Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2012., 17:58   #61
http://www.jaksa.si/Slovensko/index_si.html
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 09:19   #62
Hvala. Jako dobra stranica.
__________________
m100
Majstor 100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 09:07   #63
Bok ekipo,

Nisam se dugo javio jer sam radio na projektu koji se ovdje prica i dosao do sljedeceg zakljucka odnosno pitanja:

Eto da vidimo da li je ovaj projekt isplativ ili ne. Posto mi je ovo struka i hobi, napravio sam jednu plocicu koja ima LM35 ulaze, PT100 ulaze, izlaze za 220V AC za paliti pumpu i ventilator kotla, i jos dodatne 12/24V izlaze za svaki slucaj, meni i LCD ekran te serijski port za spajanje na PC gdje sam napravio program za nadzor i mjenjanje postavaka rada. AVR Mega16 je MCU.

Za seriju od cca 20 plocica, u Hrvatskoj bi po tiskanoj plocici euro formata cijena bila cca 200 kuna (plocica lakirana, testirana itd). Na toj jos idu elementi od cca 200 kn ukljucujuci konektore, itd itd.

Dakle ajmo reci cca 400 kuna i jos nekih 100 kuna za neko kuciste da ne bude gola plocica dakle cca 500 kuna sve komplet.

Naravno u ovoj cijeni nigdje nema uracunat rad (lotanje, stavljanje u kuciste i testiranje da je sve OK) i isto tako nema nigdje uracunati rad istrazivanja i razvoja odnosno amortizacija istoga te isto tako skupljanje kapitala za razvoj nove verzije, buffer za rezevne dijelove ako nesto treba popraviti od one vec prodane (servis).

Ako se to sve stavi na papir cijena od 1500-2000 kuna po komadu je na granici isplativosti. Naravno ako bi bile serije od 1000-2000 komada ili vise, onda je isplativost i na 1000 kuna ali Hrvatska nema potrebe za 1000 komada uredjaja za centralno na drva godisnje.

Da li uopce postoji trziste u HR da bi ekipa placala tu lovu za takve uredjaje? Jer ako nema - onda se ovaj projekt o kojemu pricamo uopce ne isplati; mozemo ga laganini zaboraviti. A sam svoj majstor neka uzme kineski PLC od 500 kuna i napravi si svoj software preko PLC software-a pa stalno moze mjenjati sto hoce. Ili za vece pogone sa PLCovima kao custom rjesenje koje se onda i naplati - to jedino ekonomski drzi vodu.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 10:25   #64
Koja bi bila najjeftinija verzija PLC-a za upravljanje Centralnim grijanjem, s time da imamo 7-8 analognih RTD-ova, 10 relejnih izlaza (DO) i nekih 10-15 uaza (DI), sta se moze naci ispod Siemens S7.
__________________
Ne spasavajte nista dovoljno ste spasili
geto2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 11:36   #65
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
...Da li uopce postoji trziste u HR da bi ekipa placala tu lovu za takve uredjaje? ...
Mislim da postoji, jer kad tad bude ljudima doslo iz guzice u glavu da treba to sve fino malo 'posloziti', ali iskreno za 1000-2000 kn, jako jako tesko
Kakvo je stanje u drzavi, u novcanicima, i 500 kn je puno ljudima, vidim ja da taj cijeli proces kosta, i da tu treba puno truda, volje, znanja... ali bojim se da si ljudi to jednostanvo nece moci priustiti

europe2seoul a sto se ovog tice "...napravio sam jednu plocicu..." ja se dobrovoljno javljam za probu, ako ce to uopce ici u probu

Zadnje uređivanje mranderson : 06.04.2012. at 11:40. Reason: ...
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 12:02   #66
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
"...napravio sam jednu plocicu..." ja se dobrovoljno javljam za probu,
I ja i ja
plus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 18:00   #67
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Mislim da postoji, jer kad tad bude ljudima doslo iz guzice u glavu da treba to sve fino malo 'posloziti', ali iskreno za 1000-2000 kn, jako jako tesko
Kakvo je stanje u drzavi, u novcanicima, i 500 kn je puno ljudima, vidim ja da taj cijeli proces kosta, i da tu treba puno truda, volje, znanja... ali bojim se da si ljudi to jednostanvo nece moci priustiti

europe2seoul a sto se ovog tice "...napravio sam jednu plocicu..." ja se dobrovoljno javljam za probu, ako ce to uopce ici u probu
A znam da je ljudima 500kn puno iako nije puno dati 2000-3000 kuna za Police suncane naocale ili Ray-ban odnosno 4-5 tisuca za iPhone, itd...mozda ti ne briju na grijanje na drva...ali ovi koji griju na drva - dosta njih pusi...pa 20 kn dnevno za cigarete puta 30 dana = 600kn mjesecno.

No...nisam siguran da cu raditi dalje po tome nesto...plocica ima opisane ulaze i izlaze pa se moze iskoristiti za bilo sto drugo sto treba upravljati (plastenici, navodnjavanje,itd) - samo software mjenjas...sto on zna pali li pumpu od centralnog ili nekaj drugo.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 18:02   #68
Quote:
geto2 kaže: Pogledaj post
Koja bi bila najjeftinija verzija PLC-a za upravljanje Centralnim grijanjem, s time da imamo 7-8 analognih RTD-ova, 10 relejnih izlaza (DO) i nekih 10-15 uaza (DI), sta se moze naci ispod Siemens S7.
A sto ce ti toliko DIO za kucnu upotrebu? Pogledaj si firmu Unitronics. Imaju ti fine PLCove koji vec imaju dosta ulaza i izlaza neki cak i PT100...ona serija Jazz ti je 100-200 eura recimo ovisno o modelu. Oni sa grafikom su oko 400 eura.

A na aliexpress.com ili alibaba.com imas razno razne kineske PLCove koji bi jako dobro odradili stvar (npr kao Siemens LOGO serija - tak i izgledaju- kao kopije) cca 100 dolara komad dakle cca 500 kuna. Software je besplatan. Pa si nekaj izkombiniras.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 21:29   #69
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A znam da je ljudima 500kn puno iako nije puno dati 2000-3000 kuna za Police suncane naocale ili Ray-ban odnosno 4-5 tisuca za iPhone, itd...mozda ti ne briju na grijanje na drva...ali ovi koji griju na drva - dosta njih pusi...pa 20 kn dnevno za cigarete puta 30 dana = 600kn mjesecno....
europe2seoul što da ti velim, niti imam Police, Ray-ban naočale, niti iPhone, niti pušim (osim od države ) a niti pirolize nemam stoga, ja osobno ne bi nikad niti tu završio na forumu da imam para, nadam se da time nisam nikoga uvrijedio...
A ovo da nećeš više raditi po tom pitanju ništa, šteta, stvarno šteta
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 08:06   #70
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
europe2seoul što da ti velim, niti imam Police, Ray-ban naočale, niti iPhone, niti pušim (osim od države ) a niti pirolize nemam stoga, ja osobno ne bi nikad niti tu završio na forumu da imam para, nadam se da time nisam nikoga uvrijedio...
Nemam niti ja Police ili iPhone...ali znas kaj sam htio reci...

Quote:
A ovo da nećeš više raditi po tom pitanju ništa, šteta, stvarno šteta
A nije to za baciti - mogu automatizirati kotao za rakiju npr...

Ili ugraditi sebi...ali postici cijenu koje bi trziste absorbiralo je nemoguce sa takvim malim potencijalnim volumenom prodaje. Pa moras ili promjeniti proizvod ili promijeniti trziste.

Da je recimo potraznja 1000 komada mjesecno, zarada 100 kuna komad je sasvim OK. Ali ako je potraznja cca 50 godisnje, prodas par desetaka kuna skuplje nego sto te dosao materijal (ruke sto si ti lemio to ne racunam) i onda jos hodas okolo po terenu da ljudima pomognes ako negdje zapne...benzin...cestarine...auto servis...niti jedan slobodan vikend...ne isplati se. Da je neki ugovor za njemacku, od kojeg recimo zivis, pa ostatak ide na HR trziste sa OK cijenom za nase ljude - super. Ali...

Idem ja radje neki rostilj opaliti za vikende nego programirati to.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 10:22   #71
Nakon 7 mjeseci ljetnog sna pokušao bih oživjeti ovaj forum .

Poticaj za ovo je žestoka debata koja je vođena ovih dana na forumu grijanje na pelete, oko upravljanja motorom miš ventila.Problem sam tamo postavio , a radi jednostavnosti postavljam ga u cjelini i ovdje i nadopunjavam ga.



Detalj pumpi grijanja dva identična stana. Namjerno su napravljana dva različita sustava , da se može u realnim uvjetima ispitati i donjeti konačnu odluku o tome što je u našim uvjetima primjereno raditi.

Ne trebam reći da je kuća izolirana sa stiroporom , da je stolarija ok i da ta dva stana po ranijim mjerenjima dok nisu bili razdvojeni troše kad je najgore 15 KWh.Veliki dio dijagrama koje sam objavljivao na ovom forumu ili kod drvosječa je snimljen u toj kotlovnici.

Pogledajmo lijevu liniju ALFA sa termostatskim miš ventilom , a u desnoj obična pumpa i ručni miš ventil.Naravno da se vodilo računa da se sve može skinuti i zamijeniti , staviti dvije Alfe , i sve ostale kombinacije.

Sad bih postavio problem i otvorio diskusiju , ali tamo na "elektroničkom upravljanju..... "

Alfa je stavljena zato što su svi ventili na radijatorima termostatski , i svako si u svojoj sobi podešava što želi. Kako se koji ventil priguši pametna Alfica smanjuje protok i na kraju radi sa 7 Wata. Nema šumova vode sve radi prekrasno, dok je dan.

Ali bi mi željeli da se preko noći smanji temperatura i malo uštedi, moguće je da si svako u sobi smanji temperaturu na termo glavi , ili da se smanji temperatura vode u cijelom sustavu.

Smanjivanje temperature vode u cijelom sustavu dovodi do otvaranja termostskih glava , što prevodi alfu u režim pune snage, a to nije bio cilj

Da bi pametna Alfa shvatila da treba preći iz dnevnog režima u noćni režim treba osjetiti postepeni pad temperature vode u dolaznom vodu, i ona to uspješno radi , ako neki crnac mic po mic zatvara miš ventil .

Taj se miš ventil može jednostavno po komandi zatvoriti motorom sa usporenjem kako je to napravio Zmajdin i Alfa će preći u noćni režim, ali ujutro kod otvaranja nastaju problemi, trebalo bi taj ventil otvoriti do pola i stati, bilo bi idealno da se tom miš ventilu to otvaranje može programirati da on drži neku programiranu temperaturu vode, naravno prema vanjskoj temperaturi, itd .
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 10:52   #72
Angry

vidim da ovdje ima veliki poznavaoca ,zanima me kolika je isplativost i dal je postojecu pumpu centralnog grijanja zamjeniti sa ALFOM opravdano ..
hvala
cobra9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 10:59   #73
Je, iz nekoliko (tehničkih, a ne ekonomičkih) razloga:
- prilagodba optoka stvarnom stanju instalacije, s mogućnošću prilagođavanja u nekoliko načina rada
- automatska reakcija na promjene otpora strujanja ako postoje termostatski ventili
- smanjenje šuma cirkulacije i fućkanja termostatskih ventila
- automatki prelazak na smanjeni protok preko noći, odnosno pri smanjenju temperature polazne vode (po određenom gradijentu i vremenu)

i na kraju:
- ušteda energije (odnosno novaca za istu)
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 11:38   #74
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Je, iz nekoliko (tehničkih, a ne ekonomičkih) razloga:
- prilagodba optoka stvarnom stanju instalacije, s mogućnošću prilagođavanja u nekoliko načina rada
- automatska reakcija na promjene otpora strujanja ako postoje termostatski ventili
- smanjenje šuma cirkulacije i fućkanja termostatskih ventila
- automatki prelazak na smanjeni protok preko noći, odnosno pri smanjenju temperature polazne vode (po određenom gradijentu i vremenu)

i na kraju:
- ušteda energije (odnosno novaca za istu)
hvala na odgovoru jel zmjena na postojecu pumpu moguca ilik trebaju prepravke instalacije ili je dovoljno samo na holenderima ju zamjeniti
i jos me zanima ja imam automatiku vodjenu vanjskom temp. i motorni mjesajuci ventil i automatika kad prekine struju pumpi jel ju uvjek treba podesavati ili ona zapamti te postavke znaci kad ostane bez napona jel svaki put joj trerba zadavati te parametre ili je ona podesena tvornicki? nadam se da ste me razumjeli
hvala
cobra9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 12:39   #75
Pumpa je standardnih dimenzija (130 i 180, pazi pri kupnji- standardnaj i jeftinija je 180) s holenderima 5/4".
Trebala bi zapamtiti postavke inače nebi imalo smisla.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 13:35   #76
"Fini" termo osjetnici

Evo i ja trebam savjet , pa molim za pomoć.

Imam CTC kotao na plinski plameni, solarno zagrijavanje sanitarne vode, u kombinaciji sa kotlom kad nema sunca. Želim napraviti regulaciju uključivanja i zagrijavanja tople sanitarne vode.

Zamisao je da cirkulaciona pumpa uključi peć kada temperatura vode u spremniku padne ispod 40 stupnjeva. To sam do sada rješavao sa termo osjetnikom koji ima jako veliki raspon i nisam zadovoljan.

Zanima me gdje mogu kupiti tave osjetnike koju imaju finije podešavanje, jer mislim da bi sa time to lakše riješio.

Na spremniku postoji mjesto za ugradnju istih i imam montirane cirkulacione pumpe.

Hvala.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 13:55   #77
Izgleda da Alphe nisu tak bezopasne:
- naime, izgleda da kure solid state izlaze na regulatorima i sl. Znači da trebaju biti napajane preko sklopnika/releja: http://www.haustechnikdialog.de/Foru...stoeren-Relais
- a i gube svojstva s vremenom: http://www.haustechnikdialog.de/Foru...ektronikmacke-
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 14:08   #78
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Izgleda da Alphe nisu tak bezopasne:
- naime, izgleda da kure solid state izlaze na regulatorima i sl. Znači da trebaju biti napajane preko sklopnika/releja: http://www.haustechnikdialog.de/Foru...stoeren-Relais
- a i gube svojstva s vremenom: http://www.haustechnikdialog.de/Foru...ektronikmacke-
ZVON za linkove.

Ono što je mene smetalo u startu, kad se pojavila Alfa je način mjerenja protoka pumpe, diferencijalnim tlakom. Bavim se tim tlakovima i protocima i znam koja je to pušiona raditi u labosu, a tek u kotlovnici.

Za sada mi još nismo osjetili gubitak pameti , ali dobro si to našao i upozorio.
ramzay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 14:14   #79
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Izgleda da Alphe nisu tak bezopasne:
- naime, izgleda da kure solid state izlaze na regulatorima i sl. Znači da trebaju biti napajane preko sklopnika/releja: http://www.haustechnikdialog.de/Foru...stoeren-Relais
- a i gube svojstva s vremenom: http://www.haustechnikdialog.de/Foru...ektronikmacke-
bio sam se odlucio za investiciju ali sad sam u razmisljanjima zahvaljujem maestro i moji si prikljuci 1" !
cobra9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 14:23   #80
Nisi me razmel: holenderi na pumpi su standardni 5/4".
Znači da ju možeš zamijeniti bez da skidaš i mijenjaš holendere koji su sad na cijevima.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:58.