Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2016., 12:26   #1
Thumbs down utjerivanje dugova - kako

pozdrav.

imam malu tvrtku i radim s dosta ljudi, fizičkih i pravnih osoba kojima trebaju moje intelektualne usluge. često izdajem račune na sitnije iznose.
ono što se događa je da jednostavno ne plaćaju. mjesecima. prije toga ispišam krv dok ih natjeram da plate. pozivi, mailovi, pošta... jednostavno nemam živaca ni vremena za to, a želim pravovremene uplate.

zanima me - tko u pravilu radi te stvari? je li to u opisu posla knjigovođe?

ima li smisla angažirati agenciju za utjerivanje dugova ako su iznosi manji od 1000 kuna?

također, prijetnja ovršnim postupkom i pokretanje postupka za iznose od npr. 300 kuna - ima li smisla? tko plaća troškove postupka? je li učinkovito?


hvala
__________________

<3
Beshtia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 13:10   #2
Traži plaćanje unaprijed. Daj im ponudu, neka po njoj plate i onda ili izdaješ račun za avans (ako usluga još nije izvršena u tom obr. razdoblju) ili račun kad uslugu obaviš.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 13:14   #3
Avansno plaćanje, ako ne cijelog iznosa, onda barem 30 %, a isporučuješ im robu/uslugu kada plate preostali iznos.

Sve ostalo je muka u ovoj državi.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 14:10   #4
Ništa bez avansa. I nema isporuke dok novci ne sjednu,zapravo ni ne počinješ dok avans ne sjedne na tvoj račun. Kultura plaćanja je kod nas relativno loša,pogotovo jer je sudska naplata spora i za male iznose neisplativa,pa ljudi (bolje reći stoka) računaju da ih nećeš tužit za 1000-2000 kn,kamoli za manje iznose.

Pokretanje spora za 300 kn? Je li učinkovito? Bivša firma se već 8 godina sudi oko 300000 eura. Toliko o učinkovitosti. Te male dugove ćeš dosta teško tako naplatiti nažalost.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 14:34   #5
problem je što se bojim da ću izgubiti klijente ako od njih tražim uplatu avansom ili po ponudi.
__________________

<3
Beshtia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 14:52   #6
Quote:
Beshtia kaže: Pogledaj post
problem je što se bojim da ću izgubiti klijente ako od njih tražim uplatu avansom ili po ponudi.
što će se, uvrijediti?
nemreš belivet kako je sve u ovoj državi naopako.

ako hoće platiti uslugu platit će i po ponudi. amen.

ako neće, neće.

ako neće platiti neka s naplatom muči moju konkurenciju a ne mene.


btw, sjećam se kako se jedan klijent šokirao zbog tužbe oko naplate cca 800 kuna. nije mogao vjerovati da ga se za to tuži.
sud je za takve sporove bio relativno brz i učinkovit.

ali kako se lik šokirao... neprocjenjivo.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 15:40   #7
Quote:
Beshtia kaže: Pogledaj post
problem je što se bojim da ću izgubiti klijente ako od njih tražim uplatu avansom ili po ponudi.
Kakav je to klijent ako je neplatiša...

all ti lijepo kaže..

Kod mene ti je valuta 7 dana od izdavanja fakture, dva mjeseca preskočiš valutu raskidamo ugovor..


Promjeni politiku i riješi se crnog tkiva..

Sretno!
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 15:42   #8
Quote:
Beshtia kaže: Pogledaj post
problem je što se bojim da ću izgubiti klijente ako od njih tražim uplatu avansom ili po ponudi.
Ako je to što prodaješ kvalitetno i ljudima treba, izgubit ćeš samo one koji ti i ovak ne plaćaju. One koji ti plaćaju nećeš izgubiti.

Mogućnost odgođenog plaćanja daš tek onda kad upoznaš klijenta i kad stekneš u njega povjerenje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 17:18   #9
Quote:
Beshtia kaže: Pogledaj post
problem je što se bojim da ću izgubiti klijente ako od njih tražim uplatu avansom ili po ponudi.
Pa šta će ti klijenti koji ne plaćaju? Kakva ti korist od toga?

Bolje ti ne radit ništa, nego radit đabe.

Lijepo, ponuda, avans, kad sve završiš, uplata ostale svote i onda isporuka.



Pazi, ti se bojiš gubljenja klijenata koji ne plaćaju? Ovo još nisam čuo.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 17:19   #10
Quote:
Beshtia kaže: Pogledaj post
problem je što se bojim da ću izgubiti klijente ako od njih tražim uplatu avansom ili po ponudi.
A ovako imaš klijente ali nemaš love

Pa koje je bolje od to dvoje, ne raditi baš ništa ili raditi ni za što?


EDIT: Netko "mali" kod nas ni na koji razuman način ne može utjerati novac za posao koji je već odradio. Pa čak i kad ti netko uplati avans, nemaš nikakav način da utjeraš ostatak, ali barem nisi na nuli
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 17:21   #11
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Traži plaćanje unaprijed. Daj im ponudu, neka po njoj plate i onda ili izdaješ račun za avans (ako usluga još nije izvršena u tom obr. razdoblju) ili račun kad uslugu obaviš.
Osobno mi ne pada na pamet placati unaprijed... Za koji klinac bih ja vjerovao izvodjacu ako on ne vjeruje meni?

Napravi pa naplati, ili trazi drugu budalu...

Ima samo jedna iznimka gdje se placa unaprijed, zna se gdje i kome.....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:08   #12
ok, ovde je očito koji se bave poduzetništvom ili rade sami za sebe, a koji ne.
hvala generalno svima na komemtarima.
međutim nije tako jednostavno - ne radi se samo o ljudima ili tvrtkama koje uopće ne plaćaju, već onima koji plate nakon što ti pošalješ sto opomena i izjebeš se da dobiješ svoje pare. koje ti trebaju. a trebaju ti da ih pošalješ negdje drugdje. malim poduzetnicima je teže. oni ne mogu čekat mjesecima jer njima, posebno start upovima, o tim novcima ovisi sve.
__________________

<3
Beshtia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:10   #13
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Osobno mi ne pada na pamet placati unaprijed... Za koji klinac bih ja vjerovao izvodjacu ako on ne vjeruje meni?
mislim da ovo ovisi i o vrsti posla. ali recimo ideš u dućan. dođeš na kasu. platiš. tek onda stavljaš u kesu i nosiš doma.
to bi trebala bit najnormalnija stvar - plaćanje unaprijed za određene usluge. veća je vjerojatnost da ćeš ti mene zajebat nego ja koja imam aktivnu firmu X godina.
__________________

<3
Beshtia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:13   #14
Kako misliš, nije jednostavno? Neka ti dio plate avansno.

Misliš da mi nismo imali istih problema? Pa te odjebe klijent... pa ga malo proguglaš, tip ne plaća, blokiran račun... tržište u Hrvatskoj je zakurac, kultura plaćanja nikakva, tako da, eto. Ti i dalje misli da ti savjet da odrežeš tumor, daju državni službenici.

Ti se i dalje zajebaji 7-8 mjeseci za naplatu 400-500 kn, to ti je savršeno poduzetništvo.

Jednostavno, boljeg rješenja nemaš. Ako ćeš prodavat dugove, dobit ćeš manje od 50% ili drži na plaći 2 jača tipa, da pokucaju na vrata svakom dužniku.

Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Osobno mi ne pada na pamet placati unaprijed... Za koji klinac bih ja vjerovao izvodjacu ako on ne vjeruje meni?

Napravi pa naplati, ili trazi drugu budalu...

Ima samo jedna iznimka gdje se placa unaprijed, zna se gdje i kome.....
Onda nisi klijent s kojim želimo raditi. Ima drugih.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:22   #15
pokušat ću sad s ponudama. nakon toga plaćanje, nakon toga račun i usluga.
javim ako krene u kurac.
__________________

<3
Beshtia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:25   #16
Možda kartica i plaćanje na rate?

Ali, ono, ozbiljno, možda i to. Tamo se rezerviraju sredstva, pa neka se jebu. No, onda imaš troškove kartičnog poslovanja.

Možeš li tu uslugu prodavati vani možda? Pretpostavljam da ne, ali eto, možda i možeš.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:29   #17
radim i sa strancima, s njima nema problema.
nego eto, rvati.. :klap: za sada ne uzimam u obzir kartično poslovanje, i ovako su mi preveliki administrativni troškovi.
__________________

<3
Beshtia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:39   #18
Onda slijedi primjer onoga što radimo kolegica i ja, sve usmjeri na strance, a domaće lagano odjeb, pogotovo ove što plaćaju nakon 20 upozorenja.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 19:47   #19
Quote:
Beshtia kaže: Pogledaj post
mislim da ovo ovisi i o vrsti posla. ali recimo ideš u dućan. dođeš na kasu. platiš. tek onda stavljaš u kesu i nosiš doma.
to bi trebala bit najnormalnija stvar - plaćanje unaprijed za određene usluge. veća je vjerojatnost da ćeš ti mene zajebat nego ja koja imam aktivnu firmu X godina.
Izgleda da bas ne ides po ducanima ... Stavis stvari u vrecicu, platis i nosis...

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post


Onda nisi klijent s kojim želimo raditi. Ima drugih.
Super politika ako si jedini snajder koji sije gace od koze nejebanog bumbara, a ja bas pozelio jedne... Za sve ostalo: Nisi izvodjac s kojim zelim imati posla...

BTW, radio sam na ozbiljnim medjunarodnim natjecajima... Onaj koji se prijavljuje prvo uplacuje 'bid security', 10ak tisuca dolori, da bismo bili sigurni da ce prihvatiti posao ako bude izabran, a ne da je dosao minirati natjecaj... Ako je izabran, po potpisivanju ugovora bid security mu se vraca, ali uplacuje nama 10% vrijednosti posla kao 'performance security' bez kojih ostaje ako zasere s poslom, probije rokove... Za probijanje rokova ugovaraju se gadne globe...

Placa se po etapama... Kako koji dio zavrsis tako ti se plati ali performance security ostaje kod nas do zavrsnog nadzora posla...

Kome se ne svidjaju uvjeti, ne javlja se na natjecaj... Bolje i za njega i za nas, jer s jebivjetrima bez prebijene pare ne zelimo imati posla ... I,vjeruj mi, nikada nismo imali manjka ponuditelja ...

Kakvo klincevo avansno placanje, onaj tko bi na takvu glupost pristao bio bi pod gadnim auditom i vjerojatno dobio nogu u guzicu....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 20:06   #20
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Super politika ako si jedini snajder koji sije gace od koze nejebanog bumbara, a ja bas pozelio jedne... Za sve ostalo: Nisi izvodjac s kojim zelim imati posla...

BTW, radio sam na ozbiljnim medjunarodnim natjecajima... Onaj koji se prijavljuje prvo uplacuje 'bid security', 10ak tisuca dolori, da bismo bili sigurni da ce prihvatiti posao ako bude izabran, a ne da je dosao minirati natjecaj... Ako je izabran, po potpisivanju ugovora bid security mu se vraca, ali uplacuje nama 10% vrijednosti posla kao 'performance security' bez kojih ostaje ako zasere s poslom, probije rokove... Za probijanje rokova ugovaraju se gadne globe...

Placa se po etapama... Kako koji dio zavrsis tako ti se plati ali performance security ostaje kod nas do zavrsnog nadzora posla...

Kome se ne svidjaju uvjeti, ne javlja se na natjecaj... Bolje i za njega i za nas, jer s jebivjetrima bez prebijene pare ne zelimo imati posla ... I,vjeruj mi, nikada nismo imali manjka ponuditelja ...

Kakvo klincevo avansno placanje, onaj tko bi na takvu glupost pristao bio bi pod gadnim auditom i vjerojatno dobio nogu u guzicu....
Ma jok, samo dvoje ljudi u more web developera.

Gle, to ti je tako kako si ti rekao. Ako tebi netko dolazi, onda su uvjeti tvoji, a u našem slučaju, mi postavljamo uvjete.

Zato na našem sajtu i imamo uvjete poslovanja, naravno, uključen je 3rd party, paypal ili escrow, ovisno što imaš i što želiš. Naravno, novac nije kod nas od početka.

S obzirom da cca 70% ponuda odbijamo, ne bi rekao da nam loše ide.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.