Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2011., 17:45   #401
Trebam pomoc! Planiram studirati filozofiju, i interesuje me cime se posle mogu baviti? Sta raditi? I koje cu predmete izucabanja imati na fakultetu? Hvala unaprijed !
Dragana Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 21:44   #402
Quote:
Dragana Dreams kaže: Pogledaj post
Trebam pomoc! Planiram studirati filozofiju, i interesuje me cime se posle mogu baviti? Sta raditi? I koje cu predmete izucabanja imati na fakultetu? Hvala unaprijed !
Kada diplomiraš filozofiju možeš postati profesor filozofije, etike i logike. Većinom ti ljudi rade kasnije ili u srednjim školama predajući filozofiju, ili pak se dalje doškolavaju za doktorat, pa rade na fakultetima.

Pa na fakultetu učiš sve o filozofiji, od antike do danas, o različitim filozofskim pravcima ( filozofija prostora i vremena, filozofija odgoja, filozofija ljubavi... itd.) Važne grane filozofije, osim nje same, su i etika i logika, koje ćeš podosta izučavati.
Vražji Anđeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 00:11   #403
Možda netko zna koji su največi globalni problemi bioetike?
alanf9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 00:27   #404
@nitko i ništa

Ukoliko Descartesa primjerimo današnjim apsolutistima, a Spinosu relativistima,
možemo li r i j e t da je kategorija koju nazivamo EVOLUCIJA, primjereniji naziv za FILOZOFIJU, u našem vrijeme-prostoru?
Šilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 10:25   #405
Pomozite ne razumijem nešto.

izgradnja stabla, ako je ;
A->B
/ /
neA B

što je onda (neB->A) ??? kako se to grana?
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 01:42   #406
Kako filozofija (pretpostavljam da bi to bila filozofija etike) gleda na zlo? Postoji li ono uopce kao predmet proucavanja?

Nisam htio otvarati posebnu temu, ali potakli su me nedavni dogadjaji u Norveskoj. Sad se to moze prosiriti i na ostale, Hitler prvi pada na pamet. Da malo prosirim, kad za nekog takvog znanost kaze da je bolestan (psihologija, psihijatrija) kako se gleda na to?

Bilo kakva smjernica na literaturu je dobro dosla.

Samo da dodam, Arendt sam procitao.

Zadnje uređivanje Primitive : 08.08.2011. at 01:49.
Primitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 15:43   #407
Quote:
Primitive kaže: Pogledaj post
Kako filozofija (pretpostavljam da bi to bila filozofija etike) gleda na zlo? Postoji li ono uopce kao predmet proucavanja?

Nisam htio otvarati posebnu temu, ali potakli su me nedavni dogadjaji u Norveskoj. Sad se to moze prosiriti i na ostale, Hitler prvi pada na pamet. Da malo prosirim, kad za nekog takvog znanost kaze da je bolestan (psihologija, psihijatrija) kako se gleda na to?

Bilo kakva smjernica na literaturu je dobro dosla.

Samo da dodam, Arendt sam procitao.
Etika je grana filozofije. Etika je filozofija morala.

Morati ces biti precizniji kod svojeg pitanja, jer tesko je odgovoriti kako "filozofija gleda na zlo". Razliciti filozofi imaju razlicita misljenja.
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 14:41   #408
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Etika je grana filozofije. Etika je filozofija morala.

Morati ces biti precizniji kod svojeg pitanja, jer tesko je odgovoriti kako "filozofija gleda na zlo". Razliciti filozofi imaju razlicita misljenja.
Hvala na odgovoru.

Budi subjektivna, jako malo znam, pa preporuci nesto sto je tebi bilo zanimljivo.
Primitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 16:22   #409
Quote:
Primitive kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.

Budi subjektivna, jako malo znam, pa preporuci nesto sto je tebi bilo zanimljivo.
Trebao sam biti precizniji.

U etici se uglavnom koriste pojmovi "ispravno" i "pogrešno", odnosno ispravno i pogresno djelovanje. Pomovi dobro i zlo su vise teoloski pojmovi. Pogotovo u filozofiji religije postoji problem zla. No to, pretpostavljam, nije ono sto si trazio.

Ako te zanima zlo kao takvo, onda stvarno neznam. No ako si mislio na eticko pitanje ispravnog i pogresnog djelovanja, onda mislim da mogu pomoci.

Stranica od wikipedije o etici ima dobar sazetak o tome sto je etika, koje su joj grane, glavni problemi itd.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethics
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 10:47   #410
Quote:
adidasfan kaže: Pogledaj post
Pomozite ne razumijem nešto.

izgradnja stabla, ako je ;
A->B
/ /
neA B

što je onda (neB->A) ??? kako se to grana?
neneB v A
Pezhetairos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 13:04   #411
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
No ako si mislio na eticko pitanje ispravnog i pogresnog djelovanja, onda mislim da mogu pomoci.
Da, na to sam mislio, i onda nastavno, kad se pogresno djelovanje tretira kao psiholoski poremecaj.

Hvala!
Primitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 16:49   #412
Quote:
Primitive kaže: Pogledaj post
Da, na to sam mislio, i onda nastavno, kad se pogresno djelovanje tretira kao psiholoski poremecaj.

Hvala!
Pa to bas i nije problem etike. Etiku samo zanima je li neko djelovanje pogresno. Ako i je, onda je na psihijatru da utvrdi je li osoba mentalno bolesna.
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 20:10   #413
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Pa to bas i nije problem etike. Etiku samo zanima je li neko djelovanje pogresno. Ako i je, onda je na psihijatru da utvrdi je li osoba mentalno bolesna.
Ok, pomogao si mi da shvatim sto zelim. Znaci, zanimaju me ti slucajevi mentalne bolesti koji se ogledaju kroz pogresno djelovanje

Znaci, jel ovaj Norvezanin mentalno bolestan zato sto mu je djelovanje pogresno a nema nikakav drugi simptom? Ili je to samo neprihvatljivo ponasanje za zajednicu? I kako se odredjuje to pogresno?

Mozda je to nesto vise za socijologiju ili psihologiju? Ne znam, imao sam osjecaj da tu ima sto filozofija za reci.
Primitive is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 23:08   #414
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 23:55   #415
Quote:
Primitive kaže: Pogledaj post
Ok, pomogao si mi da shvatim sto zelim. Znaci, zanimaju me ti slucajevi mentalne bolesti koji se ogledaju kroz pogresno djelovanje

Znaci, jel ovaj Norvezanin mentalno bolestan zato sto mu je djelovanje pogresno a nema nikakav drugi simptom? Ili je to samo neprihvatljivo ponasanje za zajednicu? I kako se odredjuje to pogresno?

Mozda je to nesto vise za socijologiju ili psihologiju? Ne znam, imao sam osjecaj da tu ima sto filozofija za reci.
Kao sto rekoh, to dal je on mentalno bolestan je pitanje za psihijatra.

E sada, da li je nesto pogresno ovisi sa kojeg stajalista to gledas. Ako si moralni nihilist to sto je Norvezanin napravio nece ti biti nit moralno ispravno nit moralno pogresno. Opet, ako zastupas teisticku etiku, odnosno krscansku etiku, ono sto je napravio Norvezanin ce ti biti nesumnjivo pogresno.

Mozes biti moralni nihilist, i smatrati da je neko mentalno bolestan, a isto mozes zastupati teisticku etiku i smatrati da netko unatoc tome sto je ubio nekoga mentalno zdrav. Jedno ne povlaci drugo.

Uosalom, cak je i Hitler, za kojeg vec godinama pokusavaju svakakve glupost izmisljati, najvjerojatnije bio mentalno zdrav.
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 13:12   #416
dakle, također planiram studirati filozofiju, i onaj odgovor vražjeg anđela je pomogao malo, no imam još dosta pitanja, jer u našoj školi zaista informacije ne dobivamo skoro pa nikako, pa ako ima netko ko je tek upisao filozofski, i da ima vremena malo samnom popričati, bila bih mu zahvalna.
srkyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 11:15   #417
ovak, filozofiju većinom završavaju i predaju muškarci (barem je tako bilo prije).
muškarci ne idu na porodiljni, tako da je teško pronaći posao sa završenim studijem filozofije, makar i kao zamjena, makar i na mjesec dana.
iz tog je razloga iznimno bitno da ne ideš na filozofiju ako namjeravaš kasnije živjeti od nje.
osim ako nemaš neku profesorsku poziciju koja čeka na tebe.
ako se ipak odlučiš za to, onda na filcu završi filozofiju i jezik prema vlastitom izboru, jer je izgledno da će te jezik hraniti.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 20:19   #418
Hitno , hitno , hitno

pitanje je, a odnosi se na filozofiju prirode
Akcident se prema supstanciji odnosi kao ________ prema ________. nešto u tom stilu...
što je na praznim crtama!?
zoija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 15:43   #419
uhm, ne znam gdje da postavim pitanje,
pogledao sam topice vezane uz filozofiju znanosti
i čini mi se da je ipak ovo najbolji topic..

ukratko, razliku između hipotetičkog konstrukta i intervenirajuće varijable
psiholozi prikazuju kao "intervenirajuća varijabla je direktno mjerljiv hipotetički konstrukt"..
čitajući maccorquodaleov i meehlov klasik o odnosu tog dvoje izgleda mi kao da je dio tih razlika zanemaren..
možda je poanta svega da mi fali ABCD filozofije :$$ pa ne vidim da i psihološka definicija sadrži/opisuje bitnu razliku, zato ovdje tražim malu pomoć oko toga i komentar na to..
bartleboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 23:42   #420
Pitanje

Ernst Topitsch je rekao za vrijeme hladnog rata da se svi filozofi moraju sloziti oko ovoga: "Svi se sudovi dijele u deskriptivne i preskriptivne"

Pitanje je: Sta je nakon toga Gajo Petrovic pitao Topitscha?

ako neznate odgovor bar mi recite gdje bih ga mogao potraziti

Zadnje uređivanje Tuvixer : 17.10.2011. at 00:04.
Tuvixer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.