Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2012., 19:45   #1181
Quote:
badelov_maneken kaže: Pogledaj post
mislite li da bi gospodin lijevo na slici trebao pedalirati po kolnicima brzih i zakrčenih gradskih prometnica?

http://danas.net.hr/2012/03/06/0420007.48.jpg
A po zakrčenim pločnicima istih tih gradskih ulica?

Ako ćemo ga ovako odokativno ocijeniti kao gospodina ne baš uzornih sluha, vida i refleksa, vjerojatno mu uopće nije mjesto na biciklu.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 19:46   #1182
Quote:
klingonac_worf kaže: Pogledaj post
Nego, kako bi po zakonu vozili maksimirskom od kvaternikova trga do stadiona?
Zakonik kaže

Članak 112.

(1) Vozači bicikla dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, što bliže desnom rubu kolnika.

Članak 48.
(1) Iznimno od odredbe članka 47. stavka 2. ovoga Zakona:
1) vozila koja se kreću sporije od tramvaja i drugih vozila koja se kreću cestom po tramvajskim tračnicama ugrađenim uz rub kolnika, moraju se kretati na takvoj udaljenosti od tramvajskih tračnica da ne ometaju kretanje tramvaja i drugih vozila koja se kreću dijelom kolnika s ugrađenim tračnicama,
2) na cesti u naselju s kolnikom na kojem za promet vozila u istom smjeru postoje najmanje dvije obilježene prometne trake, vozač se može za kretanje svojeg vozila koristiti i prometnom trakom koja se ne nalazi uz desni rub kolnika ako time ne ometa ostala vozila koja se kreću iza njegova vozila.

Dakle, ako bi vozio cestom, moram se voziti sredinom prometne trake jer zakonik nalaže da se odmaknem od pruge, ali isti zakonik kaže da ne smijem ometati vozila iza sebe, a vozeći 20km/h pa malo otežavam.
Jako dobro pitanje, al isto tako na tom dijelu maksimirske se i pjesaci jedva probijaju, pogotovo na dijelu izmedu jordanovca i bukovacke, na juznoj strani maksimirske. Zbog svih onih parkiranih auta i terasa kafica ne moguce je i hodati, a kamo li vozit bajk. Tu bi pod hitno trebalo reda napraviti.
Ja inace kad idem tom rutom, ne vozim po maksimirskoj, nego idem cestom paralelnom s maksimirskom, juzno od nje. Znaci odes na tu cestu kod bukovacke, a izades na kvatricu sa straznje strane kvaternik plaze.


Inace sto se tice rasprave, biciklisti koji se voze plocnikom, umjesto kolnikom ustvari rade kontra biciklista. Da se svi biciklisti voze cestom di nema bic staze, prilicno bi smetali autima, i mislim da bi onda i njima bilo u cilju da se naprave bic staze, jer cinjenica je da bi prilicno usporavali promet.
Zekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 02:37   #1183
Quote:
Zekac kaže: Pogledaj post
Jako dobro pitanje, al isto tako na tom dijelu maksimirske se i pjesaci jedva probijaju, pogotovo na dijelu izmedu jordanovca i bukovacke, na juznoj strani maksimirske. Zbog svih onih parkiranih auta i terasa kafica ne moguce je i hodati, a kamo li vozit bajk. Tu bi pod hitno trebalo reda napraviti.
Ja inace kad idem tom rutom, ne vozim po maksimirskoj, nego idem cestom paralelnom s maksimirskom, juzno od nje. Znaci odes na tu cestu kod bukovacke, a izades na kvatricu sa straznje strane kvaternik plaze.


Inace sto se tice rasprave, biciklisti koji se voze plocnikom, umjesto kolnikom ustvari rade kontra biciklista. Da se svi biciklisti voze cestom di nema bic staze, prilicno bi smetali autima, i mislim da bi onda i njima bilo u cilju da se naprave bic staze, jer cinjenica je da bi prilicno usporavali promet.
I to nije samo maksmirska, već vlaška, ilica, frankopanska, dobar dio savske, na svim tim dijelovima grada po zakonu biciklist se ne smije voziti blizu tramvajske pruge a po drugom članku ne smije voziti niti nasred trake jer ometa promet iza sebe. Dakle apsurd.
Volio bi da netko pojasni kako legalno voziti kroz te dionice , jer po zakonu nemate pravo voziti.
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 02:45   #1184
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
blindana svjetla se bolje zapažaju , dok ona koja non stop svijetle više koriste biciklistu da vidi teren , po gradu tak i tak ima ulična rasvjeta , tako da je bolje biti uočljiv s blindanim svjetlima
blindana manje troše bateriju
Sve je to meni jasno, samo me zanima je li i policajcima dovoljno da svjetla blinkaju, ili baš trebaju neprekinuto svjetliti.


Je li imao tko slučaj da su ga policajcu zajebavali jer mu je svjetlo treptalo?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 04:38   #1185
Quote:
badelov_maneken kaže: Pogledaj post
forum čita malo ljudi (a još manje ih razmišlja o pročitanom :P). zato forumske rasprave, koliko god bile kvalitetne, nisu ni približno dovoljne za edukaciju.
u pravu si da biciklisti vjerojatno žele iste stvari. zato bi trebali pokušati sagledati širu sliku i ne gledati stvari samo iz vlastite perspektive. u tom smislu, pitanje za ekstremne ljubitelje kolnika:
mislite li da bi gospodin lijevo na slici trebao pedalirati po kolnicima brzih i zakrčenih gradskih prometnica?

ja bas vidio jednog takvog gospodina danas kak se uredno vozi po cesti. onak odokativno, ak je isao 15km/h, jos sam puno i reko. i niti mu je itko trubio, niti je on bio u strahu i panici.
perogabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 08:49   #1186
Quote:
klingonac_worf kaže: Pogledaj post
I to nije samo maksmirska, već vlaška, ilica, frankopanska, dobar dio savske, na svim tim dijelovima grada po zakonu biciklist se ne smije voziti blizu tramvajske pruge a po drugom članku ne smije voziti niti nasred trake jer ometa promet iza sebe. Dakle apsurd.
Volio bi da netko pojasni kako legalno voziti kroz te dionice , jer po zakonu nemate pravo voziti.
Ne blizu teamvajske pruge tako da ometa tramvajski promet. Medjutim, oznaceno je bojom gdje je tramvajski trak i alo si van tog traka onda nemas problema. Istovremeno mozes biti u svom traku blizu desne crte ( jos uvijek si u svom, a ne u tramvajskom).

Ja tu ne vidim problem, jer moras biti blizu desne strane svog traka, a ne obavezno i pod svaku cijenu uz desni rub ceste.
stefek20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 09:19   #1187
Quote:
badelov_maneken kaže: Pogledaj post
mislite li da bi gospodin lijevo na slici trebao pedalirati po kolnicima brzih i zakrčenih gradskih prometnica?

http://danas.net.hr/2012/03/06/0420007.48.jpg
Gospodu ala gospodin na slici lijevo već duuuugo vremena viđam kako voze po kolnicima.
Što kolnicima zagrebačkih ulica, što po otvorenoj cesti...
Oni su naučeni voziti po cesti, nemaju oni pojma što znači bciklistička staza
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 09:53   #1188
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post

Je li imao tko slučaj da su ga policajcu zajebavali jer mu je svjetlo treptalo?
nikad me nije policajac ni za što zajebavao , pa tako ni za blindana svjetla
ne vidim zašto bi , blindanje se bolje uočava , jer je blindanje pokret , dok je konstantno svjetlo mirovanje koje se izgubi u hrpi okolnog svjetla
bitno je biti uočen , čak u nekim slučajevima pre jako blindano svjetlo iritira vozače iz suprotnog smjera što isto nije dobro , treba spustiti bljeskalicu nešto niže ka cesti , kako bi svi bili zadovoljni
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 10:27   #1189
Quote:
stefek20 kaže: Pogledaj post
Ne blizu teamvajske pruge tako da ometa tramvajski promet. Medjutim, oznaceno je bojom gdje je tramvajski trak i alo si van tog traka onda nemas problema. Istovremeno mozes biti u svom traku blizu desne crte ( jos uvijek si u svom, a ne u tramvajskom).

Ja tu ne vidim problem, jer moras biti blizu desne strane svog traka, a ne obavezno i pod svaku cijenu uz desni rub ceste.
Ne, ne moraš biti blizu desne strane trake nego ČIM BLIŽE RUBU KOLNIKA...kako u dotičnoj situaciji, i s obzirom na članke zakona, najbliže rubu kolnika možeš biti jedino ako si uz rub prometne trake, jer na prugu ne smiješ, to je legalno, premda nisi na rubu kolnika...ovo napominjem samo da se ne stvori zabuna da općenito moraš voziti po rubu trake, jer to ne moraš...

Zadnje uređivanje MytByte : 11.03.2012. at 10:44.
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 10:50   #1190
Pozdrav svima, prvi put se javljam na ovom forumu i to jer su mi stvarno dignuli živac sa ovom "akcijom".

Slažem se da treba kazniti one bicikliste koji divljaju po pločniku - u to ubrajam i vožnju bez ruku pa čak i telefoniranje za vrijeme vožnje biciklom - ALI !!!! ALI !!! GLOBIT SA 300 ILI 500 KN NEKOGA JER NE VOZI PO BICIKLISTIČKOJ STAZI - A BICIKLISTIČKE STAZE NEMA !?!?? GLOBIT BICIKLISTU JER VOZI "JEDNOSMJERNOM ULICOM" U SUPROTNOM SMJERU SA 2000 KN (DA, 2000 KN! - U KARLOVCU) !?!?!? ŠTO JE SLJEDEĆE, KAZNE PJEŠACIMA ZBOG PRESPORE ŠETNJE PO "BRZOM GRADSKOM PLOČNIKU" ILI ZBOG "PRETICANJA DRUGOG PJEŠAKA U ZAVOJU" !?!?

Dragi moji, varate se ako mislite da je ovo zbog naše sigurnosti ili zbog krpanja proračunskih rupa ili da se demotiviraju oni kojima se ne plača benzin po 11 KN litra. Ovo je klasično VJEŽBANJE STROGOĆE a u državi kakva je naša, gdje ništa ne funkcionira osim lopovluka i gdje je lopovluk ono jedino što se tolerira, normalno je da se strogoća može primijenjti samo na onima najjadnijima (najjadnijima u financijskom smislu normalno). Dakle ako prosiš - kršiš zakon. Skinuo si film s neta? Odma u čorku ! Aha, voziš bicikl po pješačkom, haa? E nećeš, majčice ti! Štaaaa, nećeš platit 15 KN kartu u u autobusu za 2 stanice?? MRŠ van i plati kaznu!

Uvjeren sam da ovakvo maltretiranje ljudi ne bi prošlo ni u Sjeverenoj Koreji. Ma šta da ne bi prošlo, mislim da se ni tamo žandarmerijski aparat ne bi usudio, ili bi mu barem bilo preblesavo da tako je*e svoje ljude - dakle uvjeren sam da tamo takvo nešto ne bi ni pokušali a kad i bi opet sam uvjeren da bi se ekipa pobunila više nego u ovom našem, po mentalnom sklopu, društvu koje iz feudalnog polako prelazi u robovlasničko.

Ne bi ni riječ rekao na ove "akcije" da su biciklističke staze normalno uređene i da ih uopće ima - ali ovako...

Ne preostaje nam ništa drugo nego ako nas policajac zaustavi jer bezobzirno vozimo van nepostojeće biciklističke staze da mu jednostavno kažemo da smo jako u žurbi jer smo baš opljačkali banku i pri tome ubili dvoje-troje ljudi a za pola sata moramo do dilera drogom - veće su šanse da nas pusti zbog toga nego zbog ratnog zločina kakav je vožnja van zamišljene biciklističke staze.
Bajk manijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 11:30   #1191
A koja su to vozila koja se kreću sporije od tramvaja? Tačke?
zagrebački tramvaj se kreće prosječnom brzinom 9 km/h. Ajde, imaju ove nove sa boljim ubrzanjem, i jačim kočnicama, pa se prosjek podigao na 12 km/h (nije, ali nek' im bude). Meni je prosječna brzina na biciklu od 19 km/h do 27 km/h. Novi tramvaj mi je zbrisao samo dva ili tri puta u 35300 km kolikosam odvozio, i to je bilo zbog kvara na mjenjaču, i jednom zbog probušene gume.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 11:40   #1192
Quote:
Bajk manijak kaže: Pogledaj post
Slažem se da treba kazniti one bicikliste koji divljaju po pločniku - u to ubrajam i vožnju bez ruku pa čak i telefoniranje za vrijeme vožnje biciklom - ALI !!!! ALI !!! GLOBIT SA 300 ILI 500 KN NEKOGA JER NE VOZI PO BICIKLISTIČKOJ STAZI - A BICIKLISTIČKE STAZE NEMA !?!?? GLOBIT BICIKLISTU JER VOZI "JEDNOSMJERNOM ULICOM" U SUPROTNOM SMJERU SA 2000 KN

.
ostali dio posta ću zanemariti jer stanje u sj. korei me ne zanima , odnosno nije tema

da kaznio bi te za sve gore navedeno , ako nema biciklističke , obavezan si vozit po cesti
u suprotan smjer ne smiješ ući , pogotovo ne još i suprotnom stranom
odluči se što si , il si vozač bicikla i s time poštuj pravila i zakon il si pješak , a tad siđi s bicikla i guraj ga pored sebe
bit malo jedno , te malo drugo i to kako tebi odgovara neće ići , bez obzira na stanje u sj. korei
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 11:58   #1193
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
ostali dio posta ću zanemariti jer stanje u sj. korei me ne zanima , odnosno nije tema

da kaznio bi te za sve gore navedeno , ako nema biciklističke , obavezan si vozit po cesti
u suprotan smjer ne smiješ ući , pogotovo ne još i suprotnom stranom
odluči se što si , il si vozač bicikla i s time poštuj pravila i zakon il si pješak , a tad siđi s bicikla i guraj ga pored sebe
bit malo jedno , te malo drugo i to kako tebi odgovara neće ići , bez obzira na stanje u sj. korei
Ne iznenađuje me potpora koju ovakvom teroru daju šoferi i/ili pješaci. Tko će po kome ako ne sirotinja po sirotinji. Uvijek dajem prednost zdravom razumu ispred pravila - pravila su tu samo ako prije spomenuta "institucija" zdravog razuma zakaže. Zdrav razum je univerzalan i pokriva sve situacije - kruta pravila pokrivaju samo dio njih. Npr. normalno da necu voziti bicikl u 4 ili 5 po podne po Ilici ili bilo gdje gdje je pločnik širok 1 metar. Za to mi ne treba nikakvo pravilo. Sve više smo nalik hodajućim zombijima u Americi i ostalim sterilnim zemljama gdje će vjerojatno i za pješake uskoro postavljati promet...pardon, pješačke znakove. Hodaj sporo. Hodaj brže. Hodaj po strani za spore pješake. Pješačka staza za hodanje u redu. Pješačka staza za hodanje u paru. Fuj.
Bajk manijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 12:17   #1194
Da, i anarhija je jedan oblik društvenog uređenja
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 12:24   #1195
@Bajk manijak; pa pravila moraju biti definirana i zbog sudskih sporova ili određivanja nečije odgovornosti...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 12:31   #1196
Nemam ja ništa protiv pravila ali ih treba dozirati u nekoj razumnoj količini. Ne treba (ne smije!) baš svaki aspekt života biti omeđen pisanim pravilima. Šta s djecom, dakle nema više da jurcaju s biciklima, neka sjede doma i samo igraju play station (vjerojatno ima i igrica gdje voze bicikl)....ma divota.
Bajk manijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 12:39   #1197
Tamo gdje su lako moguće teške posljedice (kao npr. u prometu) trebaju biti definirana pravila -tim više što se u svačiji zdrav razum ili dobre namjere ne može pouzdavati.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 12:41   #1198
Quote:
Bajk manijak kaže: Pogledaj post
Uvijek dajem prednost zdravom razumu ispred pravila - pravila su tu samo ako prije spomenuta "institucija" zdravog razuma zakaže. Zdrav razum je univerzalan i pokriva sve situacije - kruta pravila pokrivaju samo dio njih..
na planeta zamlji , gdje je prosječan stanovnik nekulturan i nadasve loš , gdje isti želi nauštrb drugoga doći do moralne i meterijalne koristi ,pravila su nužna
i pored jasnih pravila , prosječan stanovnik planete zamlja , pokušava ista kršiti , tumačiti na sebi svojstven način u gore navedenom interesu
razum vlada ako su sve strane zadovoljene , ako nema dobitnika i gubitnika , što se nikad do sada kroz povjest nije dogodilo
tvoja dobra namjera i tvoja logika bez negativnosti je samo kap u moru , većina je nakaradna i radi takvih treba donijeti pravila , a pravila ne raspoznaju jedinku , ona važe za sve isto
s toga , poštuj pravila i život će ti biti jednostavniji
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 13:00   #1199
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Tamo gdje su lako moguće teške posljedice (kao npr. u prometu) trebaju biti definirana pravila -tim više što se u svačiji zdrav razum ili dobre namjere ne može pouzdavati.
S time se slažem ali tu ipak treba uzeti u obzir tko je koliko velika opasnost za ostale sudionike u prometu. Nadam se da se slažemo oko toga da su auti veća opasnost za bicikliste nego biciklisti za pješake. Ponavljam, slažem se da one koji divljaju po pločniku treba oplest po džepu i za više od 500 KN ali ako se normalno voziš po pločniku stvarno ne vidim razloga zašto bi nas se moralo gurat na cestu gdje smo lak plijen drogiranim tatinim sinovima i pijanim budalama (ne želim generalizirat, da me netko krivo ne shvati).

Da su istim "žarom" krenuli na alkoholizirane vozače vidio bi kome bi palo na pamet sjest pijan za volan...ali tu su ipak "ugostiteljski lobiji" itd. itd...ajmo vidjet tko je više kravala skrivio, vozači auta pod gasom ili strašni biciklisti na pločniku..a usporedite kazne za jedne i druge....
Bajk manijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 13:06   #1200
dva linka o osjećaju sigurnosti, tj. procjeni rizika koja je obično različita od stvarnog rizika:

http://en.wikipedia.org/wiki/Risk_perception

http://changingminds.org/explanation...on_factors.htm

prometna statistika, sa svim svojim manama, je ipak puno bolji pokazatelj od subjektivne procjene. zato sam izvukao neke podatke za razdoblje 2001 - 2010. godine.
daklem, u tom razdoblju poginulo je 397 biciklista.
od toga je njih 120 skrivilo nesreću.
na biciklističkoj stazi u 10 godina nije poginuo nitko.
u pješačkoj zoni nema podataka ili nije poginuo nitko.
na nogostupu je poginulo četvero ljudi, ne piše kako ni jesu li bili pješaci, biciklisti ili vozači.
znači, skoro svi ili apsolutno svi biciklisti smrtno stradavaju na kolniku.
ako netko ima bolje podatke, radi bi ih vidio.

izvor: http://www.mup.hr/UserDocsImages/PRO...romet_2010.pdf

podatke o teže i lakše ozlijeđenima ne mogu izvući. ako nekog zanimaju, nek pita mup: http://www.mup.hr/main.aspx?id=64

i još jednom, ne mislim da se treba voziti po nogostupima nego da treba napraviti pristojnu biciklističku infrastrukturu i educirati ljude.
badelov_maneken is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:35.