Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2013., 21:36   #5021
krstjani nisu kršćani, oni su krstjani molim lijepo
juanpablom is offline  
Old 06.06.2013., 21:39   #5022
Evo, grob bosanske kraljice Katarine Kotromanić u Crkvi Santa Maria in Aracoeli u Rimu. Je li i ona bila bogumil, pa su je nagradili grobom u crkvi?

http://3.bp.blogspot.com/-NzROm3v45n...ina_bosnae.jpg


Ovdje sam i osobno bio prije dvije godine, a sad očekujem da budem demantiran nekim dokumentima iz Dnevnog Avaza.
Ziggy Pop is offline  
Old 06.06.2013., 21:41   #5023
Quote:
Ziggy Pop kaže: Pogledaj post
Loše znaš. Osim toga, lijepo ti je čovjek objasnio da su i Bogumili bili krstjani, odnosno da su vjerovali u Oca, Sina i Duha Svetoga, tako da nemaš nikav razlog da ih mrziš manje nego Katolike ili Prvoslavce.
Pomiri se s faktima, preci su ti bili kršćani na ovaj ili onaj način. E, onda su ih vojno okupirali Turci pa su prihvatili islam. Siguran sam putem seminara i duhovne obnove.
Toliki su bili krscani da ih je Papa odlucio istrijebiti zbog hereze
Kralj Tomaš je sazvao starješine Crkve bosanske i ponudio im izbor: ili da prihvate katoličanstvo ili će biti protjerani iz Bosne.
Zanimljivo.
I ako moze prestani mi imputirati da mrzim nekoga,pocet cu sa prijavama i zalbama dok god jedan od nas dvojice ne nadrlja.Razgovaraj normalno ako zelis,ako ne znas onda me zaobidji.

Nesto vise o bogumilima,procitajte pazljivo

http://bs.wikipedia.org/wiki/Bogumili
StudentOfLife is offline  
Old 06.06.2013., 21:44   #5024
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Toliki su bili krscani da ih je Papa odlucio istrijebiti zbog hereze
Kralj Tomaš je sazvao starješine Crkve bosanske i ponudio im izbor: ili da prihvate katoličanstvo ili će biti protjerani iz Bosne.
Zanimljivo.
I ako moze prestani mi imputirati da mrzim nekoga,pocet cu sa prijavama i zalbama dok god jedan od nas dvojice ne nadrlja.Razgovaraj normalno ako zelis,ako ne znas onda me zaobidji.

Nesto vise o bogumilima,procitajte pazljivo

http://bs.wikipedia.org/wiki/Bogumili


Prvo nauči da postoje kršćani koji ne priznaju primat Pape, kao što su npr. pravoslavci ili protestanti, pa onda piši o kršćanstvu, prosim lijepo.
Ziggy Pop is offline  
Old 06.06.2013., 21:46   #5025
Osim toga bogumili su imali ogromne slicnosti sa muslimanima,to je jedan od razloga zasto su tako brzo prihvatili islam
Morali obavljati 5 puta dnevno molitvu i nisu smjeli jesti svinjsko meso.Prije molitve uzimali su abdest, tokom molitve padanje na zemlju, bogomolje bez zvona i ikona itd itd
StudentOfLife is offline  
Old 06.06.2013., 21:47   #5026
Quote:
Ziggy Pop kaže: Pogledaj post
Prvo nauči da postoje kršćani koji ne priznaju primat Pape, kao što su npr. pravoslavci ili protestanti, pa onda piši o kršćanstvu, prosim lijepo.
Zanimljivo da ih zelite svrstati medju krscane iako je ocigledno iz njihovog vjerovanja da su po krscanskom ucenju heretici.Bravo
StudentOfLife is offline  
Old 06.06.2013., 21:47   #5027
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Toliki su bili krscani da ih je Papa odlucio istrijebiti zbog hereze
Kralj Tomaš je sazvao starješine Crkve bosanske i ponudio im izbor: ili da prihvate katoličanstvo ili će biti protjerani iz Bosne.
Zanimljivo.
I ako moze prestani mi imputirati da mrzim nekoga,pocet cu sa prijavama i zalbama dok god jedan od nas dvojice ne nadrlja.Razgovaraj normalno ako zelis,ako ne znas onda me zaobidji.

Nesto vise o bogumilima,procitajte pazljivo

http://bs.wikipedia.org/wiki/Bogumili

Bili su kršćani koji nisu hijerarhijski bili podvrgnuti papi, ali su bili kršćani.

Bogumili su bili u Bugarskoj i nemaju nikakve veze sa bosanskim krstjanima, bosanski krstjani nisu bili dualisti, bili su najobičniji kršćani koji su vjerovali u sve ono što kršćanina čini kršćaninom. Tebe zbunjuje to što nisu bili katolici. Ima još puno kršćana koji nisu katolici, a nekad je bilo i kršćana bosanskih krstjana.

Tvoji preci su bili kršćani, nikakvi dualisti bogumili.
Kexx is offline  
Old 06.06.2013., 21:49   #5028
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Osim toga bogumili su imali ogromne slicnosti sa muslimanima,to je jedan od razloga zasto su tako brzo prihvatili islam
Morali obavljati 5 puta dnevno molitvu i nisu smjeli jesti svinjsko meso.Prije molitve uzimali su abdest, tokom molitve padanje na zemlju, bogomolje bez zvona i ikona itd itd
Bogumili su bili u Bugarskoj i nisu prešli na islam, a od islama su bili dalje nego katolici.
Kexx is offline  
Old 06.06.2013., 21:50   #5029
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post

Tvoji preci su bili kršćani, nikakvi dualisti bogumili.
Osvrnut cu se samo na ovaj dio posta sobzirom da sam ostalo vec pojasnio.
Ja nemam problem stim da su mi preci bili i krscani,uopste mi nije bitno da li su katolici,pravoslavci ili bogumili.No posebna je tema sto pojedini kvazi historicari zagovaraju teoriju o tome da bogumili nisu nikad ni postojali.
StudentOfLife is offline  
Old 06.06.2013., 21:51   #5030
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Osvrnut cu se samo na ovaj dio posta sobzirom da sam ostalo vec pojasnio.
Ja nemam problem stim da su mi preci bili i krscani,uopste mi nije bitno da li su krscani,pravoslavci ili bogumili.No posebna je tema sto pojedini kvazi historicari zagovaraju teoriju o tome da bogumili nisu nikad ni postojali.
Postojali su-u Bugarskoj.

U Bosni su bili bosanski krstjani koji su bili kršćani i imali svoju bosansku crkvu.

Crkva i krstjani, govori li ti to što? Upali klikere i ne trolaj više.
Kexx is offline  
Old 06.06.2013., 21:53   #5031
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da ih zelite svrstati medju krscane iako je ocigledno iz njihovog vjerovanja da su po krscanskom ucenju heretici.Bravo

Prouči malo pojmove "hereza", "kršćanin", "katolik", "pravoslavac", "protestant" i sl.
Ovako ispadaš smiješan.

Ljudi koji su sami sebe nazivali krstjani imali više sličnosti s islamom nego s kršćanstvom?
Ziggy Pop is offline  
Old 06.06.2013., 22:01   #5032
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Postojali su-u Bugarskoj.

U Bosni su bili bosanski krstjani koji su bili kršćani i imali svoju bosansku crkvu.

Crkva i krstjani, govori li ti to što? Upali klikere i ne trolaj više.
Iako pokusavate predstaviti mene kao onog ko ne kopca ovdje stvari u biti vi ste ti koji se pravite slijepi i koji nista ne razumijete.Ja sam vec ranije rekao da je to bila sekta koja ima dodirnih tacaka sa krscanstvom(neko ce je direktno svrstati u krscansku), ali je njihovo ucenje bilo mnogo razlicito od krscanstva,cak sta vise toliko su razliciti da mnogo podsjecaju na muslimane.

Mi u Islamu imamo jednu sektu koja se pokusava pripisati islamu, tj. nazvati islamskom sektom ali u biti su totalno skrenuli sa islamskog koncepta vjerovanja.Oni se zovu ahmedije usput receno.Oni su nesto slicno tim bogumilima u vasem slucaju.No mi muslimani se necemo truditi da ih strpamo u muslimane ma kakva korist iz toga mogla proisteci,oni jednostavno nisu muslimani nego otpadnici od islama.
StudentOfLife is offline  
Old 06.06.2013., 22:06   #5033
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Iako pokusavate predstaviti mene kao onog ko ne kopca ovdje stvari u biti vi ste ti koji se pravite slijepi i koji nista ne razumijete.Ja sam vec ranije rekao da je to bila sekta koja ima dodirnih tacaka sa krscanstvom(neko ce je direktno svrstati u krscansku), ali je njihovo ucenje bilo mnogo razlicito od krscanstva,cak sta vise toliko su razliciti da mnogo podsjecaju na muslimane.
Ni najmanje ne podsjećaju na muslimane, bili su kršćani i nalikuju na muslimane ni manje ni više nego ostali kršćani.
Do dolaska Turaka već su bili sićušna manjina. Daleko više kršćana katolika je islamizirano nego kršćana krstjana iz jednostavnog razloga što ih je bilo daleko više od krstjana. Većina katolika i krstjana je prešla na islam sa figom u džepu, da im život bude lakši dok ne prođe okupatorsko zlo, u biti su bili prikriveni katolici-kriptokatolici, ali kako je okupacija potrajala njihovi potomci su zaboravili namjeru svojih predaka i ostali muslimani.
I danaas izmišljaju priče o bogumilima u potrazi za boljom prošlošću.
Kexx is offline  
Old 06.06.2013., 22:09   #5034
Jos neke slicnosti sa muslimanima

Bogumili su odbacivali obožavanje Marije, ustanovu krštenja i sve vrste klera. Krst su, kao znamen vjere, mrzili. Smatrali su idolopoklonstvom upućivanje molitvi slikama i kipovima svetaca i relikvijama (moćima). Protivno katoličkim crkvama, koje su nedostojno ukrašene slikama, njihovi su hramovi bili skromni i jednostavni. Kao i muslimani, imali su hrđavo mišljenje o crkvenim zvonima, koja su nazivali "satanske trube". Vjerovali su da nije Isus lično razapet, nego da je to bio neki iluzorni lik, te su se u ovom pogledu djelomično slagali s Kur'anom (Njihova je tvrdnja: "Mi smo ubili Mesiju Isaa, sina Merjemina, Božjeg poslanika. Niti su ga ubili niti razapeli, nego im se tako pričinilo." - Sura IV, An Nisa', 157).
Osuđivanje alkohola i sklonost asketskom životu i jednostavnosti spadaju u one sklonosti koje su poslužile zbližavanju bogumila s islamom. I oni su se pet puta dnevno molili. Često su puta padali na koljena i izražavali blagodarnost Bogu. Prema tome, za njihovo sudjelovanje pri molitvi u džamiji izgleda da nije trebalo velike preinake.



http://www.oocities.org/athens/troy/9892/bharnold.html
StudentOfLife is offline  
Old 06.06.2013., 22:15   #5035
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Jos neke slicnosti sa muslimanima

Bogumili su odbacivali obožavanje Marije, ustanovu krštenja i sve vrste klera. Krst su, kao znamen vjere, mrzili. Smatrali su idolopoklonstvom upućivanje molitvi slikama i kipovima svetaca i relikvijama (moćima). Protivno katoličkim crkvama, koje su nedostojno ukrašene slikama, njihovi su hramovi bili skromni i jednostavni. Kao i muslimani, imali su hrđavo mišljenje o crkvenim zvonima, koja su nazivali "satanske trube". Vjerovali su da nije Isus lično razapet, nego da je to bio neki iluzorni lik, te su se u ovom pogledu djelomično slagali s Kur'anom (Njihova je tvrdnja: "Mi smo ubili Mesiju Isaa, sina Merjemina, Božjeg poslanika. Niti su ga ubili niti razapeli, nego im se tako pričinilo." - Sura IV, An Nisa', 157).
Osuđivanje alkohola i sklonost asketskom životu i jednostavnosti spadaju u one sklonosti koje su poslužile zbližavanju bogumila s islamom. I oni su se pet puta dnevno molili. Često su puta padali na koljena i izražavali blagodarnost Bogu. Prema tome, za njihovo sudjelovanje pri molitvi u džamiji izgleda da nije trebalo velike preinake.



http://www.oocities.org/athens/troy/9892/bharnold.html



Ovo sve isto imaš i kod protestanata pa su oni i dalje kršćani. Ni kod njih nema križeva ni ikona(jer i oni to smatraju idolatrijom), ali i dalje vjeruju u Isusa, Evanđelje, Bibliju itd.

Ponavljam, educiraj se malo bolje o kršćanstvu ako želiš da te netko shvati ozbiljno.

A to da Bogumili nisu priznavali Isusa je dobar vic kao i ovaj tvoj link(je li to sa Saffa?)
Ziggy Pop is offline  
Old 06.06.2013., 22:16   #5036
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Jos neke slicnosti sa muslimanima

Bogumili su odbacivali obožavanje Marije, ustanovu krštenja i sve vrste klera. Krst su, kao znamen vjere, mrzili. Smatrali su idolopoklonstvom upućivanje molitvi slikama i kipovima svetaca i relikvijama (moćima). Protivno katoličkim crkvama, koje su nedostojno ukrašene slikama, njihovi su hramovi bili skromni i jednostavni. Kao i muslimani, imali su hrđavo mišljenje o crkvenim zvonima, koja su nazivali "satanske trube". Vjerovali su da nije Isus lično razapet, nego da je to bio neki iluzorni lik, te su se u ovom pogledu djelomično slagali s Kur'anom (Njihova je tvrdnja: "Mi smo ubili Mesiju Isaa, sina Merjemina, Božjeg poslanika. Niti su ga ubili niti razapeli, nego im se tako pričinilo." - Sura IV, An Nisa', 157).
Osuđivanje alkohola i sklonost asketskom životu i jednostavnosti spadaju u one sklonosti koje su poslužile zbližavanju bogumila s islamom. I oni su se pet puta dnevno molili. Često su puta padali na koljena i izražavali blagodarnost Bogu. Prema tome, za njihovo sudjelovanje pri molitvi u džamiji izgleda da nije trebalo velike preinake.



http://www.oocities.org/athens/troy/9892/bharnold.html
Bosanski krstjani nisu bogumili, konačno shvati to, a krstjani su kao kršćani vjerovali u sve ono u što kršćani inače vjeruju, samo su imali drugačiju hijerarhiju, smatrali su da nisu podložni papi, a nisu jedini kršćani na planeti koji tako smatraju.

Ovo vaše o bogumilima je potpuna izmišljotina da prikrijete vaše kršćansko porijeklo, tvoji preci su bili kršćani, prije katolici nego krstjani koji su prešli na islam radi boljeg i lakšeg života i to sa figom u džepu bez ikakvog proučavanja islama i oduševljenja što su spoznali "istinu".
Ali kako je vama to neugodno izmišljate nekakve bogumile koji su bili kao bliski islamu, smiješno.
Kexx is offline  
Old 06.06.2013., 22:20   #5037
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Bosanski krstjani nisu bogumili, konačno shvati to, a krstjani su kao kršćani vjerovali u sve ono u što kršćani inače vjeruju, samo su imali drugačiju hijerarhiju, smatrali su da nisu podložni papi, a nisu jedini kršćani na planeti koji tako smatraju.

Ovo vaše o bogumilima je potpuna izmišljotina da prikrijete vaše kršćansko porijeklo, tvoji preci su bili kršćani, prije katolici nego krstjani koji su prešli na islam radi boljeg i lakšeg života i to sa figom u džepu bez ikakvog proučavanja islama i oduševljenja što su spoznali "istinu".
Ali kako je vama to neugodno izmišljate nekakve bogumile koji su bili kao bliski islamu, smiješno.


Tragikomično smiješno.
Ziggy Pop is offline  
Old 06.06.2013., 22:24   #5038
Quote:
Ziggy Pop kaže: Pogledaj post
Ovo sve isto imaš i kod protestanata pa su oni i dalje kršćani. Ni kod njih nema križeva ni ikona(jer i oni to smatraju idolatrijom), ali i dalje vjeruju u Isusa, Evanđelje, Bibliju itd.

Ponavljam, educiraj se malo bolje o kršćanstvu ako želiš da te netko shvati ozbiljno.

A to da Bogumili nisu priznavali Isusa je dobar vic kao i ovaj tvoj link(je li to sa Saffa?)
Jao provokatoru,zasto si moras hraniti ego provocirajuci druge?Ah razumijem te.Vjeruj da sam edukovan vise od tebe,hajde da pricamo o zavrsenim fakultetima ako zelis,i plus upisujem ove godine jos jedan.

Ti si toliko neupucen da uopste ne vidis sta ko pise,robotski prelazis preko postova.Ja ti napisao da nisu priznavali navodno raspece Isusa a ti pricas o nepriznavanju samog Isusa

O moj Allahu
StudentOfLife is offline  
Old 06.06.2013., 22:30   #5039
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Jao provokatoru,zasto si moras hraniti ego provocirajuci druge?Ah razumijem te.Vjeruj da sam edukovan vise od tebe,hajde da pricamo o zavrsenim fakultetima ako zelis,i plus upisujem ove godine jos jedan.

Ti si toliko neupucen da uopste ne vidis sta ko pise,robotski prelazis preko postova.Ja ti napisao da nisu priznavali navodno raspece Isusa a ti pricas o nepriznavanju samog Isusa

O moj Allahu

Ti to nisi napisao, nego si postao neki fantomski link u kojem piše da su bogumili(bosanski krstjani) Isusa smatrali za iluzorni lik. Pročitaj malo bolje što piše.

A onda stavi još 3 facepalma

Usput, ja imam završen fakultet, a za tebe ne vjerujem dok ne vidim svjedodžbu od srednje škole, pa tek onda diplomu.

Bez uvrede, ja samo odgovaram na tvoje provokacije koje traju cijeli dan.


Nema kršćana, svi smo mi muslimani.
Ziggy Pop is offline  
Old 06.06.2013., 22:31   #5040
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Jao provokatoru,zasto si moras hraniti ego provocirajuci druge?Ah razumijem te.Vjeruj da sam edukovan vise od tebe,hajde da pricamo o zavrsenim fakultetima ako zelis,i plus upisujem ove godine jos jedan.

Ti si toliko neupucen da uopste ne vidis sta ko pise,robotski prelazis preko postova.Ja ti napisao da nisu priznavali navodno raspece Isusa a ti pricas o nepriznavanju samog Isusa

O moj Allahu
Nevjerojatno mi je da te moderatori toliko dugo puštaju da nesvjesno provociraš svojim neznanjem naučenim na mitomanskim neobšnjačkim portalima. Nije ni čudo da je BH u takvim problemima kad su im fakultetlije pme "znanja" poput tebe.
Kexx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.