Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2016., 08:21   #41
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
sto je s brijanjem? deo, zileti, after shave losion, mjesecno barem 1x sisanje kod frizera, ? i to je u tih 100€ ili stedi pa nosi bradu i brkove pa su mu dovoljne samo skare?
to su upravo te stvari sto su za mene smijesne kad pogledam dosta nasih,
i na kraju da im das platu 10 tisuca netto oni bi si podigli jos vise zivotni standard i rekli da se tesko moze ustedit.

Ima nekih trebaju svaki mjesec pet majica, hlace, svaki drugi mjesec nove patike, restoran, putovanja 8puta u goodini...i kad izlaze na pice neizlaze uopce ako nemaju 100€ za potrosit.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 08:28   #42
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Nije vazno koliko ja zaradjujem, 3k je bilo davno davno kad sam tek pocinjao s poslom i imao dobrih 20ak kg manje...
1500 mjesecno je vrlo komplicirano da izadje pozitivna nula kroz mjesec dana.
Nije vazno, al je vazno...jel drugacije zivi prosjecni radnik s placom 1500€ a drugacije inzinjer, doktor itd. sa najmanje duplo vecom.
1500 nije uopce komplicirano, ako pricamo o covjeka i zenu, ljudi su kuce
sa takvim platama napravili i odplatili. (znam ih dosta)
Ali za dvije osobe u Njemackoj ili Austriji su mjesecno troskovi vise od 1500€ Netto nemoguce, ako se neradi (po mom misljenju) o razbacivanju.


Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Nije Njemacka neki vrh za zaradu, bolja je lova npr. u Svicarskoj, a i porez je nizi.
U principu meni se cini da je najveca razlika u tome da ljudi nakon faksa u Hrvatskoj brzo dodju tu negdje gdje ce financijski biti cijelu karijeru, dok se u Njemackoj mogu jos dobro razvijati i financijski napredovati.
To je druga prica, Anglosaxonske drzave su daleko najbolje za viskoko skolovane ljude, pa naravno i po placama. Svica je po Sistemu poput Austrije samo jos bogatija.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 11:25   #43
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
220 sati PLUS minijob? Dakle 220+60 = 280 sati
350€ stan u Münchenu? Toliko stoje samo ukupne rezije sa strujom, internetom, telefonom, tv, mobilnim, osiguranjem, za posteni stan u Münchenu. Vjerojatno mislis sobu sa zajednickim sanitarnim cvorom (WG)
Hranu ima besplatno, tj. skidaju mu s place 150€; Pretpostavljam da je besplatna za vrijeme radnog vremena, a poslije istog mora da je na postu dok ne krene drugi dan na posao. Sto je sa svjezim vocem, povrcem...?
Pljuge 130€? Da, ako:
pusi samo 14 cigareta dnevno (kutija od 19 stoji 5,60€)
zamotava/puni duhan u papire s filterom poput onih u corki
pusi poljski, ruski ili (discount) srot
ostali troskovi 100€, mislim da je to moguce iskljucivo u 1€ ducanima (u hr. sve za 10 kuna)
sto je s brijanjem? deo, zileti, after shave losion, mjesecno barem 1x sisanje kod frizera, ? i to je u tih 100€ ili stedi pa nosi bradu i brkove pa su mu dovoljne samo skare?

Uz sve nabrojeno, jos odvojen od obitelji i djece?
1. Mini job bi bio nekih 40ak sat max. Na "glavnom" poslu odradi do 220 sati mjesecno, između 200 i 220.
2. Stan je 65m2, ima sobu od 25m2, kuhinju, kupaonu. U stanu je jos jedna soba slicne kvadrature, tamo je jos jedna osoba.
Rezije: TV 22€, kabelska 15€, struja 30€, telefon 20€, internet ima preko mobitela 15€
3. Voće i povrće si ponese s posla. Na poslu je do 20h, tako da realno ni ne treba jesti kući. Ali kažem, ugl jede na poslu, jedino si kupi nesto za gust vani pa napravi doma, a to je rijetko.
4. Cigarete nekad donese ili netko od kolega donesu iz Hrvatske, kada nema onda kupi tamo. Mislim da su 5€, popusi kutiju dnevno, taman da i tamo kupi sve ispadne 150€.
5.Ne znam kakve zilete ti koristis, valjda od zlata, ja kupim za 120kn iliti 15ak eura sa 4 nastavka, traje mi po 2 mjeseca. Šišanje na Hauptbanhofu u Munchenu 10€, aftershave, gelovi za tuširanje i ostale gluposti stanu u 15ak eura mjesecno. Znači 30€ mjesečno ode na to. Još neka uračunamo i prašak, pastu za zube i sl, max 50€ na kućne potrepštine.
Dakle, fiksni troškovi, stan 350, karta 65, cigarete 130, kućne potrepštine 50, to je 600€ i 50€ na ostale stvari, ako popije negdje kavu, kupi neko jelo za doma raditi i sl.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 14:32   #44
260 sati mjesečno je jako puno. Ispada da radiš svaki dan 12 sati. Što je i ok da dobijem 4-5k plaću...ali za 1500 eura u DE nikako.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 15:34   #45
Quote:
tokyobynight kaže: Pogledaj post
2. Stan je 65m2, ima sobu od 25m2, kuhinju, kupaonu. U stanu je jos jedna soba slicne kvadrature, tamo je jos jedna osoba.
aha to dijeliš stanarinu s nekim
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 19:11   #46
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
260 sati mjesečno je jako puno. Ispada da radiš svaki dan 12 sati. Što je i ok da dobijem 4-5k plaću...ali za 1500 eura u DE nikako.
Stvarno je sramnotno mala placa za tako veliki fond radnih sati.
Inace, u Njemackoj 16 milijuna radi za minimalnu placu. Nije bas tako bajno. A i sve vise i vise ih radi na odredjeno vrijeme.
Da u Hr cistis po stanovima (u Zg je satnica 35 kn, u ST 50 kn) 260 sati, zaradio bi 9100 kn (pricam fiktivno, nemoguce da netko dobije toliku satnicu u HR ciscenjem).

Ili da 260 sati radi za minimalnu satnicu od 15 kn, imao bi 3900 kn i s tim bi imao isti standard u Zg kao sada u Njemackoj:
garsonjera u Zg za max 200 eura, rezije max 500 kn, hrana max 1000 kn, duhan max 150 kn (ako sam frce cigarete)...i jos bi mu ostalo nesto.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 19:21   #47
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Stvarno je sramnotno mala placa za tako veliki fond radnih sati.
Inace, u Njemackoj 16 milijuna radi za minimalnu placu. Nije bas tako bajno. A i sve vise i vise ih radi na odredjeno vrijeme.
Da u Hr cistis po stanovima (u Zg je satnica 35 kn, u ST 50 kn) 260 sati, zaradio bi 9100 kn (pricam fiktivno, nemoguce da netko dobije toliku satnicu u HR ciscenjem).

Ili da 260 sati radi za minimalnu satnicu od 15 kn, imao bi 3900 kn i s tim bi imao isti standard u Zg kao sada u Njemackoj:
garsonjera u Zg za max 200 eura, rezije max 500 kn, hrana max 1000 kn, duhan max 150 kn (ako sam frce cigarete)...i jos bi mu ostalo nesto.
upravo tako
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 20:15   #48
Da ne odgovaram svakom posebno..
Ja na to gledam ovako..prvo je pitanje jel ideš van raditi i uštediti ili ideš živjeti. Obzirom da je on otišao zbog ovog prvog, a i moje viđenje je da bi otišao u DE jedino zaraditi, jer mi je za sve ostalo Hrvatska prvi i najdraži izbor, na to i gledam tako.
Recimo da se radi mjesečno 250 sati, slažem se da je puno, ali ako mi je cilj zaraditi i uštediti novce, onda mi i je cilj raditi što više.
U RH, netko sa SSS može očekivati realno ne više od 25kn satnicu, recimo da je plaća 6000kn. Stan s režijama 2000kn, pokaz plaća firma, hrana i kućne potrepštine 1000kn, vjerojatno i više al ajde..(gledamo iz perspektive da pokušavaš uštediti, znači ne hraniš se po vani, ne kupuješ delicije i sl.), cigarete nek su 500kn mjesečno, mobitel, koja kava vani i ostale gl još 500kn. Znači da se uspije uštediti 2000kn.
Ako u DE imaš 1600€+400€ mini job, a troškovi su 650,700€, znači da možeš uštediti 1300€ tj oko 10 000kn, što je 5 više nego u RH.

Tako da s te strane ne vidim nijedan razlog za ostati u RH, s druge strane ih vidim dosta, ali oni sada nisu tema..
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 20:44   #49
Da vam iskreno napišem meni se čini da ukoliko mi je želja samo ić namlatit neke pare vani da se više isplati otić na brod. Za moju sturku na brodu plače se kreču 5-6000 $, a morate računat da tu nema ni troškova stana, ni benzina ni ostalih kuraca palaca. Ne znam. al ić radit vani za plaču od 3000 eura di bi mora davat pola za režije,hranu, a posa 300 sati misečno. Ne znam baš kakvi je to zlatni zapad i kakav to moš život živit di bi ti nešto uštedio? Isti mi je onda kurac... gleda u Njemačko tmurno nebo il u valovito more.
Morpheus00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 20:49   #50
Hm, samo 700 eura troskovi zivota u DE? Da, ako dijelis stan sa jos brdo ljudi. Ne znam da je moguce zivjeti za ispod 1000 eura.
Mnogi nasi koji su otisli na baustelu u Berlin zaradjuju 1000 eura, krevet u stanu sa brdo ljudi placaju 300 eura, poplacaju hranu, ovo, ono, jedva im ostane 100 eura na kraju mjeseca. Znaci godisnje usparas 1200 eura, a nikakav zivot. Dobro, to je ok ako stvarno ne mozes naci nikakav posao u HR nigdje pa ajde.
Garsonjere u ZG imas i za manje od 200 eura, a u njima mozes solo zivjeti. Mobitel: imas bonove di imas npr. za 70 kn 5 gb neta, 5000 poruka i 5000 minuta.
Kg duhana je max 200 kn (ne pusim, ali dosta ekipe pusi pa preko njih pratim), a mislim da kg moze trajati debelo preko mjesec dana. I malo je zdravije od tvornickih
A ako si nadjes cimera/icu, lako nadjes dvosoban stan u centru za 300 eura (150 eura po osobi) i to ne rupa. Znam, jer neki moji iz ekipe rentaju, a neki moji su podstanari.
Mozes jeftino izlaziti van, a i jesti. Da, u Zg.

Znam npr jednu curu pred diplomom uZg. S deckom se brinula o jednoj staroj zeni, koja im je ostavila stan (zena je umrla u medjuvremenu). Decko radi za 4000 kn, ona je radila u MCdonaldsu u Zg, uz studij. I ode ona u Irsku, decko nije htio jer misli da im nece biti bolje nego u Hr. I sto, ona je tamo dobila posao, di? U McD . u stanu sa jos dvije cimerice, u godinu dana uopce nije izlazila u pubove itd, jer joj ne bi nista onda ostalo od place (skupa cuga itd).I kako je ona onda profitirala, ako radi isti posao kao sto je radila u ZG, a nema svoj krov, koji je imala u Zg??
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 20:54   #51
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Hm, samo 700 eura troskovi zivota u DE? Da, ako dijelis stan sa jos brdo ljudi. Ne znam da je moguce zivjeti za ispod 1000 eura.
Mnogi nasi koji su otisli na baustelu u Berlin zaradjuju 1000 eura, krevet u stanu sa brdo ljudi placaju 300 eura, poplacaju hranu, ovo, ono, jedva im ostane 100 eura na kraju mjeseca. Znaci godisnje usparas 1200 eura, a nikakav zivot. Dobro to je ok ako stvarno ne mozes naci nikakav posao u HR nigdje pa ajde.
Garsonjere u ZG imas i za manje od 200 eura, a u njima mozes solo zivjeti. Mobitel: imas bonove di imas npr. za 70 kn 5 gb neta, 5000 poruka i 5000 minuta.
Kg duhana je max 200 kn (ne pusim, ali dosta ekipe pusi pa preko njih pratim), a mislim da kg moze trajati debelo preko mjesec dana. I malo je zdravije od tvornickih
A ako si nadjes cimera/icu, lako nadjes dvosoban stan u centru za 300 eura (150 eura po osobi) i to ne rupa. Znam, jer neki moji iz ekipe rentaju, a neki moji su podstanari.
Mozes jeftino izlaziti van, a i jesti. Da, u Zg.
Pusti, neki ovdi drkaju na život vani. Oni će ka napredovat i štedit , a ono odu živit tamo di im troškovi života pojedu 90% plače, a još tamo nit mogu izać, kupuju u Lidla i djele stan sa još petero. Al nu, on je u Njemačkoj il VB bogati . Vidja čovk svita. Vani možeš živit nadprosječno ako si u Hrvatskoj možeš nadprosječni život priuštit. Ić vani živit ka pas da bu uštedia 200 € je po meni smješno.
Morpheus00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 21:42   #52
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Hm, samo 700 eura troskovi zivota u DE? Da, ako dijelis stan sa jos brdo ljudi. Ne znam da je moguce zivjeti za ispod 1000 eura.
Mnogi nasi koji su otisli na baustelu u Berlin zaradjuju 1000 eura, krevet u stanu sa brdo ljudi placaju 300 eura, poplacaju hranu, ovo, ono, jedva im ostane 100 eura na kraju mjeseca. Znaci godisnje usparas 1200 eura, a nikakav zivot. Dobro, to je ok ako stvarno ne mozes naci nikakav posao u HR nigdje pa ajde.
1428 eura je brutto minimalac sa 168 radnih sati, tako da ne znam kako dobivaju 1000 eura netto, osim ako ne rade na crno ili kod nekih naših genijalac, što sam gotovo uvjeren da je tako.

Quote:
Garsonjere u ZG imas i za manje od 200 eura, a u njima mozes solo zivjeti. Mobitel: imas bonove di imas npr. za 70 kn 5 gb neta, 5000 poruka i 5000 minuta.
Kg duhana je max 200 kn (ne pusim, ali dosta ekipe pusi pa preko njih pratim), a mislim da kg moze trajati debelo preko mjesec dana. I malo je zdravije od tvornickih
A ako si nadjes cimera/icu, lako nadjes dvosoban stan u centru za 300 eura (150 eura po osobi) i to ne rupa. Znam, jer neki moji iz ekipe rentaju, a neki moji su podstanari.
Mozes jeftino izlaziti van, a i jesti. Da, u Zg.
Zagreb, Zagreb i opet Zagreb. Ali nije Hrvatska Zagreb, ili je? Imaš hrpu ljudi koji žive u vukojebinama od gradova od 20 000 - 60 000 stanovnika, gdje je gotovo nemoguće naći cimera ( uopće je taj koncept stran ) i sam moraš plaćati 1000 kn garsonijeru ( ako imaš sreće da ju nađeš ), a da ne govorim da ti je plaća vjerojatno 2500 kn. Ako pričamo već o minimalcima, jel.

A gdje su još režije, hrana, odjeća, obuća. Auto neću ni računati, jer si ga vjerojatno ne možeš ni priuštiti.

Koja je onda razlika između toga i Njemačke?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 22:16   #53
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ti još nisi čuo za numbeo.com, jel da?
http://www.numbeo.com/cost-of-living...m&city2=London
ja sam gledao za gradić blizu sheffilda. rotheram konkretno. a troškove života sam gledao na istoj stranici ali za sheffield a ne jebeni london ili tokyo. nije VB london. ogromna je. a i da radim u londonu ziher bi uzeo na pikadiliju stan.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 22:33   #54
Quote:
Morpheus00 kaže: Pogledaj post
Pusti, neki ovdi drkaju na život vani. Oni će ka napredovat i štedit , a ono odu živit tamo di im troškovi života pojedu 90% plače, a još tamo nit mogu izać, kupuju u Lidla i djele stan sa još petero. Al nu, on je u Njemačkoj il VB bogati . Vidja čovk svita. Vani možeš živit nadprosječno ako si u Hrvatskoj možeš nadprosječni život priuštit. Ić vani živit ka pas da bu uštedia 200 € je po meni smješno.
ajde ne budali. koja mrtva bauštela, kakvi bakarači?
danas u zemljama svi jednako konkuriramo za posao. skoro svim EU članicama. reci ti meni kad si tako pametna kad dođe švicarac/šveđanin/britanac/švabo na more sa svojim parama... kako to izgleda? sigurno isto kao kad dođe lega iz osijeka iz zagi iz bedekovčine. ako je u dotičnim državama viši standard onda je viši standard i tamo su isti poslovi plaćeni više, neki tri puta, neki pet puta, neki deset ili više puta.
ja popravljam jebene bicikle i meni se nudi posao od 11200 kuna neto.
danas radim u zg za 3500 kuna. da bi ZADRŽAO ISTI STANDARD u mjestu ukoje bi se preselio potrebno mi je 4500 kuna. dakle 11200-4500 je razlika U STANDARDU. hoći li zadržati standard i spremiti pare ili ću živjeti malo bolje nego ovdje je na meni.
nekom doktoru/inženjeru/VSS struci je ta razlika puno veća.

stoga ne pričaj gluposti. nitko ne drka na život vani nego je vani normalna država i normalni ljudi.

jebote koja god tema se otvori nađe se pet seljačina s brda i dođu pametovat kak je njihovo brdo najljepše i najviše i ovce su tamo najmekše. toliko koncentrirane gluposti u tako malo mjesta stane da je to zapravo čudo.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 00:06   #55
nesrazmjer u fondu sati i placi je sasvim normalan, radi se o poslovima koji su fizicki, sa najcesce nula odgovornosti, nema neke stete ako je wc malo zasran, mislim nema neke vece materijalne stete pa prema tome odgovornost je nula ali ako sa takvim poslom hoces zaradit 2 soma eura onda moras ocistit kamare wc-a. u principu su dobre place na istim pozicijama kao i u HR, tu gdje su dobre place i kod nas, samo sto je kod nas tesko doci do odredjenih pozicija. tako da vanka idu svi oni koji nemaju stelu ili odredjeni profil za bolje placen posao i ljudi koji imaju nula kuna mjesecno primanja, njima nije tesko radit jer ipak lovica kaplje za razliku od HR a mogucnosti se otvaraju s vremenom da se covjek makne sa shitty poslova. ekipa koja u HR ima dovoljno, nije ambiciozna ili nema neke potrebe za nekim pozicijama i parama, ima posao, placa redovna, itd. sasvim je jasno da takvi nece u njemacku ili dalje. na kraju ne bi niko ni isao da imamo pare i poslove i uvjete i normalnu drzavu i drustvo a ne ovu nakaradu. otisli bi avanturisti a medju ovimsto su sad emigriraju nema ni 5% avanturista, ljudi imaju vrlo konkretne razloge za emigraciju. e sad da li ce to mini mikro mozgovi shvatit.....a na kraju nije ni bitno, svakom po zasluzi.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 02:04   #56
Bokte, koje usporedbe, minimalac u Njemačkoj, za život, ni manje ni više, nego Berlin (ili Munchen, može neki skuplji grad? ), u usporedbi sa natprosječnom plaćom u Hrvatskoj.

Genijalaca na forumu, ma sve Tesle jedan do drugog.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 06:59   #57
drito.
još samo da se jave ovi koji su na socijali pa da kažu da im se ne isplati biti vani na socijali jer tamo ne mogu napravit ilegalne šupe od kartona ili se nasilno useliti u napuštene objekte, a i nema papira i željeza po ulicama pa nemaju za brzi đeparac ako zagusti.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 16:08   #58
Forumas je spominjao troskove zivota u Munchenu, a njegov ekvivalent bi onda bio Zg. Navela sam i minimalnu satnicu u Zg x 260 sati koliko taj radi u Munchenu, troskove zivota i dodje na isto. Premalo je 3900 kn, ali i 1500 eura ta konkretnu ustedjevinu u Munchenu.

Anton, naravno da nije Zg Hr, ja sam veliki pobornik decentralizacije, ali pricalo se o Munchenu. Svjesna sam debelo da nema posla itd, razumljiva je pecalba.

Dobro, u Slavoniji u gradicu od cca 15.000 stanovnika placa od 4000 kn s kupovnom moci bila jednaka onom od 6000 kn u Zg.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 16:37   #59
Ne postoji zanimanje koje u Hrvatskoj donosi 6000 kn, a u Munchenu mora raditi za minimalac, a da se ne radi o nekom uhljebu. Jednostavno, ne postoji.

Mislim, ok, razuvjeri me ako postoji, ali ja ga trenutno ne znam i ne da mi se razmišljati o tome.

Zašto? 99% ljudi sa 6000 kn plaćom neće razmišljati o odlasku, a vjerujte, ni uhljebi također.

Par koraka unaprijed se u ovakvoj raspravi ne isplati ni postavljati.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 16:48   #60
Pa tko kaže da ako radiš određeni posao u Hrvatskoj, da je moguće taj isti posao raditi i u Njemačkoj?
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.