Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2015., 11:18   #2761
Poslodavac će te prijavit i na HZMO i na HZZO, ti ne moraš ništa.
Donijet ćeš mu dokumente koje te traži (kopiju osobne, kopiju kartice tekućeg računa, elektronski zapis iz mirovinskog) i on će to odraditi jer je to njegova obaveza.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 12:23   #2762
Hvala ti Darsey!
zbunjglup is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 06:53   #2763
Ako se nisam prijavio za zdravstveno osiguranje nezaposlenih u roku od 30 dana,što mogu napraviti da ponovo dobijem zdravstveno osiguranje?
Captnine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 10:44   #2764
Pozdrav!

Do sada nikada nisam bila prijavljena, prije nekoliko dana poslodavac me prijavio kod sebe, ali na samo 14 dana.
Moram li nakon prekida radnog odonosa otići na HZZO i ponovno mijenjati status zaposlenja?

Hvala!
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 05:24   #2765
Quote:
Captnine kaže: Pogledaj post
Ako se nisam prijavio za zdravstveno osiguranje nezaposlenih u roku od 30 dana,što mogu napraviti da ponovo dobijem zdravstveno osiguranje?
Ponovo se zaposliti ili placati do iduceg zaposlenja.

@HepiHipo- da, s odjavom osobno ides u HZZO jer ti se mijenja osnova osiguranja.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 08:18   #2766
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Ponovo se zaposliti ili placati do iduceg zaposlenja.
Nemogu se zaposliti zato što imam ozljedu koju moram liječiti. A nemam puno love zato što sam nezaposlen. A nemogu se liječiti zato što nemam osiguranja. Čini se da sam sjeban.
Captnine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 08:58   #2767
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Ponovo se zaposliti ili placati do iduceg zaposlenja.

@HepiHipo- da, s odjavom osobno ides u HZZO jer ti se mijenja osnova osiguranja.
Hvala
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 18:32   #2768
Quote:
Captnine kaže: Pogledaj post
Nemogu se zaposliti zato što imam ozljedu koju moram liječiti. A nemam puno love zato što sam nezaposlen. A nemogu se liječiti zato što nemam osiguranja. Čini se da sam sjeban.

da li ste u braku ili izvanbracnoj zajendici? ako jeste, mozete se osigurati preko supruznika/izvanbracnog druga.

takoder,ako Vam je potrebna zdravstvena zastita, postoji mogucnost osiguranja preko gradskog ureda za soc. skrb.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 22:51   #2769
Quote:
Captnine kaže: Pogledaj post
Nemogu se zaposliti zato što imam ozljedu koju moram liječiti. A nemam puno love zato što sam nezaposlen. A nemogu se liječiti zato što nemam osiguranja. Čini se da sam sjeban.
A koliko je prošlo od isteka roka od 30 dana i zašto se nisi prijavio? Ako je neki objektivan razlog, npr da je liječenje već bilo u tijeku, onda bi se mogla uputiti zamolba.. ali sve zavisi kolko je prošlo
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 08:30   #2770
Quote:
dragicak kaže: Pogledaj post
da li ste u braku ili izvanbracnoj zajendici? ako jeste, mozete se osigurati preko supruznika/izvanbracnog druga.

takoder,ako Vam je potrebna zdravstvena zastita, postoji mogucnost osiguranja preko gradskog ureda za soc. skrb.
Nisam u braku. Hvala na infu o soc.skrbi, probat ću.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A koliko je prošlo od isteka roka od 30 dana i zašto se nisi prijavio? Ako je neki objektivan razlog, npr da je liječenje već bilo u tijeku, onda bi se mogla uputiti zamolba.. ali sve zavisi kolko je prošlo
Prošlo je više od 2 mjeseca. Nisam se prijavio zato što nisam znao za to pravilo. Vidio sam da nešto nije u redu tek nedavno.




Raspitao sam se više i šini se da (barem ovdje) ljudi rješe ovakav problem tako da potplate knjigovođu neke firme da ih na par dana "zaposli" i tako ostvari pravo na zdravstveno.
Captnine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2015., 01:28   #2771
Imam jedan upit vezan za promjenu adrese i primarno zdravstveno osiguranje. Što je potrebno napraviti da bi se promijenila adresa (prebivalište) u sustavu zdravstva, tj. da stoji na receptu, uputnici ili liječničkoj potvrdi valjana adresa, a ne stara na kojoj sam imao prijavljeno prebivalište.

Ima već neko vrijeme da sam promijenio prebivalište, ali u HZZO-u se vodim pod starim prebivalištem. Imam osobnu s novim, valjanim prebivalištem. U radnom sam odnosu. Iako imam dojam da znam što mi treba, pitam vas, iz razloga kojeg ću navesti dolje.

Na HZZO su me uputili na prijavu/odjavu (ja trebam promjenu) i rekli mi da trebam tražiti od poslodavca ispunjenu tiskanicu 1 i presliku osobne. Kada sam se vratio kod direktorice ona je izvrijeđala HZZO jer da je navodno ta tiskanica 1 zastario dokument i poslala me natrag na Zavod s potvrdom da sam prijavljen na HZMO. Na zavodu me ljubazna gospođa izvrijeđala jer sam donio potvrdu da sam prijavljen na HZMO, a ne tiskanicu 1. Kada sam se ponovo vratio kod direktorice ona je nevoljko napisala ime firme na tiskanicu, ali je nije htjela ovjeriti niti išta napisati na njoj, jer ja kao ne znam što tražim. I uz obrazloženje da me ona već prijavila i da nema razloga me ponovo prijavljivati, bla bla bla… Otišao sam ponovo na Zavod. Tada su već mislili da sam lud. Dali su mi dokaz da se vodim pod starom adresom iako mi na ugovoru o radu stoji nova – valjana adresa. Vratio sam se kod poslodavca. Direktorica se počela derati na mene i na koncu ispunila tiskanicu i ovjerila je pečatom uz prijetnju da će me upucati ako ju itko bude zvao zbog mene. Kako je tu formulaciju: upucat ću te, ponovila više puta, tako sam ja kada sam dobio te tri tiskanice je pitao jesu li to ta tri papira zbog kojih će me ona upucati – jesu – bacio ih joj na stol i otišao iz firme. Čisto iz razloga da je ne puknem šakom u glavu ili zovem policiju kojoj bi ona morala objašnjavati misli li ona metaforički ili doslovno kada prijeti.

Hvala :-)
Eugenio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2015., 22:41   #2772
Za promjenu adrese-treba ti tiskanica 1-čini mi se. Ne smije više biti plavo bijela, nego mora biti ona koja je postavljena na netu.
Uz to ti treba fotokopija osobne iskaznice sa novim prebivalištem, odnosno sadašnjom adresom.
Također u firmi trebaš uzeti poreznu karticu i na njoj promijeniti adresu ( kod nas su ljudi znali imati problema zbog toga).
Sve te tiskanice poslodavac može skinuti sa interneta, i treba je pravilno ispuniti.
Jednu tiskanicu zadržava HZZO, drugu tiskanicu poslodavac, a treću tiskanicu trebaju tebi uručiti, da ne bi rekl da nisu uručili po pravilu.
Jedno vrijeme je to funkcioniralo na e-zdrastvo, a što se s time dogodilo , ne znam.
Onaj tko ispunjava u kadrovskoj/računovodstvu gore na vrhu treba naznačiti promjenu adrese.
Direktorica ti je vjerojatno dala plavo bijela tiskanica, a na netu je crno bijela tiskanica.
Ne znam da li ću moći postaviti tu te tiskanice pa ćeš vidjeti razliku, koja se koristi. HZMO automatski odjavljuje prijavu i odjavu, ali promjene adrese, osiguravanje člana obitelji e-aplikaciju zdrastva izgleda da nisu još riješili.
Također treba paziti na prebivalište i boravište , da se ne zezne, jer za boravište čini mi se treba dokazivati godinu dana, a prebivalište je stalno prebivalište
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2015., 22:45   #2773
Koje sve papire trebam kad se idem prijavit na hzzo nakon raskida radnog odnosa?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 00:53   #2774
Hvala Azalaleja na info :-) Zvao sam i telefonski HZZO i to ide tako kako ide… Tiskanica 1 i preslika osobne. Ja sam direktorici (ženi od direktora – radi u računovodstvu) dao onu tiskanicu koju su mi dali na HZZO (crno bijelu). Ne znam iz kojih razloga je ona izgubila živce. Možda i zato što sam prijavljen kao SSS, a zapravo sam VSS. I tko će ti ga znati… Za poreznu dobro da si me sjetila.
Eugenio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 12:17   #2775
Pozz..jel mi možete dat broj pravne službe hzzo-a? Trebam ih zvat jer mi je glupa radnica HZZO-a sjebala porodiljni i rodiljni...hvala
__________________
"Because in the end, when you lose somebody, every candle, every prayer is not going to make up for the fact that the only thing you have left is hole in your life where that somebody that you cared about used to be. " DS
Doña Barbara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 15:44   #2776
Do 1.8. sam bila nezaposlena i imala sam besplatno dopunsko prema cenzusu. Od 1.8. radim i dalje mi za dopunsko piše da je polica važeća. Ja sam mislila da kad se zaposlim da mi više neće vrijediti. Zna li netko da li ću sada morati plaćati svaki mjesec dopunsko? Ja ne bih plaćala, ne mislim ići doktoru (osim ako neće biti baš hitno). Da li možda moram odjaviti policu ili će mi vrijediti polica do kraja godine?
Unaprijed hvala na odgovoru!
__________________
Vocal trance, uplifting & progressive trance - muzika koja jedino danas nešto znači i zvuči.
Nella5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2015., 17:34   #2777
Quote:
Nella5 kaže: Pogledaj post
Do 1.8. sam bila nezaposlena i imala sam besplatno dopunsko prema cenzusu. Od 1.8. radim i dalje mi za dopunsko piše da je polica važeća. Ja sam mislila da kad se zaposlim da mi više neće vrijediti. Zna li netko da li ću sada morati plaćati svaki mjesec dopunsko? Ja ne bih plaćala, ne mislim ići doktoru (osim ako neće biti baš hitno). Da li možda moram odjaviti policu ili će mi vrijediti polica do kraja godine?
Unaprijed hvala na odgovoru!
polica Vam i dalje vrijedi, bez obzira na posao i zaradu buduci da su se prilikom aktiviranja iste gledali prihodi od godine prije, a tad ste zadovoljili uvjete cenzusa.

polica Vam vrijedi do isteka. slijedece godine ce se gledati 2015., moguce je da ce te opet ostvariti pravo na policu na teret MF!
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 19:03   #2778
Pozdrav, nakon otkaza se ponovno moram prijaviti na burzu pa tako i na zdravstveno.
Što mi je od papira potrebno za zdravstveno? I da li je automatski sa tim i dopunsko ili nešto rugo?
mariaanamaria is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 14:44   #2779
Question

Pozdrav.i menni je istekao rok od 30 dana od prestanka skolovanja..e sad razumijem da ako me neko uzme u radni odnos da se ponojvo mogu prijavit na zdravstveno.ne razumiijem jel i u tom slucaju moram platit za zadnju godinu dana sto nisam imao osiguranje.
AAbCD is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 16:09   #2780
Kad nisi imao osiguranje?
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.