Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2007., 20:57   #61
Quote:
Kartikeya kaže:
Valjano duhovno znanje, se otkriva, prenosi i prima samo i jedino preko verodostojnog predanja. Sveti spis shvaćen mimo predanja, ma koliko izgledao ili imao logičku formu ili gramatičku osnovanost - nema dovoljne duhovne vrednosti. Ne postoji drugi način valjanog otkrivanja, primanja i predavanja duhovnog znanja. Za taj princip puna podrška stavu "Osane". Tu nema niti oko toga može biti bilo kakvog kompromisa i ugađanja. Niti mimo toga principa postoji i teoretska mogućnost jedinstvenog sagledavanja svetog spisa, i donošenja nekog konačnog zaključka.

Što bi Osana citirao - ko ima uši, neka čuje.
Ovakav stav su imali i farizeji i baš njima je Isus uputio navedeni citat!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 23:24   #62
Quote:
Orah kaže:
Ovakav stav su imali i farizeji i baš njima je Isus uputio navedeni citat!
Koji citat? I iz čega se vidi da su fariseji imali takav stav, na osnovu čega to tvrdiš?

Pored toga taj stav ja i ne temeljim na hrišćšanstvu, al vidi da ga oni koji imaju osnova da su verodostojni predstavnici hrišćanstva strikto drže - i to posve podržavam.

Tako da ponavljam ono što rekoh

"Valjano duhovno znanje, se otkriva, prenosi i prima samo i jedino preko verodostojnog predanja. Sveti spis shvaćen mimo predanja, ma koliko izgledao ili imao logičku formu ili gramatičku osnovanost - nema dovoljne duhovne vrednosti. Ne postoji drugi način valjanog otkrivanja, primanja i predavanja duhovnog znanja. Za taj princip puna podrška stavu "Osane". Tu nema niti oko toga može biti bilo kakvog kompromisa i ugađanja. Niti mimo toga principa postoji i teoretska mogućnost jedinstvenog sagledavanja svetog spisa, i donošenja nekog konačnog zaključka."

Ako ima kakav konkretan prigovor na kazato, nešto što bi ukazalo da je princip da svak tumači kako mu dune pa ima hiljade sekti naokolo i svaka tvrdi da baš ona a ne ona druga peta, deseta i dvehiljadiata sekta tumači valjano sveto pismo - to je obična papazjanija a ne otkrivanje, prenošenje i sticanje duhovnog znanja. Princip je jasan i jasno je i očigledno šta se dešava ako se on ne sledi i strogo ne poštuje. Hoće li Bog napraviti kakav izuzetak i mimo tog principa je već njegova stvar, al o samom principu nema nikakvog pogađanja. Il je nešto verodostojno il nije.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 00:09   #63
Quote:
kabadel7 kaže:
Odgovor: Prvo sto me jako zacudilo ---mrzi me da trazim po Bibliji --- Jedan “ vjernik” kojega mrzi traziti po Bozijoj Knjizi,- sto je od Boga a sto nije---Drugo stih kaze… a koji rece hulu na Duha Sv. Nece mu se oprostiti ni na ovome ni na onome svijetu. To se odnosilo na onaj grijeh sto su Farizeji rekli Isusu da je djavao u njemu, a bio je Duh Sveti. To je bila hula na Duha Svetoga.
--A ja vam kazem da ce za svaku Praznu rijec, koju reku ljudi dati odgovor u dan strasnoga suda, jer ces se svojim rijecima opravdati, i svojim ces se rijecima osuditi.

Postovani mladicu, sto mislite da cete moci baciti tu odgovornost na vase “oce od vase crkve” pred sudom Bozijim-----pa ja sam tako vjerovao, jer je tako moja pravoslavna crkva nas ucila--- A netko ce vas pitati, a zar nisi mogao sam potraziti Boziju rijec i po njoj se upravljati, kao sto svako dobro drvo dobre rodove donosi--- pa mrzilo me traziti po Bibliji sto je Volja Bozija.—Eh onda ce ti ta Rijec (koju si mrzio traziti) biti sudija….Ima sebi sudiju: Rijec koju ja govorih ona ce mu suditi u posljednji dan. Jer ju nisi sam istrazivao.

Drugo, krivo bez temelja u Bibliji,: hula na Duha Sv. je jeres, to nigdje ne pise u Bibliji. (Ja citam i zivim vec 45 god. Po Bibliji ) Ali pise da su jevreji nazvali Isusovu Nauku- jeres, -- to znaci nesto novo, I svakako kao sto Isus kaze nitko nece novo vino kraj staroga,-- tako I vi se drzite “ stare tradicije a ne slijedite Hrista kako je njegova Volja.

Svi koji ne slijede crkvu u kojoj su rodjeni nazivaju ih jeres.- To znaci neko novo ucenje ili odvojenje od stare tradicionalne vjere. Zato ni Isusovo ucenje nije bilo ---“krivo” tumacenje—a zvali su je jeres.

A slijedece moram vam reci da i pravoslavnih crkvi ima vise i razlicitih, (Rumunjska, srpska, ruska , Grcka ), prema tome ni ta pravoslavna nije ujedinjena. A ja nisam clan niti jedne crkve na ovoj zemlji, znam i pitala sam mnoge pravoslavce o njihovoj vjeri i oni su mi rekli da i oni krste malu djecu i da umjesto idola imaju slike koje obozavaju, i da jedete meso,to jest sudjelujete u ubijanju nevinih zivotinja, i zivite kao i ovaj svijet.

Gdje to ima mjesta u Hristovoj nauci??? I jos se hvalite da ste vi crkva koja ima Istinu, u cemu je ta vasa istina??

O covjece slijepi, nedaj se voditi od tradicije, ona ne spasava, i ne vodi u Kraljevstvo Hristovo.

Biti ces vrlo iznenaden, nakon smrti tijela, gdje cete reci :” Gospodine, Gospodine, nijesmo li u tvoje Ime prorokovali, i tvojim imenom mnoga cuda cinili, Nece svaki koji mi govori Gosp. ,Gosp. Uci u carstvo nebesko, nego kiji cini po volji Oca mojega Nebeskog.

Istinski vam zelim da duhovno progledate, da zavolite istrazivati i u zivot provoditi VOLJU BOZIJU…

PRVI PASUS: sitnicarenje. mogao si naci i neku pravopisnu gresku i nabiti mi pod nos. savet: procitati pricu o "muvama i pcelama" starca pajsija. pa se neces hvatati za detalje nego sustinu.

DRUGI PASUS: sam sebi si dovoljan? naravno da sam "istrazujem pisma", al uz tumacenja svetih otaca. ovako, zastranio bih i verovatno poceo celivati kuran kao papa...

TRECI: ne pise u Bibliji. tako govore jehovini svedoci. o huli na Sv. Duha je otvoreno govorio najpre sv. fotije u IX veku, zbog cega ga je papa nikola prognao... mrzi me da tipkam, jer to su neke osnove vere.
uopsteno: sve sto se kosti s apostolskim ucenjem je sektastvo i jeres. dake, bezgresnost Bogorodice, filiokve, papocentricnost, novi kalendar...

CETVRTI: odlicno. to je jedan dokaz ispravnosti pravoslavlja- smirenje. nema podela. katolicka se cepka... koliko danas ima sekti nastalih od katolicke?
to sto si nazvao su pomesne crkve. zbog razlicitosti jezika, obicaja (lokalnih)... svaka ima svoje osobenosti. ali u okviru dogmata i kanona!
ono sto deli danasnju pravoslvnu crkvu je ekumenski dijalog. pokusaji latina da kroz "dijaloge ljubavi" rasturi jedinstvo. nama je zabranjeno s jereticima se moliti, a posto neki primise novi kalendar, pojavili su se ziloti na sv. gori (kao savest nama srbima; fanatici, tzv.) i ruska zagranicna crkva (kao savest ruskoj)
dakle, raskol. zbog tvrdih struja. koji su za jos jace drzanje pravoslavlja.
u grka njih milion nije primilo novi kalendar...
itd...

naravno da krstimo decu! da jedemo meso. evo, ove godine imamo cak 202 mrsna dana, a ostalo je post sto na vodi i hlebu, sto na ulju, ribi.
o idolima: mi ih nemamo. biste, kipove, statue... samo slike (ikone!).

nece svako koji govori Gospode, Gospode...: o tome pricam sve vreme. vera bez dela je mrtva.
ne spaseni BLAGOSCU (kao katolici), ne spaseni DELIMA (kao protestantni)...
sola grazia...sola fidea.., ne? nego oba!

a, da je u nas istina... nek ti kazu svi oni katolici koji posecuju lepavinski manastir da se lece, manastir ostrog, svetu goru gde lece neplodnost...

mi u katedrale ne zalazimo. mi smo istinu nasli. a, tolerancija (papina i nize njega) prema drugim religijama moze biti samo izgovor za maloverje.

"(hriscanstvo) pravoslavlje je kraj svih religija."


naposletku i opet: mislis da ja nemam strah Boziji po onoj "puno vam je dato, puno ce se traziti"? sto vazi za jevreje, vazi i za nas: "sto ih vise bijem, manje ih boli. obrazi im od kamena..." jer veru zamenismo podobijem smrtnoga coveka i partije.

ne moram se tebi pravdati da ustajem i lezem sa molitvom, da drzim postove, cinim.. (mada svestan da to nije koliko mogu, koliko bi trebalo)
meni zato ne treba postovanje jednih ili strah druih iz okruzenja... vec da me Bog pogleda.

i, opet se mogu izviniti ako mi je nastup pogresan (nametljiv, nedovoljno blag...), al takva mi je vera. "borba i strazenje, sto su jaci to su delatniji", al pazim i da ostanem kucajuci na vratima, cekajuci da mi se ista otvore, po onoj jevandjeljskoj.

HRISTOS SE RODI!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 00:13   #64
I

Sažeto Ispovedanje vere, zvano Nikejsko - Carigradski Simvol Vere, sastavili su sveti oci Crkve na prva dva Vaseljenska sabora, koji su održani u Nikeji (Mala Azija) odnosno Carigradu, da bi sačuvali čistotu Nauke Hristove od raznih lažnih učenja, jeresi.

Na prvom Vaseljenskom saboru koji je održan 325. godine u Nikeji sastavljeno je prvih osam članova Simvola Vere. Neposredni razlog sazivanja sabora bilo je širenje Arijeve jeresi (Arije je bio Aleksandrijski sveštenik koji je učio da Isus Hristos nije Bog nego da je stvoren kao i svi ostali ljudi, i da nije večan niti bez greha, iako je najuzvišeniji od svih stvorenja.).

Na drugom Vaseljenskom saboru, održanom 381. godine u Carigradu, dodato je još četiri člana. Ovaj sabor je sazvan da bi se sprečilo širenje nove jeresi, Makedonijeve jeresi (Makedonije je bio Carigradski patrijarh, koji je tvrdio da Sveti Duh nije Bog već Božji stvor, i da samim tim nije ravan Bogu.).
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 00:22   #65
Quote:
Kartikeya kaže:
Koji citat? I iz čega se vidi da su fariseji imali takav stav, na osnovu čega to tvrdiš?

.
Pogledaj u raspelo! To je posljedica stava farizeja! Citat je :"Neka čuje ko ima uši"!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 00:29   #66
"Verujem u jednog Boga, Oca Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog."
Prvi clan Simvola Vere: postoji samo jedan istiniti Bog koji je svudaprisutan, nepromenljiv, neogranicen, sveznajuci, vecan, bespocetan i beskrajan, duhovan i besmrtan, svemocan, savršeno dobar, savršeno pravedan. On je stvorio, Svojom Silom i Premudrošcu, sve nevidljivo (nebo) i sve vidljivo (zemlja).
dakle, ne u kuran kao papa (prim. aut.).


"I u jednog Gospoda Isusa Hrista, Sina Božjeg, Jedinorodnog, od Oca rodenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog, rodenog, ne stvorenog, jednosušnog sa Ocem, kroz koga je sve postalo;"
Drugi clan: ISUS znaci SPASITELJ (došao je daspasi ljude od Satane, greha i smrti), HRISTOS znaci POMAZANIK (Car, Sveštenik, Prorok). On je jedini Sin Boga Oca, koji je roden, a ne stvoren, što znaci da je istog bica kao i Njegov Otac. Iz ovoga slede ostale Njegove osobine, tj. Svetlost od Svetlosti ( pošto je Otac Svetlost, logicno je da i Sin bude Svetlost), Bog istiniti od Boga istinitog. I sam Gospod Isus Hristos kaže: “Ja i Otac cmo jedno” (Jovan 10;30). Kroz Njega je Otac stvorio sve stvari koje su stvorene na nebu i zemlji.
rodjenog, ne stvorenog (prim. aut.).



"Koji je radi nas ljudi i našega spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve i postao covek;"
Treci clan: radi spasenja ljudi Sin Božji privremeno napušta Carstvo Nebesko i silazi na zemlju, ovaplocuje se (plot - telo, ovaplotiti - oteloviti, obuci telo), tj. uzima ljudsko telo i ljudsku dušu, postaje covek, ali savršen covek bez greha i poroka, kakvi su bili prvi ljudi u Raju, pre svog grehovnog pada. On se ovaplotio tako što Ga je Presveta Djeva Marija zacela na natprirodan nacin, silom Svetog Duha, i potom rodila, tako su u Njemu sjedinjenje dve prirode, božanska i ljudska. On je Bogocovek, tj. Bog i covek su rodeni u jednoj licnosti, a Presveta Djeva Bogorodica. Ona se još naziva i Prisnodjeva, zato što je bila djeva pre, za vreme i posle rodenja Isusa Hrista. Ostala je Djeva zauvek.


"I koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i pogreben;
I koji je vaskrsao u treci dan po Pismu;
I koji se uzneo na nebesa i sedi s desne strane Oca;
I koji ce opet doci sa slavom, da sudi živima i mrtvima,njegovom Carstvu nece biti kraja."
Cetvrti, peti, šesti i sedmi clan: On prinosi Sebe kao nevinu žrtvu i umire na najsuroviji nacin ne za Svoje grehe, pošto ih nije imao, vec za grehe ljudskog roda od Adama na ovamo. Posle tri dana, kao što je prorekao vaskrsava iz mrtvih i pobeduje smrt, da bi ljudima darovao vecni i besmrtni život kod Boga. Posle cetrdeset dana Uznosi se na nebo. Time se završava Njegova misija spasenja ljudi, On se vraca u Carstvo Nebesko odakle ce ponovo doci da sudi svim ljudima, živima i mrtvima, i svim bicima.


"I u Duha Svetog, Gospoda , životvornog, Koji od oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke."
Osmi clan: Sveti Duh je trece lice Svete Trojice, koji su isti po suštini a razliciti po licima, te se zato i On kao i Otac i Sin naziva Gospod, i zajedno sa Njima poštuje i slavi. I On je Istiniti Bog od Istinitog Boga, On ishodi od Oca, ne rada se kao Sin. Naziva se životvorni jer bez Njega nema stvarnog života ni na nebu ni na zemlji.
Sv. Duh ishodi od Oca (prim. aut.)


"U jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu."
Deveti clan:Crkva je Bogom ustanovljena zajednica ljudi, ujedinjenih verom u jednog Boga, Svetim tajnama, zakonom Božjim i crkvenom upravom. Njen osnivac je Gospod Isus Hristos (On je rekao: “Sazidacu Crkvu Svoju i vrata adova nece je nadvladati” (Matej 16;18)). Ona je jedno duhovno telo sa jednom glavom, Isusom Hristom, i Duhom Svetim koji boravi u njoj, te zato možemo verovati samo u jednu Crkvu. Sveta je zato što je osvecena svetošcu njenog Osnivaca, Njegovim recima, delima i žrtvom, i zato što je njen cilj da osveti ljude, kao i zato što kroz celu istoriju daje mnogo svetih i mucenika. saborna je jer se obraca celom covecanstvu. Nazivamo je apostolskom jer je ocuvala duh, ucenje i rad Hristovih apostola, koje je On izabrao i kojima je dao vlast da govore i rade u Njegovo ime.
Crkva je jedna. ne dve. ona je apostolska jer se drzi apostolskog ucenja, a ne papskog (prim. aut.)


"Ispovedam jedno krštenje za oproštenje grehova."
Deseti clan: Krštenje je Sveta tajna kojom se postaje clan Crkve. To je Sveta tajna koja se vrši samo jednom, zato se u Simvolu Vere kaže jedno krštenje. Ovom Svetom tajnom covek se oslobada praroditeljskog greha (praroditeljski greh se prenosi sa generacije na generaciju kroz celu ljudsku istoriju od Adama do danas, zato se još naziva i nasledni greh.), kao i svih ostalih licnih grehova koje je pocinio do tog trenutka (ovo se odnosi na odrasle osobe, deca osim praroditeljskog ne poseduju druge grehove). Ostale Svete tajne nisu navedene u Simvolu Vere zato što kroz Krštenje dobijamo blagodat od Duha Svetoga i postajemo hrišcani, i tek posle toga možemo pristupati ostalim Svetim tajnama, drugi razlog je taj što je u vreme sastavljanja Simvola Vere bilo spora izmedu svetih otaca i jeretika oko nekih pitanja vezanih za ovu Svetu tajnu.
koji su sporovi: mi krstimo 3kratni pogruzenjem (potapanjem), kao sto su radili sv. jovan krstitelj, apostoli... ne kropljenjem i prskanjem (prim. aut.)


"Cekam vaskrsenje mrtvih."
I život buduceg veka. Amin.
Jedanaesti i dvanaesti clan: Kod drugog Hristovog dolaska, posle kraja sveta dogodice se sveopšte vaskrsenje mrtvih (duše umrlih dobice nova, nepropadljiva, duhovna tela, a tela onih koji tada budu živi u tren oka ce se pretvoriti iz prirodnih, propadljivih tela u duhovna) i tada ce nastupiti Strašni (Poslednji) sud na kome ce se pravednicima odrediti vecno blaženstvo, a grešnicima vecna muka.
vecna muka, a ne "cistiliste" (prim. aut.)


bilo bi dobro sa svojim svestenikom da porazgovarate na ovu temu.
osim ako mislite da vas se ne tice, da su razlike nebitne...???
od 1054. su se namnozile jeresi, pa ih sad ima... stotinak, mislim.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 00:34   #67
i, posto smo opet postali licni: ne hvalim se sobom, vec svojom verom.
il po onoj jevandjeljskoj: "ko se hvali, nek se svojim slabostima hvali."
i, nisam pravoslavac svojom zaslugom, vec Bozijim promislom. dakle, nije do mene ("nije do onoga koji trci, nego do Boga koji miluje"), nebitan sam ja... koji cu biti bijen vise nego li onaj koji je rodjen kao... hindus, npr.
ali nece doci kraj sveta pre nego se jevandjelje svima ne propoveda. i svako ce tada dati odgovor, recju i delima spasen ili osudjen. bez izgovora.

mir vam!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 01:09   #68
Quote:
Orah kaže:
Pogledaj u raspelo! To je posljedica stava farizeja! Citat je :"Neka čuje ko ima uši"!
Kakvo raspelo? Kog stava fariseja (citat)! to te pitam a ti mi opet uopšteno ponavljaš "stava" - Kog stava? konkretno.

"Neka čuje ko ima uši" neko može da primeni na bilo šta, a ovde govorimo o konkretnoj stvari Pokaži mi gde je taj citat upotrebljen od strane Hrista kao osuda stava da se duhovno znanje otkriva, prenosi i prima preko predanja.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 10:34   #69
Quote:
Kartikeya kaže:
Kakvo raspelo? Kog stava fariseja (citat)! to te pitam a ti mi opet uopšteno ponavljaš "stava" - Kog stava? konkretno.

"Neka čuje ko ima uši" neko može da primeni na bilo šta, a ovde govorimo o konkretnoj stvari Pokaži mi gde je taj citat upotrebljen od strane Hrista kao osuda stava da se duhovno znanje otkriva, prenosi i prima preko predanja.
Stav farizeja i tebe je da se duhovno znanje otkriva prenosi i prima JEDINO preko predanja (ili možda griješim ?) Ne piše u predanju "putokaz" za svako "raskrižje"! Tko je "autoritet" , ko će odlučiti što je pravo tumačenje predanja a što papazijanija? Ti?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 10:57   #70
Quote:
jurky kaže:
Evo pročitaj svjedočanstvo bivšeg budističkog svećenika koji je imao iskustvo sa smrću. Pogledaj šta on kaže da li svi putevi vode Bogu.
A što sa onima koji su se rodili izvan vremena autoputa Isusa???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 11:03   #71
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
A što sa onima koji su se rodili izvan vremena autoputa Isusa???
4 suda Bozija: prvim ljudima ce se suditi po prirodnom zakonu, savesti...
starozavetnim po mojsijevom... novozavetnim po Sv. Pismu... a, posebno jevrejima.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 17:15   #72
Quote:
Orah kaže:
Svi putevi vode ka Bogu ! Ako te vodi samo srce ili samo glava "zalutat" ćeš. Srcu lakše opraštamo stranputice zato taj put izgleda lakši! Na taj put smo krenuli kao Eva (duša) i Adam (duh) i pred Boga možemo doći jedino zajedno kao Eva (srce) i Adam (glava)!
new age, kako si?
Nije bitno što kažu demonske sile koje vas zavaravaju i vode u pakao !
Isus je jedini put do Boga i drugoga nema !
Joseph Murphy - najveći new ager, zavarao je mnoge vadeći pismo iz konteksta. I đavao je Isusu citirao pismo kad Ga je kušao u pustinji.
zoxfox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 17:19   #73
Quote:
Kartikeya kaže:
Valjano duhovno znanje, se otkriva, prenosi i prima samo i jedino preko verodostojnog predanja. Sveti spis shvaćen mimo predanja, ma koliko izgledao ili imao logičku formu ili gramatičku osnovanost - nema dovoljne duhovne vrednosti. Ne postoji drugi način valjanog otkrivanja, primanja i predavanja duhovnog znanja. Za taj princip puna podrška stavu "Osane". Tu nema niti oko toga može biti bilo kakvog kompromisa i ugađanja. Niti mimo toga principa postoji i teoretska mogućnost jedinstvenog sagledavanja svetog spisa, i donošenja nekog konačnog zaključka.

Što bi Osana citirao - ko ima uši, neka čuje.
Samnom je jedan bivši pravoslavac koji ti ima nešto poručiti:
- Dragi prijatelju, Bibliju tumači Bog jer On ju je i napisao. Ti obredi u pravoslavnoj i bilo kojoj drugoj tradicionalnoj zajednici odveli su ljude od Boga I učinili da odu u veliku propast. kada je Isus ušao u moj život osjetio sam oslobođenje, ljubav... nanovo sam se rodio i živim jedan novi život u Njemu. Sad pohađam evanđeosku crkvu i jako sam radostan tamo jer svi su obraćeni i slave Krista srcem
zoxfox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 17:39   #74
Quote:
zoxfox kaže:
new age, kako si?
Nije bitno što kažu demonske sile koje vas zavaravaju i vode u pakao !
Isus je jedini put do Boga i drugoga nema !
Joseph Murphy - najveći new ager, zavarao je mnoge vadeći pismo iz konteksta. I đavao je Isusu citirao pismo kad Ga je kušao u pustinji.
Tvoje srce vjeruje a razum šuti! Tvoj Bog je Sudac i Gospodar a moj LJubav i Otac! Ako to vodi u pakao , evo me!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 18:18   #75
Quote:
zoxfox kaže:
Samnom je jedan bivši pravoslavac koji ti ima nešto poručiti:
- Dragi prijatelju, Bibliju tumači Bog jer On ju je i napisao. Ti obredi u pravoslavnoj i bilo kojoj drugoj tradicionalnoj zajednici odveli su ljude od Boga I učinili da odu u veliku propast. kada je Isus ušao u moj život osjetio sam oslobođenje, ljubav... nanovo sam se rodio i živim jedan novi život u Njemu. Sad pohađam evanđeosku crkvu i jako sam radostan tamo jer svi su obraćeni i slave Krista srcem
blago tebi... +++
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 02:10   #76
Quote:
Orah kaže:
Stav farizeja i tebe je da se duhovno znanje otkriva prenosi i prima JEDINO preko predanja (ili možda griješim ?) Ne piše u predanju "putokaz" za svako "raskrižje"! Tko je "autoritet" , ko će odlučiti što je pravo tumačenje predanja a što papazijanija? Ti?
Znači, ništa konkretno i nikakav prigovor na kazato. Dobro, ne moraš, ostani dužan.
Gde je taj stav fariseja iskazan i gde je to Isus osudio princip prenošenja duhovnog znanja preko prednja? Gde?

Kako je Pismo stiglo do onih koji su ga počeli u poslednje vremen tumačiti na svoj način? Kako? Putem predanja, a kao bi i drugačije? To je kao da te neko izvuče iz vode dok se daviš a ti kad izađeš guraš njega u vodu da bi ga udavio da bi preuzeo njegov položaj. Čak i u trgovini ima copyright. Bilo intelektialni bilo koji drugi. To je zato da se ne bi motglo tuđe vlasništvo neovlašteno kopirati, to je piraterija, krađa tuđeg i iskorištavanje za svoje (pa makar prividno i indentične) svrhe.

Princip predanja, učeničkog nasleđa, je neprikosnoven za otkrivanje, sticanje i prenošenje duhovnog saznanja " Niti mimo toga principa postoji i teoretska mogućnost jedinstvenog sagledavanja svetog spisa, i donošenja nekog konačnog zaključka."
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 02:12   #77
Quote:
zoxfox kaže:
Samnom je jedan bivši pravoslavac koji ti ima nešto poručiti:
- Dragi prijatelju, Bibliju tumači Bog jer On ju je i napisao. Ti obredi u pravoslavnoj i bilo kojoj drugoj tradicionalnoj zajednici odveli su ljude od Boga I učinili da odu u veliku propast. kada je Isus ušao u moj život osjetio sam oslobođenje, ljubav... nanovo sam se rodio i živim jedan novi život u Njemu. Sad pohađam evanđeosku crkvu i jako sam radostan tamo jer svi su obraćeni i slave Krista srcem
Imaš li ti kakav konkretan prigovor? Nisam zainteresovan za tuđe ispovedi i zablude.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 16:56   #78
Quote:
Kartikeya kaže:
Znači, ništa konkretno i nikakav prigovor na kazato. Dobro, ne moraš, ostani dužan.
Gde je taj stav fariseja iskazan i gde je to Isus osudio princip prenošenja duhovnog znanja preko prednja? Gde?

Kako je Pismo stiglo do onih koji su ga počeli u poslednje vremen tumačiti na svoj način? Kako? Putem predanja, a kao bi i drugačije? To je kao da te neko izvuče iz vode dok se daviš a ti kad izađeš guraš njega u vodu da bi ga udavio da bi preuzeo njegov položaj. Čak i u trgovini ima copyright. Bilo intelektialni bilo koji drugi. To je zato da se ne bi motglo tuđe vlasništvo neovlašteno kopirati, to je piraterija, krađa tuđeg i iskorištavanje za svoje (pa makar prividno i indentične) svrhe.

Princip predanja, učeničkog nasleđa, je neprikosnoven za otkrivanje, sticanje i prenošenje duhovnog saznanja " Niti mimo toga principa postoji i teoretska mogućnost jedinstvenog sagledavanja svetog spisa, i donošenja nekog konačnog zaključka."
Farizeji su se držali predanja i posljedica je bila razapinjanje Isusa! Isus je donio poruku da se predanje mjenja kako se diže ljudska svijest. Danas imamo nove dileme, pitanja... mnogo smo naučili o ustrojstvu svijeta; svatko tko to vidi može se uistinu diviti Božijem djelu! Bliže smo Bogu jer osim slijepe vjere spoznajemo Boga i razumom. Isus nije morao vjerovati - On je ZNAO! Pokazao nam je taj put! Moj Bog je LJubav i Otac ne Sudac i Gospodar! Stvoren sam na njegovu "sliku i priliku" i to je za mene osnova predanja!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 19:13   #79
Quote:
Orah kaže:
Farizeji su se držali predanja i posljedica je bila razapinjanje Isusa! Isus je donio poruku da se predanje mjenja kako se diže ljudska svijest. Danas imamo nove dileme, pitanja... mnogo smo naučili o ustrojstvu svijeta; svatko tko to vidi može se uistinu diviti Božijem djelu! Bliže smo Bogu jer osim slijepe vjere spoznajemo Boga i razumom. Isus nije morao vjerovati - On je ZNAO! Pokazao nam je taj put! Moj Bog je LJubav i Otac ne Sudac i Gospodar! Stvoren sam na njegovu "sliku i priliku" i to je za mene osnova predanja!
Ako ko i menja predanje, prilagođava ga vremenu, mestu, okolnostima i upletenim osobama nekog vremena, menja ga Bog, ne ljudi i ne kome se kad i kako ushte. A tako promenjeno predanje je opet - predanje i ništa drugo. To je prinicpijelna stvar, ona ne može biti drugačija. Ako je ko odstupio u nečemu od predanja to nije znak da treba i valja odbaciti predanje.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 19:30   #80
Quote:
Orah kaže:
Tvoje srce vjeruje a razum šuti! Tvoj Bog je Sudac i Gospodar a moj LJubav i Otac! Ako to vodi u pakao , evo me!
Meni bi bilo draže da ima i drugih puteva do Boga, bilo bi onda više spašenih ljudi. Al šta ćeš kad su se neki izgubili u magli i mozganjim tražeći Ga.
Ljudi često zaboravljaju da Bog, sem što je Ljubav i Otac, on je i strašan Bog jer ima vlast baciti dušu u vječnu propast.
Moj razum ne šuti, nego slijedi srce
zoxfox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:02.