome tko je to napravil? (to mi je dosta vazno da znam)
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 22:04   #388
Quote:
Down Under kaže: Pogledaj post
Da li je moguce ako netko zna nas broj racuna, da mozemo ostati bez novci na racunu?
Nije moguće.

Quote:
Down Under kaže: Pogledaj post
2. pitanje, vidim da se za kupnju Internetom ne upotrebljava pin, vec samo upises broj kartice i onaj broj iza (3 znamenke) i obavis kupnju...
Ako nemaš uključenu dodatnu verifikaciju (npr. VISA 3-D Secure), za kupnju netom treba broj kartice, trajanje i cvs kod. Tko to ima, može raspolagati sredstvima na kartici...
__________________
Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
the.elles.d is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 09:23   #389
Da se dodatno osiguram, razmisljam da bi sredstva s tekuceg prebacil na novcani fond PBZ-a. Na taj nacin na racunu mi ostane neka sica (1-2 K kuna), i nitko mi ne moze samo tako uzeti sredstva s racuna, da se zagubi kartica ili netko sazna broj...(sad govorim o ekstremnim situacijama, ali opreza radi..), a ja ona po potrebi povlacim sredstva s fonda na racun i trosim kolko mi trenutno treba..

Kaj velite na tu ideju? ..nema iskustva, al mi palo na pamet.

Ujedno, ne koristim nikakve kreditne kartice, vec samo karticu tekuceg racuna -debitna kartica VISA.
Smatram da ce mi ta kartica biti cisto dovoljan za zivote potrebe.
S njom mogu kupovati po cijeloj HR i inozemstvu, obavljati internet kupovinu, ujedno mogu uzeti i do 12 rata, mislim da mogu i u neki lagani minus, ali me to uopce ne zanima...
Imam i ziro racun, ali njega ne koristim..no posto je besplatan, neka stoji (imam trajni nalog..sve s njega sjeda odmah na tekuci).
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 09:28   #390
Pa sigurnije jest ali i puno kompliciranije s obzirom da se radi o debitnoj kartici.
Naći ćeš se u inozemstvu i poželjeti još nešto kupiti a nećeš moći jer nemaš više novaca na računu. I mi drugi tako radimo ali sa kreditnim karticama.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 10:20   #391
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Pa sigurnije jest ali i puno kompliciranije s obzirom da se radi o debitnoj kartici.
Naći ćeš se u inozemstvu i poželjeti još nešto kupiti a nećeš moći jer nemaš više novaca na računu. I mi drugi tako radimo ali sa kreditnim karticama.
U redu neno.
Znaci i vi prakticirate prebacivanje novca na fond, to mi je drago cuti, jer nije mi palo nikakvo drugo bolje rjesenje po tom pitanju...

Molim te da mi samo potvrdis pitanje iz prethodnog posta..ako netko sazna podatke i koristi tvoju karticu za online kupovanje, da li se moze uci u trag doticnoj osobi i na koji nacin?

Jer recimo, kod mene na poslu nitko ne cuva svoje osobne podatke; novcanici, kartice budu po stolovima...i tko sad sprjecava kolegu, cak i mene da uzem recimo karticu direktora i oderem mu lovu s racuna na internet kupovinu...
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 11:08   #392
Ne razumijem se toliko u internet tehnologiju ali zasigurno se može saznati IP adresa kupca, osim toga ta kupljena roba mora biti isporučena na neku fizičku adresu.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 15:07   #393
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem se toliko u internet tehnologiju ali zasigurno se može saznati IP adresa kupca, osim toga ta kupljena roba mora biti isporučena na neku fizičku adresu.
ip adresa može biti nekog internet caffe-a ili hotspot na koji se vežeš neprijavljenim uređajem.
roba se ne mora isporučiti, može biti plaćena i pokupljena i iz trgovine, odnosno sa adrese prodavatelja.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 13:29   #394
Da li je potrebno u poslovnici banke (pbz) aktivirati korištenje minusa? Ili mogu direkt na bankomatu podići novac i otići u minus?
remorker988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 15:05   #395
Ako ti je odobreno korištenje dopuštenog prekoračenja, ne moraš ga posebno aktivirati, jednostavno ga možeš koristiti do limita koji ti je određen.
bluebunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 00:24   #396
jel postoji kakav limit za oporezivanje tekućeg računa?? kao što postoji za žiro...

ugl vezano je za internet klađenje (william hill), gdje novci sjedaju na tekući račun splitske banke (studentski).

Zadnje uređivanje krme1950 : 18.12.2014. at 00:34.
krme1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 01:11   #397
Ne. Ali mislim da to ne znači da ne bi te prihode trebao prijaviti. No što se tiče pojedinačnih transakcija manjih od 105.000kn te ne bi nitko trebao ništa pitati. No ako imaš više očito povezanih transakcija koje prelaze taj iznos, isto bi mogla banka poslat poreznoj obavijest.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 17:22   #398
Zna li netko što je to 'BANK ROUTING NUMBER' i koji bi ekvivalent tog termina bio u RH? IBAN? SWIFT? Pokemon?

Molio bih samo točne odgovore, a ne nagađanja jer nagađanja sam već čuo telefonski iz PBZ-a.
Tkivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 18:05   #399
Quote:
Tkivo kaže: Pogledaj post
Zna li netko što je to 'BANK ROUTING NUMBER' i koji bi ekvivalent tog termina bio u RH? IBAN? SWIFT? Pokemon?

Molio bih samo točne odgovore, a ne nagađanja jer nagađanja sam već čuo telefonski iz PBZ-a.
Ono što je IBAN u Europi, to je Swift u Americi.
Bank Routing Number je broj čeka neke banke (vjerojatno američke).

Nagađam, samo nagađam.
__________________
Ja mislim da je barem tako...
Davero is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 21:56   #400
Quote:
Davero kaže: Pogledaj post
Ono što je IBAN u Europi, to je Swift u Americi.
Nagađam, samo nagađam.
IBAN je standardizirani način pisanja broja računa (koji se koristi najviše u Europi, ali je zapravo svjetski standard). Jedan dio IBANa je i identifikacija pojedine banke (u Hrvatskoj su to znamenke 5-11, u Sloveniji znamenke 5-9).
Bank Routing Number je američki (USA) ekvivalent hrvatskog VBDI (ZABA=2360000, PBZG=2340009 itd)
SWIFT je sustav za razmjenu međubankovnih poruka koji se koristi u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj i nema nikakve veze s brojevima računa.
SWIFT Adresa (poznata i kao BIC) je adresa neke banke unutar SWIFT mreže (npr. ZABA HR 2X je Zagrebačka banka)
STIB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.