Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Pogledaj rezultate ankete: Da li u Hrvatskoj treba omoguciti rodilji carski rez po zelji?
Da i zdravstveno pokriva 100% troskova. 81 39.51%
Da,no bez indikacija rodilja placa razliku cijene. 75 36.59%
Ne, lijecnik odlucuje, no snosi odgovornost. 35 17.07%
Ne, lijecnik odlucuje, ne snosi odgovornost. 2 0.98%
Da, vec je tako, metodom mita i korupcije. 12 5.85%
Glasovatelji: 205. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2008., 12:38   #1
Carski rez po želji

Cesto se povlace postovi po forumu o tome da li je carski rez nesto sto treba raditi samo kad "struka" zakljuci da je to jedina opcija ili se radi o zahvatu za koji nije potrebna nikakva objektivna indikacija, nego je dovoljni razlog zelja trudnice.
Postajte svoja misljenja. Sto mislite, da li bi taj zahvati trebalo uciniti dostupnim po zelji ili ne, ima li to veze s time tko financira zahvat ili razliku cijene vaginalnog poroda i carskog reza, sto je bolje za zenu koja radja.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 12:46   #2
pa taj zahtjev je već dugo dostupan za one koje si ga mogu priuštiti.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 12:53   #3
rodila sam već jednom vaginalno..i da vam budem iskrena već sam u strahu za ić opet s druge strane masu žena koje su rodile na carski kažu da je to nešto strašno..kao dođe na naplatu poslije šta su bezbolno prošle prvi dio
__________________
smijeh je lijek!
oportuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 23:43   #4
Quote:
oportuna kaže: Pogledaj post
rodila sam već jednom vaginalno..i da vam budem iskrena već sam u strahu za ić opet s druge strane masu žena koje su rodile na carski kažu da je to nešto strašno..kao dođe na naplatu poslije šta su bezbolno prošle prvi dio
Ne bih se osobo složila s ovim...Imala sam dva carska i oba oporavka su bila kraća. Ali sve ovisi i o tome kakav je biovaginalni za usporedbu. Osobno, moj vagonalni porod je bio živa katastrofa, Oporavak još i gori.

Dakle, glasala sam da se može birati, ali da ako nema indikacija, rodilja sama plati operaciju...

Ja sam imala prvo vaginalni. U samom porodu bebi je slomljena ključna kost, Izderao me izvana i iznutra, preko 20 šavova sveukupno, jedva su ge nekako doslovno izvukli iz mene...Nije se dobro spuštao. Oporavak koma. Izgubila dosta krvi, anemična, svašta nešto, adala u nesvjest, nisam mogla sjediti tri tjedna...

Drugi porod hitan carski nakon cjelodnevnog pokušaja vaginalnog. Ista stvar se desila kao i sa sinom, malena je bila licem okrenuta krivo na izlazu, ali ona se uoooooopće nije spuštala, prase malo, kao da je znala pa sam morala na hitan CR! Jest da je bolno prvih par dana, rez boli, ali mi smo već za tjedan dana bili s njom u šetnji....Ma oporavila sam se mrak.

Treći porod nisam htjela prepustiti slučaju, pa sam na temelju prethodna dva uspjela dogovoriti carski. Na SD, za nula kuna...I smatram da je ovo moje bilo potpuno opravdano i za takve slučajeve bi svakako trebalo biti izbora bez nalnade..

Ali ako teta dođe "Ja bih rodila na carski jer mi se baš i ne tišče!...ok, može, ali plati!

Najsretniaj bih bila da sam imala porode iz snova, bez lijekova, rezuckanja, i ne znam čega. Ali eto, očito to kod mene baš i ne ide tako lako!

Sad sam jedino siguran da ako ikad više budem rađala, definitivno idem na carski i to bez moljakanja...
ana.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 12:52   #5
Ja za Hrvatsku nisam siguran. Koliko vidim po forumu, cini se da ni Podobnik ne radi svima koji traze carski, jer izgleda da ga kolege pritiscu da radi operacije bez razloga (carski). Naime izgleda da je u RH lov na vjestice sto se tice carskog reza - lijecnici zele donositi odluku o tome da li ga raditi ili ne, dok je u inonzemstvu carski na zelju pacijentice totalno normalna stvar. Npr. u Njemackoj zdravstveno osiguranje prihvaca zelju pacijentice (npr. kaze, "bojim se vaginalnog, zelim carski") kao dovoljnu indikaciju da preuzmu troskove carskog reza. Bolnica moze odbiti carski na zelju, ali lagano je otici u drugu, trecu, petu, a u principu sve zele zaraditi na porodu, pa ce zaista rijetke odbiti zahvat.

Koliko ja znam u RH jedini nacin da se dodje do carskog reza na zelju (dakle bez medicinske indikacije) je podmititi nekoga tko onda pro forma izmisli medicinsku indikaciju.

Moje je misljenje da bi, humanosti poroda radi, trebalo omoguciti rodiljama carski na zelju. Naime planirani carski rez nema losiju statistiku uspjeha od vaginalnih poroda (kod kojih najgori slucajevi cesto zavrse kao hitni carski rez), dakle medicinski nije dokazivo da se radi o riskantnoj operaciji (i vaginalni porod je riskantan). S druge strane, mogucnost izbora daje vise moci trudnicama, pa humanizira njihov polozaj. Netko carski ne zeli i ne treba ga tjerati, no netko ga zeli i treba omoguciti izbor.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:00   #6
@Oportuna: tesko je donositi zakljucke na temelju anegdota. Nekima je vaginalni koma, nekima bude super, sve ovisi o tome kako se prema njima odnose, te kako fizicki krene. Zamisli da su svi bezobrazni, prikopcaju te na hormone, tiskaju, rezu, lose naprave anesteziju, namuce te, ozlijede, ... To je sigurno vrlo lose iskustvo. S druge strane da su svi fini, daju ti vremena, pomazu da te ne boli, masiraju, imas kadu s vodom za opustanje, paze s anestezijom i analgezijom, pa sve prodje fino, dostojanstveno i bez ozljeda... To je dobro iskustvo. I jedno i drugo su vaginalni porodi.
Isto je i za carski: moze ga se napraviti na vise nacina, pazljivo ili nepazljivo, te nakon carskog se postoperativna analgezija moze raditi pazljivo, nepazljivo ili nikako. Dakle i vaginalni i carski kao iskustvo jako ovise o kvaliteti tretmana.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:42   #7
Cini mi se, kakva je situacija zdravstvenog sustava u njemackoj, jos malo pa carski na vlastitu zelju kase nece vise dugo placat, kao i sve drugo.........

Ja osobno mislim da zene koje imaju zelju za carskim bez medicinske indikacije, zaborave da je to operacija, i da svaka operacija ima svoj rizik, makar bila i rutinska.

Za mene carski nikad nebi dosao u obzir, naravno ako nije potreban, jer sam svijesna rizika kojeg nosi.

Osim toga, nemogu zamislit taj osjecaj da nosis mjesecima dijete u sebi, 30 min odspavas i ono je tu, mislim da je, bar za mene bitan svijesan put kroz porod, a ne da mi se odjedanput stvori dite u krilu, zamisljam to kao cudan neugodan osjecaj.
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:57   #8
Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
Ja osobno mislim da zene koje imaju zelju za carskim bez medicinske indikacije, zaborave da je to operacija, i da svaka operacija ima svoj rizik, makar bila i rutinska.
Upravo tako, mislim da nije pametno stavljat se bespotrebno pod nož. Mene je isto strah poroda, ali ujedno se tome i veselim kao nečemu u čemu ću i sama aktivno sudjelovati. Carski - ako se baš mora.
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 14:06   #9
Ja sam za carski po zelji ali naravno ako rodilja plati po cjeniku razliku u cijeni, pa ako se nekome ide po noz neka ide, to je stavar osobnog misljenja i svatko je svome tijelu gospodar
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 19:50   #10
Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
Cini mi se, kakva je situacija zdravstvenog sustava u njemackoj, jos malo pa carski na vlastitu zelju kase nece vise dugo placat, kao i sve drugo.........

Ja osobno mislim da zene koje imaju zelju za carskim bez medicinske indikacije, zaborave da je to operacija, i da svaka operacija ima svoj rizik, makar bila i rutinska.

Za mene carski nikad nebi dosao u obzir, naravno ako nije potreban, jer sam svijesna rizika kojeg nosi.

Osim toga, nemogu zamislit taj osjecaj da nosis mjesecima dijete u sebi, 30 min odspavas i ono je tu, mislim da je, bar za mene bitan svijesan put kroz porod, a ne da mi se odjedanput stvori dite u krilu, zamisljam to kao cudan neugodan osjecaj.
da, a često se i zaboravvi na povećane rizike loše vođenog vaginalnog poroda i loših liječničkih odluka, koji btw često završava hitnim carskim rezom... inače, ja ne poznam nijednu trudnicu, a da mi je porod opisala lijepim iskustvom, ne samo zbog bolova, bol se zaboravi, nego većinom zbog osoblja i tretmana koji su na svojoj (ranjivoj) koži tada osjetile...
da ne pričamo o tome kako je jedna od kritika hrvatskom zdr. sustavu upućena i na temu premalog % carskih rezova što bi smanjilo za cca 25% postnatalne komplikacije (između ostalog, i različite malformacije koje se u takvim porodima dešavaju, da ne ulazim u zastrašujuće dijagnoze)
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 19:59   #11
Quote:
Maya_78 kaže: Pogledaj post
da, a često se i zaboravvi na povećane rizike loše vođenog vaginalnog poroda i loših liječničkih odluka, koji btw često završava hitnim carskim rezom... inače, ja ne poznam nijednu trudnicu, a da mi je porod opisala lijepim iskustvom, ne samo zbog bolova, bol se zaboravi, nego većinom zbog osoblja i tretmana koji su na svojoj (ranjivoj) koži tada osjetile...
da ne pričamo o tome kako je jedna od kritika hrvatskom zdr. sustavu upućena i na temu premalog % carskih rezova što bi smanjilo za cca 25% postnatalne komplikacije (između ostalog, i različite malformacije koje se u takvim porodima dešavaju, da ne ulazim u zastrašujuće dijagnoze)
e pa onda pričaš sve sa krivim ljudima.
dođi rodi u rijeku, samo dobre i lijepe priče čujem, osoblje u rađaoni čista 10-ka, na odjelu je druga priča ali odjel je nebitan u odnosu na rađaonu
evo tri prijateljice u zadnjih godinu dana rodile i sve imaju lijepe priče s poroda
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:12   #12
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
e pa onda pričaš sve sa krivim ljudima.
dođi rodi u rijeku, samo dobre i lijepe priče čujem, osoblje u rađaoni čista 10-ka, na odjelu je druga priča ali odjel je nebitan u odnosu na rađaonu
evo tri prijateljice u zadnjih godinu dana rodile i sve imaju lijepe priče s poroda
znam za Rijeku i čak sam i razmišljala o tome...
OK, znam da ne treba generalizirati, ali stvarno znam MASU priča (nažalost jer je bolej d aništa ne slušaš) i nijedna nije pozitivna da to "jedva čekaš"---
sorry, ali takvo je moje "second hand" iskustvo...
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:07   #13
Quote:
Maya_78 kaže: Pogledaj post
ja ne poznam nijednu trudnicu, a da mi je porod opisala lijepim iskustvom, ne samo zbog bolova, bol se zaboravi, nego većinom zbog osoblja i tretmana koji su na svojoj (ranjivoj) koži tada osjetile...
Zar je osoblje i tretman kod onih koje imaju carski rez bolji...?
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:14   #14
Quote:
amfibija kaže: Pogledaj post
Zar je osoblje i tretman kod onih koje imaju carski rez bolji...?
u fazi "rađanja" si puno ranjiviji i povodljiviji nego INAČE, a nakon carskog se IPAK možeš izboriti za neka svoja prava i biti asertivan u pravom smjeru...
kad te peru trudovi teško da si priseban i da se (ako ti netko takav nije s tobom) izboriš za svoje----
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 14:36   #15
ja sam mišljenja da je bolje izbjeći nož ako se može, to je rana za cijeli život, a može predstavljat probleme za iduće trudnoće, osim u situacijama kada se mora napravit jer je ugrožen život mame ili bebe, a i oporavak je daleko duži
__________________
17.05.2009...stigla Lana
babybum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 19:45   #16
Quote:
babybum kaže: Pogledaj post
ja sam mišljenja da je bolje izbjeći nož ako se može, to je rana za cijeli život, a može predstavljat probleme za iduće trudnoće, osim u situacijama kada se mora napravit jer je ugrožen život mame ili bebe, a i oporavak je daleko duži
evo, upravo ovo je i moje mišljenje.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:12   #17
ni slučajno. što je sljedeće - dobar dan, ja bih da mi operirate srce. nije bed, platit ću. kako zašto, pa mene je strah da mi srce kuca bez operacije!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:20   #18
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ni slučajno. što je sljedeće - dobar dan, ja bih da mi operirate srce. nije bed, platit ću. kako zašto, pa mene je strah da mi srce kuca bez operacije!
pa ako netko ima novaca platit, pa zasto nebi platio i lobotomiju ako bas zeli...mislim, bolje da naprave cjenik pa da zena ide na carski ako tako zeli nego da gura 500 ili 1000€ u djep i podmicuje doktora (koliko znam ti si protiv korupcije)..kao sto rekoh svatko je svoga tjela gospodar i ako netko zeli sebe rezat, nanosit si nepotrebne operacije pa pobogu neka, on/ona ce trpit ne ti ili ja a zdravstvo bi na taj nacin moglo dobro zaradjivat
Ionako ima zena koje rade i po 10 plasticnih operacija lica privatno, pa eto, sad bi ovo bilo nesto slicno ali u drzavnoj instituciji
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:24   #19
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
pa ako netko ima novaca platit, pa zasto nebi platio i lobotomiju ako bas zeli...
e, tu se ne slažemo. naime, zdravstvo (zdravlje) nije djelatnost koja bi trebala funkcionirati isključivo na tržišnim principima. onak, ja sam još uvijek da uključuje i etičku dimenziju.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 15:29   #20
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
e, tu se ne slažemo. naime, zdravstvo (zdravlje) nije djelatnost koja bi trebala funkcionirati isključivo na tržišnim principima. onak, ja sam još uvijek da uključuje i etičku dimenziju.
slazem se sa tobom, ali zdravstvo upravo tako djeluje, covjece narucis se na neku pretragu i naruce te za 6 mjeseci, recimo UZV ili Magnetska ili CT ali ako zelis platit dobit ces ili isti dan ili kroz tjedan dan, e to mi je kontra totalno
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:39.