Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2016., 21:47   #1
Otvaram jdoo - molim par savjeta

Dakle, otvaram doma jdoo - pjeskarenje i ostale sitnice poput poliranja.... Lakiranje ne - jer su zahtjevi za lakirnicu trenutno meni iznad budžeta.

Cilj mi je cca 4-5 tkn mjesečno čistoga, ništa više.

Opremu nabavio, papirologija za otvaranje mi jasna.

No muči me druga stvar - prostor. Kako se gleda na ovakav posao sa minimanim tehničkim zahtjevima?

Jer ja imam doma ajmo reći - stariji štagalj. Objekt dimenzija 11x9m, i visine 4m do stropa, te 6m do vrha krova. Ogroman štagalj. Zidan, i samo 10% u daske obijen.Ucrtan u katastar, no nemam onu završnu uporabnu ili kako se već zove - dozvolu. Zidan je oko 59. godine kad i kuća, no nemam papire. Za kuću smo našli papire.
Riješenje su mi ponudili - 100 eura da platim izvedbeni projekt, i cca 250kn neke naknade i legalizirano. Zašto? Zato jer su imali papire, no pogubili su ih

Ok, ajmo reći da je to riješeno trenutno.

Šta dalje? Ja mogu napraviti onaj ugovor o najmu na minimalnu cijenu između mene i moje firme - da firma to koristi kao objekt za posao.

No eto muče me ti zahtjevi - da li ih ima kod jdoo ili? Pogotovo za ovakav biznis. Ugrađem ventilaciju, već mi doma (odvod prašine), sanitarije ako treba najmanji problem.

Hvala ljudi!
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 10:22   #2
Mislim da ne trebaš tražit posebna pravila za jdoo u svezi ovog. Isto što vrijedi za doo ti se primjenjuje i na jdoo. Ja imam jdoo ali sam računalna djelatnost zasad pa mi ne treba prostor, ali kako bi htio u prodaju i proizvodnju možda ću trebat. No po svemu pročitanom ne bi trebalo biti bitno jesi doo ili jdoo, nego ti uvijete određuje tvoja NKD klasifikacija.

Ja sam postavio pitanje na drugom nekom podforumu u svezi tih uvijeta, jer očito je da stolar i pekar nemaju iste, ali su rekli da se obratim gospodarkoj komori ili već nekom tko zahtjeva to, pa bi oni trebali znati.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 15:27   #3
Zvao sam ih, oni nemaju pojma kazu da ljudi pjeskare uz lakiranje itd,a to ocito ljudi na crno rade...kazu da se obratim zastiti okolisa ili kome vec cekaj, za koji dan mi bude gotova legalizacija za taj moj objekt gdje cu raditi to.Objekt se vodi pod poljoprivredni objekt.Ja cu napraviti najam prostora od sebe na moju firmu, no jel mogu ja odmah otvoriti jdoo bez obzira sto jos objekt nebude sreden kako ce trebati?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 19:22   #4
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Jer ja imam doma ajmo reći - stariji štagalj. Objekt dimenzija 11x9m, i visine 4m do stropa, te 6m do vrha krova. Ogroman štagalj. Zidan, i samo 10% u daske obijen.Ucrtan u katastar, no nemam onu završnu uporabnu ili kako se već zove - dozvolu. Zidan je oko 59. godine kad i kuća, no nemam papire. Za kuću smo našli papire.
Riješenje su mi ponudili - 100 eura da platim izvedbeni projekt, i cca 250kn neke naknade i legalizirano. Zašto? Zato jer su imali papire, no pogubili su ih
!
objekt zidan 1959 godine ne triba legalizaciju,uporabnu,građevinsku dozvolu jer prije 1968 svi objekti su pred zakonom legalni.Šta u biti i jesu.Trba ti potvrda katastra da ti se objekt nalazi na aero snimci iz 1968 godine.
podneseš zahtjev i staviš razlog minimalni tehnički uslovi.
što manje pričaš to si pametniji.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 19:54   #5
krivo sam se ja izrazio, da - moram im donijeti aero snimak da ga 100% upišu i amen.

E onda su krenuli za neke uvjete bla bla, ali tu sam ja previše pričao. Jer to je samo ured za građenje, njih nesmije zanimati dalje moj posao i firma.

Njih u biti boli kita za moj biznis, ja samo hoću riješiti da mi taj objekt budeo 100% legalan, iako već je u smislu,samo trebam tu potvrdu da je prije 68. građen.

Nakon što dobijem papire za svoju firmu (preduzeće ), napravim onaj ugovor o najmu u kojem ja vlasnik objekta dajem u najam naravno mojoj firmi taj objekt na korištenje.

I šta dalje? Pa eto, pronači neke uvjete koje pjeskara zahtjeva i to realizirati.


Kaže NKD 25.61.

Sad bi ja trebao pronači koji se uvjeti propisuju za tu djelatnost, i barem se okvirno držati toga?

E to je ono što mene hebe, tj što kad dođe inspekcija ?

Zadnje uređivanje Geralt : 11.05.2016. at 20:16.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 21:16   #6
Ljudi ja i dalje trebam pomoć. Sljedeći tjedan čim dobijem potvrdu da je izgrađeno prije 68. - podnosim zahtjev za otvaranje jdoo (pon ili utorak).

Ok, ta bivša poljoprivredna građevina ide na remont - unutra beton, žbuka, pločice, ogromna klizna vrata, struja, ventilacija - sve.

I tamo ću pjeskariti, eventualno nešto ispolirati,koji auto itd.

Kako da ja sad znam što sam još obavezan imati unutra? Sanitarni čvor? Zaštita od požara?

To me muči.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 04:59   #7
Ne znam što sve točno trebaš imati, ali ovo su neke od stvari koje sam ja trebao (druga djelatnost, ali uglavnom svi trebaju to):

- vatrogasni aparat
- naljepnica za "mjesto za vatrogasni aparat" (imaš za 5-30kn online, proguglaj malo)
- kutija prve pomoći
- ne znam dal treba naljepnica za ovo, al ja sam uzeo
- plan evakuacije (ovisno o veličini itd, 1000-1500kn od prilike), makar je meni trebala godina dana da to napokon napravim

Što se tiče najma, preporučam ti da tu nabiješ neku cifru jer je to neoporezivo za tebe, dok najmodavac plaća nekaj sitno poreza (8-10%?). Uglavnom se cijene, koliko su meni rekli, vrte oko 100kn po kvadratu, znači 20m2 = 2000kn, ali možeš i malo više od toga, ali naravno, možeš i nešto sitno plaćati (iako ne možeš iznajmiti za 1kn npr).
Clam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 06:08   #8
Mislim da ćeš trebati ovo:
Dokaz o ispravnosti elektroinstalacija (uređaja i opreme)
· Dokaz o nepropusnosti plinskih instalacija (po potrebi)
· Dokaz o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće
· Dokaz o zvučnoj izolaciji prostora – atest buke za određene djelatnosti
· Atest učinkovitosti ventilacije
__________________
Guzica u mom avataru služi kako bi plitki ljudi imali gdje prilijepiti etiketu.
b'elana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 20:05   #9
- vatrogasni aparat - shvačam
- naljepnica za "mjesto za vatrogasni aparat" (imaš za 5-30kn online, proguglaj malo)
- kutija prve pomoći
- plan evakuacije (ovisno o veličini itd, 1000-1500kn od prilike), makar je meni trebala godina dana da to napokon napravim


Ovo sve kužim, samo neznam za plan evakuacije, ja imam dvije prostorije za sada koje budu u djelatnosti - jedna je gdje bude kompresor, i ta bude zvučno izolirana (jer je dizelski), i druga gdje radim. Znači samo jedna vrata na svakoj


Dokaz o ispravnosti elektroinstalacija (uređaja i opreme) - riješeno već
· Dokaz o nepropusnosti plinskih instalacija (po potrebi) - nemam plin
· Dokaz o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće - koristim domaći bunar, šta i to moram u pm?
· Dokaz o zvučnoj izolaciji prostora – atest buke za određene djelatnosti - to će čekati, iako razumijem da za prostor di je kompresor to treba.
· Atest učinkovitosti ventilacije - imat ću jedan jedini ventilator što bude vukao van zrak samo...


Sve u svemu, nemogu nigdje pronači gdje je propisano što sve treba. ŠTa se to tako drži u tajnosti ili?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 23:13   #10
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Ovo sve kužim, samo neznam za plan evakuacije, ja imam dvije prostorije za sada koje budu u djelatnosti - jedna je gdje bude kompresor, i ta bude zvučno izolirana (jer je dizelski), i druga gdje radim. Znači samo jedna vrata na svakoj


Sve u svemu, nemogu nigdje pronači gdje je propisano što sve treba. ŠTa se to tako drži u tajnosti ili?
Nema veze, ja imam tako jednostavan prostor, 20m2 sa jednim vrata ulaz/izlaz i mali WC napravljen u kutu, naravno sa zidovima i svejedno trebam... koja bedastoća, pa da je požar ili nešto, sigurno nebude netko zabunom ravno u WC... ali navodno je to obavezno za sve, bez obzira kakav je prostor (molim da me neko demantira ako mu je bila inspekcija i rekla da nije potrebno).


Pa to je najgore, nema mjesta di je apsolutno sve popisano što treba! Ja sam za dio stvari saznao iz novina gdje su drugi plaćali kazne jer nisu imali neke stvari (npr. naljepnica za mjesto di je vatrogasni aparat... svašta) ili stvari vezane uz licence softvera itd...

Čitaj, pitaj, zovi, ali u krajnjem slučaju, često se možeš dogovoriti sa inspekcijom pa dođe ponovno kroz par dana dok nabaviš nešto što ti fali ili kažeš da ti je neki račun kod knjigovođe itd...
Clam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 13:17   #11
Ne znam koja je odredba, ali po logici stvari ne da ne bi bio potreban plan evakuacije već se ne bi ni smio stavljat. Dok ga čovjek prouči već izgori sa svojih 20m2
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 21:38   #12
Priključak struje- industrijski

knjigovođu
JPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 23:00   #13
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Ne znam koja je odredba, ali po logici stvari ne da ne bi bio potreban plan evakuacije već se ne bi ni smio stavljat. Dok ga čovjek prouči već izgori sa svojih 20m2
Baš to, prvo pitanje ide - di sam ja na karti?

Quote:
JPP kaže: Pogledaj post
Priključak struje- industrijski

knjigovođu
Ozbiljno? Čemu? Meni struja jedino bude za upaliti svijetlo, i polirku uključiti.

Quote:
Clam kaže: Pogledaj post
Nema veze, ja imam tako jednostavan prostor, 20m2 sa jednim vrata ulaz/izlaz i mali WC napravljen u kutu, naravno sa zidovima i svejedno trebam... koja bedastoća, pa da je požar ili nešto, sigurno nebude netko zabunom ravno u WC... ali navodno je to obavezno za sve, bez obzira kakav je prostor (molim da me neko demantira ako mu je bila inspekcija i rekla da nije potrebno).


Pa to je najgore, nema mjesta di je apsolutno sve popisano što treba! Ja sam za dio stvari saznao iz novina gdje su drugi plaćali kazne jer nisu imali neke stvari (npr. naljepnica za mjesto di je vatrogasni aparat... svašta) ili stvari vezane uz licence softvera itd...

Čitaj, pitaj, zovi, ali u krajnjem slučaju, često se možeš dogovoriti sa inspekcijom pa dođe ponovno kroz par dana dok nabaviš nešto što ti fali ili kažeš da ti je neki račun kod knjigovođe itd...
Hmm da, inače, da i dođe inspekcija, kako kažeš - neka se vrate za par dana ili imaju probleme. Imam gadnu zaštitu iznad sebe, a trudim se to ne koristiti
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 23:39   #14
a gdje mogu saznati jel trebam raditi prenamjenu prostora u poslovni???

Danas mi je bilježnik i advokat savjetovao da najbolje da odem pitati inspekciju koji su zakoni za moj posao (pjeskarenje), da u startu znam što trebam
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 03:04   #15
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post



Ozbiljno? Čemu? Meni struja jedino bude za upaliti svijetlo, i polirku uključiti.


Servis elektronike, samo svjetlo i lemilica od desetak vata... i mora imati industrijski priključak struje.
Moj zaposlenik ima obrt kao dopunsku djelatnost, ne radi kući već kod stranki kojima u slobodno vrijeme popravlja što može i morao je napraviti industrijiski priključak uz kućni.
Čim je poslovni prostor ne možeš/ne smiješ koristiti kućni priključak struje.
JPP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2016., 06:14   #16
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
Dakle, otvaram doma jdoo - pjeskarenje i ostale sitnice poput poliranja.... Lakiranje ne - jer su zahtjevi za lakirnicu trenutno meni iznad budžeta.

Cilj mi je cca 4-5 tkn mjesečno čistoga, ništa više.

Opremu nabavio, papirologija za otvaranje mi jasna.

No muči me druga stvar - prostor. Kako se gleda na ovakav posao sa minimanim tehničkim zahtjevima?

Jer ja imam doma ajmo reći - stariji štagalj. Objekt dimenzija 11x9m, i visine 4m do stropa, te 6m do vrha krova. Ogroman štagalj. Zidan, i samo 10% u daske obijen.Ucrtan u katastar, no nemam onu završnu uporabnu ili kako se već zove - dozvolu. Zidan je oko 59. godine kad i kuća, no nemam papire. Za kuću smo našli papire.
Riješenje su mi ponudili - 100 eura da platim izvedbeni projekt, i cca 250kn neke naknade i legalizirano. Zašto? Zato jer su imali papire, no pogubili su ih

Ok, ajmo reći da je to riješeno trenutno.

Šta dalje? Ja mogu napraviti onaj ugovor o najmu na minimalnu cijenu između mene i moje firme - da firma to koristi kao objekt za posao.

No eto muče me ti zahtjevi - da li ih ima kod jdoo ili? Pogotovo za ovakav biznis. Ugrađem ventilaciju, već mi doma (odvod prašine), sanitarije ako treba najmanji problem.

Hvala ljudi!
Ne otvaraj. Ako možeš što duže ostani izvan sustava.
bizon_9 mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 10:42   #17
otvoreno je prije cca tjedan dana.

Neznam, otići ću sam i inspektorat i neka mi oni napišu što moram imati, nemogu ovako na internetu tražiti informacije, jer to nije pouzdano baš
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 19:53   #18
mogu reći da sam prilično živčan, ja neznam više jel postoji kakvo mjesto, ustanova gdje ja mogu nazvati i pitati da mi kažu što sve za moju djelatnost moram imati doma?

Ne ovako nagađanja - treba ovo treba ono, nego želim potvrdu da mi kažu.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 11:06   #19
Quote:
Geralt kaže: Pogledaj post
mogu reći da sam prilično živčan, ja neznam više jel postoji kakvo mjesto, ustanova gdje ja mogu nazvati i pitati da mi kažu što sve za moju djelatnost moram imati doma?

Ne ovako nagađanja - treba ovo treba ono, nego želim potvrdu da mi kažu.
Dobro došao voditi privatan posao u Republiku Razvalinu.
bizon_9 mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 13:18   #20


Pazi ovo, danas zovem županijski ured za gospodarstvo, tako nešto, i javi se jako pristojna teta, kažem joj problem - i ona je sama nazvala nekoliko brojeva da pita da li postoje kakvi određeni uvjeti za pjeskarenje.

Zvala je od ureda državne uprave, do neke ispekcije, pa do zaštite okolišta itd.

I odgovor je da nitko ništa nezna

Idem se pridržavati osnovnih uvjeta, a to je ono sa atestima, plan evakuacije, vatrogasni aparat itd - a ako dođe inspekcija, neka kažu nepravilnosti pa ćemo otkloniti.

Sad jedino imam dve nepoznanice - da li moram raditi prenamjenu prostora, i da li trebam industrijsku struju za 2 lampe po 150 w?
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.