Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2016., 13:52   #41
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Prodavačice će uskoro spajati mnogo više od novogodišnjih praznika kad ih zamijene samoposlužne blagajne.
Kada ih zamijene samoposluzne blagajne, onda vise nista nece spajati, zato sto nece biti prodavacice, postat ce tehnoloski visak.

Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Koliko mi je poznato, privatizirane firme uglavnom ostvaruju profit iz godine u godinu, zapošljavaju sve više ljudi koji imaju sve veće plaće i pružaju sve bolju uslugu, kakva je situacija kod državnih?
Koliko je meni poznato privatizirane firme ostvaruju profit iz godine u godinu na nacin da otpustaju radnike, dio poslova outsourceaju, a dio natovare sretnicima koji nisu tehnoloski visak, "uskladjuju" place s trzistem i na taj nacin smanjuju ukupnu kolicinu rashoda koji ide na place, i time si povecavaju profit.

Inace, vidim mnogi opravdavaju ideju temeljnog dohotka time da kao poslovi ce se automatizirati, a kako nitko nece placat robote, to ce ici radnicima, samo bi volio znati koji to privatni poslodavac placa radnike ako ne mora, gdje je itko vidio da poslodavac automatizira neki proces i onda nastavlja isplacivati placu radnicima koji su do sada radili taj posao, a sada ne rade nista.
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 13:57   #42
Quote:
Otto83 kaže: Pogledaj post
Ma blage veze nemaju o čemu pišu, ali glavno da imaju svoje mišljenje...respekt iznimkama!

Zato i povelik broj građana ima problem s kreditima u švicarcima, kao i sa raznoraznim pozajmicama kreditnih zadruga.
Hrvati su općenito ekonomski nepismen narod.
A nisu baš ni ekonomski odgovoran.

Čast iznimkama, naravno.


Švicarci su ekonomski odgovorni, pa je i rezultat referenduma takav kakav je.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 14:05   #43
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
Inace, vidim mnogi opravdavaju ideju temeljnog dohotka time da kao poslovi ce se automatizirati, a kako nitko nece placat robote, to ce ici radnicima, samo bi volio znati koji to privatni poslodavac placa radnike ako ne mora, gdje je itko vidio da poslodavac automatizira neki proces i onda nastavlja isplacivati placu radnicima koji su do sada radili taj posao, a sada ne rade nista.
Neće poslodavac plaćati radnike nego veći porez Iako to nema veze sa automatizacijom.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 14:19   #44
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
U tom slučaju postaje upitan i smisao same novčane potpore.

Kad bi proizvodnja nekih dobara bila toliko jeftina i izdašna onda bi određen dio njih mogao biti besplatan tako da za tu osnovnu razinu roba i usluga novac nije ni potreban. Recimo da određenu vrstu i količinu hrane, robe, struje, vode, ... uvijek imaš na raspolaganju.

Tada ne treba razmišljati kako dijeliti temeljni dohodak nego kako zadovoljenje osnovnih (ili što je više moguće) životnih uvjeta učiniti besplatnim. Tko hoće drugačije, više, brže, bolje, ... radi za novac.
Krivo razmišljam, nikad ništa ne smije biti toliko jeftino da dođeš i uzmeš koliko ti treba, jer to ljudi počnu zloupotrebljavati.

Bolje je onda imati temeljni dohodak i neku cijenu na proizvodu, da ne može svatko doći i uzeti 10k proizvoda, a da drugi nemaju, dok ovaj to radi iz obijesti.

Quote:
Stric iz ozadja kaže: Pogledaj post
Pa ne znam baš...
Oni koji danas rade i gazda ih plaća sa x, sa UTDjem gazda bi ih plaćao x - UTD, a UTD bi dobili od države, kojeg bi naplatila od gazde, i tako bi bili svi na istome. Isto važi za penziće.
Ako država iz poreza dobije X novaca od ljudi, onda ih X može i potrošiti, zvalo se to UTD ili ne.
Ja ne mislim tako. Ne bi svi bili na istome, jer ima ljud koji ne dobijaju ništa. Isto tako, radnici dobijaju samo plaću.

Možda ukupno, da, ali raspored bi bio drukčiji.

Isto tako, možda zbog temeljnog dohotka, mnogi loši poslodavci ne bi mogli do radnika uopće.

Pitanje je što i kako, no ja ne vidim smisao temeljnog dohotka, trenutno, barem ne u Hrvatskoj, lol, haha.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Kladim se da bi kod nas većina pristala na pristojnu plaću i život ugodan za čovjeka. Nešto slično onome što su imali u socijalizmu ali prilagođeno današnjici. Ljudi kao ja koji teže poduzetništvu i većoj zaradi su debela manjina
Još da definiraš pristojnu plaću... to još nitko nije uspio.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 14:35   #45
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Krivo razmišljam, nikad ništa ne smije biti toliko jeftino da dođeš i uzmeš koliko ti treba, jer to ljudi počnu zloupotrebljavati.

Bolje je onda imati temeljni dohodak i neku cijenu na proizvodu, da ne može svatko doći i uzeti 10k proizvoda, a da drugi nemaju, dok ovaj to radi iz obijesti.
I to stoji, mada bi se tome moglo doskočiti da besplatno nije neograničeno dostupno odjednom. A pitanje je i koliko je interesantno i praktično gomilati nešto što ti je dostupo i danas i sutra ....

No da, mi se zapravo malo zabavljamo špekulirajući o tome, bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi to doista funkcioniralo. Problem s odličnim idejama je samo taj što u praksi ponekad znaju biti neprovedive.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 14:45   #46
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
Kada ih zamijene samoposluzne blagajne, onda vise nista nece spajati, zato sto nece biti prodavacice, postat ce tehnoloski visak.
Skužio si foru, svaka čast. :klap:

Quote:
theD kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato privatizirane firme ostvaruju profit iz godine u godinu na nacin da otpustaju radnike, dio poslova outsourceaju, a dio natovare sretnicima koji nisu tehnoloski visak, "uskladjuju" place s trzistem i na taj nacin smanjuju ukupnu kolicinu rashoda koji ide na place, i time si povecavaju profit.

Inace, vidim mnogi opravdavaju ideju temeljnog dohotka time da kao poslovi ce se automatizirati, a kako nitko nece placat robote, to ce ici radnicima, samo bi volio znati koji to privatni poslodavac placa radnike ako ne mora, gdje je itko vidio da poslodavac automatizira neki proces i onda nastavlja isplacivati placu radnicima koji su do sada radili taj posao, a sada ne rade nista.
Pa dobro, iako ti je shvaćanje ekonomije na zavidnom nivou , svejedno je što firme rade i kako smanjuju rashode, glavno da ostvaruju profit, vjerojatno znaš da im je to i jedina svrha?
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 15:09   #47
Švicarci...budale.
bizon_9 mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 15:16   #48
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
...

Još da definiraš pristojnu plaću... to još nitko nije uspio.
Pa recimo 1000 do 1500 EUR neto. Ako u kućanstvu rade dvije osobe to bi im donijelo sasvim pristojan život. Bez Mercedesa i izleta na Sejšele ali većinom bi to bio kvalitetan život. Sa 15 do 20 tis. Kn u Hrvatskoj se može sasvim lijepo živjeti (probao osobno).

Ako to nekome nije dovoljno znači da naginje poduzetništvu i većoj zaradi pa više i ne spada u kategoriju zaposlenika već poslodavaca.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 15:28   #49
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
I to stoji, mada bi se tome moglo doskočiti da besplatno nije neograničeno dostupno odjednom. A pitanje je i koliko je interesantno i praktično gomilati nešto što ti je dostupo i danas i sutra ....

No da, mi se zapravo malo zabavljamo špekulirajući o tome, bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi to doista funkcioniralo. Problem s odličnim idejama je samo taj što u praksi ponekad znaju biti neprovedive.
Priča idealnog utopijskog svijeta je vrlo jednostavna.

Imaš robote koji sve rade, ljudi čak niti ne održavaju, jer imaš robote koji prave druge robote, pa onda i one koji servisiraju druge robote i one koji su nadzor itd... uglavnom, sve rade roboti. Svake godine se proračuna ukupni Svjetski BDP iz toga, podijeli sa brojem ljudi u Svijetu i svi imaju jednako.

Na što će ga potrošiti, skroz nebitno, važno je da nema više love od proizvoda.

Opet kažem, to je kad bi se i ljude idealiziralo, onaj tko hoće napravit sranje, ode u svaku gradsku pekaru i pokupuje par dana sav kruh ili to napravi par obitelji, ostali nemaju kruha. Samo pričam teoretski, ja ne jedem baš kruh, ne bi to ni primjetio. Ali shvaćaš što hoću reći.

Problem je, što su resursi na Zemlji ograničeni, što je ljudska priroda takva kakva je i to ne bi funkcioniralo u praksi.

S druge strane, danas se rodi oko 2.4-2.5 puta više ljudi nego što umre, pitanje je, gdje je granica? Još da uvedeš praksu od gore, to bi otišlo barem za duplo gore. Pa zamisli samo sebe da se rodiš u takvom svijetu, bilo bi ti svejedno za sve, žene bi imale klinaca koliko žele, sigurno više nego danas, karijeristi ne bi ni postojali, ja bi osobno već sada sigurno imao klinaca da ne bi znao kako se zovu.

I onda dođeš do granice i nekog moraš zakinuti, jebiga. Long story short.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Pa recimo 1000 do 1500 EUR neto. Ako u kućanstvu rade dvije osobe to bi im donijelo sasvim pristojan život. Bez Mercedesa i izleta na Sejšele ali većinom bi to bio kvalitetan život. Sa 15 do 20 tis. Kn u Hrvatskoj se može sasvim lijepo živjeti (probao osobno).

Ako to nekome nije dovoljno znači da naginje poduzetništvu i većoj zaradi pa više i ne spada u kategoriju zaposlenika već poslodavaca.
Tako je, mnogima bi 1500 eura ukupno bilo ok, meni osobno ne bi, jer sam već sada na granici toga, a niti imam klince, niti ženu, niti putujem koliko planiram putovati.

Znači, nismo svi isti i ta "pristojna plaća" u praksi ne postoji.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 15:46   #50
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Koliko mi je poznato, privatizirane firme uglavnom ostvaruju profit iz godine u godinu, zapošljavaju sve više ljudi koji imaju sve veće plaće i pružaju sve bolju uslugu, kakva je situacija kod državnih?
Neke firme ostvaruju i hiperprofit, je se u Hrvatskoj može najbrže obogatiti.

Čini se kao da Hrvatska spada među zemlje u kojima se najlakše obogatiti. Primjerice, u našoj je zemlji 2005. bilo 220 građana s imovinom većom od 10 milijuna dolara, a prošle godine već 450

Sa tvrdnjom da zapošljavaju sve više ljudi nebi se složio , jer se u krizi od 2008 izgubilo cca 200 000 radnih mjesta

http://www.poslovnipuls.com/2015/03/...-radnih-mjesta

Rastu plaće ali bi trebalo to izanalizirati , kome i koliko rastu plaće jer prosjeci najčešće govore da svi jedemo sarmu, samo netko kupus a netko meso
http://www.poslovnipuls.com/2015/10/...u-od-prosjeka/

To što rpužaju nešto bolje usluge je zasluga sve veće konkurencije za isti ili manji dio kolača a ne njihova namjera.

Državni i javni sektor žive u svom svijetu, paralelnom svemiru pa nebi šire o tome jer je tema nešto drugo a ja već zaradio kartončić za off topic.

Ajmo mi o švicarcima, fincima a i o EU koja razmišlja da svakom garđaniunu na tekući pošalje nekoliko stotina eura, jer zasipanje banaka i "poduzetnika" novcem , ne daje željeni rezultat i gospodarstvo opet usporava.

Mislim da je caka u nečem drugom a to je u podjeli novo stvorene vrijednosti i pored toga što neki misle govore(Shad@w) da je nedovoljna alokacija novo stvorene vrijednosti prema kapitalu, ja mislim da je obratno.-
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2016., 21:00   #51
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ja ne mislim tako. Ne bi svi bili na istome, jer ima ljud koji ne dobijaju ništa. Isto tako, radnici dobijaju samo plaću.

Možda ukupno, da, ali raspored bi bio drukčiji.

Isto tako, možda zbog temeljnog dohotka, mnogi loši poslodavci ne bi mogli do radnika uopće.

Pitanje je što i kako, no ja ne vidim smisao temeljnog dohotka, trenutno, barem ne u Hrvatskoj, lol, haha.
OK, ne bi bili sasvim svi na istome, posebno klinci koji sada ne dobivaju ništa, ali ako se dobro sječam, za njih je ionako predviđen manji UTD nego za odrasle ljude, tako da tu ne bi bilo drastične razlike.

Baš zbog toga i ja mislim, da nema smisla uvoditi UTD. A možda se i varam.
Stric iz ozadja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 10:23   #52
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Priča idealnog utopijskog svijeta je vrlo jednostavna.

Imaš robote koji sve rade, ljudi čak niti ne održavaju, jer imaš robote koji prave druge robote, pa onda i one koji servisiraju druge robote i one koji su nadzor itd... uglavnom, sve rade roboti. Svake godine se proračuna ukupni Svjetski BDP iz toga, podijeli sa brojem ljudi u Svijetu i svi imaju jednako.

Na što će ga potrošiti, skroz nebitno, važno je da nema više love od proizvoda.

Opet kažem, to je kad bi se i ljude idealiziralo, onaj tko hoće napravit sranje, ode u svaku gradsku pekaru i pokupuje par dana sav kruh ili to napravi par obitelji, ostali nemaju kruha. Samo pričam teoretski, ja ne jedem baš kruh, ne bi to ni primjetio. Ali shvaćaš što hoću reći.

Problem je, što su resursi na Zemlji ograničeni, što je ljudska priroda takva kakva je i to ne bi funkcioniralo u praksi.

S druge strane, danas se rodi oko 2.4-2.5 puta više ljudi nego što umre, pitanje je, gdje je granica? Još da uvedeš praksu od gore, to bi otišlo barem za duplo gore. Pa zamisli samo sebe da se rodiš u takvom svijetu, bilo bi ti svejedno za sve, žene bi imale klinaca koliko žele, sigurno više nego danas, karijeristi ne bi ni postojali, ja bi osobno već sada sigurno imao klinaca da ne bi znao kako se zovu.

I onda dođeš do granice i nekog moraš zakinuti, jebiga. Long story short.
Vjerojatno bi ovo isto rekao i netko da si mu prije par stotina godina opisivao način na koji mi danas živimo. S onim što su znali i čime su raspolagali bilo je moguće samo to da teško rade i surovo eksploatiraju jedni druge.

Možda isto tako nikome od njih ne bi bilo jasno zašto mi sad kad ovako lijepo živimo (za razliku od njih) ne sijemo tu djecu naokolo bez brige i pameti, ili ih općenito nemamo više kad djeca i u siromašnijim obiteljima ovdje ne umiru ni od gladi ni od dječjih bolesti. Pa ipak to ne činimo. Veće mogućnosti ne podrazumijevaju raspašoj, uvijek postoje neka ograničenja.

Slažem se da vjerojatno sad nije još vrijeme. I cijena koju čovjek plaća za bolje društvo nije mala (uvijek tu ima i zla i destrukcije), ali zahvaljujući novim znanjima i mogućnostima koja iz njih proizlaze, meni se to ne čini ni toliko nedostižnim. Jer ne bi to bila ni bogznakakava privilegija, to je samo baza preživljavanja o kojoj više ne bi trebalo brinuti.

(naravno da nam ni to tada više ne bi bilo dovoljno, izmislili bismo mi nove razloge da budemo nezadovoljni i težimo nečem drugom. Još ostaje dovoljno prostora i za novac i kompeticiju, uspjeh i neuspjeh, ...)
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.