Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Softver

Softver O programima koje koristite ili namjeravate koristiti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2013., 20:50   #21
Quote:
08bony kaže: Pogledaj post
znači po tebi je moguće da jedan broj,koji recimo ima ekstrem neizlaženja 20,(dakle pojedinačni broj,NE kombinacija brojeva)probije svoj ekstrem 500 puta??.,ili ti ga da kovanica padne 7500 puta na pismo(ekstrem pisma kovanice je 15)..biš li stavio nešto novaca na ovo??
ti brkas pojmove, broj ne moze imati ekstrem tako da ne shvacam sta ti znaci "ekstrem neizlazenja" ?
a) teoretski je moguce da kovanica padne 7500 puta za redom na istu stranu, ali se nebi kladio na to (uplatom na lotu se ne kladis da ce ista kombinacija izaci x puta)
b) ali ne vidim zasto se ne bi kladio da ce kovanica pasti na pismo, ako je prije toga vec pala na pismo 500 puta. ta cinjenica ne umanjuje njenu sansu da opet padne na pismo, u tom odredenom pokusaju.
no way kimosabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 22:49   #22
Quote:
no way kimosabe kaže: Pogledaj post
ti brkas pojmove, broj ne moze imati ekstrem tako da ne shvacam sta ti znaci "ekstrem neizlazenja" ?
a) teoretski je moguce da kovanica padne 7500 puta za redom na istu stranu, ali se nebi kladio na to (uplatom na lotu se ne kladis da ce ista kombinacija izaci x puta)
b) ali ne vidim zasto se ne bi kladio da ce kovanica pasti na pismo, ako je prije toga vec pala na pismo 500 puta. ta cinjenica ne umanjuje njenu sansu da opet padne na pismo, u tom odredenom pokusaju.
gledaj,TEORETSKI je moguće da ti preživiš pad iz stratosfere,premda su ŠANSE izražene u postocima jako male.,ali je istina da je TEORETSKI moguće.,ja mislim da ti brkaš neke pojmove te da bi trebao obnoviti neke matematike.."no way friend"??!!
08bony is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 23:24   #23
Quote:
hellman kaže: Pogledaj post
..biće da sam ja ostario..
Ma tema možda i nije loša, ali.. (krivi smjer)
npr.: Q: Ako je kovanica bačena 9 puta i 9 puta je bilo pismo. Kol'ka je šansa da u sljedečem bacanju opet bude pismo?
A: Pa 50% (jbt)..
Neka druga kombinatorika eventualno, al gledanje u prošlost: slabe/nikakve koristi..
I opet tu treba imat "njuh", jer je sistem tak složen (protiv igrača+navlakuša), i onda je tu uglavnom "faktor sreće"/whatever presudan..
Kaj se mene tiče, ja bi tu okladu prihvatio uvijek, jer je jasno da taj deseti put nisu šanse 50-50, pogotovo ako se zna da je prvih devet puta novčić pao na pismo. To nije neka druga kombinatorika, to je jednostavna vjerojatnost.

Razlika u lotu i novčićima je ogromna, jer je prostor mogućih događaja kod lota ogroman i da bi mogli radit neke vjerojatnosne/statističke analize, trebali bi izvlačiti do "sudnjeg dana" da imamo dovoljno podataka. S tim da su strojevi, loptice, uvjeti izvlačenja podložni promjenama, što poremećuje procjenjivanje na temelju vjerojatnosti/statistici. Jer u teoriji se uvijek govori o savršenim pokusima, savršenim tijelima...

Quote:
no way kimosabe kaže:
b) ali ne vidim zasto se ne bi kladio da ce kovanica pasti na pismo, ako je prije toga vec pala na pismo 500 puta. ta cinjenica ne umanjuje njenu sansu da opet padne na pismo, u tom odredenom pokusaju.
Naravno da umanjuje i to brutalno. To što ti misliš da je šansa ponovno 50-50 kod svakog bacanja, ne znači da je . U biti šansa da padne pismo nakon toliko dobivenih pisma je jako, jako, jako mala, a suprotno je vrlo vjerojatan ishod bacanja,

Ne demantiram te ja, nego teorija i praksa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_large_numbers

Zadnje uređivanje IpolitTerentjev : 02.04.2013. at 23:32.
IpolitTerentjev is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 00:22   #24
Quote:
IpolitTerentjev kaže: Pogledaj post

Naravno da umanjuje i to brutalno. To što ti misliš da je šansa ponovno 50-50 kod svakog bacanja, ne znači da je . U biti šansa da padne pismo nakon toliko dobivenih pisma je jako, jako, jako mala, a suprotno je vrlo vjerojatan ishod bacanja,

Ne demantiram te ja, nego teorija i praksa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_large_numbers
Ne mislim ja to nego to kaze zakon vjerojatnosti (dakle matematika a ne empirijski podaci).
Po tvojoj teoriji niti jedan novcic na svijetu nema podjednaku sansu da padne na obje strane (50:50), jer je nekada negdje bacen na pod, te je to bacanje poremetilo sve njegove buduce vjerojatnosti za odredeni postotak?


Edit:
pogledaj ovaj pdf: http://www.unizd.hr/portals/13/NASTA...erojatnost.pdf
stranicu 30 i 31, te primjeti tocku 2 na 31. stranici

Zadnje uređivanje no way kimosabe : 03.04.2013. at 00:26. Reason: abc
no way kimosabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 19:56   #25
Quote:
no way kimosabe kaže: Pogledaj post
Ne mislim ja to nego to kaze zakon vjerojatnosti (dakle matematika a ne empirijski podaci).
Po tvojoj teoriji niti jedan novcic na svijetu nema podjednaku sansu da padne na obje strane (50:50), jer je nekada negdje bacen na pod, te je to bacanje poremetilo sve njegove buduce vjerojatnosti za odredeni postotak?


Edit:
pogledaj ovaj pdf: http://www.unizd.hr/portals/13/NASTA...erojatnost.pdf
stranicu 30 i 31, te primjeti tocku 2 na 31. stranici
da pojednosavnimo,kada imaš novčić i kada imaš JEDNO bacanje istog,tada u tom zasebnom eventu imaš šanse za pismo ili glava 50:50,ali samo u tom prvom eventu.,kada imaš drugo bacanje novčića tada se šanse za "dobitak"strane koja nije izišla u prvom eventu povećavaju(po zakonu velikih brojeva),ovo što ti govoriš ima smisla samo u prvom eventu.,ali ako sve slijedeće evente bacanja novčića promatraš kao skupove koji u sebi sadrže različite evente tada se stvari mjenjanju u korist one strane koja nije dugo izišla.,dakle.,ako što veću "povijest"nekog eventa poznaješ te biramo između pisma i glave,a pismo je izišlo puno više puta nego glava.,tada glava svakim izlaskom pisma ima za određeni postotak veće šanse da će izići,ako se neki"padobranac"ubaci na npr.zadnje izvlačenje od njih 50,a ne zna da je na novčiću u 49 puta izišlo pismo tada "padobranac"za to njegovo prvo izvlačenje(dakle ne zna povijest 49 izvlačenja)ima jednake šanse da novčić padne na pismo ili na glavu (ili ti ga 50:50)..
08bony is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 20:06   #26
@08bony

To što govoriš nije točno, točno je ono što kažu no way kimosabe i drugi (jesi pročitao dokument koje postao?). Zakon velikih brojeva govori o drugim stvarima, ono što ti pričaš je Kockareva zabluda.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 20:52   #27
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
@08bony

To što govoriš nije točno, točno je ono što kažu no way kimosabe i drugi (jesi pročitao dokument koje postao?). Zakon velikih brojeva govori o drugim stvarima, ono što ti pričaš je Kockareva zabluda.
ne,nije to kockareva zabluda.,kockareva zabluda je tzv.povratak prosjeku nekog eventa,ovdje se radi o "izoliranim"slučajevima koji razbijaju slijed,niz,skup,u name it..
08bony is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 21:19   #28
@08bony: to su osnove vjerojatnosti i nema smisla o tome raspravljati

We can see from the above that, if one flips a fair coin 21 times, then the probability of 21 heads is 1 in 2,097,152. However, the probability of flipping a head after having already flipped 20 heads in a row is simply 1⁄2. This is an application of Bayes' theorem.
This can also be seen without knowing that 20 heads have occurred for certain (without applying of Bayes' theorem)



da se vratim na temu, mislim da takav algoritam koji bi "predvidao" brojeve na lotu samo na osnovu izvucenih brojeva u proslim kolima nema smisla za nikakvu konkretnu upotrebu, niti bi njegova predvidanja bila tocna. po meni, jedina igra u kojoj matematika moze nesto promijeniti je poker uzivo (bj), dakle princip brojanja karata i racunanja sansi, sta je opet prilicno nepouzdano na kratke staze.
no way kimosabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 21:22   #29
Quote:
08bony kaže: Pogledaj post
ne,nije to kockareva zabluda.,kockareva zabluda je tzv.povratak prosjeku nekog eventa,ovdje se radi o "izoliranim"slučajevima koji razbijaju slijed,niz,skup,u name it..
Zeznul si se ko i ja. Ono kaj sam ja gledal je da pismo/glava (što već je bilo) ne padne niti jednom u tih 10 bacanja.
Vjerojatnost da nešto padne je 50-50 u svakom bacanju.

Već sam i napisal jedan "pametan" post koji sam pobrisao, dobro da je Memphisto uletil da se ne brukam još više
IpolitTerentjev is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 21:34   #30
Quote:
08bony kaže: Pogledaj post
kockareva zabluda je tzv.povratak prosjeku nekog eventa
Pa upravo ti to i tvrdiš (ako sam dobro razumio tvoje postove): ti tvrdiš da, ako novčić padne 500 puta na pismo, onda je mala vjerojatnost da će i 501. put pasti na pismo - upravo je to taj "povratak prosjeku" o kojem govori k.z. A istina je da je svako bacanje vjerojatnost 50:50 (ako je fer novčić, odnosno neka druga ako je "stvarni" novčić), zato što novčić nikako ne može "znati" kako je pao u prethodnim bacanjima.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 22:57   #31
...mišljenja sam da većina vas nije precizno čitala ili razumjela moje postove.,dakle da ponovim govorim o jednom broju ili kada govorimo o novčiću o pismu ili o glavi.,dakle istina je da novčić u"nultom"(bez povijesti)pokušaju ima šanse da padne na pismo 50% odnosno na glavu 50%.,ako je pao na pismo tada u drugom pokušaju šanse da padne na pismo su 25%(jer je 1/2x1/2=0,25 ili u prijevodu-za one koje ne razumiju 25%),u trećem pokušaju za pismo-1/2x1/2x1/2=0,125 ili ti 12,5%.........u 23 pokušaju 1/2x1/2x1/2x i tako do 23 puta=0,0000001 ili ti ga 0,00001%.,ako se netko sjeća ja sam pričao o 7500 neizlaženja.,"običnom matematikom"se to u postocima ne može izraziti...
08bony is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 23:08   #32
Nije točno. U svakom pojedinačnom pokušaju je vjerojatnost 50% (jer novčić nikako ne može znati kako je padao prije). Ove vjerojatnosti koje si dao su da padne u svakom bacanju (tj. 0,25 je vjerojatnost da padne dvaput u dva bacanja, 0,125 je da padne triput u tri bacanja, itd.)
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 00:07   #33
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Nije točno. U svakom pojedinačnom pokušaju je vjerojatnost 50% (jer novčić nikako ne može znati kako je padao prije). Ove vjerojatnosti koje si dao su da padne u svakom bacanju (tj. 0,25 je vjerojatnost da padne dvaput u dva bacanja, 0,125 je da padne triput u tri bacanja, itd.)
jednostavno se u nekim stvarima ne slažemo i to je to.,eventi sa 50%(glava-pismo,crno-crveno,gore-dolje itd..)ne mogu imati memoriju(??).,ali se stvari o kojima vi pričate jednostavno ne događaju dakle na neki način povijest eventa se projicira na način da se u konačnici dobija ravnoteža samog eventa.,ali ne želim više debatirati o tome..pitanje za kraj.,kako je moguće da pojedini ljudi više puta dobiju jack-pot na lutriji.,zato što su im šanse,za takvo nešto,teorijski male..ili zato što znaju nešto što ne znaju drugi??

Zadnje uređivanje 08bony : 04.04.2013. at 00:32.
08bony is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 01:28   #34
Quote:
08bony kaže: Pogledaj post
jednostavno se u nekim stvarima ne slažemo i to je to.,eventi sa 50%(glava-pismo,crno-crveno,gore-dolje itd..)ne mogu imati memoriju(??).,ali se stvari o kojima vi pričate jednostavno ne događaju dakle na neki način povijest eventa se projicira na način da se u konačnici dobija ravnoteža samog eventa.,ali ne želim više debatirati o tome..pitanje za kraj.,kako je moguće da pojedini ljudi više puta dobiju jack-pot na lutriji.,zato što su im šanse,za takvo nešto,teorijski male..ili zato što znaju nešto što ne znaju drugi??

nemoj se ljutiti ali mislim da si ti onda promasio podforum, vise bi ti odgovarao pdf filozofija ili cak religija
stvari poput kozmickog balansa, ying-yang, ekvivalencije cestica i anti cestica, prsta sudbine, tarot karata, oblaka u obliku klingonske vjeverice, itd. ne spadaju u izracunjive postupke za koje bi se mogli napisati suvisli algoritmi
no way kimosabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 10:47   #35
Quote:
no way kimosabe kaže: Pogledaj post
nemoj se ljutiti ali mislim da si ti onda promasio podforum, vise bi ti odgovarao pdf filozofija ili cak religija
stvari poput kozmickog balansa, ying-yang, ekvivalencije cestica i anti cestica, prsta sudbine, tarot karata, oblaka u obliku klingonske vjeverice, itd. ne spadaju u izracunjive postupke za koje bi se mogli napisati suvisli algoritmi
možda pravo zboriš,a kad zatrebam algoritam za 7/39 tebi se obratim kao starom"frendu",može?.,jer vidim da si na "ti" sa zakonom vjerojatnosti,algoritmima,te si sigurno par puta već i dobio jack pot.,inače evo ti link za obnoviti znanje...pozz.
http://www.mathsisfun.com/
08bony is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 14:49   #36
Quote:
08bony kaže: Pogledaj post
možda pravo zboriš,a kad zatrebam algoritam za 7/39 tebi se obratim kao starom"frendu",može?.,jer vidim da si na "ti" sa zakonom vjerojatnosti,algoritmima,te si sigurno par puta već i dobio jack pot.,inače evo ti link za obnoviti znanje...pozz.
http://www.mathsisfun.com/
nema potrebe za ljutnjom,
nisam nikad dobio na lotu jer ga ni ne igram (samo par puta u zivotu sam uplatio, jer smatram da kuglice nisu "fair coin", odnosno da su podlozne manipulaciji od ljudske strane sto je vec neka druga tema...),
a algoritam ti ne mogu dati jer smatram da ne postoji niti se moze napraviti.
no way kimosabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 17:25   #37
Quote:
no way kimosabe kaže: Pogledaj post
nema potrebe za ljutnjom,
nisam nikad dobio na lotu jer ga ni ne igram (samo par puta u zivotu sam uplatio, jer smatram da kuglice nisu "fair coin", odnosno da su podlozne manipulaciji od ljudske strane sto je vec neka druga tema...),
a algoritam ti ne mogu dati jer smatram da ne postoji niti se moze napraviti.
don't worry,sve 5,inače ono o čemu sam pričao,u blažoj verziji zove se teorija kaosa...
08bony is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 19:58   #38
Zamisli da imaš neku rupu u kojoj je takva tama da nemreš niš vidjet u njoj. Unutra su dvije jabuke, potpuno jednake po obliku i opipu. Razlika je kaj je jedna zelena, a druga crvena. Prilikom izvlačenja možemo zaključiti da su šanse za izvući jabuku potpuno jednake. Zamisli da izvlačiš, zapišeš koju si jabuku izvukao i onda tu jabuku vraćaš ponovno u rupu. Nakon toga ponovno izvlačiš itd.
Zamisli da si izvukao 1000000 puta za redom crvenu jabuku. (Nebitno je uopće kolko si puta izvukao zaredom istu jabuku). Ponovno je vratiš unutra u rupu i ideš ponovno izvuč još jednom neku od jabuka kako bi i to zapisao. Jesu li se šanse promijenile samo zato jer si ti milijun puta izvukao crvenu jabuku il je situacija prilikom izvlačenja potpuno jednaka kao i prvi, peti, stoti ili milijunti put?
Valjda je jasno da je svaki put prilikom izvlačenja potpuno ista situacija, bez obzira kaj si izvukao prije. Svje je isto.

Vjerojatnost o kojoj ti govoriš bi bila u situaciji da imaš milijun ljudi, milijun rupa i da svi izvlače u isto vrijeme i da onda ne izvučeš nit jednu zelenu jabuku. To je gotovo nemoguće.

Nitko ne kaže da je praktički nemoguće da izvučeš ti istu jabuku iz rupe milijun puta, ali kažemo da milijun i prvi put kad izvlačiš je nebitno kaj si prije izvukao
IpolitTerentjev is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 20:43   #39
Ili, ako se zadržimo na novčićima: Zamisli da baciš novčić i padne na pismo. Nakon toga ga spremiš u ladicu i ne diraš ga godinu dana. Nakon toga ga ponovo baciš. Kolika je vjerojatnost da opet padne na pismo?
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 01:21   #40
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Ili, ako se zadržimo na novčićima: Zamisli da baciš novčić i padne na pismo. Nakon toga ga spremiš u ladicu i ne diraš ga godinu dana. Nakon toga ga ponovo baciš. Kolika je vjerojatnost da opet padne na pismo?
vjerojatno onoliko koliko ti kažeš.,ali samo vjerojatno ne i egzaktno..
08bony is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:13.