Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2011., 22:29   #21
Poštovana,

Prema definiciji TIA-e nakon napadaja ne bi trebao zaostati nikakav neurološki ispad. Dakle, oporavak bi trebao biti potpun.

Naišao sam, međutim, na jednu studiju u kojoj se ispitivala povezanost TIA-e i poremećaja pamćenja, odnosno baš ovakvih problema kakve Vi navodite. Zaključak te studije je da veza između TIA-e i kognitivnog poremećaja još nije u potpunosti objašnjena, ali da kod nekih bolesnika postoji mogućnost da nakon TIA-e zaostanu određene smetnje pamćenja. U zaključku se navodi da je kod takvih pacijenata nužna redovita i pravilna terapija.

Zaključno bih rekao da bi možda mogla postojati mogućnost da su problemi s pamćenjem i pažnjom povezani s ranijom TIA-om, koju ste imali. Međutim, to je samo mogućnost, pretpostavka, o kojoj je malo toga u literaturi opisano.

Savjetujem Vam da provedete neuropsihološku obradu i redovito se kontrolirate kod svojeg neurologa.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 00:04   #22
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

Postavili ste vrlo zanimljivo pitanje. Činjenica jest, kako ste i sami naveli, da osobe koje su imale TIA-u, imaju i rizik za kasniji ishemični moždani udar. Zato je važno da se takve osobe podvrgnu dijagnostičkoj obradi. Činjenica također jest da se moždani udar može spriječiti ako se uspiju utvrditi i kontrolirati rizični čimbenici koji su doveli do pojave TIA-e. Mogu se propisati neki lijekovi, katkada i antikoagulansi, može se indicirati i kirurški zahvat (karotidna endarterektomija).
A-ha, nisam to znala. Dakle, može se ipak nešto učiniti. Imam još jedno pitanje: da li je moguće da TIA prođe nezapaženo? U smislu da se netko recimo onesvijesti, ali odmah vrati i nema nekih drugih neuroloških ispada, na hitnom prijemu ne rade nikakvu "obradu glave" osim EEG-a, rade krvnu sliku, konstatiraju, zbog nekih prijašnjih dijagnoza da je vratna kralježnica koja uzrokuje te ispade i glavobolje....i recimo da se to dogodilo pred par godina, od onda se nije ponovilo (glavobolje i dalje traju, ali više liječnika tvrdi da nema teorije da je problem "u glavi" nego kralježnici)...jel tu bilo indikacija za daljnje pretrage ili ne?

Edit: rađen je i onaj...ne znam točan termin....UZV karotida, sliv, tako nekako...isto sve OK. A kralježnica ne valja, to je već postavljena dijagnoza na temelju RTG-a i MR-a, cervikobrahijalni.

Zadnje uređivanje Sigurna : 06.12.2011. at 00:10.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 21:01   #23
Poštovana,

Prije svega, moguće je da se TIA prezentira kao sinkopa (kratkotrajni gubitak svijesti), a to se obično događa kod starijih muškaraca s bolešću srca i povišenim krvnim tlakom.

Moguće je da TIA ostane nezapažena. Dijagnoza TIA-e je klinička, što znači da se temelji na dobivenim podacima o zbivanju za vrijeme napada i pregledu pacijenta.

Obradom pacijenta nastoji se otkriti koji bi bio mogući uzrok/uzroci TIA-e te se na njih pokušava terapijski djelovati.

Koliko vidim iz Vašeg navoda, obrada je učinjena (laboratorij, EEG, vjerojatno i CDFI karotida i vertebralnih arterija, a možda i TCD itd.).

Na temelju učinjene obrade očito nisu pronađeni znakovi koji bi upućivali da su tegobe koje ima pacijent kojeg opisujete uzrokovane TIA-om (primjerice, aterosklerotične promjene arterija, hematološki poremećaji itd.).

Postavlja se sada pitanje koji je uzrok tegoba u navedenog pacijenta. Moguće je da su zaista u pitanju poremećaji vezani uz vratnu kralježnicu.

Zaključno bih rekao da u ovom slučaju, po svemu sudeći, tegobe pacijenta koje opisujete ne bi odgovarale TIA-i.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 14:22   #24
Mome tati je dijagnosticirana TIA. Rađen je CT mozga, EEG, MRI mozga, nema nikakvih oštećenja, bio je hospitaliziran tjedan dana dok su rađeni ti testovi. Napadi se ponavljaju, nekad ih bude više u jednom danu, nekad niti jedan.

Doktori su spominjali mogućnost operacije unatoč što su mu arterije vrata sužene manje od 50%. Koristi propisanu terapiju koja po meni baš i ne daje nekog efekta uzevši u obzir da je od prvog napada (za kojega smo sumnjali da je moždani udar) prošlo više od dva mjeseca.

Mene zanima postoje li još neke pretrage na nekim drugim dijelovima tijela koje nisu urađene i koje bi mogle još eventualno nešto otkriti?

Unaprijed hvala!
__________________
Nemojte da se čudite što često ćutim, jer niko od Vas ne zna sa kakvom se budalom ja u sebi borim, ne dozvoljavajući joj da izađe van.
dmarijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 15:49   #25
Quote:
dmarijan kaže: Pogledaj post
Mome tati je dijagnosticirana TIA. Rađen je CT mozga, EEG, MRI mozga, nema nikakvih oštećenja, bio je hospitaliziran tjedan dana dok su rađeni ti testovi. Napadi se ponavljaju, nekad ih bude više u jednom danu, nekad niti jedan.

Doktori su spominjali mogućnost operacije unatoč što su mu arterije vrata sužene manje od 50%. Koristi propisanu terapiju koja po meni baš i ne daje nekog efekta uzevši u obzir da je od prvog napada (za kojega smo sumnjali da je moždani udar) prošlo više od dva mjeseca.

Mene zanima postoje li još neke pretrage na nekim drugim dijelovima tijela koje nisu urađene i koje bi mogle još eventualno nešto otkriti?

Unaprijed hvala!
Opisite malo detaljnije smetnje koje ima vas otac I lijekove koje uzima.
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 14:31   #26
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Opisite malo detaljnije smetnje koje ima vas otac I lijekove koje uzima.
Sinoć je primljen u bolnicu, moždani udar, slaba pokretljivost lijeve strane tijela, teškoće u govoru. Tješi me što još ima nešto snage u lijevoj nozi i ruci, cilj mi je da što prije krene na fizikalnu terapiju. Upravo čitam o tome, pa ako ima nekih linkova ili tema koje sam propustio, molim da ih ostavite ovdje ili na pm. Hvala!
__________________
Nemojte da se čudite što često ćutim, jer niko od Vas ne zna sa kakvom se budalom ja u sebi borim, ne dozvoljavajući joj da izađe van.
dmarijan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.