Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2006., 14:20   #1
Časne sestre ne slijede Božju volju


Isto vrijedi i za svećenike, ali časne sestre su jednostavno smješnije...

Mogu raspravljati o ovom samo u kontekstu kršćanstva - o toj religiji najviše znam - ali mislim da se argumenti mogu primjeniti i na druge vjere.

Također, ja zapravo tvrdim da je nešto krivo u kontekstu nečega za što vjerujem da je i tako i tako čisti bullshit ali hej....ipak je božić!

Dakle, čini mi se da oni koji preuzmu na sebe stroga sveta pravila i povlače se iz "običnog života" (npr kontemplativne dominkanke) se zakidaju za ono što bi mi ostali kao trebali vjerovati da je božanska svrha. naravno, brzo će se na threadu pojaviti vjernik koji će nas po glavama lupati biblijom ili objasniti da ne možemo znati što Bog hoće (ako se uopće može tvrditi da bog "želi" nešto), ali čini se da Biblija ukazuje da živjeti - na "dobar" način - je ono što treba činiti, a to uključuje interakciju, pristupanje drugima, potomstvo, bla bla bla. A ne izolaciju, celibat i sl.

Karitativni redovi su manje kontroverzni - oni barem rade za "dobro" (znate ono, pomaganje u širenju epidemije AIDSa korištenjem religijskih praznovjerja i zabranom kontracepcije). Ali oni koji se odvajaju od svijeta zapravo izgledaju kako da su u potpunosti propustili razumjeti što bog "očekuje" od njih ili su jednostavno sebični jer se sve na kraju svodi na njihov privatni odnos s Bogom.

Slično je kod budizma - osobe koje se pentraju na planine da bi meditirale sigurno mogu doživjeti kojekakva zanimljiva iskustva, ali ne vidim kako to pomaže drugima. Sam Buda je odlučio ne nastaviti put do nirvane kako bi pomogao drugima da nađu put do prosvijetljenja (jesam li u pravu, budisti?)

Što se tiče one bedastoće "kristova nevjesta" - ne možemo pretpostavljati što bog želi, ali nekako sam siguran da mu ego nije toliko krhak da mu treba hrpa frajera u suknjama i zamotanih žena koji žive u izolaciji da bi mu služili.

Naravno, kao zakleti ateist vrlo je moguće da propuštam uloviti božansku poruku u svemu ovome, ali čak i kad se na stvar pogleda iznutra ne dolazi se do logičnih zaključaka.
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 16:33   #2
Zaređivanje samo podvrsta samoubistva

Quote:
Slično je kod budizma - osobe koje se pentraju na planine da bi meditirale sigurno mogu doživjeti kojekakva zanimljiva iskustva, ali ne vidim kako to pomaže drugima. Sam Buda je odlučio ne nastaviti put do nirvane kako bi pomogao drugima da nađu put do prosvijetljenja (jesam li u pravu, budisti?)
Budizam je religija sebe, a cij je da svatko bude zadovoljan sobom čime dolazimo do zajedničkog zadovoljstva (napretka?) ljudskog roda.
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 19:43   #3
meni nije jasno kako to da žena ne može biti svećenica?

pa to je pravi primjer i izvor šovinizma... što to govori narodu o ženama?
illumination is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 23:09   #4
Quote:
illumination kaže:
meni nije jasno kako to da žena ne može biti svećenica?

pa to je pravi primjer i izvor šovinizma... što to govori narodu o ženama?
To se i ja pitam.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 23:39   #5
Quote:
Cpatain Rbu kaže:
Slično je kod budizma - osobe koje se pentraju na planine da bi meditirale sigurno mogu doživjeti kojekakva zanimljiva iskustva, ali ne vidim kako to pomaže drugima. Sam Buda je odlučio ne nastaviti put do nirvane kako bi pomogao drugima da nađu put do prosvijetljenja (jesam li u pravu, budisti?)
Buda je živio u bogatstvu sve dok nije shvatio da mu ništa od toga nije potrebno.
Mnogi se budisti odriču svega unaprijed, nadajući se da će tako doživjeti prosvjetljenje.

A nije to baš isto.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 10:19   #6
Ja sam također razmišljala koja je svrha kontemplativnih redova koji nemaju dodir s vanjskim svijetom. Oni to objašnjavaju da kroz molitvu i zagovor Bogu pomažu ljudima, štajaznam, valjda na eteričnoj razini

Inače, zašto su ti redovi nastali? Žene su im pristupale jer su željele na neki način služiti Bogu, a nisu smjele biti svećenice. Onda, mogle su izbjeći brak i kako tako sačuvati neovisnost - ili baš zbog toga jer nisu mogle naći bračnog druga, da se izbjegne sramota. Crkveni oci su im velikodušno odobrili osnivanje redova jer su na taj način mogli kontrolirati ženstvenost i sve što ona nosi. Imali su radnu snagu koja se bavila operativom dok su oni stvarali teologiju

Ipak, neke redovnice su ostavile traga, prvenstveno svojom duhovnošću i mistikom, poput Hildegard von Bingen, Julian of Norwich, Tereze Avilske kao poznatijih.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 12:34   #7
Quote:
Bruna kaže:
Ja sam također razmišljala koja je svrha kontemplativnih redova koji nemaju dodir s vanjskim svijetom. Oni to objašnjavaju da kroz molitvu i zagovor Bogu pomažu ljudima, štajaznam, valjda na eteričnoj razini
"Časne sestre kontemplativke - mi se ustajemo rano i molimo da Vi ne biste morali".
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 13:36   #8
Quote:
Cpatain Rbubish kaže:
"Časne sestre kontemplativke - mi se ustajemo rano i molimo da Vi ne biste morali".
Ne zato da vi ne biste morali, nego zato jer vi to ne činite...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 13:49   #9
Al mi to ne činimo jer nismo odsječeni od života i imamo Internet pa možemo pogledati ovo: http://www.youtube.com/watch?v=BH0rFZIqo8A

Je li onda rješenje u uvođenju interneta u samostane?
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 13:57   #10
Quote:
cp.tar kaže:
Buda je živio u bogatstvu sve dok nije shvatio da mu ništa od toga nije potrebno.
Mnogi se budisti odriču svega unaprijed, nadajući se da će tako doživjeti prosvjetljenje.

A nije to baš isto.

i mnogi sveci su ostavili bogatsvo da bi se posvetili Bogu..pa se nisu smatrali bogovima
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 14:04   #11
Quote:
angelina1 kaže:
i mnogi sveci su ostavili bogatsvo da bi se posvetili Bogu..pa se nisu smatrali bogovima

Niti Buddha nije Bog.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 14:04   #12
pa mole se u osami, i posvećuju svoj život molitvi a druge a ne za sebe,jer kad bi odlazili u osamu i odvajanje od svijeta samo zbog sebe...bolje da odu na neki party...bar će se isplesati

svakome je na volju i njegovu odluku kud će i na koje uvjete želi pristati

neki se služe internetom neki ne..i to je to
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 14:05   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Niti Buddha nije Bog.

pa meni se čini da se on predstavlja kao vrunaravno božanstvo..ne??

klanjaju mu se...zar ne?
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 14:25   #14
Quote:
angelina1 kaže:
pa meni se čini da se on predstavlja kao vrunaravno božanstvo..ne??

klanjaju mu se...zar ne?

Samo iskazuju poštovanje kao prosvjetljenom čovjeku.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 14:38   #15
pa tko im je onda Bog??
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 14:41   #16
Quote:
angelina1 kaže:
pa tko im je onda Bog??
To je religija bez Boga.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 14:56   #17
hmmm

religija bez Boga, a budu slave i časte kao najvećeg i čine sve što on kaže

možda se to kod njih ne zove Bog..ali meni to liči na štovanje božanstva
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 15:27   #18
Quote:
angelina1 kaže:
hmmm

religija bez Boga, a budu slave i časte kao najvećeg i čine sve što on kaže

možda se to kod njih ne zove Bog..ali meni to liči na štovanje božanstva

Malo je to komplicirano, baš kao što ima na tisuće svetaca i svetica kojima se zavjetuju ili ih štuju ili ih pak mrtve kao duhove zagovaraju....a čije slike vise po crkvama, čije ruke, oči, stopala, i fibule, vratni kralješci...plahte...gebisi i sve ostalo imaju moć...kao i svi trnovi-pelenice-trešće križa....kapljice krvi i slično.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 15:35   #19
nije ti to tak

nemaju one moć...i svako vjerovanje i to da one imaju moć je protuvjersko, i kao takvo nije odobravano,ali jest (zbog masovnosti) tolerirano

zna se Tko ima moć
Otac,Sin i Duh sveti...

Al jel..netko je u određenom trenutku gledajući ili posjedujući neku stvarčicu, doživio nešto, te u svom neznanju poistovjetio predmet sa moći
i eto ti zablude...

al tko će sad to sve ispraviti...

bitna je duša

neće Bog pitati koje smo slike gledali nego što smo osjećali i mislili

bar ja mislim da je tako
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 15:44   #20
Quote:
angelina1 kaže:
nije ti to tak

nemaju one moć...i svako vjerovanje i to da one imaju moć je protuvjersko, i kao takvo nije odobravano,ali jest (zbog masovnosti) tolerirano

zna se Tko ima moć
Otac,Sin i Duh sveti...

Al jel..netko je u određenom trenutku gledajući ili posjedujući neku stvarčicu, doživio nešto, te u svom neznanju poistovjetio predmet sa moći
i eto ti zablude...

al tko će sad to sve ispraviti...

bitna je duša

neće Bog pitati koje smo slike gledali nego što smo osjećali i mislili

bar ja mislim da je tako

kak nemaju moć a ljudi kleče pred njihovim oltarom ili se samo dive tim izlozima u čoping centru


ti imaš moć nekaj napraviti još za sebe za života


a Bog bu te pital kaj si kćerce misila kad si se molila tak zdušno ispred sv. Katarine tad i tad...a ti buš rekla na susedu Štefu da zakaj joj krava ni pak več crknula???


Onda ideš v pekel ovom službeniku velike drame on ti na ulazu veli

levo ideju katolici a desne Nijemci,

levo se ide u kotal a desno na kiselo zelje i pivce a posle u špancir
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.