Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2019., 12:38   #1
Kosilica?

Pozdrav,

trebao bi koslilicu za košnju voćnjaka od cca 5000 m2, dio je pod nagibom. Problem je što mogu kositi 1 put godišnje, eventulano 2 puta (2 puta godišnje ne bi mogao svake godine)... Zbog drugih obaveza tako stoje stvari i o tome ne bi dalje...

E sad, kaj kupiti za takav posao? Imam veliki trimer ali mi uzima previše vremena i to je dosta velika trava pa sam dosta spor...

Strižna kosilica? Tu treba pomagač, koji bi bacao travu s kose (tako su mi rekli). Gledao sam:

https://www.eurovrt.hr/strizna-motor...n-progres.html

Roto kosilica? Ne bi trebo pomagač? Gledao sam, ali nisam uživo vidio:

https://www.njuskalo.hr/komunalni-st...oglas-18758327

Nešto treće?

Uvjet je da stane u karavana... Travu ne trebam...

Unaprijed hvala!
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 14:20   #2
Htio sam predložiti malčer, onda vidim da mora stati u karavan

Čini mi se da za košnju jednom godišnje, svim kosilicama koje stanu u auto, bi to bio problem. Sumnjam da ne znaš što sve i koliko naraste u sezoni...
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 14:25   #3
Malčer je ipak dosta skuplji, ili postoji nešto u ovom cijenovnom rangu?
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 14:53   #4
Kako bi kosio možda samo jednom godišnje (previsoka trava) u obzir dolazi strižna kosa ili malčer!
A o pomoćniku na strižnoj...to je glupost!
Trimer sa čeličnim nožem je jedino i jeftino riješenje!


Na Stanovanje - Sam svoj majstor upravo se raspravlja, između ostalog, o Traktorskim kosilicama
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 15:15   #5
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kako bi kosio možda samo jednom godišnje (previsoka trava) u obzir dolazi strižna kosa ili malčer!
A o pomoćniku na strižnoj...to je glupost!
Trimer sa čeličnim nožem je jedino i jeftino riješenje!


Na Stanovanje - Sam svoj majstor upravo se raspravlja, između ostalog, o Traktorskim kosilicama
Hm, s trimerom s nožem sam puno sporiji nego s niti od 2,7mm. A za traktorsku kosilicu su mi rekli da ne bi išlo jednom godišnje, iako za to bi trebao prikolicu...
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 15:25   #6
Znam da nije bilo pitanje, ali jel Vam nije bolje platit nekom tko je možda blizu da to izmalčira svaki drugi mjesec i bok... možda bi Vam bilo jeftinije nego ulagati u nešto, što ne možete ili ne želite češće održavati...

Inače mislim da u scenariju kojeg ste naveli osim dobrog trimera, nemate baš neki izbor
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 15:47   #7
Nisam naveo, ali tako sam do sad rješavao, ali dosta mi je toga više... Znači, hrvatski princip - cijena malčiranja u par godina porasla za duplo (možda i malo više), a kvaliteta posla svake godine sve lošija. Konkretno 2018-e bi bilo bolje da nisam ništa radio.

Tip napravio dok sam ja bio na putu, a rekao sam mu da bi htio da budem uz njega, ponajprije iz sigurnosnih razloga jer je dio terena pod nagibom pa bi se teoretski mogao i prevrnuti s traktorom, a nije baš prometna lokacija, pa je pitanje kad i kako bi ga netko uočio, a ne bi ga htio imati na savjesti.

No, čovjek je to napravio sam, po meni je odvozio reli po voćnjaku, izgazio travu, nije čak niti uspio posložiti red za redom, nego ima skroz nemalčiranih djelova, uglavnom katastrofa... Na kraju tražio 30% više nego što je sam rekao da će biti cijena u najgorem slučaju... Nisam mu ništa rekao, platio sam i ne želim ga više vidjet... Cijena mi čak ne bi bila niti problem da je posao OK.

Inače, ovo je treći koji mi je dosad malčirao. Prvi je relativno solidan i on je radio nekoliko godina, ali je dosta kompliciran, moram ga zvati po 15-ak puta, pa hoće, pa stigne pa ne stigne, itd, itd.... Drugi je bio OK i ima vrhunski traktor i malčer ali kaže da više ne stigne, a ovaj treći je bio katastrofa...

Ako ne riješim ništa onda ću opet probat s onim prvim, ali jednostavno ne da mi ga se moljakat i rezervirat vrijeme za njega, pa stalno otkazivat. Ovaj inzistira da sam uz njega, baš za slučaj da se nešto dogodi...
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 17:26   #8
A razumijem i taj problem... imali smo dva imanja za prodati - trebalo je održavati okućnice, tu i tamo prozračiti, a naći nekoga (za novce) da nesto napravi, gotovo nemoguća misija, dok svi kukaju kako nemaju novaca...

Probajte se raspitati još za traktorske kosilice u ovoj varijanti s prikolicom. Samo opet ovisi od nagiba terena, ima li šiba od starih šljiva, i slično. Ne znam točno kakvih noževa ima za te kosilice. Sigurno netko zna iz prve ruke.

Sretno
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 20:39   #9
Hvala! Da, nažalost svi kukaju, ali kad treba nešto odraditi, onda ne bi, tj. lovu bi, al da ne moraju ništa raditi...

Traktorsku kosilicu sam skoro kupio prošle zime, ali mislim da ne bi išlo s jednom košnjom godišnje... Eventualno neki jači model... Trenutačno sam najskloniji da probam s strižnom kosilicom... iako planiram i onog hechta ići vidjeti uživo.
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 21:32   #10
Pogledajte si na netu i Hittner (Bjelovar) i njegove proizvode, mada mi se cijene čine dosta velike
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2019., 22:14   #11
Imaju dobru samohodnu kosilicu, ali rekao bi da je to za redovno održavanje, a inače je profi stroj.
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2019., 23:14   #12
a trimer
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2019., 23:39   #13
Rotaciono radno tijelo je puno bolje rješenje za robustniju i stariju travu. Ako gepek podnosi, ovo bi bi zgodno
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=suqTWKizW5Y
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2019., 08:44   #14
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
a trimer
Spor sam s njim, pa bi htio nešto s čim bi to mogao sam riješiti u max 1 danu, a poželjno i brže
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2019., 08:52   #15
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Rotaciono radno tijelo je puno bolje rješenje za robustniju i stariju travu. Ako gepek podnosi, ovo bi bi zgodno
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=suqTWKizW5Y
To je Hecht5060 kojeg sam linkao u prvom postu? Njega planiram ići pogledati, jer ga još nisam uživo vidio. On mi je opcija, i mislim da se ručke sklapaju pa može u auto. Htio bi vidjeti uživo koliko je robusan. Da li ste radili s njim? Kakav je to motor gore?
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2019., 10:46   #16
Quote:
high road kaže: Pogledaj post
Spor sam s njim, pa bi htio nešto s čim bi to mogao sam riješiti u max 1 danu, a poželjno i brže
al nema prevrtanja
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2019., 11:27   #17
Quote:
high road kaže: Pogledaj post
To je Hecht5060 kojeg sam linkao u prvom postu? Njega planiram ići pogledati, jer ga još nisam uživo vidio. On mi je opcija, i mislim da se ručke sklapaju pa može u auto. Htio bi vidjeti uživo koliko je robusan. Da li ste radili s njim? Kakav je to motor gore?
Karakteristike:

-motor :HECHT OHV
-zapremina motora: 173ccm
-snaga motora: 6 ks
-sirina kosenja: 60 cm
-podesavanje po visini: 35mm
-kotaci: 16x3,5-8"
-max. brzina: 3km/h
-tezina: 50kg
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2019., 11:43   #18
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Karakteristike:

-motor :HECHT OHV
-zapremina motora: 173ccm
-snaga motora: 6 ks
-sirina kosenja: 60 cm
-podesavanje po visini: 35mm
-kotaci: 16x3,5-8"
-max. brzina: 3km/h
-tezina: 50kg
Ma to znam, ali ne znam koliko su dobri ti motori? To je neki kinez?
high road is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 16:59   #19
pogon kosilice

Kupujem novu kosilicu, sa pogonom, zanima me može li se po potrebi jednostavno pogon isključiti pa da radi na guranje. Konfiguracija terena je takva da je nemoguće koristiti samo na pogon.
nginfo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.