Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2008., 10:44   #41
Shiza, Torcidas ti je dao najbolji savjet. Zanemari ove price o visetjednom hodanju. Ja sam prosla cijeli Velebit u 7 dana bez ikakve zurbe.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 10:46   #42
Quote:
Mladenac kaže: Pogledaj post
jooooj pa si ti normalna

ovak kao padobranac to pitati

to misliš u koliko proći?

za to ti treba 3-4 tjedna sigurno

treba ti kompletno zimski i ljetni komplet
ruksak od 65-80l, s dodatnom opskrbom

i pol godine intezivne pripreme

sjeverni i srednji je ok, ali južni je pakao (ne zove se bezveze paklenica)

vode nema ni za lijek, hoda se od vode do vode.

voda se nosi po dnevnoj bazi 2l ak je normalno, 4 l ak je vruće

ma mogu ti traktat o tome napisati, jer su mi starci prošli cijeli velebit,
ja neke dijelove.

za planinarske domove se obavezno najaviti, ponekad nema mjesta,
možeš si naručiti obroke da ti tamo nekaj skuhaju
mammute ne pretjeruj
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 10:46   #43
Quote:
shiza kaže: Pogledaj post
Ovo kako si podijelio put čini mi se o.k. i 6 dana mi je prihvatljivo.
Pogledat ću još sve to po kartama.
Najviše me brine, naravno, voda ali i da i pojedinim skloništima neće biti mjesta ako će biti puno ljudi.
Premuž. stazom sam već hodala do Rossijeve kolibe, a bila sam i po velikoj i maloj paklenici, na srednjem velebitu još nisam bila.
koliko sam uspijela skužiti po kartama, do baških oštarija ne bi trebalo biti problema, niti što se tiće vode niti zahtjevnosti puta, ali dalje,...., hm, nigdje nekog pravog doma, samo neka planinska skloništa i to me malo brine.
Najbolje da nazoveš domove i rezerviraš smještaj. Ja sam to napravio i nije bilo problema sa smještajem.

Od baških oštarija do doma na Paklenici imaš samo sklonište a i dalje je još jedno sklonište (Vlaški grad) tako da je to problem i zbog toga nažalost mnogi ljudi ne idu na ovako duge ture po Velebitu. Ja često idem u Sloveniju i moram priznati kako su gore planinarenje digli na nivo pravog turizma a kod na na Velebitu koji je savršena planina nema sluha za izgradnju planinarskih domova (ali zato ima sluha za probivanje raznih cesta i cestica bez veze)....
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 10:49   #44
Quote:
shiza kaže: Pogledaj post
Ovo kako si podijelio put čini mi se o.k. i 6 dana mi je prihvatljivo.
Pogledat ću još sve to po kartama.
Najviše me brine, naravno, voda ali i da i pojedinim skloništima neće biti mjesta ako će biti puno ljudi.
Premuž. stazom sam već hodala do Rossijeve kolibe, a bila sam i po velikoj i maloj paklenici, na srednjem velebitu još nisam bila.
koliko sam uspijela skužiti po kartama, do baških oštarija ne bi trebalo biti problema, niti što se tiće vode niti zahtjevnosti puta, ali dalje,...., hm, nigdje nekog pravog doma, samo neka planinska skloništa i to me malo brine.
Da, nakon Baskih ostarija spava se u sklonistima (Sugarska duliba, Stap, Struge, Vlaski grad). Bez brige, nije strasno a i sva ta sklonista imaju izvor u blizini ili sternu.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 11:21   #45
Dakle morala bih nabaviti i štapove za hodanje, jel mogu umjesto njih oni skijaški, to imam.
Imamo i neki šatorčić, zlu ne treb'o i vreće za spavanje. Jel bi nam trebalo još nešto za ispod tih vreća?
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 11:38   #46
Mi satore nismo nosili, samo vrece i karimate.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 11:45   #47
Quote:
shiza kaže: Pogledaj post
Dakle morala bih nabaviti i štapove za hodanje, jel mogu umjesto njih oni skijaški, to imam.
Imamo i neki šatorčić, zlu ne treb'o i vreće za spavanje. Jel bi nam trebalo još nešto za ispod tih vreća?
Kupite si planinarske štapove da im možete podešavati duljinu ovisno o terenu po kojem idete (uzbrdica, nizbrdica, jača, slabija...). Ispod vreće ti treba karimat (ona spužvasta podloga što se srola i zakači za ruksak kad hodaš). Bilo bi vam dobro imati i kuhalo i neki lončić pa pofurate juhe u vrećici, taglianete i slična čuda tako da niste ovisni o hrani u domovima. I beštek , i svako po jednu limenu šalicu koja može poslužiti i kao zdjelica za jesti u nedostatku boljeg.
I obavezno baterijske lampe + rezervne baterije. Najbolje bi bilo čeone lampe jer s njima možeš hodati, a ruke su ti slobodne.
Dovoljno rezervnih čarapa. Neko pokrivalo za glavu. Krema za sunčanje visokog faktora. Sunčane naočale. Jakna.
Hellgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 12:08   #48
Quote:
Hellgirl kaže: Pogledaj post
Kupite si planinarske štapove da im možete podešavati duljinu ovisno o terenu po kojem idete (uzbrdica, nizbrdica, jača, slabija...). Ispod vreće ti treba karimat (ona spužvasta podloga što se srola i zakači za ruksak kad hodaš). Bilo bi vam dobro imati i kuhalo i neki lončić pa pofurate juhe u vrećici, taglianete i slična čuda tako da niste ovisni o hrani u domovima. I beštek , i svako po jednu limenu šalicu koja može poslužiti i kao zdjelica za jesti u nedostatku boljeg.
I obavezno baterijske lampe + rezervne baterije. Najbolje bi bilo čeone lampe jer s njima možeš hodati, a ruke su ti slobodne.
Dovoljno rezervnih čarapa. Neko pokrivalo za glavu. Krema za sunčanje visokog faktora. Sunčane naočale. Jakna.
Uf, pa bankrotirat ću
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 13:17   #49
autobus bi trebao ići svaki dan iz Senja prema Krasnu, osim vikendom, možda i subotom.
skineš se na oltarima i onda imaš 3 sata hoda do Zavižana.

dodatno si nazovi autobusni kolodvor:
Autobusni kolodvor Senj: 053/881235

A kakav ti ruksak imaš, i koliko vas ide, jeste li usaglašeni hodači
Ak se posvađate to je normalno kad ste 8 dana u planini

ak sve moraš kupovati ove godine onda vjerojatno.
pa ne znamo kaj ti fali

ciljaš na nekaj ovak:
http://www.adventurerace.hr/hr/vat_4.html

ima dosta korisnih tel. brojeva
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 14:06   #50
Quote:
Hellgirl kaže: Pogledaj post
Kupite si planinarske štapove da im možete podešavati duljinu ovisno o terenu po kojem idete (uzbrdica, nizbrdica, jača, slabija...). Ispod vreće ti treba karimat (ona spužvasta podloga što se srola i zakači za ruksak kad hodaš). Bilo bi vam dobro imati i kuhalo i neki lončić pa pofurate juhe u vrećici, taglianete i slična čuda tako da niste ovisni o hrani u domovima. I beštek , i svako po jednu limenu šalicu koja može poslužiti i kao zdjelica za jesti u nedostatku boljeg.
I obavezno baterijske lampe + rezervne baterije. Najbolje bi bilo čeone lampe jer s njima možeš hodati, a ruke su ti slobodne.
Dovoljno rezervnih čarapa. Neko pokrivalo za glavu. Krema za sunčanje visokog faktora. Sunčane naočale. Jakna.
Bravo skroz sam zaboravio spomenuti ovu hrpu sporednih ali izrazito binih stvari.
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 14:25   #51
A medvjedi?
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 15:23   #52
Na medvjede ćeš teško naletjeti, odi se uglavnom miču od ljudi
jedino ostavljaju tragove pokraj puta.

ako ih baš želiš gledati onda moraš u kuterevo.

skijaški nisu podesivi po visini (kao što je već netko napisao drugačije se podese za ravno, uzbrdica, nizbrdica),
i kad ti ne trebaju ne mogu se spremiti na ruksak.

sad imaš akcije po gradu pogledaj si www.iglusport.hr
i do intersporta je zgodno otići

karimat možeš iskoristiti i za plažu

ak si misliš kupovati ruksak kupuj kvalitetniji, robusniji je, ima deblje naramenice, možda i više pretinaca,
i obavezno ženski, jer su žene ipak drugačije građe nego muškarci (ne samo na jednom mjestu )

možda je netko spomenuo: dovoljno WC papira da ne bi bilo sranja
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 15:29   #53
Nisi rekla koje godine si misliš tu želju ispuniti
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 16:01   #54
Idemo ja i dragi sada nekada početkom 8. mj.
Već sam se opremila kremama za sunce, toal.papirom, vlažnim maramicama, antisepticima, zavojima i sl,
imamo neke ruksake od kojih 50 l, jedan kupili drugi posudili,
mislim još kupiti te štapove-nagovorište me, te karimat i baterije,
za kuhalo ne znam još,
planirala sam da budemo tih par dana na suhom voću i konzervama, npr.tuna.
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 16:29   #55
Ponesi si balsam od arnike (arnice) 35 kn košta
super ti je kod upale mišića, i istegnuća zglobova

i zgodno je ak odustanete blizu je magistrala, "plivate uz obalu".

sretno
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 19:43   #56
Quote:
Mladenac kaže: Pogledaj post
Ponesi si balsam od arnike (arnice) 35 kn košta
super ti je kod upale mišića, i istegnuća zglobova

i zgodno je ak odustanete blizu je magistrala, "plivate uz obalu".

sretno
hvala
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 19:47   #57
ako inace ne planinaris to za sada zaboravi. velebit je tezak teren, moras imati karte i unaprijed isplanirati put. pogotovo gdje imas vode a gdje nemas. također moras imat opremu, dakle broj jedan su odlične cipele, pa torba u koju će sve stvari stat, spavat možeš u domovima i skloništima s time da prije treba izorganizirati noćenja. za takav poduhvat treba ti iznimna kondicija i snaga.
imaš premužićevu stazu čini mi se 56km pa probaj nju proć iz 2,3 puta.
i velebit se ide 9 pa nadalje kad temperature malo padnu!

inače ideja tj. želja je fenomenalna za onoga tko ima ispunjene sve potrebne kriterije!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 10:00   #58
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
ako inace ne planinaris to za sada zaboravi. velebit je tezak teren, moras imati karte i unaprijed isplanirati put. pogotovo gdje imas vode a gdje nemas. također moras imat opremu, dakle broj jedan su odlične cipele, pa torba u koju će sve stvari stat, spavat možeš u domovima i skloništima s time da prije treba izorganizirati noćenja. za takav poduhvat treba ti iznimna kondicija i snaga.
imaš premužićevu stazu čini mi se 56km pa probaj nju proć iz 2,3 puta.
i velebit se ide 9 pa nadalje kad temperature malo padnu!

inače ideja tj. želja je fenomenalna za onoga tko ima ispunjene sve potrebne kriterije!
Kao što već napisah, hodala sam po velebitu i znam o kakvom terenu se radi.
Naravno da taj pohod detaljno planiramo i što se tiće same rute, vode, opreme i svega drugoga.
Skondicijom sam o.k., ali to će tek doći na provjeru.
Istina do sada nisam bila na takvom pohodu ali za sve mora biti prvi put.
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 10:01   #59
@osborne

pa to je žena, ona je to naumila

ne trebaju samo odlične, trebaju prikladne, jer velebit je kamenjar i trebaju biti kruće cipele.

@shiza

obavezno suhe smokve zbog magnezija i suhe grožđice zbog kalija
i datulje su odlična stvar kao energija.

napisala si da si išla po jednodnevnim izletima, a višednevni ?

znam da ove godine najvjerojatnije nećeš imati, ali zgodno je kupiti planinarske čarape (sintetika) imaju svoja pojačanja gdje trebaju
i po mogućnosti sportske (sintetičke) majice malo i propereš i to je to. pamuk se previše natopi znojem

pazi na vrijeme, ak ti sunce upeče, onaj kamenjar, pa bila si tamo, joooj
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2008., 10:03   #60
Quote:
Hellgirl kaže: Pogledaj post
Kupite si planinarske štapove da im možete podešavati duljinu ovisno o terenu po kojem idete (uzbrdica, nizbrdica, jača, slabija...). Ispod vreće ti treba karimat (ona spužvasta podloga što se srola i zakači za ruksak kad hodaš). Bilo bi vam dobro imati i kuhalo i neki lončić pa pofurate juhe u vrećici, taglianete i slična čuda tako da niste ovisni o hrani u domovima. I beštek , i svako po jednu limenu šalicu koja može poslužiti i kao zdjelica za jesti u nedostatku boljeg.
I obavezno baterijske lampe + rezervne baterije. Najbolje bi bilo čeone lampe jer s njima možeš hodati, a ruke su ti slobodne.
Dovoljno rezervnih čarapa. Neko pokrivalo za glavu. Krema za sunčanje visokog faktora. Sunčane naočale. Jakna.
Molim te, reci mi za karimate koliko je bitno da budu oni samonapuhavajući, tj. da li su mi dovoljni oni najobičniji?
I gledala sam u turbo sportu neke štapove za hodanje, jeftini su ali mi se cine teški, kakve ti imaš?
shiza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:19.